Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2009, 23:15:43
LOREDANAPOPESCU LOREDANAPOPESCU is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: BUZAU
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru LOREDANAPOPESCU
Implicit Permite biserica ortodoxa eutanasia la pisici ?

Buna seara! Sunt noua pe acest forum.sper ca voi gasi aici oameni intelegatori care imi vor da niste raspunsuri pertinente.sunt intr-o mare dilema.am gasit pe strada acum 3 zile o pisicuta care se tara in fata mea.mergea cu labutele din fata iar pe cele din spate le tara ca pe un pachet,de parca n-ar fi facut parte din corpul ei.am ramas stupefiata de acea imagine,uitand si de ce plecasem de fapt de acasa.am luat pisicuta si am alergat prin ploaie catre un medic veterinar plangand si vorbind continuu cu ea ca sa o linistesc.acolo mi-a spus ca are coloana rupta si ca nu se mai poate face nimic pentru ea,decat sa o eutanasieze ca sa o scape de dureri.cand am auzit asta,am inceput pur si simplu sa plang groaznic de tare fara sa ma mai gandesc ca se uita lumea la mine.ma durea inima,tot corpul.ma vedeam mica si fara putere ca sa fac ceva pentru biata pisicuta.vazandu-ma in halul ala de disperata,doctorita mi-a zis sa o iau acasa intr-o cutie si sa-i dau sa manance cate putin si,ca, daca o sa faca pipi si caca normal,o sa-si revina,iar daca o sa se umfle ca un balon,inseamna ca nu se mai poate face nimic.am plecat acasa cu pisicuta.eram ca o drogata la fata.ma gandeam continuu cum sa fac sa o salvez.am ajuns acasa,am inceput sa-i dau sa manance,la un moment dat chiar torcea si se spala pe labute.am urmarit-o o zi,a mancat de mancat.....dar...exact cum a zis doctorita....s-a umflat ca un balon si a inceput sa faca pipi pe ea fara sa controleze asta.terminata de durere,am dus pisica la veterinar din nou si acolo mi-a dat verdictul.mi-a spus ca nu-si mai revine,ca nu mai traieste decat max 2 zile,ca incet incet organele interne nu-i vor mai functiona...si mi-a spus ca nu are efectiv ce sa-i faca.terminata de durere am acceptat eutanasierea.mangaiam pisicuta si urlam efectiv.i-am spus ca va fi fericita,ca se va juca acolo sus cu toate pisicutele mele care nu mai sunt.sunt impietrita de durere de atunci.nu-mi mai revin.si de la serviciu am plecat pentru ca mi-a fost ingrozitor de rau.este prima data cand am acceptat eutanasia.nu m-am gandit niciodata ca voi fi pusa intr-o asemenea postura.sunt ingrozita de durere.si acum vin si va-ntreb,este bine ce am facut?accepta biserica ortodoxa ce am facut eu? Am facut pacat? Astept raspunsuri sincere si va rog, nu ma judecati aspru.sunt o mare iubitoare de animale.nu am facut niciodata rau animalelor,ba chiar am si acasa caini si pisici si sunt foarte fericiti si iubiti.va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2009, 00:03:40
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Loredana, ai facut bine ce ai facut, i-ai scurtat suferinta.si cine ar mai lua azi o pisicuta ranita de pe strada si s-ar ingriji de ea? nu ai facut nici un pacat, dimpotriva.
Nu uita ca Dumnezeu poarta de grija tuturor fapturilor Lui, si pisicutei aceleia. Stie El de ce lasa sa se intample asa. sa dam slava Lui pentru toate!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2009, 00:08:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

draga mea, inteleg dragostea ta pt animale.ce pot sa-ti spun e ca animalele nu au suflet, nu au un rai al lor.nicaieri in scrierile patristice nu am intalnit acest lucru.daca pisica aia a murit, asta e. trebuie sa te resemnezi. incearca ca dragostea ta fata de animale sa nu depaseasca dragostea fata de oameni.animalel au fost create sa fie de folos omului, iar omul are datoria sa le ingrijeasca. bioetica crestina trateaza probleme referitoare doar la om, nu si la animale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2009, 01:11:57
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici chiar asa... adica daca sunt om rau si chinuiesc animale,le omor etc. nu voi fi pedepsit doar pt simplul fapt ca nu se face referire la ele? Ma indoiesc! Exista si un sfant ocrotitor al animalelor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2009, 01:16:38
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

nu am zis ca pt faptele noastre rele nu vom fi pedepsiti, din contra am zis ca omul are datoria sa le ingrijeasca or o incalcare a datoriei aduce dupa sine si pedeapsa, eu am zis ca bioetica nu se ocupa si cu problema animalelor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2009, 09:44:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ce pot sa-ti spun e ca animalele nu au suflet, nu au un rai al lor.
eu cred ca si animalele au un sufletel al lor, si am citit undeva ca ele nu vor fi judecate, ca oamenii, ci vor fi toate in Rai.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.07.2009, 09:48:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LOREDANAPOPESCU Vezi mesajul
Am facut pacat? Astept raspunsuri sincere si va rog, nu ma judecati aspru.sunt o mare iubitoare de animale.nu am facut niciodata rau animalelor,ba chiar am si acasa caini si pisici si sunt foarte fericiti si iubiti.va multumesc anticipat.
M-a impresionat povestirea ta, Loredana. Sincer, chiar mi-au dat lacrimile. (si eu sunt o mare iubitoarea a animalelor, si a pisicutelor in mod special ) si subscriu la parerea Monicai.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.07.2009, 10:29:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ma bucur sa vad ca inca mai exista oameni iubitori de animale intr'o foarte mare masura. Nu mi se pare nimic exagerat in ceea ce ai facut, totul fiind admirabil. Legat de autanasiere, mizez pe faptul ca gestul a fost unul izvorat din dragoste. Un animal nu are pacate, sufera pentru pacatele omului, deci nu poate fi vorba despre vreo plata a pacatelor facute.

Stai linistita, ai facut o fapta buna.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2009, 00:29:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si eu ma intreb:
De ce in cazul animalelor se alege imediat eutanasierea?
De ce nu sunt lasate sa moara cand vrea Dumnezeu? Sufera ele mai mult ca omul?
Ca el n-are voie eutanasie conform legilor si bisericii.
Eu iubesc animalele mult.
Nu sunt adepta eutanasiei nici la oameni si nici la animale.
Exista discutii mari legate de coma, sau boli grave, chinuitoare.
Eu zic ca orice ora, zi, data de Dumnezeu trebuie traita si trebuie ajutati toti sa o faca cu demnitate, sa li se usureze suferinta.
(Ma) intreb in cazul pisicutei:
- a fost accidentata, sau de la ce a avut paralizia (un virus, o boala?)
- nu putea medicul veterinar sa incerce sa o ajute (tratament, operatie).
Poate nu s-a priceput medicul sa-i faca altceva. Macar o radiografie, un consult, o analiza.
Dar de ce ma mir. Nici pentru oameni nu sunt conditii suficiente in tara.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.07.2009, 02:40:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Se stie ca animalele si plantele au suflete.Dar nerationale.
Dar Sfantul Ioan Damaschinul si Sfantul Grigorie Palama nu au zis ce se intampla cu sufletele animalelor daca pier odata cu animalul sau altceva.
Eu din cate inteleg la Sfantul Ioan Damaschinul numai oamenii si ingerii sunt nemuritori.Dar acum poate am inteles eu gresit de unde sa stiu?
Sfantul Grigorie Palama si Sfantul Ioan Damaschinul au zis doar ca animalele si plantele au suflete atat.
Se stie ca Sfantul Gheorghe s-a rugat la Dumnezeu si a inviat un bou.
Acum Dumnezeu stie cum e si cu acestea.

Mai a fost un topic pe aceasta tema:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4796

Am vazut o pisica sterilizata (care nu mai are ovare) care a adoptat o pisica mica care nu era puiul ei.
Si are grija de ea precum are pisica mama de puii ei.
E clar de aci ca nu glandele sexuale ale pisicii ii dau instinctul matern.
La fel la toate animalele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 08:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 19:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 16:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 01:46:46