Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 26.09.2011, 12:46:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Eu vorbeam de o inteligenta diabolica (desi nu toata lumea este de acord cu existenta unei astfel de inteligente), la care se adauga si experienta.
Apoi, nu doar B. Gates vine cu astfel de solutii "salvatoare" pentru planeta, mai sunt si altii, care se simt atât de puternici, încât nu se mai jeneaza sa spuna ce si cum gândesc. La vremea sa si Darwin propunea niste solutii de triere a populatiei, pe care Hitler avea sa le puna în aplicare.
Nu am puterea si nici intentia de a te convinge de ceva anume. Am spus doar ce aveam de spus în legatura cu niste planuri (mereu actualizate) de reducere a populatiei, iar cine vrea sa se informeze, nu are decât sa faca investigatii si sa traga singur/a concluziile.
Te incurci in explicatii si nu dai nici un raspuns concret.
Era vorba de Bill Gates, nu de Darwin sau Hitler.
  #322  
Vechi 26.09.2011, 13:09:23
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Cine te-a pacalit ca stiinta prezinta lucrurile "asa cum sunt"? Stiinta prezinta lucrurile asa cum sunt observate de om la momentul x cu instrumentele y in cadrul teoriei z.
Asa, si? Unde e problema? E in mod clar o observatie obiectiva, asa cum e ea posibila avand in vedere instrumentele si cunostintele din momentul respectiv.

Citat:
Cand se modifica teoriile ,conditile ,instrumentele se modifica si observatia. De aici ar trebui sa-ti pice fisa ca stiinta nu se ocupa cu universul cum este de fapt ci cum il observa omul la un moment dat si cu mijloacele si simturile lui limitate.Diferenta de la cer la pamant.
Tocmai ca observarea si studiul Universului, in stiinta, nu se fac cu "simturile". Si teoriile se modifica atunci cand apar date noi, care le contrazic, nu cand vrem noi sa le modificam. Din nou, nimic rau in asta, nimai religia sustine ca a tine cu dintii de o dogma batuta in cuie e o virtute (cu toate ca nici ei macar nu o fac).

Citat:
Asa e ,Dumnezeu umple golul emotiv tocmai pentru ca omul a fost creat de asa natura ca sa nu se simta implinit si saturat decat cu Creatorul lui.
Golul emotiv ,pe care si tu il simti ,e o realitate .Golul ala e mai real decat orice teorie stiintifica ....si nu golul a creat nevoia credintei ,ci lipsa credintei produce golul.Diferenta de la cer la pamant.
Aiurea. Sunt o gramada de oameni care sunt impliniti si fericiti fara sa creada in vreun zeu. Bineinteles, cartile voastre "sfinte" spun altceva, ca nu cumva sa credeti ca puteti fi vreodata fericiti fara sa inghitit tot "pachetul" oferit de cei care le-au scris si continua sa le promoveze.

Nu de alta, dar ar ramane fara obiectul muncii.

In plus, daca Dumnezeul ortodox e singurul adevarat, sa inteleg ca toti ceilalti (catolicii, musulmanii, budistii) sunt niste nefericiti?

Citat:
Exact asta faci tu , insinuezi ca cineva conspira aducand teoriile conspirationiste in discutie.
Eu nu am insinuat nimic. Sa spui ca Bill Gates are in plan depopularea planetei este o teorie conspirationista. Si nu, nu eu am adus vorba de ea.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #323  
Vechi 26.09.2011, 13:54:34
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
vrei sa spui ca un om de inteligenta lui Bill Gates ar spune: mi-am propus sa omor un miliard de oameni si iata cum voi proceda, voi trimite in Africa niste "vaccinuri" ce vor face toata treaba?!
Nu o spun eu, ci el însusi o spune.
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
in primul rand diavolul se bazeaza pe experienta acumulata nu pe inteligenta.
iar apoi, nu m-ai convins.
orice criminal incearca sa-si ascunda crima, nu apare la TV sa spuna ce vrea sa faca.
El si inca unii de prin aceleasi sfere nu se considera criminali, ci "salvatori" ai planetei. Apoi, la pozitia pe care o ocupa în societate, isi permit sa exprime orice fel de idei. Prin expunerea lor în mod repetat, vor ajunge sa creada la fel si cei care-si pleaca urechea la astfel de discursuri. Istoria se repeta, iar mijloacele astea sunt vechi de când lumea cea cazuta. (Doar la suprafata par altfel.)
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Te incurci in explicatii si nu dai nici un raspuns concret.
Era vorba de Bill Gates, nu de Darwin sau Hitler.
Ce-ai vrea mai concret decât propriile sale cuvinte? Si ca sa nu-mi mai cauti nod în papura, asculta acele înregistrari si judeca tu, cu mintea ta.
  #324  
Vechi 26.09.2011, 14:03:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Nu o spun eu, ci el însusi o spune.El si inca unii de prin aceleasi sfere nu se considera criminali, ci "salvatori" ai planetei. Apoi, la pozitia pe care o ocupa în societate, isi permit sa exprime orice fel de idei. Prin expunerea lor în mod repetat, vor ajunge sa creada la fel si cei care-si pleaca urechea la astfel de discursuri. Istoria se repeta, iar mijloacele astea sunt vechi de când lumea cea cazuta. (Doar la suprafata par altfel.)
Ce-ai vrea mai concret decât propriile sale cuvinte? Si ca sa nu-mi mai cauti nod în papura, asculta acele înregistrari si judeca tu, cu mintea ta.
Citatul dat de tine este scos intentionat din context.
DragosP a incercat sa-ti explice. Dar se pare ca nu ti-a placut ce a spus, asa insisti cu "adevarul" tau.
  #325  
Vechi 26.09.2011, 14:08:55
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Citatul dat de tine este scos intentionat din context.
DragosP a incercat sa-ti explice. Dar se pare ca nu ti-a placut ce a spus, asa insisti cu "adevarul" tau.
Nu cred ca e rea vointa, poate asta a inteles ea.
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
  #326  
Vechi 26.09.2011, 14:28:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
modificam. Din nou, nimic rau in asta, nimai religia sustine ca a tine cu dintii de o dogma batuta in cuie e o virtute (cu toate ca nici ei macar nu o fac).
Poți detalia un pic?

Citat:
Aiurea. Sunt o gramada de oameni care sunt impliniti si fericiti fara sa creada in vreun zeu. Bineinteles, cartile voastre "sfinte" spun altceva, ca nu cumva sa credeti ca puteti fi vreodata fericiti fara sa inghitit tot "pachetul" oferit de cei care le-au scris si continua sa le promoveze.

Nu de alta, dar ar ramane fara obiectul muncii.
Dragul meu, îți dau o veste proastă: și eu sunt fericit și împlinit (inginer electronist fiind) iar eu n-am citit nicăieri în cărțile mele sfinte că ar trebui să fiu nefericit.

Citat:
In plus, daca Dumnezeul ortodox e singurul adevarat, sa inteleg ca toti ceilalti (catolicii, musulmanii, budistii) sunt niste nefericiti?
Sunt poate un pic rătăciți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #327  
Vechi 26.09.2011, 14:29:54
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
[...] Aiurea. Sunt o gramada de oameni care sunt impliniti si fericiti fara sa creada in vreun zeu.
Cam încurci termenii (notiunile): zeu = idol = demon. Când vorbim de o mitologie sau alta, ne referim la zei (idoli, demoni). Noi, crestinii ortodocsi, credem în DUMNEZEUL TREIMIC: Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Duhul Sfânt. Daca nu stii, întrebi. Acum nu mai poti spune ca nu stii, iar cei care continua sa-si bata joc de cele sfinte pentru noi, crestinii, si sa "confunde" din rea-vointa zeitatile pagâne cu DUMNEZEU, nu fac decât sa dea dovada de lipsa celui mai elementar bun-simt, de proasta crestere si de ignoranta.
Errare humanum est, perseverare diabolicum ...
Citat:
Bineinteles, cartile voastre "sfinte" spun altceva, ca nu cumva sa credeti ca puteti fi vreodata fericiti fara sa inghitit tot "pachetul" oferit de cei care le-au scris si continua sa le promoveze. Nu de alta, dar ar ramane fara obiectul muncii.
Un fel de snobism invers, adica sa te lauzi cu ce nu stii.
Citat:
In plus, daca Dumnezeul ortodox e singurul adevarat, sa inteleg ca toti ceilalti (catolicii, musulmanii, budistii) sunt niste nefericiti?
Întelegi ce vrei, ce poti si ce te lasa (dez)informatiile preluate din presa, de la televiziune si din alte surse demne de neîncredere.
Citat:
Sa spui ca Bill Gates are in plan depopularea planetei este o teorie conspirationista.
Pe ce te bazezi când afirmi ca ar fi o teorie conspirationista? Ai verificat tu si nu ti-a iesit ca fiind valabila?

Last edited by Adriana98; 26.09.2011 at 14:47:55.
  #328  
Vechi 26.09.2011, 14:40:36
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Citatul dat de tine este scos intentionat din context.
DragosP a incercat sa-ti explice. Dar se pare ca nu ti-a placut ce a spus, asa insisti cu "adevarul" tau.
1. Vezi ca ai scris un cuvînt în plus: "intentionat". Pe ce te bazezi când pretinzi a-mi cunoaste intentiile?
2. Daca tu cunosti contextul si sursa, te rog sa ne indici si noua adresa.
  #329  
Vechi 26.09.2011, 15:08:47
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Cam încurci termenii (notiunile): zeu = idol = demon. Când vorbim de o mitologie sau alta, ne referim la zei (idoli, demoni). Noi, crestinii ortodocsi, credem în DUMNEZEUL TREIMIC: Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Duhul Sfânt. Daca nu stii, întrebi. Acum nu mai poti spune ca nu stii, iar cei care continua sa-si bata joc de cele sfinte pentru noi, crestinii, si sa "confunde" din rea-vointa zeitatile pagâne cu DUMNEZEU, nu fac decât sa dea dovada de lipsa celui mai elementar bun-simt, de proasta crestere si de ignoranta.
Errare humanum est, perseverare diabolicum ...
Thor ne-a scapat de uriasii de gheata, iar Zeus i-a alungat pe Titani.
Deci putin respect.
zeu != idol
zeu != demon
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
  #330  
Vechi 26.09.2011, 15:10:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Thor ne-a scapat de uriasii de gheata,
Da, dar Thor avea ciocanul gros.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis

Tags
creatie, creationism, darwin, evolutie, evolutionism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa spun ? odi_groza Pocainta 22 11.09.2010 15:04:18
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 08:37:52
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:51:19
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45