Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.11.2009, 09:32:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Interpretarea nu trebuie sa fie una ad litteram. Pomul cunostintei binelui si raului nu se refra la verbul a cunoaste, ci la verbul a fi. Asa au interpretat majoritatea teologilor. Mancatul din acel pom inseamna un alt mod de a fi- unul ambiguu unde raul imbraca haina binelui.
Comportamentul omului s-a schimbat dupa ce a mincat din pomul cunoasterii s-au doar a constientizat acest comportament?
Omul a fost pedepsit pentru faptul de a fi mincat sau pentru faptele de dupa ce a mincat?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.11.2009, 10:41:55
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sa inteleg deci ca a cunoaste (daca asta inseamna mincatul din acel pom) e un lucru rau.

Mie personal nu mi-ar place sa am un copil spalat pe creier.
Domnule, parca nici nu ai citit ce am scris: rau nu era pomul, ci rea era mancarea din el - dar NU pentru ca mancarea era rea in sine, ci NEASCULTAREA de porunca lui Dumnezeu.

Sfintii Parinti explica faptul ca Adam ar fi mancat in cele din urma din pom, dar la un moment dat cand ar fi ajuns la "varsta duhovniceasca" necesara.

Omul traieste in timp. Ca atare, viata lui este devenire - si in paradis, ca si pe pamant. Ascultarea de cuvantul lui Dumnezeu era un pas in devenirea lui Adam - inspre asemanarea cu Dumnezeu. Aceasta a implinit-o Hristos ("ascultator pana la moarte, si inca moarte pe cruce").
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.11.2009, 12:31:37
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa recapitulam: omul a fost izgonit din rai pentru ca era neascultator. De acord?
Ce nivel de constiinta, cunoastere aveau Adam si Eva? Stiau ei ce era raul si binele?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.11.2009, 12:39:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ti s-a explicat de nenumarate ori, dar nu vrei sa intelegi. Adam a parasit raiul pentru ca a incetat sa se mai hraneasca cu Dumnezeu, a ales natura in locul Lui. Neascultarea e o problema existentiala - omul pierde asemanarea, nu e o problema de satisfacere a unei curiozitati intelectuale.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.11.2009, 12:50:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ti s-a explicat de nenumarate ori, dar nu vrei sa intelegi. Adam a parasit raiul pentru ca a incetat sa se mai hraneasca cu Dumnezeu, a ales natura in locul Lui. Neascultarea e o problema existentiala - omul pierde asemanarea, nu e o problema de satisfacere a unei curiozitati intelectuale.
Chestiunea e ca eu nu inteleg cum a decurs acest proces, negradual, printr-un salt inexplicabil. A hotarit el sa inceteze sa se mai hraneasca cu Dzeu sau a fost o greseala si apoi a vazut ca e mai ok asa sau a fost diavolul care l-a pus. In acest din urma caz sint curios de ce a fost pedepsit omul pentru rautatea diavolului si modul in care a ajuns diavolul sa ajunga rau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.11.2009, 13:02:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Chestiunea e ca eu nu inteleg cum a decurs acest proces, negradual, printr-un salt inexplicabil. A hotarit el sa inceteze sa se mai hraneasca cu Dzeu sau a fost o greseala si apoi a vazut ca e mai ok asa sau a fost diavolul care l-a pus. In acest din urma caz sint curios de ce a fost pedepsit omul pentru rautatea diavolului si modul in care a ajuns diavolul sa ajunga rau.
Problema raului ne priveste, la nivel personal, deoarece avem momente cand spunem binelui rau si raului bine. Chiar daca am fost curatiti prin Taina Botezului, inca, ii dam ipostas raului, il intrupam in propriile persoane. Prin fiecare pacat contribuim la raspandirea raului in lume. De aceea, savarsirea raului presupune partasie cu diavolul.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.11.2009, 13:05:59
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Problema raului ne priveste, la nivel personal, deoarece avem momente cand spunem binelui rau si raului bine. Chiar daca am fost curatiti prin Taina Botezului, inca, ii dam ipostas raului, il intrupam in propriile persoane. Prin fiecare pacat contribuim la raspandirea raului in lume. De aceea, savarsirea raului presupune partasie cu diavolul.
Vorbeam de pacatul primordial
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.11.2009, 13:10:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Vorbeam de pacatul primordial
Iar eu incercam sa spun ca la Judecata nu vom fi intrebati despre pacatul primordial, ci despre cel personal. Altfel, despre pacatul primordial putem vorbi si specula, la nivel teoretic, la nesfarsit.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.11.2009, 13:45:17
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Iar eu incercam sa spun ca la Judecata nu vom fi intrebati despre pacatul primordial, ci despre cel personal. Altfel, despre pacatul primordial putem vorbi si specula, la nivel teoretic, la nesfarsit.
Pai cred ca ar trebui sa speculam, pentru ca e un exemplu direct de morala dumnezeiasca
De asemenea, Hristos cred ca a murit pe cruce inclusiv (si mai ales) pentru acest pacat primordial
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.11.2009, 14:02:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Pacatul primordial a fost mai mult decat o simpla mancare dintr-un fruct.Prin neascultare primii oameni au pacatuit precum Lucifer,l-au imitat pe ingerul cazut.De fapt aceasta si reprezinta copacul acela si fructele lui, din punctul meu de vedere.Roadele cele rele si raul si-a avut inceput in Lucifer si s-au incuibat in el,devenind izvor al rautatii.Cunoasterea raului,prin mancarea din pomul interzis nu a fost(devenit) doar o cunoastere intelectuala ci si o cunoastere practica.Astfel si ei, primii oamenii au calcat porunca lui Dumnezeu,trufindu-se, indoindu-se de Cuvantul lui Dumnezeu si alipindu-se de cuvintele ispititorului.Scriptura ne zice:"Consecinta pacatului este moartea".Dumnezeu le-a zis: "In ziua cand veti manca din acest pom negresit veti muri".Asadar acest pom reprezenta moartea si pacatul.Mai era un pom in mijlocul Raiului, pomul vietii.Dar in loc sa manance din acesta, ei au mancat din pomul mortii.S-au alipit de rau,de pacat si de moarte in detrimentul vietii.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingerii, oameni, rau

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce sunt ingerii reprezentati cu aripi? sergiu Generalitati 21 13.03.2014 22:24:46
Ingerii pot face voia lor proprie? sergiu Din Noul Testament 23 03.08.2012 17:12:03
Nelu și ingerii ben_gal Intrebari utilizatori 2 23.03.2010 00:36:49
Despre îngerii cei căzuți nectaria Generalitati 4 26.02.2009 13:04:44
Diavolul la sfat cu ingerii sai patinina34 Din Noul Testament 0 02.01.2009 21:42:39