Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 29.10.2009, 20:19:52
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvanms01 Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Va rog, nu mai umblati cu baliverne gen: "Nu stiu ce se va intampla cu cei din afara Bisericii", stiind ca toti cei din afara Bisericii sunt in afara lui Hristos (Biserica insemnand Trupul lui Hristos), deci si in afara mantuirii.

Blagosloviti si ma iertati si pe mine, pacatosul!
Nu cumva stii dumneata mai bine ca Hristos?
Reply With Quote
  #432  
Vechi 30.10.2009, 06:21:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb sa ne fie invatatura de minte ca nu o hartie ne face ortodocsi

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Se spune ca era un pustnic neintrecut in smerenie si foarte inaintat duhovniceste. Veneau la el multi tineri sa ia cuvant de folosinta. Si mai veneau si neortodocsi. Unul din acestia il intreba pe avva daca el se poate mantui. Si avva raspunde ca da. Dupa plecarea aceluia, ucenicul care auzise ce raspuns a dat avva, il intreba: Parinte, da noua ne spuneai ca numai ortodocsii se mantuiesc si acelui crestin neortodox i-ai spus ca se poate mantui si el. Cum vine asta? Pai, sa-ti spun: M-am rugat mult la Dumnezeu sa-mi raspunda la asa problema, ca tare m-a framantat si pe mine. Si intr-o noapte am avut un vis. Se facea ca un ortodox si un neortodox au ajuns la poarta Raiului si acolo ii astepta Sfantul Petru. Sfantu' Petru cand ii vazu se uita in catastif sa vada daca erau scrisi, apoi le spuse ca are trecut un singur suflet pe ziua aceea. Ortodoxul spuse atunci: Sfinte Petre, ala nu poate fi decat sufletul meu caci eu sunt ortodox, cestalalt nu e. Bine, zise Sfantul Petru, totusi ma duc sa intreb pe Domnul nostru, ca sa nu fac vreo gresala. Si pleca. Intre timp ortodoxul il apostrofa pe neortodox de ce mai asteapta, ca raspunsul e evident, el fiind neortodox. Se intoarce Sfantul Petru si ii spune celui neortodox sa intre. Ortodoxul se uita cu nedumerire si spune: Sfinte Petre, da cum ramane cu faptul ca numai ortodocsii se mantuiesc, ca asa ne-au spus cei mai inaintati. La care Sfantul Petru scoase o stampila aurita si o aplica pe acel suflet neortodox. No, acuma e ortodox - zise Sfantul.
foarte frumoasa povestea si plina de invataminte, pentru cine vrea sa priceapa. Judecata nu este a oamenilor, ci a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #433  
Vechi 31.10.2009, 18:58:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow cine-si pune sufletul sau pentru altii...

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Oare cum ar putea cineva sa isi doreasca ca numai el sa se mantuiasca si altii nu?
apropo de asta, mi-am adus aminte de o povestioara care circula pe mail la un moment dat:

