Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.10.2011, 10:50:36
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit Cum putem sa nu judecam ?

daca nu suntem de accord cu anumite lucruri pe care le fac unii oameni si spunem asta cu voce tare asta inseamna ca judecam? una e sa judeci, una e sa nu fii de accord cu cineva ... sau e acelasi lucru ?

adica daca cineva isi exprima propria parere cu voce tare inseamna ca judeca ? sau sa ne abtinem de la a avea pareri proprii sau de la a le spune cu voce tare ? in ce conditii se poate spune ca judecam ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2011, 11:03:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Este nevoie de discernamant.
Uneori se cade sa vorbim, alteori se cade sa pastram tacerea.

Judecata incepe acolo unde se sfarseste dragostea.
Una este sa apreciem cu un cuvant, iar alta e sa judecam.
Putem vorbi despre bune si rele, fara a judeca, precum putem sa tacem, judecand.
Judecata este ceva ce tine de inima noastra, de dragostea pe care o avem sau nu fata de cel de langa noi.

O buna cale spre a nu judeca este a pastra tacerea, mai ales in momente de ispita si de nemultumire.
"Pune, Doamne, paza gurii mele si usa de ingradire, imprejurul buzelor mele." (Psalm 140, 3)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2011, 12:52:25
aky9751 aky9751 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2011
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit parerea mea...

Granita dintre cele doua notiuni e foarte "plapanda" si cuvintele trebuiesc alese cu maaare grija ....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2011, 13:14:01
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A judeca este firescul ratiunii si nimeni nu cere sa ne indobitocim renuntand la judecata. Osandirea este rea, nu judecarea.

JUDECÁ, júdec, vb. I. 1. Tranz. A-și forma o opinie despre cineva sau ceva, examinând argumentele, luând în considerare împrejurarile, urmările etc.; a discerne, a chibzui. 2. Tranz. A aprecia, a prețui, a califica. ♦ A considera, a socoti drept... 3. Tranz. și refl. (recipr.) A (se) critica, a (se) condamna, a (se) mustra. 4. Tranz. A examina o cauză sau o persoană în calitate de judecător și a da o hotărâre judiciară; p. ext. a hotărî, a decide ca arbitru, a soluționa un litigiu. ◊ Lucru judecat = caz asupra căruia s-a dat o hotărâre judiciară definitivă. ♦ Refl. recipr. A fi în proces, în litigiu cu cineva. – Lat. judicare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2011, 13:17:24
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Daca judeci, judeca comportamentul nu imaginea si chipul lui Dumnezeu.

Nu zi Imaginea si chipul lui Dumnezeu e asa si asa. Zi fapta aceasta e asa si asa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.10.2011, 19:21:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Daca judeci, judeca comportamentul nu imaginea si chipul lui Dumnezeu.

Nu zi Imaginea si chipul lui Dumnezeu e asa si asa. Zi fapta aceasta e asa si asa.
sau altel spus "Cu oamenii să te împaci dar cu păcatele să te cerți."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.10.2011, 19:28:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este nevoie de discernamant.
Uneori se cade sa vorbim, alteori se cade sa pastram tacerea.

Judecata incepe acolo unde se sfarseste dragostea.
Una este sa apreciem cu un cuvant, iar alta e sa judecam.
Putem vorbi despre bune si rele, fara a judeca, precum putem sa tacem, judecand.
Judecata este ceva ce tine de inima noastra, de dragostea pe care o avem sau nu fata de cel de langa noi.

O buna cale spre a nu judeca este a pastra tacerea, mai ales in momente de ispita si de nemultumire.
"Pune, Doamne, paza gurii mele si usa de ingradire, imprejurul buzelor mele." (Psalm 140, 3)
subscriu...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2011, 19:43:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana72 Vezi mesajul
A judeca este firescul ratiunii si nimeni nu cere sa ne indobitocim renuntand la judecata. Osandirea este rea, nu judecarea.
Aceasta este esența răspunsului la chestiunea ridicată.
Adesea vedem și auzim porunca "să nu judeci" în context impropriu. Folosită ca replică tăioasă. Adică cum, vii dumneata să îmi spui că am băut cam mult și e cazul să mă culc ? Să nu îndrăznești să mă judeci ! Ești de părere că fac rău că mă culc cu asistenta mea pe birou în timp ce nevastă-mea stă acasă și calcă rufele copiilor ? Păi ești împotriva lui Isus, Care ți-a spus să nu mă judeci ! Mă sfătuiești să fiu mai puțin pizmaș ? Păi ia vezi-ți de bârna din ochiul dumitale ! Nu mă judeca !

În realitate, ceea ce Domnul ne interzice prin porunca "să nu judeci" nu este aceea de a face judecăți morale, ci de a judeca starea sufletului cuiva. Este foarte bine să-i spunem fratelui nostru când credem că greșește, dacă acest lucru i-ar fi spre îndreptare. Dar starea sufletului său, adică dacă este în stare de grație sfințitoare sau în stare căzută, nu avem de unde să o cunoaștem: numai acest fel de judecată este rezervată Fiului și, într-o anumită măsură, duhovnicului în cadru sacramental, prin gura căruia Dumnezeu ne vorbește.

Noi știm doar despre puțini oameni că s-au mântuit cu certitudine: sunt sfinții pe care Biserica ni-i propune ca exemple. Despre un singur om știm cu siguranță că a fost damnat: fiul pierzării, fiindcă știm asta de la Isus. (Unii teologi spun că, de fapt, nici despre el nu știm sigur, fiindcă Isus se referă la starea sufletului aceluia la un moment dat, ceea ce nu ar exclude o eventuală penitență de ultim moment). În fine, una peste alta, numai despre Iuda avem unele argumente biblice în a susține că e damnat. Despre nimeni altcineva nu știm asta, nici despre Stalin ori alți ticăloși manifești. Tot ceea ce știm este că unii oameni se mântuiesc, alții (probabil mult mai mulți) sunt damnați. Cine și cum, nu putem ști: să nu judecăm.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.10.2011 at 19:45:43.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.10.2011, 20:29:35
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Nu putem sa nu judecam.

Pentru ca mintea neluminata la interactiunea cu o expresie este involuntar reactiva.

Fie atrasa, fie respinsa, fie indiferenta.

Toate cele trei stari sunt pacatoase.

Inima se misca de la sine astfel. De aceea se spune ca suntem robi.

Asceza tempereaza aceste miscari.

Nu mai judecam doar atunci cand cunoastem formele pe dinlauntru lor,
cand le cunoastem miezul.

Atunci inima se umple de iubire nepartinitoare.

Numai cu o astfel de inima "nu mai judecam" in sensul dorit de Hristos.

=======================

Este bine sa exprimam cu voce tare o opinie care produce efecte virtuoase.

Sau sa stopam hotarat un proces nevirtuos atunci cand efectul este virtuos.
(sa luam apararea celui napastuit in fata agresorului, sa-l ferim prin mustrare pe cel ce se vatama singur...)

Discernamantul, taria si curajul le are doar cel care are darul Lui Dumnezeu in inima.

In aceste cazuri nu este vorba de "judecarea aproapelui".
__________________


Last edited by florin.oltean75; 11.10.2011 at 20:54:51.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.10.2011, 16:33:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În realitate, ceea ce Domnul ne interzice prin porunca "să nu judeci" nu este aceea de a face judecăți morale, ci de a judeca starea sufletului cuiva. Este foarte bine să-i spunem fratelui nostru când credem că greșește, dacă acest lucru i-ar fi spre îndreptare. Dar starea sufletului său, adică dacă este în stare de grație sfințitoare sau în stare căzută, nu avem de unde să o cunoaștem: numai acest fel de judecată este rezervată Fiului și, într-o anumită măsură, duhovnicului în cadru sacramental, prin gura căruia Dumnezeu ne vorbește.
Si eu impartasesc acelasi mod de a vedea lucrurile atat timp cat exista -cum amintea Dorin - dragoste si discernamant. Cu toate acestea, unii Parinti ai Bisericii ne arata ca exista totusi o forma de judecata a starii sufletului, aplicata la nivel personal, ce ne poate fi de folos. Este acel strigat ce se face auzit din abisul smereniei: "Toti se vor mantui, numai eu voi pieri" (Sfantul Antonie cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
De ce nu avem dreptul sa judecam pe altii florina_drossu Generalitati 28 29.04.2010 22:02:00
Judecam iar.. danyel Biserica Ortodoxa Romana 17 10.03.2010 22:15:52