Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.09.2009, 23:23:03
mihaix mihaix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2009
Mesaje: 13
Implicit

A doua venire a Domnului este o certitudine. Deja stim motivele pentru aceasta deci nu avem de ce sa fim surprinsi de deteriorarea morala a societatii in care traim. Preotii nu sunt imuni la declinul social,e logic ca si acestia sa nu mai fie ca alta data. Dar atentie, indiferent de cati ani vor trece preoti si oameni cu adevarat virtuosi vor exista mereu. Trebuie doar cautati, iar daca gandim asa despre viitor nu facem decat sa cadem in disperare si mahnire,iar acestea se stie ca sunt pacate mari. Acestea indeamna la savarsirea unor alte pacate si la pierzania sufletului. Sfatul meu pentru tine ar fi sa ai credinta! sa crezi ca exista preoti buni si sa nu gandesti prea mult la uscaciunile societatii. Cu nadejde si credinta Dumnezeu ne arata calea in viata. Sper sa te fi ajutat cat de putin si sa nu mai fii atat de afectata de cele intalnite.

Doamne ajuta!

Last edited by mihaix; 05.09.2009 at 23:25:15.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.09.2009, 09:26:22
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit Dumnezeu stie

Nu trebuie sa va ingrijorati si sa va smintiti de acest lucru. Vorbeam de un semn. E vorba de preotul Constantin Mihoc. Dumnezeu ne-a instiintat ca lucrurile se vor schimba. A iesit ca din pamant o dinastie de preoti si teologi curati si vrednici. Acest eveniment a fost incarcat de foarte multe simboluri si semnificatii religioase. Cred ca e "revolutia" trimisa de Dumnezeu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.09.2009, 10:21:24
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Sa dea Dumnezeu sa fie asa cum spui tu, teatru de copii.

Ideile tale sunt foarte bune, Mihai, si chiar ma ajuta sa vad si frunzele vezi ale clerului..iti multumesc ca imi deschizi ochii asupra pericolului in care sunt, e adevarat ca mahnirea si-a facut loc in sufletul meu, nu am privit lucrurile din punctul asta de vedere..Gandesc prea omeneste,ignorand mana Lui Dumnezeu in viata noastra ..Oare Dumnezeu chiar va lasa turma lui fara pastori? Cu siguranta nu, deci cu siguranta vor fi si preoti buni


Ca sa vin si cu un exemplu bun: acum ceva ani, in tinuturile secetoase si infruntand clima apriga a Dobrogei, cativa tineri calugari au cutezat sa isi faca un loc de rugaciune pe locurile unde Sfantul Ioan Cassian a stat in pustie. Sub carmuirea Parintelui Iustin Parvu, acesti tineri calugari, proaspat absolventi de facultate, au cutezat sa arate ca a fi ortodox este cu adevarat nebunie pentru lumea in care traim..

Cei care ati fost la Manastirea care porta si hramul Sfantului Ioan Cassian, stiti despre conditiile in care acesti tineri au vietuit atata timp, fara caldura, apa, mancare si cate si mai cate lipsuri nu aveau..

Povestea Parintelui Iustin Petru este impresionanta, el a fost cu adevarat un student care a stiut de ce urmeaza Facultatea de Teologie..

Anul acesta de Paste am fost cu parintii la aceasta Manastire, iar nevoia de un sfat, de imbarbatare, ne-a indemnat pe mine si pe mama sa vorbim cu Parintele Cassian, unul din preotii aceste Manastiri. Am ramas impresionata de smerenia acestui om cu aspect de copil sfios, cat am vorbit, rareori si-a ridicat ochii din pamant, ne-a imbarbatat doar prin dialog (nu ne-a spus ca lucrurile vor merge mai bine,din contra,dar ne-a indemnat la rabdare si dragoste)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.09.2009, 14:16:53
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit da, pe ei sa-i urmam

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Sa dea Dumnezeu sa fie asa cum spui tu, teatru de copii.

Ideile tale sunt foarte bune, Mihai, si chiar ma ajuta sa vad si frunzele vezi ale clerului..iti multumesc ca imi deschizi ochii asupra pericolului in care sunt, e adevarat ca mahnirea si-a facut loc in sufletul meu, nu am privit lucrurile din punctul asta de vedere..Gandesc prea omeneste,ignorand mana Lui Dumnezeu in viata noastra ..Oare Dumnezeu chiar va lasa turma lui fara pastori? Cu siguranta nu, deci cu siguranta vor fi si preoti buni


Ca sa vin si cu un exemplu bun: acum ceva ani, in tinuturile secetoase si infruntand clima apriga a Dobrogei, cativa tineri calugari au cutezat sa isi faca un loc de rugaciune pe locurile unde Sfantul Ioan Cassian a stat in pustie. Sub carmuirea Parintelui Iustin Parvu, acesti tineri calugari, proaspat absolventi de facultate, au cutezat sa arate ca a fi ortodox este cu adevarat nebunie pentru lumea in care traim..

