Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2012, 18:37:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Incendiu la Biserica "Sfântul Pantelimon" din București

Doamne ajută!
Iată o știre foarte tristă, pe care am citit-o acum câteva minute:

"[COLOR=#ff0000]Un incendiu a izbucnit în luni seară la biserica Sfântul Pantelimon din București. Turla bisericii s-a prăbușit. Vreme de mai bine de trei ore, pompierii au încercat să stingă flăcările.[/COLOR]
Pompierii s-au deplasat pentru stingerea focului, care a izbucnit în turla bisericii, dar apoi s-a extins. Vreme de mai bine de trei ore, pompierii au încercat să stingă focul. ISU București a anunțat că pericolul ca focul să se extindă la casele din jur, aflate la peste 30 de metri de biserică, este foarte mic.
Se pare că un scurt-circuit a provocat incendiul, dar o anchetă va începe imediat ce flăcările vor fi stinse.
“Este foarte dificil deoarece se intervine în partea superioară a bisericii, la turlă”, a spus Ovidiu Pană, de la ISU București. Acesta a adăugat că nu există victime.
Un vizitator REALITATEA.NET a trimis imagini în care se vede că biserica este cuprinsă de flăcări.
“Sfântul Pantelimon” este una dintre cele mai frumoase biserici din București. [COLOR=#ff0000]Catapeteasma, cu pictura ei veche, și lemnăria interioară sunt adevărate opere de artă. Acestea nu au fost distruse în timpul cutremurului din 1977, atunci când pereții s-au fisurat, iar frontonul a trebuit demolat și zidit din nou. Structura bisericii și unele decorațiuni datează tocmai din secolele XVIII-XIX.[/COLOR]
Biserica “Sfântul Pantelimon” se află în apropierea Pieței Foișorul de Foc, între Bulevardul Ferdinand și Calea Moșilor."

Sursa: Realitatea.net

Dumnezeu să fie cu noi și să ne ferească de orice primejdie!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2012, 18:44:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Iată o știre foarte tristă, pe care am citit-o acum câteva minute:

"[COLOR=#ff0000]Un incendiu a izbucnit în luni seară la biserica Sfântul Pantelimon din București. Turla bisericii s-a prăbușit. Vreme de mai bine de trei ore, pompierii au încercat să stingă flăcările.[/COLOR]
Pompierii s-au deplasat pentru stingerea focului, care a izbucnit în turla bisericii, dar apoi s-a extins. Vreme de mai bine de trei ore, pompierii au încercat să stingă focul. ISU București a anunțat că pericolul ca focul să se extindă la casele din jur, aflate la peste 30 de metri de biserică, este foarte mic.
Se pare că un scurt-circuit a provocat incendiul, dar o anchetă va începe imediat ce flăcările vor fi stinse.
“Este foarte dificil deoarece se intervine în partea superioară a bisericii, la turlă”, a spus Ovidiu Pană, de la ISU București. Acesta a adăugat că nu există victime.
Un vizitator REALITATEA.NET a trimis imagini în care se vede că biserica este cuprinsă de flăcări.
“Sfântul Pantelimon” este una dintre cele mai frumoase biserici din București. [COLOR=#ff0000]Catapeteasma, cu pictura ei veche, și lemnăria interioară sunt adevărate opere de artă. Acestea nu au fost distruse în timpul cutremurului din 1977, atunci când pereții s-au fisurat, iar frontonul a trebuit demolat și zidit din nou. Structura bisericii și unele decorațiuni datează tocmai din secolele XVIII-XIX.[/COLOR]
Biserica “Sfântul Pantelimon” se află în apropierea Pieței Foișorul de Foc, între Bulevardul Ferdinand și Calea Moșilor."

Sursa: Realitatea.net

Dumnezeu să fie cu noi și să ne ferească de orice primejdie!
sincer, cand am auzit stirea, aproape mi-au dat lacrimile ...
este biserica la care am mers cativa ani buni.
cunosc o gramada din cei ce frecventeaza aceasta biserica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2012, 19:00:01
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sincer, cand am auzit stirea, aproape mi-au dat lacrimile ...
este biserica la care am mers cativa ani buni.
cunosc o gramada din cei ce frecventeaza aceasta biserica.
Îmi pare foarte rău... Este trist... Și pe mine m-a impresionat această știre...

Slavă lui Dumnezeu că n-au fost victime.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2012, 19:10:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Îmi pare foarte rău... Este trist... Și pe mine m-a impresionat această știre...

Slavă lui Dumnezeu că n-au fost victime.
am inteles ca au reusit sa scoata obiectele de cult si ce era mai de valoare.
imi aduc aminte cand a ars capela de la IML.
m-a sunat cineva la 4 dimineata si mi-a spus: arde biserica!
m-am dus pe jos pana acolo ... plangand.
noroc ca nu avea structura de lemn.
era intr-o sambata dimineata.
venea lumea la parastas, ca la biserica, cu zambetul pe buze. iar cand intrau in curte ...
vreau sa-ti spun ca duminica dinineata, la liturghie, totul era curatat, inclusiv peretii.
peretii aveau tencuiala noua ... era aproape normal.
decat ca nu mai exista pictura, totul era alb, si mirosea a ars, probabil de la catapeteasma, ce nu a putut fi schimbata asa usor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.01.2012, 19:16:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Îmi pare foarte rău... Este trist... Și pe mine m-a impresionat această știre...

Slavă lui Dumnezeu că n-au fost victime.
dar cata lume stie, ma refer mai ales la bucuresteni, din cei ce alearga din oras in oras pe la hramuri celebre, ca acolo se gasesc moastele Sf Pantelimon ocrotitorul bolnavilor?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2012, 23:19:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar cata lume stie, ma refer mai ales la bucuresteni, din cei ce alearga din oras in oras pe la hramuri celebre, ca acolo se gasesc moastele Sf Pantelimon ocrotitorul bolnavilor?
Pai ce eu stiam?Si era la 5 minute de casa...eu frecventam biserica Silvestru.
Parintii mei frecventau aceasta biserica iar acum sunt suparati tare.
Cu ajutorul Domnului se va reface iar,cu milostenie,donatii,munca voluntara.

(Asta deoarece am inteles foarte greu,importanta moastelor si venerarea lor in cultul ortodox.)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 10.01.2012 at 23:21:24.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2012, 09:19:50
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu locuiesc langa alta biserica cu acelasi hram, relativ aproape de cea de langa Foisorul de Foc, chiar pe soseaua Pantelimon.

In seara respectiva eram pe langa casa si se simtea miros puternic de lemn ars in tot cartierul si probabil in intreg sectorul 2. Eram sigur ca arde ceva si chiar am glumit cu un prieten: "cum ar fi sa arda biserica asta de langa noi?"

Dimineata intru pe net si vad: "incendiu la biserica Sf. Pantelimon din Bucuresti", dar am aflat apoi ca nu era vorba de cea de langa mine. Oricum, la cat de aproape eram, as fi vazut flacarile si tot balamucul care s-ar fi creat.

Cred ca cel mai bine a zis-o mama: "pai, ce vrei, maica? Daca au pacatuit in altar..."
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.01.2012, 09:31:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Cred ca cel mai bine a zis-o mama: "pai, ce vrei, maica? Daca au pacatuit in altar..."
Dumneaei are informații în sensul ăsta?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.01.2012, 11:32:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Se pare ca biserica era asigurata, totusi, iar moastele Sfantului Pantelimon au fost salvate. Duminica se doreste sa se oficieze acolo slujba:

http://www.adevarul.ro/locale/bucure...625737453.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2012, 12:03:43
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dumneaei are informații în sensul ăsta?
Evident ca n-are, dar in logica dumneaei numai prin furia lui Dumnezeu se poate explica evenimentul.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42