Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 26.11.2009, 23:13:24
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7 eu nu sunt subiectiv deloc,daca eram spuneam si eu ca doar o religie anume are succesiune apostolica,ca doar o religie anume este mantuitoare,doar una detine adevarul,iar ceilalti care nu au religia mea au religii "false".
Tu spui toate aceste lucruri fiindca te-ai nascut ortodox si deci esti subiectiv. Obiectivitatea presupune sa te detasezi de parerile tale personale,sa fii impartial, realist. Chiar daca nu ne convin anumite lucruri,obiectivitatea ne face sa le recunoastem.Tu nu reusesti sa procedezi astfel si te inteleg pentu ca asa ti s-a spus mereu si asa crezi.Eu prefer mai mult sa vad ce spune biblia despre tot ce discutam noi acum.In ea aflam adevarul,pentru ca Cuvantul lui Dumnezeu este Adevarul.
Dani2004,"apostol" si "episcop" sunt niste cuvinte grecesti.Asa au fost numiti pe atunci ucenicii lui Isus si cei care indeplineau o slujba pentru Isus.Eu prefer sa vad dincolo de aceste denumiri,la ceea ce reprezentau ele de fapt.Si daca inteleg cu adevarat pot constata ca si astazi exista apostoli sau episcopi,chiar daca nu mai sunt numiti asa sau sunt numiti doar de o serie de religii.Dar la urma urmei nu conteaza cum este numit un om,ci ceea ce el este de fapt.M-ai intrebat "noi care intram pe site-uri ce suntem". Navigatori pe internet suntem:).
In fata lui Dumnezeu toti suntem egali.Noi ne putem numi cum vrem,insa cel mai mult conteaza cine suntem in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 26.11.2009, 23:15:05
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, cred ca asa este. La ceilalti de care zici este succesiune apostolica chiar daca nu plinatatea harului. Succesiunea este ceva oarecum tehnic: daca episcopii au continuat sa transmita taina preotiei si a episcopiei, sa creada in puterea ei, sa aiba rugaciuni conforme macar pana la un punct cu traditia initiala, aceasta succesiune nu se intrerupe.
Fani, nu poti separa succesiunea apostolica, de Harul Duhului Sfant, pt ca insasi succesiunea este data de Harul Duhului Sfant, si din moment ce Harul Duhului Sfant lucreaza doar in Biserica Ortodoxa, nu putem vorbi de succesiune apostolica in celelalte biserici. Mi se pare deplasat sa spui ca succesiunea este ceva oarecum tehnic. Este ceva SFANT. Hirotonia este una din cele 7 taine ale Bisericii.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #513  
Vechi 27.11.2009, 00:31:57
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
sunt si alte culte care se trag din apostoli si astazi care au facut parte la un moment dat din Biserica Una.Acestia suntem noi, oriental ortodocsii, sirienii, catolicii si posibil ca si anglicanii,care la un moment dat ar fi facut parte din Biserica de Apus(vestica:adica Romano-Catolici).Toti acestia am fost una, o singura Biserica.
Daca o iei asa, toate cultele se trag din Biserica primara. Niciunul nu a venit de pe Marte. Ca mai intai s-au despartit ortodocsii si catolicii, apoi anglicanii, lutheranii, calvinistii, etc, si despartirile continua...Sunt aceiasi oameni si urmasii lor. Undeva, in urma cu multe generatii, stramosii nostri trupesti au facut parte din Biserica primara. Pe ce criteriu accepti succesiunea apostolica doar la bisericile de mai sus? Pentru ca sunt primii care nu s-au inteles intre ei, dand exemplu celor ce veneau dupa? :))
Reply With Quote
  #514  
Vechi 27.11.2009, 10:29:06
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca o iei asa, toate cultele se trag din Biserica primara. Niciunul nu a venit de pe Marte. Ca mai intai s-au despartit ortodocsii si catolicii, apoi anglicanii, lutheranii, calvinistii, etc, si despartirile continua...Sunt aceiasi oameni si urmasii lor. Undeva, in urma cu multe generatii, stramosii nostri trupesti au facut parte din Biserica primara. Pe ce criteriu accepti succesiunea apostolica doar la bisericile de mai sus? Pentru ca sunt primii care nu s-au inteles intre ei, dand exemplu celor ce veneau dupa? :))
Deci concluzia finala ca vad ca va place sa o tineti in aburelile voastre, e ca singurele biserici care se trag din apostoli sunt cea ortodoxa si cea catolica,si singura care inca mai are succesiune apostolica e Biserica Ortodoxa.De altfel penticostalii NU AU succesiune apostolica si nu au nimic de-a face cu apostolii.Religia penticostala este o religie falsa, un prooroc fals si un hristos mincinos, judecand dupa "darurile" voastre, mai ales vorbirea in limbi si felul in care se comporta acei penticostali care sustin ca au primit anumite daruri , e un exemplu.Asadar daca rodul e rau si pomul e rau.Culeg oamenii struguri din spini si smochine din maracini?Dupa roadele lor ii veti cunoaste.Citeste Matei 7, incepand cu versetul 13, atat tu cat si peetor.

"Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori. "
Reply With Quote
  #515  
Vechi 27.11.2009, 11:04:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Poti dovedi ca BO si BC sunt singurele cu succesiune apostolica? Sau e doar o pledoarie frumoasa condimentata cu acuzatii despre lucruri care te depasesc? Versete pot sa scriu si eu; depinde cui le aplici.
Reply With Quote
  #516  
Vechi 27.11.2009, 11:31:23
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Poti dovedi ca BO si BC sunt singurele cu succesiune apostolica? Sau e doar o pledoarie frumoasa condimentata cu acuzatii despre lucruri care te depasesc? Versete pot sa scriu si eu; depinde cui le aplici.
Cand se vorbeste de succesiune apostolica cel mai cert fapt e asta ca BO si BC au succesiune apostolica(adica se trag din apostoli), restul cultelor stau sub un mare semn al intrebarii.Draga mea, spre deosebire de tine eu nu vorbesc din ignoranta cum ai inceput dumneata sa-mi vorbesti aici despre succesiunea apostolica probabil nestiind nici macar ce inseamna.Cerceteaza si ai sa vezi.
Reply With Quote
  #517  
Vechi 27.11.2009, 11:37:11
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
M-ai intrebat "noi care intram pe site-uri ce suntem". Navigatori pe internet suntem:).
In fata lui Dumnezeu toti suntem egali.Noi ne putem numi cum vrem,insa cel mai mult conteaza cine suntem in fata lui Dumnezeu.
Si cum ai naufragiat pe crestinortodox.ro? Spartura in carena mouse-ului sau tastatura blocata? Nu vrei sa te salvam?

Daca te-ai nascut ordodox esti subiectiv? Ce fel de nastere? Tu cum te-ai nascut? Sunt persoane nascute natural si alte persoane nascute prin operatie. Care este subiectiv si care obiectiv?

Chiar va credeti detinatorii "adevarului obiectiv", va laudati cu obiectivitatea voastra, spunet ca il cunoasteti pe Dumnezeu. Si sunteti atat de detasati de parerile personale. Este adevarat, voi nu aveti pareri personale. Spalati pe cap si in cap, prezentati asa-zisele adevaruri, care nu pot fi decat "obiective", citite din cartile voastre, tiparile in editurile voastre, scrise de oameni ca voi. Oameni cu pretentia de a fi inventat o religie. Cata fatarnicie.
Reply With Quote
  #518  
Vechi 27.11.2009, 16:37:04
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7 eu cunosc foarte multi penticostali si pot sa spun ca implinesc scriptura si cum un pom rau nu poate aduce roade bune,asa si aici,nu se poate ca ei sa "aiba un alt duh sau Dumnezeu".Tu vorbesti despre lucruri pe care nu le stii.Spui ca religia penticostala este falsa,"un prooroc fals si un Hristos mincinos".Pe acelasi Hristos despre care vorbeste biblia il slujesc toti crestinii.Ai cercetat tu lucrurile sa faci asemenea afirmatii?Spui despre mine ca sunt ignorant,dar ar trebui sa te analizezi pe tine insuti si sa te vezi si pe tine cum esti.Tu dai verdicte fara dovezi,verdicte pe baza parerilor tale personale,nu pe fapte,pentru ca inteleg ca nu ai habar despre religia penticostala de vreme ce spui atatea lucruri urate despre ea,spui si tu ce spun si altii,fara sa vezi tu insuti daca este adevarat sau nu.Ce s-ar intampla daca penticostalii cred la fel despre voi si catolicii despre toti ceilalti si adventistii despre cei de alta religie?Ce marturie am fi noi pentru cei care nu sunt crestini?
Reply With Quote
  #519  
Vechi 27.11.2009, 16:41:38
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Cand se vorbeste de succesiune apostolica cel mai cert fapt e asta ca BO si BC au succesiune apostolica(adica se trag din apostoli), restul cultelor stau sub un mare semn al intrebarii.Draga mea, spre deosebire de tine eu nu vorbesc din ignoranta cum ai inceput dumneata sa-mi vorbesti aici despre succesiunea apostolica probabil nestiind nici macar ce inseamna.Cerceteaza si ai sa vezi.
Deci tot vechea tactica: daca nu ai argumente lansezi acuzatii. Puteai macar sa incerci sa explici macar pentru tine... Data viitoare nu mai spune cuvnte mari daca nu le poti sustine cu argumente, dragul meu.

Si, daca tot vrei sa stii parerea mea despre succesiunea apostolica [pe care te lauzi ca o intuiesti], eu stiu ca Biserica este zidita pe temelia apostolilor, nu cultul, care nu e decat o organizatie ce plateste impozit la stat si e sponsorizata de stat. Biserica e o entitate spirituala, nu pamanteasca, formata sin sufletele fiecarui credincios de pe pamantul acesta.
Reply With Quote
  #520  
Vechi 27.11.2009, 16:54:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci tot vechea tactica: daca nu ai argumente lansezi acuzatii. Puteai macar sa incerci sa explici macar pentru tine... Data viitoare nu mai spune cuvnte mari daca nu le poti sustine cu argumente, dragul meu.

Si, daca tot vrei sa stii parerea mea despre succesiunea apostolica [pe care te lauzi ca o intuiesti], eu stiu ca Biserica este zidita pe temelia apostolilor, nu cultul, care nu e decat o organizatie ce plateste impozit la stat si e sponsorizata de stat. Biserica e o entitate spirituala, nu pamanteasca, formata sin sufletele fiecarui credincios de pe pamantul acesta.
cauta parinti apostolici , sau apostolic fathers..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15