Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.03.2015, 19:52:57
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

BOSV din Romania nu este cult religios ci asociatie religioasa!Este eretica pt ca face parte din sinodul eretic al lui Kiprianos.Cat timp nu a aderat la acest sinod era aparent numai in schisma.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.09.2015, 22:12:01
michaiela michaiela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2015
Mesaje: 6
Implicit BOR si BOSV

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Inafara de calendar, mai este vreo diferenta intre Biserica Ortodoxa de stil nou si cea de stil vechi , incat sa ne putem impartasii la ei?
Pai in afara de calendar ei nu sunt ecumenisti.Sunt impotriva ecumenismului.Dar nu putem spune ca nu au relatii cu alte biserici din afara tarii.DA , EI SUNT IN COMUNIUNE CU BISERICA ORTODOXA DE STIL VECHI DIN GRECIA, CALIFORNIA , AMERICA (sau cum ii mai zice ROCOR sau Biserica orotdoxa rusa din afara granitelor).In rest nu sunt inj comuniune cu Patriarhia Constantinopolului, pentru ca este pe stil nou, mai bine zis ea a pus initiativa introducerii calendarului.Actual Patriarhia Romana se afla in comuniune cu cei de la Constantinopol.BOSV se afla in legatura stransa cu bisericile ortodoxe de stil vechi , si mai ales non ecumeniste. ROCOR-ul actual s-a faramitat in mai multe biserici datorita trecerii patriarhului Kiril la ecumenism.Unii au ales sa fie de parte cu biserica din RUSIA altii s-au desprins de Biserica.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.09.2015, 22:16:57
michaiela michaiela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2015
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Exista biserica ortodoxa pe stil vechi care se afla in comuniune cu noi si exista schismaticii cu care nu suntem in comuniune. De exemplu Biserica ortodoxa din Rep. Moldova tine calendarul vechi dar este in comuniune cu Biserica noastra ortodoxa.
Diferenta vine din faptul ca schismaticii au facut din calendar o dogma si astfel s-a rupt de Biserica cazand in erezie.

Tu va trebui sa afli carei Biserici apartine biserica la care intentionezi sa mergi ca nu cumva sa fie schismatici.
Un alt exemplu, etiopienii ortodocsi, nu sunt in comuniune cu noi pentru ca nu recunosc hotararile Sinodului ecumenic de la Calcedon din anul 451 si astfel ei se numesc necalcedonieni si deci teoria hristologica a lor fiind diferita de cea ortodoxa.
Auzi stii ceva :Raspunde-mi la o intrebare simpla :daca toate cele sapte sinoade au fost ecumenice adica a toata lumea iar toate hotararile din sinoade sunt pentru toata lumea, atunci la acel asa-zis sinod, desi era un congres pan-ortodox de ce nu a fost respectat intocmai?.ADICA DACA A FOST BAGAT IN UZ CALENDARUL NOU DE CE NU L-A ACCEPTAT TOATA LUMEA ?De ce sunt inca biserici de stil vechi?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.09.2015, 22:25:27
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de michaiela Vezi mesajul
\De ce sunt inca biserici de stil vechi?
Insa toate aceastea intr-un nou episod dupa examen.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.09.2015, 22:50:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de michaiela Vezi mesajul
De ce sunt inca biserici de stil vechi?
Pentru că deoarece așa s-a hotărât.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.09.2015, 02:13:06
michaiela michaiela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2015
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pentru că deoarece așa s-a hotărât.
CINE A HOTARAT?Informeaza-te si o sa aflii ca si in Rusia a fost bagat calendarul prin viclenia lui Meletie Metaxakis.Tu nici macar nu stii cine e ala.Si zice-ti toti in gura mare vaaai astia de pe vechi sunt schismatici.De ce ?Ca ti-a zis popa de la tine?Si mie mi sa zis dar am incercata sas citesc eu sa caut si am vazut cum dementii de la patriarhie spala creierele voastre.Nu vi se pare ca va mint ?In Rusia a fost bagat noul calendar dar a fost scos cu repeziciune de Sfantul Tihon al Moscovei, prin intermediul sinodului Karllovsky.Eu am adus detalii , si spune-mi un pic ce detalii iti aduce parintele cleopa ?de unde ti le aduce ?ca judeca el e altceva .Dovedeste cu fapte intamplari de ce nu au acceptat bisericile noul calendar si nu formula scuza ca asa sa hotarat.Asta nue motiv,Inseamna ca esti prost informat.Daca vrei sa stii care e adevarul vezi ce spune si unul si altul.Nu intra repezit in gura lupului.Roaga-te Maicii Domnului sa te lumineze si incepe sa citesti ca putina cultura ai.Si nu te lua dupa ce spune unul sau altul ca asta e spalare de creiere ia fiecare informatie in parte si gandeste-o tu.Voua nici canon nu va da duhovnicul.Ce sfanta Taina a Spovedaniei aveti?Mai ales prin partile in care sunt eu nu se face asa ceva.Si cand ma gandesc ca sunt in partea Moldovei.Imi imaginez cume in celelalte parti.
L acongres au participat doar 9 membri.Si cand te gandesti ca cand au fost alte sinoade tot la fel de micute erau mai multi delegati.Hai sa iti spun ceva ce poate cativa stiti.Mitropolia Chisinaului e in comuniune cu Patriarhia Romana pe stil nou. Si ceea ce se preda al ei in scolile de teologie despre schimbarea calendarului e total diferit de ce vi se preda voua.Din start iti dai seama ca ceva pute.iti trimit si linkul unui site din republica moldova si iti sugerez sa te uiti la pagina 3 la enumerarea participantilor.Scrie clar "La asa zisul congres pan-ortodox".Frate nu trebuie sa fii prost ca sa iti dai sema .CEva pute aici.Cineva minte. Patriarhia Romana si marii profesori de teologie iti spun ca a fost sinod , iar ei zic ca a fost congres. De ce mint?

ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...oneriei%29.pdf
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.09.2015, 02:21:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

E adevarat, din cauza ecumenismului Patriarhia ecumenica a vrut sa schimbe unele lucruri ca sa fie in ton cu alte culte. S-au propus mai multe, dar s-a aprobat doar calendarul, pentru ca era singurul care nu avea legatura nici cu dogma nici cu canoanele.
Cei ce se numesc stilisti s-au rupt de Biserica si au devenit schismatici. Ii blameaza pe eterodocsi, dar au ajuns la fel ca ei. Nu au har, nici Sfinte Taine si deci nu se pot mantui, o falsa biserica.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.09.2015, 10:44:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de michaiela Vezi mesajul
CINE A HOTARAT?Informeaza-te si o sa aflii ca si in Rusia a fost bagat calendarul prin viclenia lui Meletie Metaxakis.Tu nici macar nu stii cine e ala.Si zice-ti toti in gura mare vaaai astia de pe vechi sunt schismatici.De ce ?Ca ti-a zis popa de la tine?Si mie mi sa zis dar am incercata sas citesc eu sa caut si am vazut cum dementii de la patriarhie spala creierele voastre.Nu vi se pare ca va mint ?In Rusia a fost bagat noul calendar dar a fost scos cu repeziciune de Sfantul Tihon al Moscovei, prin intermediul sinodului Karllovsky.Eu am adus detalii , si spune-mi un pic ce detalii iti aduce parintele cleopa ?de unde ti le aduce ?ca judeca el e altceva .Dovedeste cu fapte intamplari de ce nu au acceptat bisericile noul calendar si nu formula scuza ca asa sa hotarat.Asta nue motiv,Inseamna ca esti prost informat.Daca vrei sa stii care e adevarul vezi ce spune si unul si altul.Nu intra repezit in gura lupului.Roaga-te Maicii Domnului sa te lumineze si incepe sa citesti ca putina cultura ai.Si nu te lua dupa ce spune unul sau altul ca asta e spalare de creiere ia fiecare informatie in parte si gandeste-o tu.Voua nici canon nu va da duhovnicul.Ce sfanta Taina a Spovedaniei aveti?Mai ales prin partile in care sunt eu nu se face asa ceva.Si cand ma gandesc ca sunt in partea Moldovei.Imi imaginez cume in celelalte parti.
L acongres au participat doar 9 membri.Si cand te gandesti ca cand au fost alte sinoade tot la fel de micute erau mai multi delegati.Hai sa iti spun ceva ce poate cativa stiti.Mitropolia Chisinaului e in comuniune cu Patriarhia Romana pe stil nou. Si ceea ce se preda al ei in scolile de teologie despre schimbarea calendarului e total diferit de ce vi se preda voua.Din start iti dai seama ca ceva pute.iti trimit si linkul unui site din republica moldova si iti sugerez sa te uiti la pagina 3 la enumerarea participantilor.Scrie clar "La asa zisul congres pan-ortodox".Frate nu trebuie sa fii prost ca sa iti dai sema .CEva pute aici.Cineva minte. Patriarhia Romana si marii profesori de teologie iti spun ca a fost sinod , iar ei zic ca a fost congres. De ce mint?


ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...oneriei%29.pdf

dizbinare din cauza unui amarat de instrument care este calendarul
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.09.2015, 12:06:02
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de michaiela Vezi mesajul
CINE A HOTARAT?Informeaza-te si o sa aflii ca si in Rusia a fost bagat calendarul prin viclenia lui Meletie Metaxakis.Tu nici macar nu stii cine e ala.
Ce mai face examenul ala care sta sa se dea singur ? Pai sa poate.
Treci la studiu inapoi.Lasa joaca pe mai tarziu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.09.2015, 13:13:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dizbinare din cauza unui amarat de instrument care este calendarul
Diviziune sa fie, pretextele ce mai conteaza?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare