Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.03.2011, 12:24:08
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
"Pentru cel curat sufleteste, lumea din vis este lumea ideala, conducand spre arhetipurile ei, spre ratiunile ei si toate acestea, spre Dumnezeu. Visul celor ce lupta neincetat pentru progres duhovnicesc este un vis tot mai controlat, pe masura eforturilor de curatire sufleteasca, in care fantasticul si imaginarul sunt inlocuite de real si de idealul duhovnicesc. Cel desavarsit isi controleaza trairile din vis, visand lumea nu doar asa cum ar vrea el sa fie, la modul ideal; ci asa cum este ea, de fapt, in realitate, din punct de vedere duhovnicesc." Extras dintr-un articol Despre vise de pe site-ul crestinortodox.ro
Cred ca aici este toata esenta.
Se pare ca suntem mereu tentati sa vizam extremul si sa fugim de "nepatruns", numai fiindca nu-l intelegem si ne este teama sa nu gresim. In general noi vorbim de visul omului de rand si nu a celui care isi face din interpretari un mod de viata. Ca sa vorbim de mesaje directe cu ingeri luminosi, noi, care stam atat de slab la capitolul rugaciune desavarsita si smerenie, cred ca este un nonsens. Noua, visele premonitorii, daca ne apar, vin sub alta forma, si fiecare "stie" de unde vine visul si stie sa-l si interpreteze, fara sa faca prea mare valva. Vad ca de multe ori se sugereaza sa i se spuna duhovnicului neaparat. Iertati-ma, dar, in afara de cazul in care nu e vorba de un vis care se repeta de mai multe ori si are o insemnatate extrem de importanta pentru lume, duhovnicul iti da rapid verdictul daca tu te apuci sa-i insiri visele tale. Doar daca doresti sa-ti arati latura cea slaba, spunandu-i ca nu scapi in vis de pacatele si slabiciunile tale, la care de fapt ai renuntat, (in vis fumezi, desfranezi, etc) asta e altceva, iar el iti va zice sa staruiesti mai mult in rugaciune si smerenie. Pentru celelalte vise, cred ca numai tu, cel ce visezi, poti intelege si talmaci propriul vis, iar daca te tulbura, lasa-l in voia Domnului. Ce ti se poate intampla? Sa te imbolnavesti? "Faca-se voia Ta, Doamne!" Sa mori? "Doamne, eu spun sa-mi daruiesti viata, dar daca Tu cerzi ca nu mi-a mai ramas nimic bun de facut, fie mie precum voiesti Tu!"
Celelalte care "ne arata" cat de... vrednici suntem in fata lui Dumnezeu, cred ca sunt un taram extrm de periculos si nu trebuie sa le luam in seama. Oricum, potential suntem permanent in inselare si trebuie sa veghem. Atat timp cat pastram in minte faptele noastre trecute, chiar daca Dumnezeu ne-a iertat, asta nu inseamna ca ne pupa pe frunte pentru ce-am facut. Exista o limita a bunului simt pana la urma care sa ne ajute sa nu... sarim calu'!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.03.2011, 12:50:06
Gabita_30 Gabita_30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2011
Mesaje: 24
Implicit

Mie mi se intampla sa fiu ispitita in somn cu patimi la care am renuntat. De exemplu, am renuntat la fumat si visez uneori ca o mana imi intinde, din cand in cand, cate un pachet de tigari. Efectul este ca ma trezesc dimineata cu gandul la tigara. Voua vi se intampla sa visati asa?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.04.2011, 16:51:12
Mikala Mikala is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Mesaje: 9
Implicit

Eu mereu am visat ceva care are legatura mai mult sau mai putin cu prezentul si viitorul. Mesaje care nu pot sa le desluesc pe moment, dar care pe viitor le voi intelege.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.04.2011, 18:23:34
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Wink Vise inspiratoare

Văd că lumea pe aici se grăbește să se sperie și să trântească ușa de îndată ce se aduce doar vorba despre vise.

De fapt, majoritatea viselor sunt formate din frânturi amestecate din viața și activitatea noastră. Eu într-o vreme - mai exact, în copilărie - îmi aminteam aproape toate visele pe care le visam noaptea, și erau așa de lungi, de multe și cu o "acțiune" atât de complexă, încât, îmi lua uneori, câteva ore să le aștern pe hârtie - erau mici piese de teatru fantastice, al cărui unic spectator eram eu. Am avut astfel ocazia să le studiez în amănunt și să mă întreb de ce am visat cutare sau cutare lucru. De obicei mă întrebam la trezire ce am făcut eu în zilele precedente, ce am citit în ultimul timp, ce am văzut sau cu cine am vorbit, și, de cele mai multe ori, le regăseam pe toate acestea amalgamate în cuprinsul visului, fără a avea însă o logică anume. În felul acesta am învățat din propria mea experiență că visul e un soi de exercițiu nocturn al imaginației, un proces prin care creierul își organizează și își fixează înformațiile adunate peste zi. Nimic malefic în asta. Și chiar mă bucuram că se întâmplă, și că pot să-mi amintesc, că am acces și la acest nivel al minții mele, prin urmare, că sunt o persoană sănătoasă. Dar nu credeam că imaginile din vise sunt mai malefice sau mai benefice decât cele pe care le obții atunci când stai în mijlocul naturii, îi savurezi din plin frumusețea și-ți lași imaginația să vagabondeze și să făurească și ea, la rândul ei, cele mai fanteziste peisaje...

Astăzi, nu mai rețin tot ce visez, și nici nu mă mai interesează. Probabil că pentru mine procesul de auto-cunoaștere s-a încheiat (repet, ceea ce am povestit mai sus, se petrecea la vârsta căutărilor, în copilărie), sau poate m-am "ramolit" eu, nu știu. Probabil însă, că dacă m-ar interesa ce visez noaptea, atunci încet-încet, aș reîncepe să mi le amintesc la trezire.

Cert este însă, că acum mi se întâmplă mult mai rar să-mi amintesc dimineața visele. Dar atunci când se întâmplă, rareori sunt lipsite de însemnătate. Pentru că, de obicei, ele sunt, ceea ce îndrăznesc să numesc vise inspiratoare. Spre exemplu, mă trezesc auzind muzică iar în unele cazuri aceasta îmi stăruiește mult timp în memorie, (și-mi pare rău că nu am cunoștințe în domeniu pentru că aș putea încerca să o trec pe note). Alteori, visez scene suave pline de poezie în urma cărora, la trezire, scriu versuri (pe care prietenii mei nu le pot deosebi de poeziile născute în stare de veghe). Iar alteori, - mai cu seamă în adolescență mi se întâmpla asta - mă trezesc în minte cu vreun scenariu de film, un subiect de roman, sau cu imaginea vreunei invenții la care nu m-am gândit în viața mea! E drept, în marea lor majoritate se destramă din minte la contactul cu realitatea. Cu siguranță, nu prea știu să mă folosesc de ele.

Dar ce vreau să spun este că visele nu trebuie privite neapărat ca o sperietoare. Desigur, nici nu le poți acorda o importanță exagerată - la urma urmei, e ca și cum ți-ai baza viața pe niște umbre - dar nici să le ignori cu totul nu e bine. Recunosc, în vis am avut și ispite, - uneori foarte puternice, - dar sunt convinsă că numai cunoscându-ți și această latură a personalității, poți ajunge să-ți deosebești visele prielnice de cele păguboase. Dar așa, dacă nici nu calci pe acolo, nu vei ști în veci - lumea onirică va rămâne mereu un fel de junglă întunecată plină de jivine înfricoșătoare.

În tot cazul... nu vreau să pară aici că fac "apologia" visului. La urma urmei, cine nu se simte în stare - dintr-un motiv sau altul - să-i afle mecanismele, mai bine să nici nu încerce. Dar nu pot să ignor cea ce mi se întâmplă mie - anume că am unele vise care mă inspiră să scriu, să creez. Și sper, dragilor, că nu-i acordați necuratului și calitatea de "muză" și de artist. Nu de alta, dar mă tem, că în felul acesta îl jefuiți pe Dumnezeu de calități și le acordați apoi "concurenței".

Numai bine !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.05.2011, 13:14:55
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit

Nu cred in vise desi am avut unele care s-au indeplinit exact cum am visat.Dar nu suficiente ca sa am incredere in ele.Sunt majoritatea bazate pe ceea ce ai in minte,sau pe o problema care te preocupa..rareori visezi ceva care n-are legatura cu astea!Sau asa am observat eu..Multi le acorda o semnificatie supranaturala,dar asta o fac in special astrologii si cei preocupati de supranatural si unii zic chiar ca in timp ce dormim sufletul ne paraseste trupul si merge in nu stiu ce dimensiune si dup-aia vine inapoi...Nu stiu de e bine sa credem asa sau nu.Eu nu cred!Ar insemna ca fiecare dintre noi moare si invie in fiecare noapte,ceea ce este profund anticrestin.Nu e asa simplu..Nici nu e bine sa crezi ca,daca intamplator se indeplineste ce ai visat esti mai special,adica ai darul profetiei sau ceva...asta e aroganta..Si totusi,am o intrebare:de unde vin visele?(as scrie cu litere mari,dar am inteles ca nu e bine...):))..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.07.2011, 21:41:51
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
PARINTELE CLEOPA:DESPRE VISE SI VEDENII FALSE

"Daca vei crede intr-o vedenie falsa, apoi diavolul in vis te va invata " proorocii ". Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !" Pai, ce-am visat eu saptamana trecuta, s-a adeverit acum !" Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul.
Dar, ai sa-mi spui : " Parinte, dar in Scriptura spune ca a visat Iosif, a visat Daniil, a visat cutare ... ". Da. Sunt si vise de la Dumnezeu. Dar acestea sunt foarte rare in viata omului si nu le poate intelege omul, daca nu vine langa el unul care are darul deslusirii duhurilor. Duhul este unul, cum spune la Corinteni 1,12, marele Apostol Pavel, insa darurile sunt impartite.
Ati auzit ca este : " Duhul intelepciunii, duhul cunostintei, duhul temerii de Dumnezeu, duhul intelegerii ... ". Auzi ce spune darul deslusirii duhurilor. Si Sfantul Ioan Evanghelistul spune : Fiule, ispititi duhurile, ca nu toate sunt de la Dumnezeu.
Daca marele prooroc daniil, barbatul doririlor, nu intelegea vedeniile, ausi ce spune Scriptura : A dat ordin Dumnezeu Arhanghelului Gavriil, zicand : Gavriile, fa in somnul lui Daniil sa inteleaga vedenia. Le vedea si nu le intelegea. Deci, de aici sa tinem minte, ca nu tot ce vede o vedenie sau un vis il intelege, pana nu are darul deslusirii.
Sunt si vise de la draci numiti arhiconi. Acestia stiu pe de rost toata Sfanta Scriptura. Iti spun proorocii pe care le gasesti in Biblie. Pe urma sunt draci care se cheama vrajitori. Acestia ajuta la vrajitori, la fermecatori, la descantatori si amagesc pe om, sa i se para ca s-a facut sanatos de acolo. De aceea Sfantul Ioan Scararul zice : Cela ce tuturor vedeniilor si tuturor viselor nu crede, filosof duhovnicesc este.
Sa nu credeti in vise ! Sa nu credeti in vedenii ! Daca crezi in vise si ai venit la mine sa te spovaduiesc, eu te opresc direct trei ani de la Sfanta Impartasanie. Cine ti-a spus sa crezi in vise ? Nu auzi ce spune Sfanta Scriptura ? Ia cauta in Cartea Intelepciunii lui Isus fiul lui Sirah, la capitolul 34 : Precum este cel ce alearga dupa vant si vrea sa prinda umbra sa, asa este omul care crede in vise. Ca pe multi visele i-au inselat si au cazut cei care au nadajduit in vise."
Ce clar explică părintele!
Am găsit aici primele 10 volume ale cărții "Ne vorbește Părintele Cleopa", în format mp3.
Unde aș putea găsi restul volumelor?

Last edited by Carmen FUNIERU; 13.07.2011 at 21:45:05.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.09.2011, 10:16:37
ioanadanny ioanadanny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2011
Mesaje: 9
Talking

e pacat sau nu sa credem in vise?ieri seara am visat un preot si pe bunica mea si azi dimineata bunica mea a intrat in spital.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.12.2011, 12:18:51
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanadanny Vezi mesajul
e pacat sau nu sa credem in vise?
17. "Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=26&cap=2
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.12.2011, 15:06:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Voi n-aveti alte griji pe cap? Cui ii mai arde sa mai viseze pe saracia asta... Numai cu visele nu mi-am mai batut capu
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.03.2012, 02:30:03
Winter Winter is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.03.2012
Mesaje: 1
Implicit

Oare ce sa credem despre visele care se indeplinesc intocmai?
De ex., eu am avut multe vise care au prevestit moartea unor persoane. Cel mai clar a fost cand am visat ca va muri cineva pe 19 februarie - si fix asa a fost. E cutremurator cand apar vise atat de precise.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sunt visele? ggmarius Generalitati 2 02.07.2011 12:33:28
unde sunt visele? victortiti89 Generalitati 0 09.06.2011 09:59:17
Visele Intrebari utilizatori 0 17.04.2011 22:04:21
Visele mele patinina34 Generalitati 20 15.02.2009 02:29:26