Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.01.2008, 00:48:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Coonstinta ESTE UN DAT DE LA DUMNEZEU SI EA NU SE STERGE,BA MAI MULT NE INSOTESTE DINCOLO SI VA FI CEL MAI APRIG ACUZATOR AL NOSTRU DC NU NE-AM POCAIT IN ACEASTA VIATA!,
Cine doneaza organe sanaTos fiind o poate face donind un rinichi ,dc are doi ,dar dc vrea sa doneze organe CA SA SCaPE DE CRUCEA PE CARE I-A HARAZIT-O DUMNEZEU IN ACEASTA VIATA ,ACELA nu are pardon cind ajunge sufletul si constiinta lui in fata CREATORULUI ,care este Dumnezeu.Va fi vai de el,iadul ii este asigurat.COONSTIITA ,DEZVELITA DE TRUPUL GROSIER IL VA CHINUI,CACI VA FI MAI PERCEPTIBILA DECIT IN ACEASTA VIATA.Sa ne fereasca Domnul de asa uneltiri ale satanei. Voi cei care gindiTi asa ca Nitro tre URGENT sa mergeti la spovedanie ,sa vb cu duhovnicul caci dracul va cam are la mare ispita,fereasca Dumnezeu de rau!pe toti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2008, 04:04:31
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Dragi frati intru Hristos.
Cel ce se sinucide ajunge automat pe fundul iadului . Nu mai este iertare pentru el.
Caci numai Dumnezeu este Cel ce da viata, si cum El e Creatorul vietii cum esti tu in stare sa iei viata unei persoane , sau si mai rau sa iti iei tu propria viata.
Mantuirea partiala nu exista .
Ce drept ai tu sa iei viata unui tantar, unei albine? Nici unul . Asa ca frate cugeta bine inainte sa zici asemenea aberatii , du-te vorbeste cu un preot . E te limpezeste mai usor .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2008, 16:21:51
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

AsA este, sa va fereasca Dumnezeu de asemenea sminteala.
Cine are astfel de ganduri are nevoie de ajutor, de medic, pentru ca ineasamna ca este bolnav.

Multa pace sufleteasca
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.07.2008, 17:23:08
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro
Think before you speak !
Asta trebuia s-o faci tu si apoi s-o ceri altuia!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.07.2008, 11:33:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro
Hmm , m-am gandit mult la asta . Multi oameni care se sinucid vor doar poace si liniste , un loc de eterna odihna , dar tocmai prin faptul ca se sinucid nu au parte de asa ceva .

Soo , m-am gandit , cum poti ajunde acolo ( rai) prin sinucidere....m-am gandit , tot gandit ...si iar gandit ( ca dak era prea simplu erau toti deja acolo :) ) ... si am dat peste un pasaj in biblie , deschisa in mod aleatoriu , pasajul cu da cezarului ce e al cezarului si lui dumnezeu ce e al lui ...si pe undeva pe acolo , zice ca daca esti angajat sa faci ceva , nu esti responsabil pt acel ceva , cum ar fi calaii , ei erau partial iertati pt crime deoarece erau angajati sa faca acel lucru , no faceau din placere , ci doar sa traiasca ...so daca ei erau partial iertati pentru crima...exista si o portita pt. sinucidere :)..weee...mi-a deschis orizontul ..

Si am gasit :) daca salvezi o viata sacrificand-o pe a ta , esti partial mantuit deoarece ai salvat o viata care merita . So , donarea de organe oamenilor care au nevoie si merita , te mantuieste partial . Poate era destinul tau sa salvezi acele vieti , care la randul lor vor influenta pozitiv multe altele , poate mult mai multe decat ai fi influentat tu !

Si astfel u te sinucizi , dar prin sinuciderea ta salvezi multe alte vieti , so esti mantuit partial :)
Sunt ganduri venite de la vrajmas, de la perfidul vrajmas. Imi aduc aminte, cu ceva timp in urma, aflandu-ma la spovedanie, i-am spus Parintelui, ca ma roade gandul la un anumit pacat si consider ca trebuie pana la urma, sa-l savarsesc ca sa-mi iasa din minte, sa scap de obsesia lui. Reactia Parintelui a fost pe masura in sensul ca mi-a explica ca acestea sunt ganduri venite de la parsivul vrajmas pentru a ma prinde in laturile lui. In cazul sinuciderii si a gandului spre faptuire, ne duce sufletul in veci intru intuneric. Aici nu mai putem repara nimic pentru ca ne-am atins de cel mai de pret dar primit, Viata. Cum si gandul la savarsirea altor pacate pe care gandim ca le vom spovedi, este o inselaciune fara margini, pentru ca odata savarsit un pacat, cu greu poti sa te desprinzi din laturile vrajmasului. Gandul rau este o cursa perfida si murdara ce ne indeparteaza de calea pocaintei si implicit spre nadejdea mantuirii noastre. In cazul sinuciderii decizia noastra ne duce pe o cale fara de intoarcere, lipsindu-ne de orice sansa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.07.2008, 10:39:48
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

sinucidere = uciderea propriului trup

Dumnezeu ii spune lui Moise in decalog (cele 10 porunci)
Exod 20:13 Sa nu ucizi!

Domnul Iisus Hristos spune:
Matei 5:21. Ati auzit ca s-a zis celor de demult: "Sa nu ucizi"; iar [color=red]cine va ucide, vrednic va fi de osanda.[/color]

Care va fi plata sinucigasilor:
Apocalips 21:8. Iar partea celor fricosi si necredinciosi si spurcati si [color=red]ucigasi[/color] si desfranati si fermecatori si inchinatori de idoli si a tuturor celor mincinosi este in [color=red]iezerul care arde, cu foc si cu pucioasa, care este moartea a doua.[/color]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.07.2008, 11:35:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
sinucidere = uciderea propriului trup

Dumnezeu ii spune lui Moise in decalog (cele 10 porunci)
Exod 20:13 Sa nu ucizi!

Domnul Iisus Hristos spune:
Matei 5:21. Ati auzit ca s-a zis celor de demult: "Sa nu ucizi"; iar [color=red]cine va ucide, vrednic va fi de osanda.[/color]

Care va fi plata sinucigasilor:
Apocalips 21:8. Iar partea celor fricosi si necredinciosi si spurcati si [color=red]ucigasi[/color] si desfranati si fermecatori si inchinatori de idoli si a tuturor celor mincinosi este in [color=red]iezerul care arde, cu foc si cu pucioasa, care este moartea a doua.[/color]
iar cine spune fratelui sau prostule sau nevrednicule sau nebunule vrednic este de judecata soborului respectiv de focul gheenei ca shi cine se nemultzumeshte shi se manie shi oasandeshte pe fratele sau ucigash este... ucigash de frate! ca doar pentru vanzare de frate a stat Israel 500 de ani in gLumea Egiptului robi la faraon... deci vanzarea ce aspru a fost pedepsita, dar atunci uciderea... asha ca shi Cain sau urmashul sau Cainan sau cum il chema pe acela ce a ucis pentru rana sa shi durerea sa shi a sustzinut ca daca cine ucide pe Cain va fi razbunat de Dumnezeu de 7 ori pe atat atunci cine il ucide pe el v-a fi razbunat de 7 ori 7 de Dumnezeu deci daca il va ucide cineva pentru ca v-a fi recunoscut de ceilaltzi ca om blestemat de Dumnezeu pentru crima sa... deci cat de urata este in fatza lui Dumnezeu oasandirea shi uciderea fara judecata... chiar a celor blestematzi care ishi merita osanda... ???:(:(

dar noua ne-a zis sa nu judecam shi oasandim ci ochiul nostru sa ni-l curatzim... ca iata ca toata credintza noastra se reduce la credintza oasandracului iar cel ce oasandeshte adica se nemultzumeshte, se manie shi invinovatzeshte/osandeshte nu shtie saracul ca pe el se osandeshte... caci cine sa fie de vina in afara de tine insutzi? cine? shi iata ca toata credintza noastra este de a cauta sa primim rasplata de ajutor de gade... sau participant la executzie... deci daca osandim plata de gade vom primii... deci iata ce credintza ne formeaza gLumea, credintza platzii pentru oasndracul shi a puiului de caine shi de purce-lashului trokalau sodomo-gomoric mandru de prostia lui... shi atunci ce credintza este asta? pe care o avem noi piliqq alintat plin de rugaciunea naluciferizarii shi de bogatzia simtzirii gustului shi a fermecatrufiei? vai de noi... 92x???:(:(
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.07.2008, 12:47:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
sinucidere = uciderea propriului trup

Dumnezeu ii spune lui Moise in decalog (cele 10 porunci)
Exod 20:13 Sa nu ucizi!

Domnul Iisus Hristos spune:
Matei 5:21. Ati auzit ca s-a zis celor de demult: "Sa nu ucizi"; iar [color=red]cine va ucide, vrednic va fi de osanda.[/color]

Care va fi plata sinucigasilor:
Apocalips 21:8. Iar partea celor fricosi si necredinciosi si spurcati si [color=red]ucigasi[/color] si desfranati si fermecatori si inchinatori de idoli si a tuturor celor mincinosi este in [color=red]iezerul care arde, cu foc si cu pucioasa, care este moartea a doua.[/color]
Cand vom inceta prigoana impotriva aproapelui, vom sti a ne judeca cu mai multa limpezime faptele noastre si vredinci vom fi de cele vesnice, pana atunci mintea ni se -n tuneca , iar mania ce din mandrie purcede, va pune stapanire pe judecatiile noastre si asa limitate prin insasi neputinta noastra nascuta din pacatul in care maica noastra ne-a nascut, pacat ce-l dam la randu-i mostenire copiilor nostri si ei la randu-i nascator de prunci.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.07.2008, 11:07:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro

1. Sinuciderea este un pacat strigator la cer, de neiertat. GRESIT !! Daca crima este iertata daca e facuta in anumite conditii , atunci si sinuciderea este iertata in anumite conditii ! Si aceasta e una din ele ! A salva viata altcuiva dand-o pe a ta este ceva mult mai presus de orice alt sacrificiu !!!!




THINK AND UNDERSTAND BEFORE YOU SPEAK !!!

Sinuciderea este o greseala impotriva firii avand in vedere ca omul prin fire inclina spre apararea vietii si evitarea mortii (acest argument este des folosit in cazul celor care nu cred in Dumnezeu, nu au o relatie cu El). Pentru cei care cred, sinuciderea este un pacat pentru ca inseamna refuz fata de Izvorul Vietii, uitam ca noi avem viata prin participare nu prin noi insine.
Daca te referi la jertfa aceasta nu este sinonima cu sinuciderea.
Sinuciderea este cea mai mare ispita a diavolului, pentru ca cel care are aceasta tendinta crede ca trece in nefiinta. Omul paradoxal are un inceput si este chemat la vesnicie.
Sa ma refer si la ultima parte, sinuciderea nu-ti mai ofera posibilitatea pocaintei. Pacatul se iarta in viata aceasta prin pocainta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.07.2008, 15:58:27
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Nitro, sunt reguli clare pentru donarea de organe, pe care e posibil sa nu le implinesti, in avantul de sinucidere, adica sa nu fii apt pentru donare. Apoi, nu poti fi sigur ca organele donate ajung sa fie acceptate de gazda, poate ai auzit ca exista uneori o respingere prin mecanisme autoimune. Dumnezeu are planurile Lui.
So, dupa ce ca exista un procent demn de luat in seama ca sa te sinucizi degeaba, chiar daca-ti iese planul, nu stii cum va primi Domnul acestea.
Slujba nu se face, nici pomenire, in biserica nu intra cadavrul celui sinucigas.
Tu mai bine ai rabdare!
Am citit ca eroii au oarecare tendinte sinucigase, eroii care salveaza pe altii din accidente, foc, fara sa se gandeasca la pericolul pentru ei insisi. Dar parerea mea e ca le da Dumnezeu aceste situatii, in care sa-si manifeste tendintele.
Alege-ti un voluntariat, ceva, ca sa ajuti pe ceilalti, cauta sa vezi viata, nu moartea. Sa vezi cati oameni necajiti rezista, iar tu vrei sa capitulezi! Stai in preajma copiilor, daca ai posibilitatea asta. Rezista, daca ai necazuri, ca daca acele necazuri te omoara, ajungi in Rai. Dar daca iti iei singur viata, cel mai probabil ca nu!
Va rog, poate imi explica cineva ce inseamna "loophole", nu cunosc cuvantul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 11.06.2018 00:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 12:46:27
Dreptul la sinucidere moriane Morala Crestina 194 26.09.2011 22:50:33
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 14:21:24