Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.11.2010, 22:09:54
Metalistu Metalistu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 2
Implicit Fuck off

Lasati-ma in pace cu religia voastra... sunt de acord cu Templier , adica ce are muzica rock ??? ok sunt trupe de rock satanic ( dimmu borgir si alte trupe ) , ok . Dar totusi sunt si trupe rock mai lente cum ar fi green day,simple plan sau alte trupe punk rock. CONCLUZIE : sa asculti rock nu e ceva rau daca te regasesti in acel tip de muzica ( eu sunt ateu si ascult rock satanic dar asta nu inseamna ca alti nu pot fi religiosi pentru ca le plac 2-3 melodii )
  #52  
Vechi 30.11.2010, 22:59:50
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Metalistu Vezi mesajul
Lasati-ma in pace cu religia voastra...
Cred ca ai gresit site-ul dragule... daca te uiti mai atent ai sa vezi crestinortodox.ro nu anticrestin.ro :P
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
  #53  
Vechi 01.12.2010, 12:10:01
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si eu ascult rock..dar doar formatia Green Day care e mai blanda si in versuri si in muzica..
Blanda in versuri? Au un album care se numeste "Bullet in a bible" si melodii precum "East Jesus nowhere" sau "Jesus of suburbia" in care isi arata pozitia (contra) fata de Biserica si Divinitate.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
  #54  
Vechi 01.12.2010, 12:26:05
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaflorina Vezi mesajul
Sincer ,manelele sunt mai putin periculoase decat muzica rock.
Manelele sunt mai putin periculoase decat rock-ul?
Manelele instiga la betii, violenta, adunearea de averi pamantesti, desfranari si multe alte chestii nu prea crestine.
Manelele sunt in aceasi oala cu rock-ul, insa sunt mult mai foarte proaste calitativ atat la nivelul versurilor cat si a muzicii instrumentale.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
  #55  
Vechi 01.12.2010, 12:28:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Metalistu Vezi mesajul
Lasati-ma in pace cu religia voastra... sunt de acord cu Templier , adica ce are muzica rock ??? ok sunt trupe de rock satanic ( dimmu borgir si alte trupe ) , ok . Dar totusi sunt si trupe rock mai lente cum ar fi green day,simple plan sau alte trupe punk rock. CONCLUZIE : sa asculti rock nu e ceva rau daca te regasesti in acel tip de muzica ( eu sunt ateu si ascult rock satanic dar asta nu inseamna ca alti nu pot fi religiosi pentru ca le plac 2-3 melodii )
Faptul ca te intereseaza opinia celor de aici...e un semn, pentru ca daca te-ai fi simtit bine cu deciziile tale, nu te-ar fi putut deranja opinia crestinilor vis a vis de acest gen de muzica.
  #56  
Vechi 01.12.2010, 12:42:32
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.047
Implicit

Pt. metalistu
Pai daca asculti rock ,,satanic'' atunci oarecum il cinstensti pe satana ,deci ii fi tu ateu(fara Dumnezeu) esti atunci adeptul Satanei?
Acum va pun o intrebare, toate trupele rock sunt sataniste?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #57  
Vechi 01.12.2010, 12:56:01
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Acum va pun o intrebare, toate trupele rock sunt sataniste?
Nu sunt toate trupele. In general cele de metal, dar si trupe care au un stil mai soft si au versuri anticrestine sau au gesturi anticrestine prin concerte sau videoclipuri.

De exemplu nu stiu cati stiu ca semnul coarnelor facut cu mana a fost introdus in muzica rock de trupa de ocultisti Coven si care erau satanisti convinsi.

Multe trupe rock din trecut se foloseau de materiale de-ale lui Anton LaVey (fondatorul bisericii satanice) cand scoteau o piesa noua.

Dar sunt si trupe soft care au un mesaj pozitiv sau chiar pro-crestine si acelea sunt chiar placute la auz.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
  #58  
Vechi 01.12.2010, 13:18:10
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.047
Implicit

De exemplu apocalyptica,estatic fear,the 440 aliance,nightwish etc.astea sunt metal simfonic da nu prea am vazut mesaje anticrestine la ele.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #59  
Vechi 01.12.2010, 13:21:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

"Satanismul modern este o filozofie bazată pe Biblia Satanică și pe Biserica lui Satan, fondată de Anton Szandor LaVey. În această filozofie, Satan devine un simbol pozitiv, arhetip al sinelui și al egoismului. Deși este asociată în cultura populară cu ritualuri ce au în prim plan violența și cruzimea, filozofia Bisericii Satanice are la bază următoarele caracteristici:
Individualismul fundamental, bazat pe conceptul nietzschean că individul este singurul responsabil pentru viața sa și că trebuie să se ridice peste perceputa conformitate a maselor pentru a găsi o cale în viață. În acest sens, satanismul fiind influențat de libertarianism, LaVey declară că „sataniștii sunt născuți nu făcuți... au o boală numită independență”. De asemenea, sataniștii se opun religiilor care plasează oamenii într-un raport de subordonare față de zei (creștinismul, islamul, iudaismul etc.)."

M-am cutremurat cand am citit aceasta prezentare. cata ambiguitate aduce acest curent, ca si pacatul care il arunca pe om intr-o lume iluzorie.
  #60  
Vechi 01.12.2010, 13:33:58
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
De exemplu apocalyptica,estatic fear,the 440 aliance,nightwish etc.astea sunt metal simfonic da nu prea am vazut mesaje anticrestine la ele.
Sincer nu sunt un fan al rock-ului simfonic, si nu prea stiu ce canta baietii astia.
Eu unul cand descoper o trupa noua le verific si versurile si videoclipurile si prestatiile de la concerte, dar in cazul lor nu prea am cunostinte.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Demoness of the rock florin.oltean75 Alte Religii 4 08.10.2011 12:40:57
Este pacat sa ascultam Rock? redandrei90 Generalitati 365 09.07.2010 15:08:36