Un om si cainele lui mergeau de-a lungul unui drum. Omul admira imprejurimile,cand deodata isi dadu seama ca nu mai este pe pamant, ci in lumea celor drepti.Isi aduse aminte cum a murit si ca prietenul sau necuvantator murise de cativa ani. Se mira si merse mai departe,gandindu-se unde duce drumul pe care mergea.Dupa putin timp, ajunsera la o stanca alba si inalta ce se intindea pe o parte a drumului. Parea ca este facuta dintr-o marmura foarte fina. La capatul unui deal, stanca era impartita in doua de un arc care stralucea in lumina apusului. Cand ajunse in fata arcului, vazu o poarta imensa, iar strada pe care mergea era facuta din aur.Omul se indrepta spre poarta si in timp ce se apropia vazu un om care statea la un birou in fata intrarii. Cand ajunse destul de aproape ii striga omului:
- "Scuzati-ma, unde ma aflu?"
- "Acesta este Raiul, domnule" raspunse omul de la birou.
- "Wow! Imi puteti da si mie niste apa, va rog?"
- "Bine-nteles. Intrati va rog, si o sa va aduca cineva apa imediat."
Omul de la poarta facu un semn si poarta se deschise.
- "Prietenul meu poate intra si el?" intreba calatorul si arata spre cainele sau.
- "Imi pare rau dle, nu aveti voie cu animale."
Calatorul se gandi o clipa si apoi se intoarse si isi continua drumul pe care mergea impreuna cu cainele sau. Dupa o buna bucata de vreme si dupa ce strabatu o distanta considerabila, ajunse la un drum noroios care ducea spre o ferma, poarta fermei aratand ca si cum nu ar fi fost niciodata inchisa. Nu erau garduri,si cand se apropie vazu inauntru un om sprijinit de un copac, citind o carte.
- "Scuza-ti-ma, aveti putina apa?" intreba calatorul.
- "Da sigur, este o pompa chiar aici, intrati va rog."
- "Dar prietenul meu, poate intra?"
- "Cred ca este un castron langa pompa."
Calatorul intra impreuna cu cainele sau si gasi o pompa veche,de mana,cu un castron langa ea. O umplu, bau pana se satura si apoi o dadu cainelui sau. Dupa aceea, calatorul se indrepta catre omul care citea in continuare o carte langa copac si il intreba: "Cum se numeste acest loc?"
- "Acesta este Raiul", raspunse omul.
- "Hmm, este destul de ciudat, omul de mai inainte mi-a spus,de asemenea,ca acela este Raiul."
- "Ahh, locul acela cu poarta de sidef si drumul pavat cu aur? Acela este Iadul."
- "Si nu va deranjeaza ca se folosesc de numele dvs?"
- "Nuu, ne bucuram ca ei departajeaza oamenii:cei buni de cei care si-ar lasa cel mai bun prieten in urma."
Reply With Quote
  #434  
Vechi 31.10.2009, 20:14:45
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
apropo de asta, mi-am adus aminte de o povestioara care circula pe mail la un moment dat:

Un om si cainele lui mergeau de-a lungul unui drum. Omul admira imprejurimile,cand deodata isi dadu seama ca nu mai este pe pamant, ci in lumea celor drepti.Isi aduse aminte cum a murit si ca prietenul sau necuvantator murise de cativa ani. Se mira si merse mai departe,gandindu-se unde duce drumul pe care mergea.Dupa putin timp, ajunsera la o stanca alba si inalta ce se intindea pe o parte a drumului. Parea ca este facuta dintr-o marmura foarte fina. La capatul unui deal, stanca era impartita in doua de un arc care stralucea in lumina apusului. Cand ajunse in fata arcului, vazu o poarta imensa, iar strada pe care mergea era facuta din aur.Omul se indrepta spre poarta si in timp ce se apropia vazu un om care statea la un birou in fata intrarii. Cand ajunse destul de aproape ii striga omului:
- "Scuzati-ma, unde ma aflu?"
- "Acesta este Raiul, domnule" raspunse omul de la birou.
- "Wow! Imi puteti da si mie niste apa, va rog?"
- "Bine-nteles. Intrati va rog, si o sa va aduca cineva apa imediat."
Omul de la poarta facu un semn si poarta se deschise.
- "Prietenul meu poate intra si el?" intreba calatorul si arata spre cainele sau.
- "Imi pare rau dle, nu aveti voie cu animale."
Calatorul se gandi o clipa si apoi se intoarse si isi continua drumul pe care mergea impreuna cu cainele sau. Dupa o buna bucata de vreme si dupa ce strabatu o distanta considerabila, ajunse la un drum noroios care ducea spre o ferma, poarta fermei aratand ca si cum nu ar fi fost niciodata inchisa. Nu erau garduri,si cand se apropie vazu inauntru un om sprijinit de un copac, citind o carte.
- "Scuza-ti-ma, aveti putina apa?" intreba calatorul.
- "Da sigur, este o pompa chiar aici, intrati va rog."
- "Dar prietenul meu, poate intra?"
- "Cred ca este un castron langa pompa."
Calatorul intra impreuna cu cainele sau si gasi o pompa veche,de mana,cu un castron langa ea. O umplu, bau pana se satura si apoi o dadu cainelui sau. Dupa aceea, calatorul se indrepta catre omul care citea in continuare o carte langa copac si il intreba: "Cum se numeste acest loc?"
- "Acesta este Raiul", raspunse omul.
- "Hmm, este destul de ciudat, omul de mai inainte mi-a spus,de asemenea,ca acela este Raiul."
- "Ahh, locul acela cu poarta de sidef si drumul pavat cu aur? Acela este Iadul."
- "Si nu va deranjeaza ca se folosesc de numele dvs?"
- "Nuu, ne bucuram ca ei departajeaza oamenii:cei buni de cei care si-ar lasa cel mai bun prieten in urma."
Plina de invataminte si plina de farmec povestea ta. Daca uitam sa
mai fim OAMENI, nicio glazura de ortodoxie nu ne mai salveaza.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #435  
Vechi 31.10.2009, 22:29:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvanms01 Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Va rog, nu mai umblati cu baliverne gen: "Nu stiu ce se va intampla cu cei din afara Bisericii", stiind ca toti cei din afara Bisericii sunt in afara lui Hristos (Biserica insemnand Trupul lui Hristos), deci si in afara mantuirii.

Blagosloviti si ma iertati si pe mine, pacatosul!
Imi place sa repet asta: Nu exista om care sa se fi nascut sau care se va naste vreodata fara sansa mantuirii. Daca dumneata crezi ca unii oameni sunt predestinati la iad pentru ca s-au nascut in China de exemplu sau intr-o localitate protestanta americana sa zicem, atunci negi Chipul Lui Dumnezeu prezent in fiecare om, adica printre altele libertatea fiecarui om.

Ca Adevarul este la ortodocsi, asta e altceva. Dar nu-i mai condamna pe toti ceilalti la intuneric, "draga" (cum zicea Parintele Teofil).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #436  
Vechi 01.11.2009, 20:29:47
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

pt
razvanms01
Guest
ce te face pe tine sa zici ca cei din BOR episcopi,preoti etc. se gaseste sub stapanirea tatalui miniciunii-deavolul?????????esti vazator cu duhul?eu am mai zis si mai repet parerea mea ca CRESTINISMUL,ORTODXIA NU E O IDEOLOGIE.....un sistem de idei la care putem sau nu adera,ci viata,viata adevarata in comuniune cu izvorul vietii Dumnezeu,pe care omul a pierdut o datorita pacatului originar.

Last edited by piedonee; 01.11.2009 at 20:32:33.
Reply With Quote
  #437  
Vechi 01.11.2009, 21:20:43
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Luly Vezi mesajul
Acest subiect este foarte delicat si din acest motiv Sf Teofan Zavoratul ne indruma sa ne vedem de sufletele noastre, sa nu ne lasam inselati de uneltirile vrajmasului deoarece noi avem "Adevarul in toata plinatatea lui". De ce ne-ar indruma spre a nu dezbate asa ceva? Pt că Sfantul era constient de iscusinta vrajmasului de a se juca cu gandurile si ideile omului, era constient totodata de naivitatea omului care, uneori fara a cerceta, crede si totodata promoveaza idei contrare Adevarului de Credinta. Din aceste cauze omul se poate depărta de Biserica cea Mântuitoare, de Cuvântul cel Viu ce lucrează în Biserica lui Hristos.

Daca tot am adus vb de Biserica lui Hristos voi incerca sa expun ceea ce au spus Sf Parinti si Însusi Mantuitorul despre acest lucru facand referire la tema acestui topic.

Biserica lui Hristos cea Mantuitoare este doar una singura, deoarece este doar un singur Hristos. De-a lungul istoriei am vazut ca unii oameni (clerici si mireni), ispititi de diavolul au nascocit idei care nu erau conforme cu Adevarul de Credinta transpus noua in scris de Sf Parinti, acestia din urma fiind luminati de Duhul Sfant. Astfel prin cele 7 Sinoade Ecumenice si prin Sinoadele Locale s-a cladit Biserica cea Mantuitoare a lui Hristos Dumnezeu, eliminand acele idei care nu caracterizau, care nu prezentau cu adevarat Adevarul de Credinta. DAR, asa cum observăm, Biserica cea Mantuitoare este a lui Hristos... DAR CARE HRISTOS? Oare orice biserica sau cult religios care crede in IISUS HRISTOS este Biserica Mantuitoare? SA STITI CA NU! O sa va intrebati de ce... Sf Sinoade au pus hotarari de netrecut si de neschimbat referitoare la persoana Mantuitorului, a lui Iisus Hristos. In Simbolul Credintei (Crezul) este prezentata adevarata "identitate", adevăratul Iisus Hristos Mântuitorul oamenilor. Cel ce crede intr-un alt Iisus Hristos, diferit de cel descris in Crez, acela crede intr-un hristos al minciunii,al unei inchipuiri,care nu aduce mantuirea sufletului nimanui. In Sfanta Scriptura Mantuitorul ne explica acest lucru destul de clar printr-o pilda in care sufletele unor oameni ajungand in fata Mantuitorului acestia asteptau judecata si plata pt faptele lor, dar Mantuitorul i-a trimis de la el spunand ca "...nu va cunosc pe voi!". Acestia, nedumeriti, au spus lui Hristos ca : "Doamne, au nu in Numele Tau demoni am scos, bolnavi i-am vindecat ...?" Iar Iisus Hristos Dumnezeu le-a raspuns din nou: "...nu va cunosc pe voi!" Iata ca acei oameni, chiar daca au facut "minuni" in numele lui Hristos, ei nu o faceau in numele Adevaratului Hristos, ci al unui hristos ipotetic, rod al imaginatiei...poate va ridicati intrebarea ca totusi cum de au facut acele "minuni"? "Minunile" respective erau lucratura diavolului, care face orice pentru al departa pe om de Dumnezeu, de sansa mantuirii.

Astfel singura credinta mantuitoare este acea credinta care respecta hotararile Sf Sinoade de-a lungul timpului, acea credinta care nu a adus adaugiri, schimbari, eliminari in Dogma Bisericii Mantuitoare a lui Iisus Hristos.