Cei care ati fost la Manastirea care porta si hramul Sfantului Ioan Cassian, stiti despre conditiile in care acesti tineri au vietuit atata timp, fara caldura, apa, mancare si cate si mai cate lipsuri nu aveau..

Povestea Parintelui Iustin Petru este impresionanta, el a fost cu adevarat un student care a stiut de ce urmeaza Facultatea de Teologie..

Anul acesta de Paste am fost cu parintii la aceasta Manastire, iar nevoia de un sfat, de imbarbatare, ne-a indemnat pe mine si pe mama sa vorbim cu Parintele Cassian, unul din preotii aceste Manastiri. Am ramas impresionata de smerenia acestui om cu aspect de copil sfios, cat am vorbit, rareori si-a ridicat ochii din pamant, ne-a imbarbatat doar prin dialog (nu ne-a spus ca lucrurile vor merge mai bine,din contra,dar ne-a indemnat la rabdare si dragoste)
Am gasit peste tot preoti si teologi vrednici. Dumnezeu nu ramane niciodata fara oameni. Cand Ilie credea ca e singur marturisitor de Dumnezeu si se incapatana sa dezlege cerul, cand Dumnezeu i-a spus ca are sapte mii de credinciosi in Israel. Lui nu-i scapa nimic neobservat.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.09.2009, 17:05:51
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

E_my, mai mult faci cu rugaciune decat cu judecatul. Problemele de care vorbesti tu fac parte din educatia primita in cei 7 ani de acasa.
Gandeste-te ca toti marii parinti si duhovnici odata au fost simplii teologi, plus ca trebuie avut in vedere ca nu toti cei ce fac seminarul sau teologia vor ajunge sa faca parte din cler.

... si nu uita.... fiecare judeca prin patima care o are.


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.09.2009, 20:57:52
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Eu am terminat Teologia la Bucuresti in 2004. Majoritatea celor de acolo vin din vocatie, dar sunt si cateva exemple negative. La 200 de studenti, e normal sa fie vreo 5 sau 10 fara vocatie. De ce sa ii vedem pe putinii care nu au traire de teologi si nu pe cei multi si buni? Spunea Parintele Teofil Paraian ca daca vrei sa-l cauti pe un om ca-i bun, il vezi bun, daca-l cauti de rele, il vezi rau. Depinde de ce vrei sa privesti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.09.2009, 21:49:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Eu am terminat Teologia la Bucuresti in 2004. Majoritatea celor de acolo vin din vocatie, dar sunt si cateva exemple negative. La 200 de studenti, e normal sa fie vreo 5 sau 10 fara vocatie. De ce sa ii vedem pe putinii care nu au traire de teologi si nu pe cei multi si buni? Spunea Parintele Teofil Paraian ca daca vrei sa-l cauti pe un om ca-i bun, il vezi bun, daca-l cauti de rele, il vezi rau. Depinde de ce vrei sa privesti.
Florina felicitari!, insa problema vocatiei de a fi cler in devenire nu se poate determina din "scanare" a absolventilor sau din timpul facultatii. Aici nu este vorba de ingineri si stiinte EXACTE unde se poate anticipa daca un absolvent va fi de mare clasa sau nu!

Exista foarte multe probleme psihologice ASCUNSE care se pot determina doar dupa ce viitorul preotel incepe sa profeseze si care incep sa prinda forma din care listez asa citeva exemple...
1. Relatia de familie, cu sotia! si atitudinea sa fata se sex, FOARTE IMPORTANT!!!
2. Felul in care percepe BANII!!! si cu ei cele materiale... alt punct forte!
3. Foarte multe tipuri de experiente de viata personale si in relatie cu oamenii

..ca urmare de abia muult mai tirziu se poate determina cine are vocatie si cine nu!
Dupa parerea mea POATE 5% din absolventi, cu multa truda si TRANSFORMARE INTERIOARA ULTERIOARA absolvirii au o sansa sa devina cu ADEVARAT(asa chiar si cu greseli minore) elemente cheie si de conducere duhovniceasca in comunitatile noastre!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.09.2009, 03:16:17
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Nu studentii sunt de vina ci aceia care ii conduc.

Pai cand era Sfantul Nectarie profesor parca la scoala de teologie si plangea alaturi de elevi, tinea el post negru pt gresala lor, ca sa ii faca sa inteleaga ca au gresi. Cum sa nu devina elevul un preot desavarsit si daruit cand a avut de la cine invata?


Dar si elevul copiaza pe cine vede. Si asta e rezultatul de azi.
Profesorii nu isi dau interesul chiar daca sunt buni, nici viitorii elevi, chiar daca sunt buni la suflet, nu isi vor da interesul.


Iar sfintenia in loc sa devina o cerinta devine o ambitie individuala .



Stiu studenti la teologie, care erau dezamagiti ca nu isi dau interesul profesorii, desi ei isi doreau mult sa invete, ca fac orele de mantuiala. Pai , ei sunt de vina ,nu studentii. E putin lucru ca elevul sa vrea sa invete? NU Este mare lucru, dar cine sa aibe rabdare si de ei?



Azi se fac preoti , dar nu vor sa faca Sfintele Molifte. Nu vor sa faca Masluri ca sunt prea multe. Pai si de unde sa stie ca toata viata lui e o slujire nu o optiune? Nu alege el unde au nevoie oamenii ,ci alege Dumnezeu. Asta este si bucuria de a fii preot , ca sa fii atat de important si iubit de Dumnezeu sa te trimita oriunde are El nevoie iar tu sa iubesti oriunde te trimite.
Dar..de la cine sa invete?
Crezi ca e putin lucru sa isi puna Dumnezeu nadejdea in tine si sa astepte ajutorul tau? Dar de unde sa stie asta?



Si ce sa copieze de la profesori? Fumatul? Pai numai o data sa zica Moliftele cu fumat si il arde diavolu si pe el si toata familia. Daca se fac preoti doar pt ziua de Duminica atunci s-au facut preoti pt ei, nu pt Dumnezeu.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.09.2009, 11:53:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Nu studentii sunt de vina ci aceia care ii conduc.

Pai cand era Sfantul Nectarie profesor parca la scoala de teologie si plangea alaturi de elevi, tinea el post negru pt gresala lor, ca sa ii faca sa inteleaga ca au gresi. Cum sa nu devina elevul un preot desavarsit si daruit cand a avut de la cine invata?


Dar si elevul copiaza pe cine vede. Si asta e rezultatul de azi.
Profesorii nu isi dau interesul chiar daca sunt buni, nici viitorii elevi, chiar daca sunt buni la suflet, nu isi vor da interesul


Stiu studenti la teologie, care erau dezamagiti ca nu isi dau interesul profesorii, desi ei isi doreau mult sa invete, ca fac orele de mantuiala. Pai , ei sunt de vina ,nu studentii. E putin lucru ca elevul sa vrea sa invete? NU Este mare lucru, dar cine sa aibe rabdare si de ei?


Si ce sa copieze de la profesori? Fumatul? Pai numai o data sa zica Moliftele cu fumat si il arde diavolu si pe el si toata familia. Daca se fac preoti doar pt ziua de Duminica atunci s-au facut preoti pt ei, nu pt Dumnezeu.
Nu studentii sunt de vina?

La 20 de ani ajungi sa imiti profesorul care fumeaza dar nu pe cel care nu fumeaza???? ( desi eu chiar nu am vazut niciun Parinte Profesor care sa fumeze in Facultatea de Teologie de la Iasi :-?)

La 20 de ani " vrei" sa devii preot dar astepti cu ratiunea sedata primul exemplu negativ pentru a-l imita?

Oare numai eu stiam cine sunt, ce vreau si ce apreciez la 19 ani, din toata facultatea???? Iti spun cu siguranta ca nu...daca numai 10 % din studenti aleg perindarea prin cluburile existente in oras sau petreceri deocheate, iar la cursuri nu vor sa fie atenti, restul stiu dinainte de a da examenul de admitere la Facultatea de Teologie cum trebuie sa fie un teolog!!!

P.S. Studentii care chiar vor sa invete, nu au suport de curs, carti, biblioteci , internet sau timp pentru a face asta?

Last edited by AndruscaCIM; 11.09.2009 at 12:01:53.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.09.2009, 12:12:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Eu am terminat Teologia la Bucuresti in 2004. Majoritatea celor de acolo vin din vocatie, dar sunt si cateva exemple negative. La 200 de studenti, e normal sa fie vreo 5 sau 10 fara vocatie. De ce sa ii vedem pe putinii care nu au traire de teologi si nu pe cei multi si buni? Spunea Parintele Teofil Paraian ca daca vrei sa-l cauti pe un om ca-i bun, il vezi bun, daca-l cauti de rele, il vezi rau. Depinde de ce vrei sa privesti.
Si eu am absolvit Facultatea de Teologie din Iasi tot in 2004 :).
Exact aceeasi opinie am si eu, sunt foarte putini cei care aparent nu au vocatie ( desi poate au si ei dar au alt temperament)...insa nu sunt de acord cu aceste critici generalizate.
Eu cred ca in viata trebuie sa alegem in cunostinta de cauza...pentru ca in fata lui Dumnezeu nu putem pretexta ca din cauza lui X-lescu am facut n lucruri
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista printre voi o absolventa de teologie ? nicolae.lucian Nunta 26 03.08.2014 00:17:58
Exemple vii UNNOOM Generalitati 2 17.12.2012 15:20:48
tabara de studenti de la SF.Man.Oasa andruca Pelerinaje la locuri Sfinte 2 31.07.2011 21:48:51
STUDENTI LA TEOLOGIE! iulyaan Generalitati 87 25.04.2011 15:48:55
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 16:52:29