Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 28.06.2011, 18:03:59
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Hawking negasind pe Dumnezeu (sau poate nedorind) a demonstrat doar ca nu exista un Dumnezeu care sa fie asa cum isi inchipuia el sau care sa nu se poata ascunde asa incit va trebui sa demonstreze si in legatura cu un Dumnezeu care se poate ascunde si care nu este asa cum se asteapta el.
Hawking e un biet nefericit care și-a imaginat că propriile defecte fizice sunt un semn al absenței lui Dumnezeu! E un om cu probleme psihologice mari, dar cu o inteligență remarcabilă. Personal, am tot respectul față de el, așa cum am față de orice ființă - creație a lui Dumnezeu. Hawkins a ales NU, a ales să se împotrivească Lui, iar, din acest motiv, așa precum Dumnezeu iubește, îndrăznesc și eu să cred că tânjește după acasă, el acasă fiind..., pe drum!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #72  
Vechi 28.06.2011, 18:26:39
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
Imi vine greu sa cred povestea cu Iisus, pentru ca nu exista surse istorice extrabiblice care sa ii confirme atat existenta (asta ar fi mai putin important) sau caracterul divin (asta ar fi esential).
Ar suna mai bine "povestirea cu Iisus", nu de alta, dar sunt destui oameni care cred în verdicitatea ei, dar, mă rog...

Ce dovezi extra-românești și extra-religioase ai despre existența lui Varlaam Moțoc?

Citat:
Nu pot lua de buna o carte scrisa pentru promovarea unei religii, promovare care depinde de lucrurile scrise in acea carte. La fel cum nu cred orice campanie de marketing care imi vine in casuta de mail.
Marketing-ul ține de piață - market, promovarea unui personaj sau lucru se chema cândva pasiune, încredere, dragoste, orice altceva din ce nu mai înseamna astăzi mixul de marketing!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #73  
Vechi 28.06.2011, 18:46:33
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu avem bani pentru că banii sunt distribuți preferențial, daca mă înțelegi ce vreau să spun. Cercetarea e pentru visători la noi, la vestici din UE și US e pentru pragmatici. E, oare, o diferență?
Nu sunt bani pentru ca, in primul rand, procentul din PIB alocat cercetarii e o gluma, comparat cu alte state europene. Lucru care o sa ne coste scump in viitor. In plus, cum ai zis tu, banii aia, putini cum sunt, se dau pe "prietenii".

Citat:
OK! Și crezi că dacă vei dori să publici într-o publicație a Academiei Române nu vei fi purecat?
Nu am zis asta. Am zis doar ca nu orice publicatie care se autointituleaza drept stiintifica chiar este. Si am mai spus ca intre publicatiile stiintifice, unele au standarde mai inalte decat altele.

Citat:
Frate-miu, vrei să știi dacă lucrez în învățământ?
Nu:)

Citat:
Ei, dragul meu, aici te cam înșeli: incertitudinile mecanicii cuantice, ca exemplu, fac ca nici măcar 10 cercetători să nu prea fie de acord, darmite 3. Sau vor fi de acord doar cu incertitudinile. Nu degeaba veni și Heinseberg să (ne)lămurească!
Asta e un domeniu care e la inceput. Eu ma refeream strict la situatiile in care se ajunge la un experiment care are rezultate clare.

Citat:
- A doua este prin cercetarea in domenii de granita (material-imaterial, explicabil-inexplicabil) fie ca vb de medicina -masurari de aure in diferite conditii legate de spiritualitate ,vindecari teurgice-bionenergetice, uneori chiar miraculoase atestate de medicina alopata, fie ca vb de psihologie- intuitie ,premonitie, revelatie, deja vu, reveniri din moarte clinica etc.
Pentru a folosi genul asta de dovezi iti trebuie cercetare stiintifica riguroase, iar din cate stiu eu, mai toate studiile care au aratat aure, vindecari si alte chestii de genul asta sunt departe de a fi riguroase.

In plus, si daca existenta fenomenelor de mai sus e dovedita, tot va trebui sa le conectezi cumva la ideea de divin. Pentru ca ar putea fi cat se poate de naturale si explicabile.

Citat:
Sau cum spuneam legea sincronicitatii acauzale prin care se demonstreaza ca nimic nu este intimplator ceea ce inseamna ca universul si evenimentele au fost preordonate de o forta inteligenta supraumana.
La fel exista si principiul antropic, care explica foarte elegant cum se poate fara divinitate.

http://en.wikipedia.org/wiki/Anthropic_principle

Citat:
Precum si multe altele incluisv in biologie si stiintele naturii unde in realitate nu sint explicate toate misterele asa cumlasa unii sa se inteleaga..
Faptul ca nu putem explica ceva in prezent nu inseamna ca e de origine divina. Vezi mai sus exemplul cu fulgerul.

