Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 07.11.2015, 14:59:20
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Ovidiu, iti pierzi vremea cu Cristian Antiecu. El apartine unei scoli nu de gandire, ci de dezbinare a Bisericii din interior.
-dezbinare fac ateii,masonii,satanistii...nu eu sau cei care sunt impotriva ereziilor si pt pastrarea dreptei credinte
-iar confundati patriarhul cu Biserica
-Sfantul Maxim Marturisitorul a facut dezbinare cand era impotriva ereziilor pe care sinodul si patriarhul din acea vreme le acceptau ?
Reply With Quote
  #272  
Vechi 07.11.2015, 16:32:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nici acum nu ai învățat că Biserica nu înseamnă numai ierarhul sau preotul, ci noi toți. Ori în cazul ăsta ficare dintre noi purtăm vina acelei eventuale greșeli (spre exemplu a ierarhului). Și învață să te învinuești pe tine pentru greșeala altora. Îndreaptă-te pe tine și mulți se vor îndrepta în jurul tău. Și din câte știu eu, un preot sau un mirean nu poate îndrepta ierarhul.
De fapt este invers, vina o poarta acela daca nu-l indreapta pe ierarh cand cade in erezie (sau ce tine de moralitate). Iar vina nu o putem avea in alt fel, pentru ca ar insemna ca Sf. Nicolae sau Sf. Spiridon aveau vina pentru erezia lui Arie. Ar fi simplu, toti ar gasi tapii ispasitori.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 07.11.2015, 16:39:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Acum serios, se manaca cacat despre Patriarh, dar...un Patriarh cu adevarat dur ar fi excomunicat demult gasca de la Petru Voda si orice cuib de nesupunere si razvratire. Adevarul e ca haita anarhist-zelotista e chiar prea tare in BOR.
In BO nu prea se uzeaza de excomunicare. Iar Patriarhul nu poate face asta, doar Sinodul. Pe cei de la Petru Voda nici nu ar avea de ce sa-i excomunice.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 07.11.2015, 19:54:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ziua 5

Aproximativ 900 de oameni s-au adunat în Piața Universității, sâmbătă, în a cincea zi de proteste, ziua în care șapte persoane rănite în incendiul din clubul Colectiv au murit, iar numărul celor decedați în urma tragediei din 30 octombrie a ajuns la 39.

UPDATE 19:30 - Aproximativ 500 de oameni s-au adunat la fântâni, lângă Facultatea de Arhitectură, în vreme ce alți 400 se află în fața Teatrului Național. Carosabilul nu este blocat la această oră.

Oamenii au venit în Piața Universității la fel ca și în zilele precedente, în urma mobilizării pe paginile de socializare, și s-au strâns în jurul fântânii de la Facultatea de Arhitectură, dar și pe trotuarul din fața Teatrului Național.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #275  
Vechi 07.11.2015, 19:57:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aproximativ 900 de oameni s-au adunat în Piața Universității, sâmbătă, în a cincea zi de proteste, ziua în care șapte persoane rănite în incendiul din clubul Colectiv au murit, iar numărul celor decedați în urma tragediei din 30 octombrie a ajuns la 39.

UPDATE 19:30 - Aproximativ 500 de oameni s-au adunat la fântâni, lângă Facultatea de Arhitectură, în vreme ce alți 400 se află în fața Teatrului Național. Carosabilul nu este blocat la această oră.

Oamenii au venit în Piața Universității la fel ca și în zilele precedente, în urma mobilizării pe paginile de socializare, și s-au strâns în jurul fântânii de la Facultatea de Arhitectură, dar și pe trotuarul din fața Teatrului Național.
n apropierea fântânii de la Universitate, manifestanții au legat un șnur tricolor, pe care oamenii care vin prind hârtii cu diverse mesaje: "Confiscarea averilor ilicite", "Nu parlamentari cu dosare penale", "Vrem acasă diaspora", "Demisia Parlamentului", "Alegeri anticipate", "Vrem spitale, nu ONG-uri Sorosiste, "Taxe pentru BOR, musulmani și cultul mozaic", "Nu vaccinărilor impuse", "Guvern de tehnocrați și parlamentarii schimbați", "Nu mai votez niciun partid! ", "Parlament nou, comun, București - Chișinău. Unire!", "Reactualizarea punctului 8 de la Timișoara", "Fără moschee".

În jurul fântânii de la Universitate sunt puse lumânări, împreună cu mesaje precum: "Noi suntem revoluția păcii", "Toți cei răniți la Colectiv să fie trimiși în străinătate, pentru cel mai bun tratament, pe banii Ministerului Sănătății, adică ai noștri", "Uă, uă Ponta".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #276  
Vechi 07.11.2015, 20:12:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Nu zi, ca gasca de (filo-)grecotei isterici, pardon luptatori antiecumenisti, e in stare sa flatuleze public si pe chestia asta.

Tocmai ce mi-am tras toate albumele alora de la Tristania, Mortemia, Sirenia, Windir si pagan metal rusesc. Dupa aia fac un ritual, imaginand cum ar reactiona hoiturile lui Weishaupt, Voltaire, Pike, Mark si Lenin la Force choke si Force lightning. :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Toate astea sunt indeajuns pentru popa anti-Sinod, Vulcanescu, sa ma excomunice.


Acum serios, se manaca cacat despre Patriarh, dar...un Patriarh cu adevarat dur ar fi excomunicat demult gasca de la Petru Voda si orice cuib de nesupunere si razvratire. Adevarul e ca haita anarhist-zelotista e chiar prea tare in BOR.
Cred ca intreci masura. Ce nu- ti place? Ca n-a fost suficient sa fie influentati intr-o anumita directie doar ierarhii? Ce rol vrei sa-ti asumi? Te numeri cumva printre cei care arunca cu pietre in biserici si la propriu? Cine iti permite sa ne insulti credinta si pe cei care ne-au aparat-o?
Reply With Quote
  #277  
Vechi 07.11.2015, 20:24:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Astia adica?

REPREZENTANȚI AI SOCIETĂȚII CIVILE LANSEAZĂ UN APEL CĂTRE PARLAMENT: RESPECTAȚI DECIZIA CURȚII CONSTITUȚIONALE! APĂRAȚI COPIII, NU BISERICA!

Mai multe ONG-uri au trimis astăzi o scrisoare deschisă parlamentarilor români, prin intermediul căreia le solicită să respecte decizia Curții Constituționale privind statutul orelor de Religie în școli. La sfârșitul anului trecut, prin decizia nr. 669/2014, Curtea Constituțională a decis că acordul prezumat pentru înscrierea copiilor la orele de religie este neconstituțional și că Religia poate fi studiată numai după exprimarea dorinței elevului major, respectiv a părinților sau tutorelui legal instituit pentru elevul minor.

Oamenii astia sunt atat de previzibili..
Pe cine reprezinta latratorii platiti sa spurce tot ce intalnesc? Pot sa se numeasca oricum. Ei nu ne reprezinta si nu trebuie luati in seamă. Cine se gandeste cu adevarat la copii nu cauta sa-i sminteasca, despartindu-i de Hristos. La cine ze gandesc acestia? La copii? Cu siguranta ca nu. Mai mult ca sigur au printre obiective ceva legat de pedofilie. Religia le mai incurca planurile...
Reply With Quote
  #278  
Vechi 07.11.2015, 20:45:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Peste 3.000 de oameni sunt în Piața Universității, sâmbătă, în a cincea zi de proteste, ziua în care șapte persoane rănite în incendiul din clubul Colectiv au murit, iar numărul celor decedați în urma tragediei din 30 octombrie a ajuns la 39.

UPDATE 19:50 - Protestatarii au blocat bulevardul Bălcescu

Protestatarii, care au stat grupați aproximativ două ore în zona fântânii de la Universitate și în fața Teatrului Național, au ocupat și strada, circulația fiind blocată atât spre Piața Romană, cât și spre Unirii.

Manifestanții scandează "Colectiv, Colectiv", "Afară, afară cu mafia din țară", "Solidaritate" și "România, trezește-te" și au pancarte pe care scrie "Deșteaptă-te, române, că ai început să mori pe bune", "Punctul 8 de la Timișoara, depolitizarea justiției" și "Școli, nu catedrale".

Unii dintre cei aflați în stradă cer desființarea partidelor politice. Un bărbat în vârstă de 40-50 de ani le-a cerut protestatarilor să vină să ia cuvântul și să rămână uniți: "Oameni buni, haideți să nu facem bisericuțe", li s-a adresat el protestatarilor.

