Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.02.2009, 23:14:22
viscu viscu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Mesaje: 14
Implicit Casatorie intre crestina si musulman.

Inca de la inceput trebuie lamurit locul legal al inregistrarii casatoriei.Trebuie sa aibe loc lamurirea identitati intre ambele parti pentru a se putea inregrista casatoria la starea civila,asa ceva numai personal calificat se poate ocupa.Mare grije cu mulsumani sint contra lui iisus,pentru ei nici nu exista.Ei il au pe profetul mahomed,care nu are a face nimic cu noi crestini ortodoxi.Allah este dumnezeul islamului,noi nu il avem pe allah.Cit despre casatoria in fata lui dumnezeu si eu zic ca trebuie sa fie crestin,crestina de aceeasi religie.Deci un raspuns la marea ta dragoste este:S-au trece el la legea dumnezeului nostru cel viu si adevarat,s-au te lepezi tu de noi.Noi cei botezati nu avem cum sa fim antihristi deoarece l-am primit si credem in fiul omului,iisus hristos.Domnul sa te ajute mai mult cu marea sa intelepciune si putere,amin.
  #62  
Vechi 20.02.2009, 00:12:25
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

"In razboi si dragoste orice e permis" e o vorba; asa sa fie oare ?
  #63  
Vechi 22.02.2009, 21:33:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
"In razboi si dragoste orice e permis" e o vorba; asa sa fie oare ?
Sunt convins că tu când te-ai gândit la dragoste , de fapt gându ti-a zburat la sex , pentru că și războiul și sexul au ceva comun , dar in dragostea adevărată nu este permis ori și ce și mai ales intr o viitoare relație care implică mult mai multe decât crezi tu despre război și sex.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #64  
Vechi 22.02.2009, 21:38:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viscu Vezi mesajul
Inca de la inceput trebuie lamurit locul legal al inregistrarii casatoriei.Trebuie sa aibe loc lamurirea identitati intre ambele parti pentru a se putea inregrista casatoria la starea civila,asa ceva numai personal calificat se poate ocupa.Mare grije cu mulsumani sint contra lui iisus,pentru ei nici nu exista.Ei il au pe profetul mahomed,care nu are a face nimic cu noi crestini ortodoxi.Allah este dumnezeul islamului,noi nu il avem pe allah.Cit despre casatoria in fata lui dumnezeu si eu zic ca trebuie sa fie crestin,crestina de aceeasi religie.Deci un raspuns la marea ta dragoste este:S-au trece el la legea dumnezeului nostru cel viu si adevarat,s-au te lepezi tu de noi.Noi cei botezati nu avem cum sa fim antihristi deoarece l-am primit si credem in fiul omului,iisus hristos.Domnul sa te ajute mai mult cu marea sa intelepciune si putere,amin.
Stimate frate, am și eu o mică nelămurire : ce legătură există intre căsătoria dintre un creștin si un musulman cu Vecernia ? Aștept luminare din partea ta . Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #65  
Vechi 22.02.2009, 23:10:21
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt convins că tu când te-ai gândit la dragoste , de fapt gându ti-a zburat la sex , pentru că și războiul și sexul au ceva comun , dar in dragostea adevărată nu este permis ori și ce și mai ales intr o viitoare relație care implică mult mai multe decât crezi tu despre război și sex.
Sa nu fim prea convinsi, ci mai degraba rezervati. As putea presupune ca domnia voastra s-a gandit ca nu sunt permise anumite perversiuni (deci v-ati gandit la asa ceva). Desigur, asta se stie, dar ideea e ca nu vorbeam despre contactul intim. Din dragoste s-au inceput unele razboaie. Din iubire s-au realizat cele mai deosebite opere. Din dragoste s-au stins destule vieti.
  #66  
Vechi 22.02.2009, 23:35:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Sa nu fim prea convinsi, ci mai degraba rezervati. As putea presupune ca domnia voastra s-a gandit ca nu sunt permise anumite perversiuni (deci v-ati gandit la asa ceva). Desigur, asta se stie, dar ideea e ca nu vorbeam despre contactul intim. Din dragoste s-au inceput unele razboaie. Din iubire s-au realizat cele mai deosebite opere. Din dragoste s-au stins destule vieti.
Intreaga minte a ta e o perversiune prelungită a patimei ce zace in tine . Nu te mai ascunde după degete, recunoaște deschis ceea ce ești . . . . . punct
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #67  
Vechi 22.02.2009, 23:57:44
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Sunt Om din neamul Oamenilor.
Asta inseamna ca mi se pregateste un rug?
  #68  
Vechi 23.02.2009, 00:07:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Sunt Om din neamul Oamenilor.
Asta inseamna ca mi se pregateste un rug?
Ești plină de obsesii , printre care și rugul . Te obsedeaza ,treburile chinuitoare, asta tot de la patimă se trage. Să sti că Maria Egipteanca după 14 ani de mari păcate trupești a găsit indreptare și a devenit chiar Sfântă. Toți avem păcate alx ! Nu-ți fie rușine . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #69  
Vechi 23.02.2009, 00:17:03
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Desigur, toti avem pacate, dar sa nu sarim de la asta, la acuzatii gratuite, precum:
"Intreaga minte a ta e o perversiune prelungită a patimei ce zace in tine "
"Sunt convins că tu când te-ai gândit la dragoste , de fapt gându ti-a zburat la sex "
"Ești plină de obsesii , printre care și rugul . Te obsedeaza ,treburile chinuitoare, asta tot de la patimă se trage."

Suntem oameni civilizati, si putem purta o discutie, chiar daca avem opinii diferite, poate contradictorii cu unele subiecte. Eu cred ca se poate, dumneavoastra ce spuneti?
  #70  
Vechi 23.02.2009, 00:25:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Desigur, toti avem pacate, dar sa nu sarim de la asta, la acuzatii gratuite, precum:
"Intreaga minte a ta e o perversiune prelungită a patimei ce zace in tine "
"Sunt convins că tu când te-ai gândit la dragoste , de fapt gându ti-a zburat la sex "
"Ești plină de obsesii , printre care și rugul . Te obsedeaza ,treburile chinuitoare, asta tot de la patimă se trage."

Suntem oameni civilizati, si putem purta o discutie, chiar daca avem opinii diferite, poate contradictorii cu unele subiecte. Eu cred ca se poate, dumneavoastra ce spuneti?
Toți suntem civilizați , mai puțin cei ce dau buzna pe aici , pentru a sminti, a tulbura apele, pentru a face bășcălie , etc. In cazul tău tăcerea iți va prelungi viza de flotant , altfel : Adio și drum bun. ( ultimul cuvânt pe forum alături de tine ) * Să reții ce ti-am spus !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14