Citat:
-A treia -si care nu poate fi decit una interioara si personala- este prin experimentarea domeniului esoteric ar spiritualitatii fie ca esti calugar crestin, buddhist, hindus , sufi, etc.
aceasta fiind si cea care ofera cele mai mari certitudini individuale mai ales cind esti si ajutat sa gasesti modalitatile esoterice prin care se poate pune in evidenta existenta energilor si inteligentei divine..
Experientele interioare si personale au o mare problema: nu pot fi observate si standardizate, de aia nu se pot folosi in stiinta.

In plus, e foarte posibil ca chestiile pe care le simti sau percepi atunci cand te angajezi in practici esoterice sa fie produsul propriului creier.

Creierul uman e departe de a fi cea mai buna unealta de a observa realitatea. De-aia experientele personale nu se pot constitui in dovezi.

Citat:
Hawking e un biet nefericit care și-a imaginat că propriile defecte fizice sunt un semn al absenței lui Dumnezeu!
De unde stii asta? Mi se pare o afirmatie cam tare, ai stat de vorba cu el si ti-a zis el? Sau a zis asta in vreun interviu?

Citat:
Ar suna mai bine "povestirea cu Iisus", nu de alta, dar sunt destui oameni care cred în verdicitatea ei, dar, mă rog...
Valoarea de adevar a unei propozitii nu se stabileste prin vot popular.

Citat:
Ce dovezi extra-românești și extra-religioase ai despre existența lui Varlaam Moțoc?
Nu am nevoie de surse extra-romanesti (desi sunt convins ca rusii au ceva, avand in vedere ca a petrecut ceva vreme pe acolo), atata timp cat am informatii care imi spun ca a fost mitropolit si ca a infiintat prima tiparnita din Moldova.

In plus, ai auzit tu sa faca minuni, care sunt povestite dupa sute de ani, dar de care contemporanii lui nu stiu nimic, ca in cazul lui Iisus?

A, si spre deosebire de Iisus, el a lasat ceva scris. De mana lui.

Citat:
Marketing-ul ține de piață - market, promovarea unui personaj sau lucru se chema cândva pasiune, încredere, dragoste, orice altceva din ce nu mai înseamna astăzi mixul de marketing!
Biserica are o piata, si se ocupa de marketing, asta face de cand exista, si pe baza asta si supravietuieste.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #74  
Vechi 28.06.2011, 23:51:59
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Ei, dragul meu, aici te cam înșeli: incertitudinile mecanicii cuantice, ca exemplu, fac ca nici măcar 10 cercetători să nu prea fie de acord, darmite 3. Sau vor fi de acord doar cu incertitudinile. Nu degeaba veni și Heinseberg să (ne)lămurească!
De unde ai scos-o pe asta cu cercetatorii care nu se inteleg? Ai si ceva exemple? Eventual mai tarziu de 1920.

Principiul incertitudinii nu inseamna ca mecanica cuantica e incerta.
  #75  
Vechi 29.06.2011, 10:26:19
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Din cate stiu eu, mecanica cuantica nu are incertitudini. Ea chiar functioneaza, asta de decenii, si se vede pe monitorul vostru asta. Interpretarile ei insa sunt variate.
  #76  
Vechi 30.06.2011, 16:20:32
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
Asta e un domeniu care e la inceput. Eu ma refeream strict la situatiile in care se ajunge la un experiment care are rezultate clare.
Ai dreptate cu domeniul mecanicii cuantice care, totuși, nu e "chiar așa de la" început. Are un secol de existență, dar ce contează asta în evoluția de miliarde de ani ai universului. Cât despre celelalte situații așa-zis clare, nu o dată teorii acceptate ca valide au fost răsturnate de experimente noi.
Citat:
Pentru a folosi genul asta de dovezi iti trebuie cercetare stiintifica riguroase, iar din cate stiu eu, mai toate studiile care au aratat aure, vindecari si alte chestii de genul asta sunt departe de a fi riguroase.
Tocmai aici intervine credința! Dar la fel de adevărat e că suntem vreo câțiva (chiar și eu, uneori) care zicem că "dovada, unde e" și mai ales o dovadă științifică, dacă se poate un experiment vizibil, repetabil, riguros și dincolo de orice îndoială. În cel din urmă caz, poate că nici în știință nu ar trebui să credem dat fiind faptul că nu sunt puține acele ipoteze teoretice care au fost probate experimental ceva mai târziu de momentul elaborării lor, unele teorii (chiar teoria evoluției) nu au fost definitiv probate și încă stârnesc pasiuni și discuții printre oamenii de știință. Oricum, e bine că evoluăm, ce n-am înțeles astăzi, sigur că vom înțelege mâine sau ... niciodată (chiar și unii oameni de știință argumentează moartea termică a universului sau "ciclicitatea sa evolutiv - involutivă").
Citat:
Valoarea de adevar a unei propozitii nu se stabileste prin vot popular.
Corect, adică, ai dreptate, nici n-am pretins așa ceva, dar ar fi fost un semn de respect față de cei care cred, totuși, în Iisus Hristos. Dar, fiecare cum crede de cuviință.
Citat:
Nu am nevoie de surse extra-romanesti (desi sunt convins ca rusii au ceva, avand in vedere ca a petrecut ceva vreme pe acolo), atata timp cat am informatii care imi spun ca a fost mitropolit si ca a infiintat prima tiparnita din Moldova. In plus, ai auzit tu sa faca minuni, care sunt povestite dupa sute de ani, dar de care contemporanii lui nu stiu nimic, ca in cazul lui Iisus?A, si spre deosebire de Iisus, el a lasat ceva scris. De mana lui.
Socrate a scris ceva? Și totuși, crezi în existența sa istorică! Sau nu? A, dar de ce n-ar fi credibili Platon, Xenofon (Amintiri despre Socrate) sau alți autori (culmea ironiei, creștini) față de autorii Evangheliilor? Mi-am exprimat cândva aici pe forum opinia cu privire la existența istorică a Mântuitorului, n-o să mă mai repet.
Citat:
De unde ai scos-o pe asta cu cercetatorii care nu se inteleg? Ai si ceva exemple? Eventual mai tarziu de 1920. Principiul incertitudinii nu inseamna ca mecanica cuantica e incerta.
Nu o să stau să-ți explic principiul incertitudinii (trebuie să existe o bază de cunoștințe presupusă pentru aceasta)... Pe scurt, doar: principiul incertitudinii se referă la imposibilitatea practică privind determinarea poziției / impulsului particulelor cuantice, dată fiind influența "observatorului" / experimentatorului (datorită frecvenței undelor electromagnetice aplicate) tocmai asupra a ceea ce vrea să măsoare; "intervenția" sa va determina modificări asupra "măsurabilelor" (particule elementare). Deci, incertitudine = lipsă de determinare (și previziune) a fenomenelor cuantice, în opoziție cu mecanica clasică care este caracterizată de determinism (previziuni pe bază de cauză-efect).

Cât despre incertitudine, stai matale liniștit, suntem într-o mare discontinuă de incertidutidini, cu certitudini răzlețe pe ici pe colo. Nu s-a schimbat nimic din antichitate de când ni s-a spus: "Știu că nu știu nimic". E adevărat, însă, că asta nu o știu decât cei mai înțelepți dintre noi, fie ei oameni de știință, fie credincioși.
Citat:
Din cate stiu eu, mecanica cuantica nu are incertitudini. Ea chiar functioneaza, asta de decenii, si se vede pe monitorul vostru asta. Interpretarile ei insa sunt variate.
?!?!?!?!?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 30.06.2011 at 16:27:06.
  #77  
Vechi 30.06.2011, 16:59:58
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Problema nu sint lipsa experiementelro sau rezultatelor stiintifice ci pe de-o parte faptul ca unii se incapatineaza sa nu le creada iar altii adica noi nu prea avem habar de ele fiindca nu sint popularizate decit sporadic si in prea mica masura.
Iar rezultatele sint cu grade de credibilitate diferite.
Insa toate conduc la acelasi rezultat , exista o programare -un scop si o inteligenta cosmica care s-a dovedit a fi exact Dumnezeul la care se roaga credinciosi pamintului.
Si asta deranjeaza bisercutele particulare care pretind exclusivitatea lui Dumnezeu in virtutea luptei concurentiale.
  #78  
Vechi 30.06.2011, 17:45:40
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Problema nu sint lipsa experiementelro sau rezultatelor stiintifice ci pe de-o parte faptul ca unii se incapatineaza sa nu le creada iar altii adica noi nu prea avem habar de ele fiindca nu sint popularizate decit sporadic si in prea mica masura.
Iar rezultatele sint cu grade de credibilitate diferite.
Insa toate conduc la acelasi rezultat , exista o programare -un scop si o inteligenta cosmica care s-a dovedit a fi exact Dumnezeul la care se roaga credinciosi pamintului.
Si asta deranjeaza bisercutele particulare care pretind exclusivitatea lui Dumnezeu in virtutea luptei concurentiale.
Cu certitudine: există design inteligent și acest univers este rezultatul voinței lui Dumnezeu. Dar în ce constă acel design inteligent? Nici nu mă gândesc că aș putea ști vreodată! Sau că acest design s-ar reduce la ce am descoperit noi în știință sau rezultatele "remarcabile" ale umanității? Deșertăciune a deșertăciunilor...! Nu sunt de acord că rezultatele științifice (cel puțin, până în prezent și cred că niciodată) vor putea să confirme sau să infirme existența lui Dumnezeu. Doar credința face legătura între datele / informațiile științifice și afirmă / probează existența Creatorului. Nici nu cred că știința va putea vreodată proba existența lui Dumnezeu, cum nu va putea infirma serios, onest și riguros non-existența Lui.