Un alt bărbat, mai în vârstă, le-a spus tinerilor să nu repete greșelile generației sale: "Să nu știți numai de călău și de bici, cum am știut noi".

Unii dintre cei aflați în stradă și-au exprimat nemulțumirea față de consultările de la Cotroceni.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #279  
Vechi 08.11.2015, 00:46:53
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Vrem spitale, nu ONG-uri Sorosiste"
Asta e tare. Si am citit astazi una mai dihai:
”Stire de ultima ora: Patriarhul Daniel cedeaza Catedrala Mantuirii Neamului omului de afaceri George Soros.

Dandu-si in sfarsit seama in al treisprezecelea ceas ca poporul suveran este impotriva sa, IPS Daniel a luat dreapta decizie de a ceda proprietatea Catedralei Mantuirii Neamului.

" Imi cer scuze fata de poporul roman ca am vrut sa construiesc unica mare catedrala ortodoxa din Bucuresti. Marile capitale europene nu au deloc catedrale, ar fi fors absurd sa avem si noi una. Am fost surd pana acum la dorinta poporului suveran de a-i dona catedrala lui George Soros. Abia astazi cand am realizat ca sute de angajati ai fundatiilor lui George Soros protesteaza pasnic in piata Universitatii, militeaza pe fb, bloguri si mass media impotriba Bisericii Ortodoxe am hotarat ca trebuie sa cedez catedrala. George Soros este un intreprinzator mult mai experimentat decat mine,el vrea cu adevarat binele poporului si de aceea sponsorizeaza protestul din Piata Universitatii, sunt sigur ca se va pricepe sa administreze catedrala mai bine" a declarat IPS Patriarhul Daniel.

Surse din cadrul patriarhiei au declarat ca 20 dintre fundatiile lui George Soros in frunte cu "Uniti Salvam" au si preluat deja cladirea catedralei stabilindu-si sediul in ea. Numai turnul central , cel mai inalt , a ramas liber urmand a fi amenajat ulterior pentru a-i servi ca apartament privat lui Nicusor Dan , secretarul omului de afaceri George Soros.

In sfarsit abuzurile bisericii au fost pedepsite si poporului i s-a facut dreptate!”
Reply With Quote
  #280  
Vechi 08.11.2015, 00:54:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Asta e tare. Si am citit astazi una mai dihai:
”Stire de ultima ora: Patriarhul Daniel cedeaza Catedrala Mantuirii Neamului omului de afaceri George Soros.

Dandu-si in sfarsit seama in al treisprezecelea ceas ca poporul suveran este impotriva sa, IPS Daniel a luat dreapta decizie de a ceda proprietatea Catedralei Mantuirii Neamului.

" Imi cer scuze fata de poporul roman ca am vrut sa construiesc unica mare catedrala ortodoxa din Bucuresti. Marile capitale europene nu au deloc catedrale, ar fi fors absurd sa avem si noi una. Am fost surd pana acum la dorinta poporului suveran de a-i dona catedrala lui George Soros. Abia astazi cand am realizat ca sute de angajati ai fundatiilor lui George Soros protesteaza pasnic in piata Universitatii, militeaza pe fb, bloguri si mass media impotriba Bisericii Ortodoxe am hotarat ca trebuie sa cedez catedrala. George Soros este un intreprinzator mult mai experimentat decat mine,el vrea cu adevarat binele poporului si de aceea sponsorizeaza protestul din Piata Universitatii, sunt sigur ca se va pricepe sa administreze catedrala mai bine" a declarat IPS Patriarhul Daniel.

Surse din cadrul patriarhiei au declarat ca 20 dintre fundatiile lui George Soros in frunte cu "Uniti Salvam" au si preluat deja cladirea catedralei stabilindu-si sediul in ea. Numai turnul central , cel mai inalt , a ramas liber urmand a fi amenajat ulterior pentru a-i servi ca apartament privat lui Nicusor Dan , secretarul omului de afaceri George Soros.

In sfarsit abuzurile bisericii au fost pedepsite si poporului i s-a facut dreptate!”
Apăi, multe bazaconii apar pe net , si care alimentează mintea îngustă a unor "revoluționari " de ocazie :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde