Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.04.2010, 18:16:42
alex65's Avatar
alex65 alex65 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Ingerul pazitor

Nu am acum un raspuns la aceasta interbare, dar stiu ca trebuie sa ne rugam mai mult ingerului pazitor, ne este cel mai apropiat si loial prieten. Asa sfatuia si parintele Arsenie Boca. Si pentru cine n-a citit in Vechiul Testament despre arhanghelul Rafail, va sfatuiesc sa o faceti imediat. Este o poveste extraordinara. Ingerii, in general, sint pazitorii dati de bunul Dumnezeu care ne apara si ne vegheaza in toata vremea. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.04.2010, 21:29:53
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Si tu crezi ca daca nu crezi in Dumnezeu asta rezolva problemele saraciei in lume?
Nici prin cap sa nu-ti treaca ca sant ateu...ba mai mult cosider ateismul cauza multor probleme actuale.Numai ca trebuie sa judecam cu capul..pentru ca Dumnezeu ne-a inzestrat cu judecata si sa disociem fantezia de adevar.Eu il vad pe Dumnezeu diferit de felul in care il prezinta biserica...mult mai bun si tolerant si care nu se poticneste de glume de genul multor ritualuri imaginate de diverse persoane si devenite reguli pe la slujbe.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.04.2010, 21:32:32
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Ingerii pazitori ai unor astfel de suflete ar trebui sa fim noi, tu si cu mine, fireste nu pentru cei din celalalt capat al lumii, ci din tarisoara noastra, din orasul nostru, de prin locul pe unde stam. Este treaba noastra sa facem ceva, iar daca nu facem e vina noastra ca unii mor sau sufera de foame. Numai mancarea care se arunca la gunoi din restaurante(sau pe care o aruncam noi) si tot felul de alte locuri ar fi suficienta sa hraneasca aceste fiinte de care nu ne pasa noua lumii care cat de cat o ducem mai bine.
Nu e usor sa privesti un Pamant care geme de durere, in fiecare zi ne vin la ureche parca din ce in ce mai multe vesti groaznice si parca devenim tot mai insensibili. Si daca te uiti prin Scripturi spune ca astea sunt doar inceputul durerilor. As compara situatia actuala cu aceea din Vechiul Testament in care poporul fiind nemultumit, Dumnezeu si-a "luat mana" Sa protectoare si oamenii au fost atacati de tot felul de taratoare, de serpi si multi au murit. Si lumea noastra cred ca experimenteaza asa ceva dar la un nivel mult mai ridicat, Dumnezeu ne lasa sa vedem cum este fara protectia Sa, noi insine dandu-L afara de pe unde am putut. Si totusi cei mai multi nu tanjim dupa interventia Sa. Ba mai rau, ridicam pumnul, ne umplem de manie importriva Celui care ne vrea binele, dar pe care noi de multe ori nu mai avem puterea si nici dorinta sa-l alegem. Ne-am obisnuit cu ale noastre, mergem mai departe cum am fost obisnuiti, nu ne mai trebuie nimic. Pacatele noastre ale tuturor genereaza nenorocirea, neimplicarea, nici macar in rugaciune lasa drum liber oricarei catastrofe. Nu ne mai pasa de nimeni si nimic, decat de noi, dar cateodata nici macar atat.
Pai, iubirea, nu e. Unul dintre semnele revenirii Mantuitorului este acesta, anume ca dragostea celor mai multi se va raci, va disparea. Iar cand omul nu mai are dragoste, nici macar pentru persoana lui de multe ori, atunci devine altceva. Nu ne ramane decat sa ne rugam sa nu fim dintre aceia, dar nu pentru o dragoste care sta comod in fotoliu, ci care se implica, se duce, se intereseaza, nu vede numai folosul sau.
Din pacate draga prietene..intotdeauna a fost la fel,poate si mai rau.Si cand ma gandesc ca toate sant din vina lui Adam...ca puteam sta cu totii acum in rai.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.04.2010, 22:50:27
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Si cand ma gandesc ca toate sant din vina lui Adam...ca puteam sta cu totii acum in rai.
Nu stiu daca e vina lui Adam, era o vreme cand gandeam si eu la fel, dar mi-am dat seama cumva ca noi repetam aceeasi greseala a lui de fiecare data cand savarsim un pacat, iar de cele mai multe ori o facem constient, cunoscand care vor fi consecintele. Un pacat odata savarsit, da nastere la un potop de multe altele, odata patruns virusul, devine din ce in ce mai greu. Daca urmarim desfasurarea evenimentelor din Geneza vedem si la parintele nostru Adam acelasi lucru. Dupa ce a comis-o, e deja un alt om, da vina pe nevasta-sa pentru ceea ce a facut, paseaza responsabilitatea. Cat priveste a fi in rai, cred ca daca ne vom dori asta din tot sufletul si vom actiona ca niste locatari ai acelui loc, Dumnezeu va fi fericit sa ne primeasca. Dar mai e pana atunci. La schimbarea la fata de pe munte in prezenta lui Moise si Ilie, Petru vrea sa faca colibe, cumva ar vrea sa ramana in acel cadru ceresc, dar isi da seama repede ca inca nu e timpul, trebuie sa coboare din nou pentru inca o vreme pe pamantul acesta atat de plin de probleme. Dar ne-a fost promis ca toate vor dura pana intr-o zi, fie ca toti sa avem rabdare in asteptarea acelui moment.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.04.2010, 23:34:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Din pacate draga prietene..intotdeauna a fost la fel,poate si mai rau.Si cand ma gandesc ca toate sant din vina lui Adam...ca puteam sta cu totii acum in rai.
Slava Domnului ca Hristos S-a intrupat, a spalat pacatul stramosesc prin moartea si invierea Sa, asa ca toti avem viata vesnica, dupa moarte. Ori in iad, ori in rai, ce-i drept...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.11.2010, 18:46:27
irina_bucuresti irina_bucuresti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat de voxdei55: Din pacate draga prietene..intotdeauna a fost la fel,poate si mai rau.Si cand ma gandesc ca toate sant din vina lui Adam...ca puteam sta cu totii acum in rai.


Cred ca asa gandea si Adam: "Si cand ma gandesc ca sunt toate din vina Evei... ca puteam sta acum in rai..."

Si Eva poate gandea: "Si cand ma gandesc ca sunt toate din vina sarpelui... ca puteam sta acum in rai..."

Mie imi place cum vorbeste parintele Rafail. Ca le-a dat Dumnezeu sansa sa se caiasca de faptele lor. Cam asta ar fi problema, ca ceva s-a rupt, nu si-au cerut iertare, ci au invinuit pe altul... Si eu ar trebui sa invat sa imi cer iertare catre Doamne, si sa nu invinuiesc pe altii.

M-a uimit ce zicea par. Nicolae Steinhardt. Zicea ca la un moment dat simtea intreaga vina a omului, si se simtea vinovat pana si pt faptul ca se mananca animalele intre ele. Ca in rai mancau iarba... si acum se mananca intre ele...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor georgeval Generalitati 54 10.08.2010 15:29:27
Ingerul pazitor CalinAndrei Intamplari adevarate 1 31.05.2010 12:29:21
Ingerul pazitor Dodi Intamplari adevarate 26 19.10.2009 03:28:03