Nu cred că ar trebui să picăm în plasa unor scientifisme ieftine sau mai rău, scientologii și să găsim prezența sau absența lui Dumnezeu în micro / macrocosmos.

Adepții "demonstrațiilor științifice" (ordinea universală, prezența planului divin etc.) care, cică, confirmă existența lui Dumnezeu omit un adevăr elementar: dacă s-ar constata de către oamenii de știință că ordinea universală face parte dintr-o dezordine infinită, iar această ordine aparentă este parțială, limitată doar la universul cunoscut, ar demonstra cumva aceasta că Dumnezeu nu există, fiindcă noi suntem incapabili (datorită finitudinii noastre) de a găsi cauzalități divine? Demonstrarea unui haos perpetuu și universal de către oamenii de știință nu i-ar determina pe unii să migreze înspre necredință? Sau se vor trezi credincioși care să afirme răspicat că există, totuși, ordine divină (plan universal), dar nu-l pot vedea ei, necredincioșii. Despre această știință s-a spus "deșertăciunea deșertăciunilor". Știința despre Dumnezeu și actul înfăptuirii creației se numește religie / teologie. Să nu confundăm cele două demersuri total ireconciliabile (ireconciliabile fiindcă se referă la două realități distincte). Altfel spus, vorbim despre operă sau despre autor?

Știința ține de creație, de această lume circumscrisă realității noastre limitate și cu adevărat incomplete, realitatea eternă a Dumnezeirii fiindu-ne total necunoscută, poate fi perceptibilă prin Mântuitorul Iisus Hristos, El fiind Cel care ține legate încă cele două realități, fiindcă ne-a spus-o "Eu sunt Calea, Adevărul și Viața". Și cunoscând Adevărul, adică pe El, vom fi acasă. Toate celelalte sunt teorii frumoase, unele bine articulate (design inteligent și ordine universală) dar care nu țin locul Adevărului. Fiindcă adevărul nu este o proprietate, o caracteristică a unor enunțuri despre realitatea înconjurătoare, pentru noi, creștinii, Adevărul este O Persoană, Una din Cele Trei ale Dumnezeirii, iată, de ce, când vorbim despre Creator și design inteligent nu putem să o facem despărțind actul creator de Creatorul însuși.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #79  
Vechi 30.06.2011, 19:04:46
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

I.Calin, las-o balta cu cuantica. Daca esti interesat de cuantica du-te pe forumul physicsforums(.com) sectiunea Quantum Mechanics . Nici macar nu stii ce e principiul incertitudinii.
  #80  
Vechi 30.06.2011, 19:43:00
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
I.Calin, las-o balta cu cuantica. Daca esti interesat de cuantica du-te pe forumul physicsforums(.com) sectiunea Quantum Mechanics . Nici macar nu stii ce e principiul incertitudinii.
Mesajul tău, corelat cu postarea mea anterioară (e drept o explicație sumară), denotă ușurința ta față de orice subiect ce necesită gândire mai profundă și imposibilitatea de a citi ce se scrie cum se cuvine. Oricum, postarea nu-ți era adresată, gândirea ta ar avea nevoie de explicații pe cel puțin treizeci de pagini ce e și ce și cum cu mecanica cuantică (sunt noțiuni de cultură generală și nu-ți trebuie aptitudini în domeniu pentr a cunoaște bazele mecanici cuantice, chiar dacă ție sintagma "mecanică cuantică" îți produce fiori și te ancorează într-o stare de smerenie absolută, datorită numai ignoranței față de orice subiect discutat pe acest forum, totuși, sunt cunoștințe de clasa a XII-a în România, îți recomand călduros manualul unic din 1988).

P.S. A propos, ești capabil să emiți vreun raționament cât de cât sau intervențiile tale se reduc tot timpul la trei-patru rânduri de "interjecții raționale" ceva mai elaborate ca citatul pe care mi-am permis să-l dau acum? Cele 286 de postări ale tale la atât pot fi reduse? Oricum, nu aștept răspuns de la unul care a dovedit cu prisosință că este urmaș al primatelor..
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 30.06.2011 at 19:45:18.
Subiect închis

Tags
creatie, creationism, darwin, evolutie, evolutionism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa spun ? odi_groza Pocainta 22 11.09.2010 15:04:18
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 08:37:52
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:51:19
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45