Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 02.11.2009, 21:25:27
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stardust Vezi mesajul
De unde stii tu ca religia ta este mai buna ca a lor? Ca judecata ta este mai dreapta ca a lor? A venit Dumnezeu pe pamant si a spus ca ortodoxia este cea mai buna si dreapta religie? Dumnezeu este acelasi pentru noi toti,Budha ,Allah sunt tot numele Lui.Observ ca multi de pe acest forum se apropie de fanatism religios .
O religie nu are cum sa fie mai buna sau mai rea. O doctrina poate fi adevarata sau falsa. Islamul o imitatie (furt) dupa iudaism cu elemente furate din crestinism (numele unor personaje), plus o suma de povesti despre rai ca loc al perversilor (prostituate, homosexulitate, sclavie). Islamul s-a nascut din negarea crestinismului, a divinitatii lui Hristos, a Sfintei Treimi, a Rastigniri si Învierii. Islamul îndeamna la cucerirea lumii si înjosirea/înrobirea nemusulmanilor, porunceste razbunarea, uciderea unor categorii de pacatosi, mutilarea altora etc. Daca vrei sa discutam despre islam te invit pe alte topice.

Doctrina crestina vorbeste despre Dumnezeu-Treimea cu Principiu a existentei, despre caracterul viu, personal al lui Dumnezeu, despre caracteul de om si Dumnezeu allui Hristos si altele.
Daca tie ti se pare ca islamul ar putea reprezenta adevarul atunci ar trebui sa treci la aceasta religie dar tu sustii ca esti crestina, deci te contrazici.

Citat:
Dragi colegi ,crestinismul este o religie a pacii ,nu a urii si discriminarii.
Stii ce este cu adevarat important ? cum te porti cu oamenii ,cum gandesti ,ce suflet ai,daca stii ce este compasiunea ,altruismul ,bunatatea,smerenia ,dragostea ,daca stii sa alini durerea cuiva cu o vorba buna,daca esti un om corect,harnic ,toate calitatile astea conteaza .
De unde stii tu ce si cum e crestinismul, care sunt sursele tale?

Citat:
Asa cum si draga noastra Bibie are pilde intelepte ,asa si Coranul este plin de invataminte.
Poti veni cu citate pe topicuri dedicate islamului. E greu sa postezi niste versete?


Citat:
Si te rog ,ai putin respect pentru credinta milioanelor de oameni pentru care Coranul este o carte sfanta.
E o carte stupida si plina de ura si violenta. Daca pentru milioane e ceva de pret, nu înseamna ca trebuie respectata.



Citat:
Eu iti spun ,islamul este o religie la fel de importanta ca si crestinismul si daca Dumnezeu a vrut sa se faca cunoscut unor oameni sub numele de Allah ,trebuie sa respectam fapta lui ,e mai presus de noi.
Cunoscand indeaproape aceasta religie ,pot spune ca am intalnit oameni mai deschisi la ei decat la noi.Intra pe un forum islamic si vei vedea cum iti vorbesc cei de acolo ,si intra pe unul crestin ,o sa simti o diferenta care pe mine ma doare.
Islamul e cea mai mare si mai jenanta farsa a omenirii. Milioane de oameni urmeaza nazbâtiile unui psihopat narcisist si ucigas în masa, violator în serie si pedofil. Un om care urmeaza religia fondata de un astfel de monstru nu poate fi întreg la minte. E o tragedie ca acesti oameni se nasc în acest mediu, sunt îndoctrinati de mici si pierd capacitatea de a judeca cu discernamânt iar mai târziu apar complicatii psihice, din cauza incapacitatii de a recunoaste ca toata viata lor sta sub semnul unei glume proaste.


