Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 20.10.2016, 22:48:23
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
2. Uite ce ai scris tu: "ai facut tot impul greseli."
El a preluat greșeala din mesajul tău. Care nu era decât una de tastare și nu merită să facem caz de ea.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #812  
Vechi 20.10.2016, 22:51:00
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Cataline, Cataline....

Nu vezi ca citasem mesajul tau, tocmai ala in care te laudai ca nu faci greseli, si ca "tot impul" era una dintre cele doua, doua, nu doar una.... greseli din mesajul tau.... Cealalta greseala este "adunci".

Esti culmea ridicolului....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #813  
Vechi 20.10.2016, 22:54:09
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Totuși, faptul că facem caz de astfel de mărunțișuri spune ceva demn de luat în samă, cred: că și atunci când ne certăm pe teme pe care le considerăm importante, tot de lucruri mărunte ne agățăm de fapt, de preferință în legătură cu persoana interlocutorului.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 20.10.2016 at 23:07:36.
Reply With Quote
  #814  
Vechi 20.10.2016, 23:04:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mare adevar ai scris Cristian. :)
Reply With Quote
  #815  
Vechi 21.10.2016, 01:12:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu se supără Dumnezeu că facem greșeli gramaticale... Și nu ține cont de ele.

Voi de ce vi le numărați și vorbiți despre ele? Despre nimic?

Dați-vă silința să scrieți cât mai bine, iar dacă greșiți, cu siguranță neintenționat, și vi le observați unii altora, treceți cu vederea greșelile, sunt greșeli gramaticale, nu împiedică mântuirea...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #816  
Vechi 21.10.2016, 02:12:38
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca vad ca devii un om bun...
Pai cum ai putea sa faci asta, Catalin draga? Cum ai putea tu sa vezi ca devin un om bun, him?
Mai Cata, ti-am zis de la bun inceput ca vreau sa te tachinez. Nu iti spun, insa, motivul (desi ai fi putut sa il banuiesti lesne).
Acum m-am lamurit. Te-ai comportat, din pacate, exact asa cum m-am asteptat. Si eu care visam lucruri noi despre tine...
Numai bine iti doresc!
Reply With Quote
  #817  
Vechi 21.10.2016, 21:08:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pai cum ai putea sa faci asta, Catalin draga? Cum ai putea tu sa vezi ca devin un om bun, him?
Mai Cata, ti-am zis de la bun inceput ca vreau sa te tachinez. Nu iti spun, insa, motivul (desi ai fi putut sa il banuiesti lesne).
Acum m-am lamurit. Te-ai comportat, din pacate, exact asa cum m-am asteptat. Si eu care visam lucruri noi despre tine...
Numai bine iti doresc!
Ce tachinare, ce motiv? E doar calvarul tau, sa nu-ti stirbesti orgoliul, din aceasta cauza tot cauti explicatii. E a treia oara cand o intorci. Ai vazut, dupa un timp, ca nu e vorba de greseli gramaticale (bineinteles, fara sa recunosti ca te-ai inselat) si ai inceput sa spui de greselile de tastare. Vazand ca nu prea e bine primita explicatia si e cam fara sens sa faci atata agitatie si batjocura pentru o litera lipsa, te-ai chinuit sa gasesti explicatia cu motive ascunse si binele din perspectiva. Pe mine doar ma faci sa rad, ca de fiecare data. Mai ales ca spui tu ca doreai sa ma ajuti sa ma schimb, probabil sa devin ca tine. Nu stiu daca ai inteles, eu am o parere extrem de proasta despre tine. Probabil tu, imbatat de mandrie, crezi ca toti te privesc cu admiratie si sunt fericiti cateva zile dupa ce le adresezi un mesaj. repet, o parere proasta, pe toate planurile. Si cred ca mergi din rau in mai rau. In primul rand, aproape 90% din mesajele tale contin lucruri eronate sau sunt doar filozofii fara fond si fara sa spuna ceva (doar pentru epatare). In unele mesaje sunt lucruri chiar incredibil de gresite. In al doilea rand, spui cum s-ar putea vedea ca devii un om bun. E suficient sa devii un om normal, la fel ca majoritatea oamenilor (in privinta buntatatii). Doar cu cateva zile in urma am raportat un mesaj in care spuneai ca iei la suturi o femeie. Probabil dupe ce ai fost atentionat de admin ai incercat sa o schimbi. Desi chiar tu ai povestit ca ai facut asta si ca victimele au o parte de vina. Doar anul asta am raportat vreo zece mesaje in care atacai pe cineva sau il jigneai. Nu stiu, parca la tine e o sfortare ca sa fii bun, ceva artificial.
Lucrarea binelui te face mai bun, lucrarea raului te face mai rau, asta e solutia. Si, in primul rand, lupta cu mandria, adica sa nu-i mai vezi pe altii prosti si inferiori tie (cum spuneai ca ii vezi pe multi). Succes!
Reply With Quote
  #818  
Vechi 21.10.2016, 21:23:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cataline, Cataline....
Nu vezi ca citasem mesajul tau, tocmai ala in care te laudai ca nu faci greseli, si ca "tot impul" era una dintre cele doua, doua, nu doar una.... greseli din mesajul tau.... Cealalta greseala este "adunci".
Esti culmea ridicolului....
1. Ti-am atras atentia si data trecuta, discutia era despre greseli gramaticale. Ori nu ai citit cu atentie, ori nu intelegi ce sunt alea si care e diferenta. Inseamna ca tu arati cu degetul, cand chiar tu ai probleme in acest sens.
2. Ai citit ce am scris in continuarea P.S.-ului, nedandu-mi seama ca m-ai citat pe mine? "Ar fi o pierdere de timp si o lipsa de caracter sa inceapa cineva sa faca o tragedie din asta si sa scrie zeci de mesaje ca ai uitat o litera (mai mult, sa-ti spuna ca nu stii sa scrii romaneste). Ma tem ca si tu esti unul dintre cei ce ar fi facut asta, daca ar fi uitat altcineva "t"-ul."
Pare amuzant, fara sa imi dau seama tu chiar asta faceai, te legai de o litera lipsa.
Reply With Quote
  #819  
Vechi 23.10.2016, 21:39:17
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cătălin e un adept al "liniei dure" în ortodoxie, dar ca om și creștin e de departe superior oricărui pilangiu de poet agresiv, batjocoritor si tot așa.

Last edited by Romowe; 24.10.2016 at 12:10:30.
Reply With Quote
  #820  
Vechi 23.10.2016, 21:44:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Cătălin e un adept al "liniei dure" în ortodoxie, dar ca om și creștin e de departe superior oricărui pilangiu de poet agresiv, batjocoritor și cam sociopățel, așa.
ortodox hard-core ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03