Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2011, 02:17:48
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit De ce urati homosexualitatea?

Actual vin din Spania, am fost crescut acolo si am venit aici in romania, sa vizitez tara asta alaturi de prietena mea, chiar daca nu sunt roman ci spaniol. Sunt pe acest forum datorita prietenii mele, care este romanca, si am vrut sa cunosc mai mult religia ei, tara ei si asa, fiinca eu sunt evreu si nu stiu nimic despre crestinism. Cand am intrat am vazut o lume complet diferita, buna, darnica si harnica, dar pe de o alta parte am vazut o lume ultra conservatoare, si ne deschisa la nou.

Un lucru care m-a socat a fost puternica homofobia a multor persoane. Nu stiu de ce se uraste atat aceasta chestiune. In Spania ii complet normal, persoanele se iubesc unele pe altele si acolo iubirea nu inseamna barbat si femeie, acolo iubirea inseamna barbat si femeie, barbat si barbat si femeie si femeie, pentru ca iubirea se exprima de diferite feluri, fiind doar una. Nu stiam ce inseamna homofobie si de ce exista pana nu am venit aici, in spania nu ii un comportament normal si vazut ura asupra homosexualitatii, relatiile intre acelasi sex sunt COMPLET NORMALE, si nimeni nu vede asta ca pe ceva rau. Sa nu spunem cand am auzit ca se foloseste cuvantul homosexual, sau gay, ca pe o insulta. Ce? De cand ii orientarea sexuala a caruiva este folosita drept jignire? M-am simtit contrariat rau.

De unde vine aceasta ura si de ce, ce aveti impotriva faptului ca doua persoane se pot iubi, indiferent de sexul lor?
  #2  
Vechi 08.09.2011, 02:41:55
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

In primul rand, felicitari pentru modul in care te exprimi in limba romana!
Pentru un evreu spaniol este de nota 10 cu felicitari.

Inteleg ca esti evreu si nu stii nimic despre crestinism.
Despre mozaism stii cate ceva?

Te intreb pentru ca actual crestinii au aceasta ura fata de homosexualitate de la evrei. Adica din cartile evreiesti Vechiul si Noul Testament. Acolo scrie ca homosexualitatea este un pacat pe care Dumnezeu il uraste.

Prin urmare si crestinii urasc homosexualitatea macar ca ii iubesc (spiritual si declarativ vorbind) pe homosexuali
  #3  
Vechi 08.09.2011, 02:52:23
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Multumesc foarte mult!

Trecand la tema postului: (post in spaniola inseamna tema, vad ca aici se spune thread)
Bineinteles. Dar in mod actual, si daca va uitati la statul Israel, un stat creat de catre si pentru evrei, homosexualitatea e larg acceptata, avand persoanele toate drepturile posibile. In sinagoga care o vizitez aici in Romania, nu se discrimineaza homosexualitatea, ii ceva care trebuie acceptat, dupa vorbele rabinului.

Si spun eu acum, nu ar trebuie sa ne modernizam si noi un pic si sa acceptam asta?
  #4  
Vechi 08.09.2011, 03:07:57
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Nu putem moderniza vechile Carti Sfinte Evreiesti.
Si nici Dumnezeu nu se modernizeaza. El ramane acelasi ieri, azi si in veci.

Nu cred ca in iudaism este acceptata homosexualitatea.
Dar chiar daca evreii nu ar mai crede in Dumnezeu si si-ar renega propriile lor carti sfinte, noi, crestinii, odata ce le-am adoptat, le respectam.

Deci, ca sa revenim la intrebarea ta, ura fata de homosexualitate a crestinilor provine din respectarea cartilor evreiesti.
  #5  
Vechi 08.09.2011, 03:29:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Multumesc foarte mult!

Trecand la tema postului: (post in spaniola inseamna tema, vad ca aici se spune thread)
Bineinteles. Dar in mod actual, si daca va uitati la statul Israel, un stat creat de catre si pentru evrei, homosexualitatea e larg acceptata, avand persoanele toate drepturile posibile. In sinagoga care o vizitez aici in Romania, nu se discrimineaza homosexualitatea, ii ceva care trebuie acceptat, dupa vorbele rabinului.

Si spun eu acum, nu ar trebuie sa ne modernizam si noi un pic si sa acceptam asta?


Daca vrei sa-i cunosti religia prietenei tale, il ai ca model pe Nicolae Steinhardt, care era si el evreu.



Pozitia Bisericii Ortodoxe Fata de Homosexualitate


CREDINȚĂ - Sperantă si vindecare pentru homosexuali
  #6  
Vechi 08.09.2011, 10:32:04
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Deci, homosexualitatea... O considerati boala? In fine... ce sa mai spun.

Stiu ca trebuie pastrate traditiile, dar in comunitatile evreiesti, si iti spun eu ca stiu bine, traditia fata de acest lucru ii ca si cum nu ar exista, adica, de ce sa nu respectam si sa tratam bine homosexualitatea, poate ca in cartiile de pe atunci nu era vazuta bine, ca si cum nu erau vazute bine zeci de lucruri, dar nu credeti ca trebuie sa va modernizati si voi un pic? Poate ca ar trebuie sa ne adaptam la lumea asta noua, si sa nu traim 100% dupa scrierile cele vechi.

Salutari.
  #7  
Vechi 08.09.2011, 11:14:13
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun venit, Gast84

Există, în societatea actuală, modernă, un mit al progresului. Astfel că tot ce e nou e considerat un pas înainte. Așa s-a ajuns să se considere că libertatea sexuală este bună, că homosexualitatea este normală. Mergând pe linia asta se poate ajunge chiar și la acceptarea pedofiliei sau a incestului, aducând ca argument faptul că oamenii se iubesc.

Creștinii, însă, nu au încredere în propria lor capacitate de a decide ce e bine și ce e rău, pentru că ei știu că mintea și sufletul omenesc sunt corupte de păcat. Prin urmare, acceptă să asculte de Dumnezeu, de Fiul Său întrupat, de apostoli și de sfinți, de Biserica în care este prezent Duhul Sfânt. Iar în Sfânta Scriptură ni se arată clar anumite păcate, între care și homosexualitatea.

Mai clar spune apostolul Pavel în epistola I către Romani. E bine s-o citești toată, însă referirea la homosexuali începe după versetul 22: Romani 1
  #8  
Vechi 08.09.2011, 11:15:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Stiu ca trebuie pastrate traditiile, dar in comunitatile evreiesti, si iti spun eu ca stiu bine, traditia fata de acest lucru ii ca si cum nu ar exista, adica, de ce sa nu respectam si sa tratam bine homosexualitatea, poate ca in cartiile de pe atunci nu era vazuta bine, ca si cum nu erau vazute bine zeci de lucruri, dar nu credeti ca trebuie sa va modernizati si voi un pic? Poate ca ar trebuie sa ne adaptam la lumea asta noua, si sa nu traim 100% dupa scrierile cele vechi.
Salutari.
Trebuie facuta o distinctie intre homosexuali si homosexualitate. Noi ii acceptam si ii respectam pe ei ca si oameni, sunt tolerati mai ales daca nu isi manifesta inclinatiile in public, iar majoritatea pastreaza o decenta , insa asta nu inseamna ca suntem de acord cu homosexualitatea. Crestinii (adevarati) nu ii urasc pe homosexuali, crestinii considera practica lor anormala, devianta.
  #9  
Vechi 08.09.2011, 11:23:41
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Poate ca ar trebuie sa ne adaptam la lumea asta noua, si sa nu traim 100% dupa scrierile cele vechi.
Modern Times (cum spunea Charlie Chaplin), dar, old habits(lacomie, betie, mandrie, etc) die hard (dispar greu) de cand suntem pe pamant
  #10  
Vechi 08.09.2011, 11:24:36
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problema adaptării la lumea nouă, a modernizării... Sub anumite aspecte, ai fi surprins cât de moderni sunt și creștinii. În privința moralității, însă, nu crede că ceea ce aduce lumea nouă, modernismul, e chiar atât de nou. La începuturile creștinismului, mulți oameni erau cel puțin la fel de „moderni” ca cei de azi în privința obiceiurilor sexuale. Își permiteau o libertate totală, mergând până la orgii. Pur și simplu nu aveau habar de păcat, nu credeau într-un Dumnezeu sfânt, nu înțelegeau ce înseamnă să fii curat la suflet și la trup.

Hristos, însă, ne spune: „Fiți sfinți pentru că Tatăl vostru din ceruri sfânt este”. Deci cine vrea să-L cunoască și să se unească cu El, pentru a avea viața veșnică, trebuie să părăsească păcatele și să se pocăiască.

De aceea, în privința moralității nu poate exista modernizare; sau modernizarea moralității poate însemna înțelegerea mai profundă a ceea ce înseamnă ea și care sunt implicațiile moralității, respectiv ale imoralității asupra sufletului omului.

P.S. Occidentul, fiind superior ca tehnologie și ca civilizație, poate să dea impresia că e mai evoluat sub toate aspectele. Însă sub aparența aceasta de superioritate inclusiv a relațiilor dintre oameni, se ascunde de fapt o gravă depărtare de Dumnezeu, o alienare.

Last edited by N.Priceputu; 08.09.2011 at 11:28:05.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SUA si Homosexualitatea Diana67 Homosexualitatea 132 11.12.2015 19:35:30
Homosexualitatea in viitor SylverCheetah53 Homosexualitatea 41 29.07.2010 12:28:09
Homosexualitatea NTatiana Intrebari utilizatori 5 10.03.2010 22:23:56