Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2024, 10:18:53
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Va place astronomia/astrologia?

Eu ma simt atras de elecde mic copil adică mereu mi-au plăcut stelele, Cerul, Universul, Planetele și misterele din jurul lor.
Dar voi?
Ce părere aveți despre aceste 2 domenii?
Sunt foarte fascinante.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2024, 13:34:50
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Despre astrologie:

Isaia 37, 13-14
Citat:
13. Tu te-ai obosit întrebând pe atâția sfătuitori! Să iasă la iveală și să te izbăvească acei care măsoară cerul și iscodesc stelele; care în fiecare lună nouă spun ceea ce se va întâmpla.
14. Iată-i ca pleava pe care o mistuie focul, așa vor ajunge ei și de puterea flăcărilor viața lor nu vor putea s-o scape căci nu va fi jeratic la care să se încălzească, nici vatră ca să stea dinaintea ei.
Canonul 36 Laodiceea 343 - Osânda vrăjitoriei și a credințelor deșarte
Citat:
Nu se cuvine ca cei ierarhicești sau clericii să fie vrăjitori ori descântători, ori matimatici, ori astrologi, sau să facă cele ce se zic filacterii, care sunt legături ale sufletelor lor. Iar cei ce le poartă, am poruncit să se arunce din Biserică.
Iar astronomia e o ramură științifică, poate fi folosită bine sau rău.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2024, 19:06:21
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Smile

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Eu ma simt atras de elecde mic copil adică mereu mi-au plăcut stelele, Cerul, Universul, Planetele și misterele din jurul lor.
Dar voi?
Ce părere aveți despre aceste 2 domenii?
Sunt foarte fascinante.
Imi place doar astronomia. De cand eram mic eram si eu pasionat de stele, planete, chestii, bine ma uitam si la multe seriale SF cand eram mai mic. Acum nu prea mai ai ce sa vezi, ca nu prea au mai iesit lucruri interesante.

Da, cand vezi aceasta imensitate creata de Dumnezeu, care este o Infinitate, mintea noastra nu ar putea cuprinde toate cunostintele Universului, e ceva peste noi, si cu tot cu imaginatie nu ar avea sens sa intelegem tot Universul creat de Dumnezeu.

Imi place felul in care observ ca in tot Universul acesta, fiecare obiect se invarte in jurul altui obiect, de la planete la sistem solar, si galaxie, totul e in miscare si in expansiune.

Uitati-va la planeta noastra, ce bine ne-a ales Dumnezeu aici, planeta....deci are o axa perfecta si o rotatie perfecta in jurul Soarelui, nici mai departe si nici mai aproape nu suntem pozitionati, ci la perfectie la echilibru.

Un singur lucru ramane un mare mister pentru mine, sunt Gaurile Negre. S-a demonstrat ca acestea pot fi vazute prin telescop, daca vezi o mare lumina care inconjoara un spatiu negru, acolo e Gaura Neagra, vazuta din poze, prin telescopul Hubble.

Am tot stat sa ma documentez despre asta, sa incerc sa inteleg rolul Gaurilor Negre in Univers. Stiintific cu dovezi, cei care studiaza cerul observa ca acea lumina este inconjurata de o gaura neagra, si pe care o consuma. Restul sunt doar teorii, pentru ca nimeni nu a fost acolo sa experimenteze, si sa se si intoarca sa dovedeasca lucrurile teoretice.

Asa din descrierea gaurii negre, si ce se afla inauntrul ei, teoretic ar semnifica o simulare a unui Iad cumplit dpv material. Nu stiu daca lumea poate sa isi imagineze gravitatia infinita, sau infinitatea mica. Nimeni nu poate.

Cand ceva ajunge in preajma gaurii negre nimic nu scapa gravitatiei, sale. Timpul se micsoreaza pana dispare complet, planul 3D, materia se distruge intr-un mod apocaliptic. Se spune ca gravitatia e atat de tare, incat o persoana ar deveni spaghetificata si compresata atat de tare pana si atomii din celulele tale sunt smulsi...deci ceva cumplit de neimaginat. Iad in toata regula??? :o

Am vazut pe TikTok niste animatii legate de fizica, facute cu ajutorul unui fizician pe nume Alan Becker, si chipurile arata ce ar inseamna daca acel omuletz ar trece de bariera gaurii negre, si ar rezista tuturor solicitarilor , el s-ar fi micsorat la nivelul celulelor si particulelor sub-atomice, pana ajunge la singularitate....deci total teorie SF, dar nu poti intelege vreodata ce se afla acolo.

Ma gandesc ca gaurile negre au rolul dat de Dumnezeu sa puna in miscare materia din Univers, tot ce se afla in mijlocul galaxiilor sunt gauri negre, si mai departe. Dar e si ceva haotic.

Aici clipurile de pe tiktok cu omuletu, animation vs physics. Sunt interesante si alte clipuri legate de fizica, pentru studenti animatiile astea sunt facute sa fie intelese usor (mai putin gaura neagra, ca tot ramane mister):

Partea 1 (slingshot planet speed + fizica, formule, etc): https://www.tiktok.com/@hahahlinngz/...72980406748705

Partea 2 (aici apare gaura neagra): https://www.tiktok.com/@hahahlinngz/...72980406748705

Partea 3 (orizontul exterior Gaura neagra): https://www.tiktok.com/@hahahlinngz/...93315932589344

Partea 4 (orizontul interior + singularitate, te pierzi total aici :)) ): https://www.tiktok.com/@hahahlinngz/...72980406748705

Partea 5 ("iesirea" din singularitate, iar te pierzi total aici :)) ): https://www.tiktok.com/@hahahlinngz/...72980406748705

:))))) =)))) mda
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2024, 21:20:19
MineaPeter MineaPeter is online now
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit Astronomia merită, astrologia nu merită

Astronomia merită studiată, este despre legile și frumusețile Universului astronomic pe care l-a creat Domnul pentru noi. Nu omul a fost făcut de Dumnezeu pentru Univers, ci Dumnezeu a făcut Universul pentru om.

