Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.09.2010, 00:27:06
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Mie mi se pare ca seamana mai mult cu cel din dreapta. Ce e mai grav e ca poza e facuta intr-o biserica.
Nimic nu-i intamplator. Exista preoti masoni, stiu sigur ...

Totusi, este posibil ca si cei care nu sunt deja sa fie in viitor atrasi in organizatii de genul asta, depinde daca vor putea refuza functiile grandioase puse pe tava de catre ei (masonii);

cei mai multi oameni nu rezista ispitei puterii (pt. unii cel mai tare afrodiziac).

deci, putin probabil ca un astfel de om sa faca pactul cu diavolul, daca nu l-a facut deja ...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.09.2010, 10:53:29
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Am dat de altă icoană cu semnul confuz:



Preluată de pe http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...viata-de-veci/
Ok...Nu prea stiu ce sa mai cred. Cand intru in biserica dau nas in nas de ochiul atotvazator, acelasi care e prezent si pe crucea din altar. Daca mai rotesc ochii putin cred ca dau si de o icoana de asta. Si eu nu am inteles niciodata de ce trebuie sa fie intunericul acela sinistru in biserica. Mai lipseste podeaua in patrate albe si negre (cum e la tabla de sah) si e tot tacamul. Pana la urma la ce folosesc aceste simboluri in biserica si pe icoane, cand singurul simbol ar trebui sa fie acela al crucii?
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.09.2010, 10:57:14
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Ok...Nu prea stiu ce sa mai cred. Cand intru in biserica dau nas in nas de ochiul atotvazator, acelasi care e prezent si pe crucea din altar. Daca mai rotesc ochii putin cred ca dau si de o icoana de asta. Si eu nu am inteles niciodata de ce trebuie sa fie intunericul acela sinistru in biserica. Mai lipseste podeaua in patrate albe si negre (cum e la tabla de sah) si e tot tacamul. Pana la urma la ce folosesc aceste simboluri in biserica si pe icoane, cand singurul simbol ar trebui sa fie acela al crucii?
De obicei vedem si simtim ce avem in suflet. Sa aducem lumina in sufletul nostru si vom descoperi lumina de care avem nevoie, cerand ajutorul lui Dumnezeu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.09.2010, 17:35:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Mi se pare mie sau aceasta este una din icoanele pictate de ierodiaconul Visarion Iugulescu? Mai are si altele. Unii se plangeau ca nu-s canonice, dar cand 2 dintre ele au plans nu a mai zis nimeni nimic.
Au plans? Si unde sunt aceste icoane? In case particulare? Nu prea cred ... in astfel de minuni.
Dar de ce nu vorbesti si de icoana despre care se spune ca si-a pictat singura pantofii (sau cu ce era incaltata Maica Domnului)...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.09.2010, 19:13:12
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Au plans? Si unde sunt aceste icoane? In case particulare? Nu prea cred ... in astfel de minuni.
Dar de ce nu vorbesti si de icoana despre care se spune ca si-a pictat singura pantofii (sau cu ce era incaltata Maica Domnului)...
Vedeti, fiecare crede in ceea ce vrea. ca ne-a fost lasata libertate. Dar vom da raspuns pentru ce am facut cu libertatea...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.09.2010, 19:25:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Au plans? Si unde sunt aceste icoane? In case particulare? Nu prea cred ... in astfel de minuni.
Dar de ce nu vorbesti si de icoana despre care se spune ca si-a pictat singura pantofii (sau cu ce era incaltata Maica Domnului)...
La Dumnezeu toate sunt cu putinta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.05.2012, 14:51:00
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Eu personal nu cred ca vindeca cu puterea lui Dumnezeu.
in mod sigur nu lucreaza cu puterea lui Dumnezeu; el insusi spune ca spiritul unui medic decedat intra in el inaintea fiecarei operatii, deci daca practica spiritismul, cum poate fi el crestin?
Reply With Quote
Răspunde