Despre Iran: convertirea la crestinism se pedepseste cu moartea. Si persecutia crestinilor exista:

Due to the socio-economic and political pressures in the years following the Iranian Revolution, periods of outright persecution and times of more latent discrimination, many Iranian Christians, both as part of the general exodus of Iranians and as response to the specific pressures, have emigrated, mostly to the USA, Canada and Western Europe. In 2000, about 0.4% of Iran's population were Christians. In 1975, Christians numbered about 1.5% of the total population. Statistically, a much larger percentage of non-Muslims have emigrated out of Iran.
While the government guarantees the recognised Christian minorities a number of rights (production and sale of non-halal foods), guaranteed representation in parliament, special family law etc., government intrusion, expropriation of property, forced closure and persecution, particularly in the initial years after the Iranian Revolution, have all been documented. According to the Barnabas Fund, 'the regime rules through fear, and they want Christians to be afraid'. Most prominent has been the death of Haik Hovsepian Mehr, bishop of the Jamiat-e Rabbani, in 1994. Recently the continuing imprisonment of Hamid Pourmand, a lay pastor of Jammiat-e Rabboni, and the murder of Ghorban Tourani, the pastor of an independent evangelical church have created international concern.
http://en.wikipedia.org/wiki/Christi...rent_situation


Si stiu si ca tineretul iranian uraste islamul si pe presedinte si sunt convins ca din Iran va veni sfârsitul islamului.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 02.11.2009 at 22:11:16.
  #162  
Vechi 03.11.2009, 21:54:54
DiannaS DiannaS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Suntem toti frati pentru ca suntem fii lui Dumnezeu. Insa ei sunt inselati de dracu. Allah nu este Dumnezeu ci dracu. Tre' sa avem toleranta zero cu ereticii, asa cum au zis si Sfintii Parinti!
Nu pot sa cred ce ai scris, Domnule Antoni0,....Pentru informatia ta de om "orbit" Allah in araba inseamna Dumnezeu...
  #163  
Vechi 03.11.2009, 22:09:40
DiannaS DiannaS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Ce documentare vrei mai Dalal? Sa ma documentez din ... coran? Adica din cartea satanei? ... Nu multumesc!

Muhamad al tau a fost doar un inselat, un ratacit... Si dracu, lucrand prin el, a ratacit si alte milioane de persoane.

Ortodoxia traditionalista (pentru ca exista si ortodoxia ecumenista) nu poate tolera minciuna. Si islam, budism, etc inseamna minciuna.

Insa, asta nu inseamna ca musulmanii, ca persoane sunt niste animale, etc. NU, sunt fratii nostri! Si ii asteptam sa se intoarca la Dreapta Credinta!
Deci sincer stau si ma minunez cat de gresit poti vorbi...eu chiar nu inteleg cum cineva in necunostinta de cauza poate face asemenea informatii.
Daca tot sustii ca ceea ce spui despre Mohamed est adevarat (desi e departe de adevar), iti recomand sincer sa te documentezi inainte.
Doar cateva mici precizari: coranul a fost scris acum mai bine de 1400 de ani cand multe din datele dovedite azi stiintific nu erau nici pe departe imaginate. Daca tu sustii : "coranul e scris de mohamed" cum ai putea sa-mi explici, Dle "atotstiutor in ale islamului" ca in Coran apar foarte multe date ce au fost dovedite de-abia in zilele noastre dpdv stiintific?
- existenta a 11 planete, ultima fiind descoperita recent
- faptul ca omul va zbura in spatiu
- enumerarea tuturor etapelor dezvoltarii embrionare (la om), descoperiri ce dateaza din secolele noastre
si muuuuuuuuuulte alte date ce nu le putea sti un om....

http://55a.net/firas/france/
  #164  
Vechi 08.11.2009, 09:34:00
Stela Stela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DiannaS Vezi mesajul
Deci sincer stau si ma minunez cat de gresit poti vorbi...eu chiar nu inteleg cum cineva in necunostinta de cauza poate face asemenea informatii.
Daca tot sustii ca ceea ce spui despre Mohamed est adevarat (desi e departe de adevar), iti recomand sincer sa te documentezi inainte.
Doar cateva mici precizari: coranul a fost scris acum mai bine de 1400 de ani cand multe din datele dovedite azi stiintific nu erau nici pe departe imaginate. Daca tu sustii : "coranul e scris de mohamed" cum ai putea sa-mi explici, Dle "atotstiutor in ale islamului" ca in Coran apar foarte multe date ce au fost dovedite de-abia in zilele noastre dpdv stiintific?
- existenta a 11 planete, ultima fiind descoperita recent
- faptul ca omul va zbura in spatiu
- enumerarea tuturor etapelor dezvoltarii embrionare (la om), descoperiri ce dateaza din secolele noastre
si muuuuuuuuuulte alte date ce nu le putea sti un om....

http://55a.net/firas/france/
Dianna
Iti sugerez sa nu mai crezi cu atata naivitate tot ce se spune pe siturile islamice .
Arunca-ti un ochi aici si o sa vezi ca toate asa zisele "miracole " ale Coranului nu sunt altceva decat minciuni , manipulari si inselatorii .
http://debatetv.org/page7.html
  #165  
Vechi 12.11.2009, 23:59:48
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

O sa incep prin a spune ca sunt musulmana si sunt foarte mandra de asta.M-am convertit in urma cu 3 ani de zile si pe zi ce trece sunt mai convinsa ca am luat cea mai buna decizie.Ce m-a socat cel mai tare pe acest forum este ura cu care se discuta despre islam.Doar pt ca ati citit cateva carti care denigreaza islamul nu inseamna ca stiti totul despre noi.
Sa se spuna lucruri de genul"Allah=dracul" mi se pare tare urat.Asa cum s-a mai spus Allah=Dumnezeu iar acest cuvant este folosit pana si de crestinii arabi.Si atunci..o persoana care face genul asta de afirmatii chiar are o cultura islamica pt a fi in masura de a ataca?
Noi ca musulmani respectam toate religiile,cea mai buna prietena a mea de exemplu..este crestina si este casatorita cu un preot...alta prietena ce imi e tare draga e hindu..
Se mai discuta foarte mult si de cat de mult sufera"bietele"femei musulmane.Off..barbati care isi trateaza rau femeile sunt in toate religiile asta nu inseamna ca toti sunt la fel,fanaticii se gasesc si ei in toate religiile...De 2 ani sunt casatorita cu un syrian si inca ma trateaza ca pe o regina..in schimb cand ma gandesc la tatal meu care este crestin..toata viata nu a facut decat sa bea,sa o bata pe mama si sa ma injure pe mine.Astea nu inseamna ca toti crestinii sunt ca el..:)
De ce nu s-ar putea face un dialog lipsit de ura intre crestini si musulmani?daca nu sunteti de acord cu credinta noastra..nici o problema..fi-ti crestini buni in continuare si incercati sa ne respectati...asa ar fi cel mai frumos si cel mai corect..
Noi credem in Isus dar il consideram profet nu fiu al lui Dumnezeu..credem in toti ceilalti profeti ai lui Dumnezeu si in toate cartile sfinte...si religia noastra ne invata sa respectam pe toata lumea...
Sper ca nu am jignit pe nimeni..numai bine:)
  #166  
Vechi 13.11.2009, 08:44:36
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Când s-a spus allah = dracul se facea referire la islam (nu la cuvântul în sine), una din numeroasele religii inventate de demoni prin oamenii aflati sub influenta lor.

Sunt unii pe acest forum care stiu mai bine decât tine islamul, istoria lui, viata lui mamohed.

Sunt o gramada de psihopati care asemenea lui mahomed se cred prooroci, unii reusesc sa adune câtiva adepti dintre oamenii naivi, fara cunostinte sau labili psihic si atunci când au adunat acesti adepti reusesc sa creeze si o asa-zisa carte revelata, vezi cazul Pucioasa în România, mormonii în strainatate etc. La fel a aparut si islamul, o combinatie de boli psihice si minciuni ale lui mahomed au creat o miscare sociala. Ceea ce diferentiaza islamul e ca spre deosebire de alte culte fondatorul sau a fost un monstru, un violator, ucigas, gruparea sa traia din jaf si exploatarea sclavilor.

Islamul este o psihoza în masa, musulmanii sunt victime ale spalarii pe creier din pruncie pâna la maturitate si totodata sunt victime ale minciunilor celorlalti musulmani fiindca pentru a ascunde faptele urâte ale lui mahomed musulmanul se minte pe sine si pe ceilalti. Islamul este deci o caricatura, nu o cultura asa cum e de pilda cultura hindusa, care merita oarecare respect.


Daca vrei sa discutam despre islam te astept pe topicurile specifice, dar te rog sa porti o discutie argumentata.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 13.11.2009 at 08:54:01.
  #167  
Vechi 13.11.2009, 13:09:46
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Unhappy

Exact ce spuneam in cealalta postare..se tot aduc jigniri si cuvinte urate.De ce?Va face un crestin mai bun faptul ca atacati Islamul?"Violator","monstru" etc..foarte urat modul prin care va dovediti toleranta.Mie cine mi-a spalat creierul cand m-am convertit?Nu aveam nici macar un prieten musulman..pur si simplu am citit coranul in intregime si am simtit ca acolo mi-a fost locul.Multumesc lui Dumnezeu acum traiesc in Anglia si macar aici noi musulmanii suntem respectati..in Romania din pacate mai e mult de asteptat pana cand lumea nu se va mai uita urat la fetele ce se acopera sau pana cand vom avea posibilitatea sa ne simtim liberi sa ne practicam religia.
Si..noi nu ne prezentam religia noastra prin a ataca pe altele asa cum se face aici:
"Sunt unii pe acest forum care stiu mai bine decât tine islamul, istoria lui, viata lui mamohed."
Serios?Depinde si de unde au luat informatiile referitoare la Islam.Sunt multe persoane pe acest forum care nu fac altceva decat sa ia lucruri scaose din context si sa le prezinte intr-o lumina negativa.Sunt inscrisa de mult timp si pe un forum islamic si nu am citit niciodata cuvinte atat de urate la adresa altor religii dar..asta e..asa cum am zis..cam prost se sta cu toleranta:)
NU am absolut nimic impotriva religiei dumneavoastra..fiecare crede in ce se regaseste mai bine..De sarbatorile crestine de exemplu..sotul meu ma incurajeaza sa imi sun parintii(ca de vizitat e mai greu odata ce sunt departe)..asa cum am spus am prieteni din toate religiile si nu ne aducem acuze de genul"Mohammed e violator"etc
  #168  
Vechi 13.11.2009, 14:05:28
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ti-am spus, daca vrei sa discutam despre islam exista alte topicuri, scrie acolo.

Pe topicul acesta îti pot spune ca atât timp cât mahomed a fost violator, a spune ca a fost altceva nu e politete ci minciuna.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #169  
Vechi 14.11.2009, 00:16:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Musulmanii au fost respectati si in Imperiul Bizantin unde erau tratati ca cetateni cu drepturi egale cu crestin ortodocsi.
Duhurile rele i-au inselat pe musulmani si acestia au atacat Imperiul Bizantin si l-au cucerit si au facut ceva distrugeri.Au luat Sfanta Catedrala Sfanta Sofia,biserica crestinilor ortodocsi cea mai mare din Imperiul Bizantin si si-au facut moschee din ea.
Si musulmanii traiau mai bine in Imperiul Bizantin,erau mai educati si mai liberi decat in imperiul lor musulman de s-a facut mai apoi pe teritoriul Imperiului Bizantin.
Unde au luat crestinii ortodocsi cu forta vreo moschee de a musulmanilor?

Last edited by mihailt; 14.11.2009 at 00:19:01.
  #170  
Vechi 15.11.2009, 01:24:17
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Musulmanii au fost respectati si in Imperiul Bizantin unde erau tratati ca cetateni cu drepturi egale cu crestin ortodocsi.
Duhurile rele i-au inselat pe musulmani si acestia au atacat Imperiul Bizantin si l-au cucerit si au facut ceva distrugeri.Au luat Sfanta Catedrala Sfanta Sofia,biserica crestinilor ortodocsi cea mai mare din Imperiul Bizantin si si-au facut moschee din ea.
Si musulmanii traiau mai bine in Imperiul Bizantin,erau mai educati si mai liberi decat in imperiul lor musulman de s-a facut mai apoi pe teritoriul Imperiului Bizantin.
Unde au luat crestinii ortodocsi cu forta vreo moschee de a musulmanilor?
Si acum trebuie sa ne "dam in cap" pt ce s-a intamplat in istorie..lucruri care oricum nu au legatura cu religia?Din cate stiu eu..ar trebui sa discutam despre ce spune Coranul nu sa analizam comportamentul oamenilor pentru ca asa cum stiti..nu toata lumea aplica religia intr-un mod corect..

Au fost si moschei transformate in biserici..una care imi vine acum in minte este Masjid al Qurtuba din Spania..actuala catedrala Mezquitta..Si totusi..aceste lucruri nu au legatura cu religia crestina;
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19