Chiar dacă noi suntem atât de mici fizic față de cât este de mare Universul (miliarde de miliarde de kilometri), totuși, continuăm să fim făpturi speciale în el. Așa cum și mulțimea numerelor naturale este infinit de mare, și cu toate acestea există câteva numere speciale în aceasta (1 - singurul număr cu exact un divizor, 2 - singurul număr prim par...), tot așa putem să concepem că noi, oamenii, deși ocupăm atât de puțin spațiu din Univers, suntem ființe speciale în el, coroana creației lui Dumnezeu!

Astrologia, în schimb, merită scepticism și distanță. Am fost creați de Domnul cu voință proprie și suntem sub ochii Lui, oricât am fi noi de supărați pe viață și ni s-ar părea că El nu are grijă de noi sau, după mintea învolburată și învârtoșată de uneori a omului, că „nu există”. Astrologia presupune ca noi, care suntem ființe inteligente cu trup și suflet și coroana creației, să depindem de ceea ce fac niște bulgări de gaz și niște mingi de piatră care se plimbă prin cer. Iar pe planetă sunt destui bărbați (și mai ales femei, cât o suna asta de misogin, focusant și „biasing”) care aleargă cu ușurință după basmele astrologice și chiar după capcanele numerologice, care sunt ca un corolar la închinarea față de aștri.
Una este să iubești aritmetica și să studiezi numerele mari, de pildă, așa cum îmi place mie, sau latura astronomică a Universului, și alta este să crezi că aștrii și numerele au forță decizională asupra vieții tale.

La fel, nu omul a fost creat de Domnul pentru numere, ci ele au fost create și rânduite de El și noi ne bucurăm să le explorăm și să descoperim legile lor! Avea matematicianul Leopold Kronecker o vorbă mare: „Dumnezeu a creat numerele întregi, tot restul este munca omului”.

Și ca să ne întoarcem la basmele numerologiei și-ale astrologiei, cu toate cărțile și învățătura elaborată și la fel de utilă precum pânza de păianjen, țesută în mod sigur în jurul acestor două „științe”, ele la urmă chiar aceasta sunt: basme. Și zodiacul tot așa, deși uneori putem fi frapați să vedem că unii oameni chiar au trăsături care sunt „conforme” cu perioada din an când s-au născut, de pildă eu care sunt pe 28 ianuarie trăiesc în general într-o... lume a mea. Horoscopul este un mare, mare basm al omenirii moderne!
Ce a zis Sfântul Apostol Pavel în Epistola către Timotei? „Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci - dornici să-și desfăteze auzul - își vor grămădi învățători după poftele lor,
Și își vor întoarce auzul de la adevăr și se vor abate către basme.
” (Timotei 4, 3-4). Așa și noi dacă plecăm urechea sau ochii la zodiac, horoscop, astrologie, astrogramă, citirea în palmă și numerologie. Să ne înțelegem: una sunt Teoria numerelor și Astronomia, alta astrologeala și cu numerologeala!

Așa că ia să nu ne mai ologim sufletele căutând să vedem într-a câta casă este astăzi Uranus (!) sau care o fi suma cifrelor „destinului”. Mai bine să admirăm planeta Jupiter prin telescop și să calculăm suma divizorilor numărului 8128, decât să ne potrivim mintea la basmele horoscopice!

Seară frumoasă și-o săptămână bună să dea Domnul în continuare!
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!

Last edited by MineaPeter; 05.02.2024 at 21:22:26.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2024, 05:55:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
...Una este să iubești aritmetica și să studiezi numerele mari, de pildă, așa cum îmi place mie, sau latura astronomică a Universului, și alta este să crezi că aștrii și numerele au forță decizională asupra vieții tale.

...
Nu forta decizionala, ci putere de influenta.

Asa cum Luna si Soarele au putere de maree asupra marii si oceanelor terestre de doua ori pe zi, tot asa, celelalte planete si stele produc (mai ales cand puterea lor se asociaza) "legaturi de influenta" asupra trupului in cel mai fragil moment al vietii lui, momentul nasterii, iar aceste influente se pot manifesta toata viata; asa cum corpurile ceresti nu sunt nicidecum identice, nici influentele lor nu sunt deloc identice.

Aceste influente nu sunt "executive", adica nu trec peste vointa omului, ci sunt atractii, predispozitii, metehne, simpatii (toate subiective)..., care pot naste cateodata dorinte si resentimente, adica pot influenta uneori(nu mereu) o alegere/decizie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.02.2024, 14:55:32
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Așa că ia să nu ne mai ologim sufletele căutând să vedem într-a câta casă este astăzi Uranus (!) sau care o fi suma cifrelor „destinului”. Mai bine să admirăm planeta Jupiter prin telescop și să calculăm suma divizorilor numărului 8128, decât să ne potrivim mintea la basmele horoscopice!

Seară frumoasă și-o săptămână bună să dea Domnul în continuare!
Total de acord, nu e bine sa prezici viitorul prin "stele" sau "horoscopuri". Nu exista asa ceva. De fapt nimeni nu poate prezice viitorul unei persoane. Acele persoane pot sa fac anumite alegeri in viata si sa isi schimbe viitorul oricand.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.02.2024, 17:33:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Lucrarea dracului..
Stai departe de orice discutii astronomice si astrologice!

Imparatia lui Iisus este in noi!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde