Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2024, 20:46:49
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Sunt o fire mai melancolica,visatoare,contemplativa,ganditoare..De ce?

De mic am fost mai melancolic..ma intristam xand ma gândeam la viata, moarte, la cum e viata în sine, analuzam totul și deveneam și devin des melancolic..Asta nu a reușit sa mi-o ia niciun antidepresiv.. Bănuiesc ca melamcolia e diferita de depresie nu?
Adică simt ca melancolia asta a mea, tristețea asta visătoare și contemplativ are mai mult un substrat existentialist, natural, normal, omenesc decât patologic..poate fi asa sau și a fi melancolic des e o problema?
Țin mine când baietii jucau fotbal pe terenul din fata blocului meu iar eu deveneam melancolic ca vine toamna, ca exista moarte, ca începe școală, îmi puneam întrebări existentialiste, de ce -uri fără răspuns asta eu fiind la balconul blocului..ce este cu firea asta a mea melancolica
Sunt și visător.. adevărul este ca gândesc mult..visez.imi pun întrebări, un psihiatru mi-a sosit ca mai mult gândesc decât fac activități și asta e cam adevărat.
Vreau sa întreb un cunoscator firea asta a mea contemplativ, melancolica si mult gânditoare e naturala /normala sau se apropie de patologie?Și dacă da ce patologie?
Eu am fost asa de mic copilaș, deci as zice ca e natural, poate ca asa e scris în A.D.N în fire în temperament dar nu știu acum poate ma lămurește cineva.Multumesc mult!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2024, 04:26:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
De mic am fost mai melancolic..ma intristam xand ma gândeam la viata, moarte, la cum e viata în sine, analuzam totul și deveneam și devin des melancolic..Asta nu a reușit sa mi-o ia niciun antidepresiv.. Bănuiesc ca melamcolia e diferita de depresie nu?
Adică simt ca melancolia asta a mea, tristețea asta visătoare și contemplativ are mai mult un substrat existentialist, natural, normal, omenesc decât patologic..poate fi asa sau și a fi melancolic des e o problema?
Țin mine când baietii jucau fotbal pe terenul din fata blocului meu iar eu deveneam melancolic ca vine toamna, ca exista moarte, ca începe școală, îmi puneam întrebări existentialiste, de ce -uri fără răspuns asta eu fiind la balconul blocului..ce este cu firea asta a mea melancolica
Sunt și visător.. adevărul este ca gândesc mult..visez.imi pun întrebări, un psihiatru mi-a sosit ca mai mult gândesc decât fac activități și asta e cam adevărat.
Vreau sa întreb un cunoscator firea asta a mea contemplativ, melancolica si mult gânditoare e naturala /normala sau se apropie de patologie?Și dacă da ce patologie?
Eu am fost asa de mic copilaș, deci as zice ca e natural, poate ca asa e scris în A.D.N în fire în temperament dar nu știu acum poate ma lămurește cineva.Multumesc mult!
Cauta in parintii tai ceva asemanator sau o legatura sugestiva in educatia primita(cocolosire, mangaiere exagerata, strictetze...), fiindca de acolo ti se trage.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2024, 11:56:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Melancolia e o stare sufleteasca foarte frumoasa, poetica, inflcarata... ea premerge dorului prin shagalnicie... un fel de autoironie pana la sacrificiu...

Melancolia e defapt glasul sufletului...

Sufletul plange si se intristeaza simtind ca omul si oamenii il tarasc si-l imping in iad mai rau ca minciunile lumii condusa de demonii oculti si straini, mai atractivi si ispititori pentru desfranre, pentru cunoastere...

Fa-i sufletului o bucurie ascultand Domnului care iti cere tacut sa nu mai pacatuiesti...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2024 at 12:43:38.
Reply With Quote
Răspunde