Concluzionand, in zilele noastre, singura Biserica in care lucreaza Cuvantul lui Dumnezeu, care îl are ca intaistatator pe Iisus Hristos Mantuitorul, este Biserica Ortodoxa, singura care pastreaza cu sfintenie Asezamintele Sf Parinti.
Un raspuns bun frate(sora)dar trebuie inteles bine.Adevarat ca acest subiect este greu pt.noi si foarte plin de ispite,deci mai bine sa ne ferim de interpretari personale si sa aducem in discutie cuvantul Mantuitorului.Ca o concluzie din tot ce s-a discutat pana acum,ortodoxia este credinta care desavarseste pe om pana la cea mai inalta treapta(In casa Tatalui meu sunt multe locasuri pregatite),crestinul ortodox poate pierde mantuirea si poate primi o osanda mai mare decat ateul sau cei de alte confesiuni datorita nepasarii,lenevirii si mai ales a mandriei,cei de alte confesiuni se pot mantui din marea mila a lui Dumnezeu cu conditia ca ei desi necunoscand pe Adevaratul Dumnezeu din fire fac cele ale legii,adica sunt oameni buni,linistiti,smeriti,ajutandu-si semenii la nevoie,negandind raul sau mandrindu-se cu ceva.Deci sunt niste criterii pe care numai mila si dreptatea lui Dumnezeu le ia in calcul.Privind obiectiv se pot mantui si cei de alta confesiune,adica cei care au practicat"Insetat am fost si mi-ati dat de baut,flamand am fost si m-ati hranit,bolnav am fost si m-ati oblojit,in temnita am fost si m-ati cautat",facand referire la acei frati mai mici ai Lui(noi oamenii),iar cei care nu au practicat jertfa,mila si iubirea de semeni cu toate ca au facut minuni si vindecari nu au primit raspunsul cel bun.Deci sa nu ne asteptam ca tot ortodoxul se mantuieste si toti cei care sunt de alte confesiuni si atei,ci doar cei care fac "Voia Tatalui Meu".Toate sunt la mila si dreptatea lui Dumnezeu si nu un talmes-balmes ,adica toti la gramada cum cred unii.
Reply With Quote
  #438  
Vechi 03.11.2009, 21:46:01
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Un raspuns bun frate(sora)dar trebuie inteles bine.Adevarat ca acest subiect este greu pt.noi si foarte plin de ispite,deci mai bine sa ne ferim de interpretari personale si sa aducem in discutie cuvantul Mantuitorului.Ca o concluzie din tot ce s-a discutat pana acum,ortodoxia este credinta care desavarseste pe om pana la cea mai inalta treapta(In casa Tatalui meu sunt multe locasuri pregatite),crestinul ortodox poate pierde mantuirea si poate primi o osanda mai mare decat ateul sau cei de alte confesiuni datorita nepasarii,lenevirii si mai ales a mandriei,cei de alte confesiuni se pot mantui din marea mila a lui Dumnezeu cu conditia ca ei desi necunoscand pe Adevaratul Dumnezeu din fire fac cele ale legii,adica sunt oameni buni,linistiti,smeriti,ajutandu-si semenii la nevoie,negandind raul sau mandrindu-se cu ceva.Deci sunt niste criterii pe care numai mila si dreptatea lui Dumnezeu le ia in calcul.Privind obiectiv se pot mantui si cei de alta confesiune,adica cei care au practicat"Insetat am fost si mi-ati dat de baut,flamand am fost si m-ati hranit,bolnav am fost si m-ati oblojit,in temnita am fost si m-ati cautat",facand referire la acei frati mai mici ai Lui(noi oamenii),iar cei care nu au practicat jertfa,mila si iubirea de semeni cu toate ca au facut minuni si vindecari nu au primit raspunsul cel bun.Deci sa nu ne asteptam ca tot ortodoxul se mantuieste si toti cei care sunt de alte confesiuni si atei,ci doar cei care fac "Voia Tatalui Meu".Toate sunt la mila si dreptatea lui Dumnezeu si nu un talmes-balmes ,adica toti la gramada cum cred unii.
Ca un raspuns la intrebarea "mantuirea numai la ortodocsi"mai putem spune ca credinta ortodoxa este cea adevarata si mantuitoare pentru ca noi avem de partea noastra pe Dumnezeu,pe Mantuitorul Iisus Hristos(Fara mine nu puteti face nimic),avem Harul Duhului Sfant care se pogoara in lume numai in biserica ortodoxa,numai prin sfintele taine ale bisericii ortodoxe.Celelalte religii sunt lipsite de har,noi ortodocsii,spre deosebire de alte confesiuni, ne impartasim cu Trupul si Sangele Mantuitorului Iisus Hristos in cadrul Sfintei Liturghii,un moment important din viata crestinului ortodox,prin impartasirea cu Sfintele si de Viata Facatoarele Taine noi primim iertare de pacate,primim curatia sufleteasca,firea omului se innoieste,se schimba si devine lucratoare in faptele bune.Deci noi avem un mare dar de la Dumnezeu pe care cei de alte confesiuni nu-l au,deaceea si este foarte greu sa se mantuiasca cineva din afara Bisericii lui Hristos,neavand iertarea pacatelor(mostenit),neavand cine sa lucreze in viata lor, in sufletul lor,harul Duhului Sfant care sa le schimbe firea stricacioasa in una noua si mantuitoare, este aproape imposibila mantuirea la alte religii.Dar nu putem spune ca nu se mantuiesc si cei din alte religii.Dar mai bine ne vedem noi de viata noastra,sa cautam sa ne sfintim cat mai mult viata,sa ne preocupam de mizeria din casa noastra si cele ce tin de mila lui Dumnezeu sa ramana in grija Lui.Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Reply With Quote
  #439  
Vechi 05.11.2009, 06:06:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit stiu ca o sa sariti ca arsi, dar

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Ca o concluzie din tot ce s-a discutat pana acum,ortodoxia este credinta care desavarseste pe om pana la cea mai inalta treapta(In casa Tatalui meu sunt multe locasuri pregatite)
eu una cred ca nu ortodoxului ii este rezervata cea mai inalta treapta, ci omului smerit. in fine, nu ca s-ar sta talmes-balmes in Rai, dar cred ca ordinea pana la urma nu tine de "trepte" ci de "cine se aseamana, se aduna".
Reply With Quote
  #440  
Vechi 05.11.2009, 07:53:36
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
eu una cred ca nu ortodoxului ii este rezervata cea mai inalta treapta, ci omului smerit. in fine, nu ca s-ar sta talmes-balmes in Rai, dar cred ca ordinea pana la urma nu tine de "trepte" ci de "cine se aseamana, se aduna".
Ai dreptate sora mirelat. Cine se smereste, acela se inalta. Se
spune ca satanel te trage intai de mana stanga si daca vede
ca te ti tare si nu te dezechilibrezi, atunci te trage si din dreapta!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15