Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.01.2011, 20:33:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da, plangi datorita bucuriei aduse de unirea cu El. Asta am vrut sa spun "Iar cand ajunge sa ia seama de faptul ca a trait in afara Lui Dumnezeu, plange", adica in afara bucuriei.
1. Ma indoiesc ca plansul de care vorbeste Silencer (plansul de la vremea rugaciunii) este un plans de bucurie.
Si gasesc ca prea usor se sare de la pocainta la cautarea "bucuriilor" duhovnicesti.
Este o mentalitate moderna aceasta: a gasi satisfactia facila in ceea ce facem. Daca trebuie sa suferim?
Este adevarat cu Dumnezeu este izvorul bucuriei, dar pana acolo.. mai este. Nu te unesti cu Dumnezeu oricand/oricum.. ci intai trebuie sa te cureti bine de pacate. Ca doar nu se uneste Dumnezeu cu patimile noastre, nu?


Ca unii oameni dupa ce petrec in pocainta ajung sa-L cunoasca pe Dumnezeu si sa se bucure cu adevarat de prezenta Lui, asta este altceva.
Dar noi nu suntem la aceeasi masura cu ei ca sa vorbim de bucuria unirii cu El.
(Si daca-mi vorbiti unirea prin Sf. Impartasanie.. apoi si aceea se ia "cu groaza si cutremur", cu multa rugaciune sa nu ne arda.)

2. Oamenii plang cu usurinta, uneori nici ei nu stiu de ce.
Este o descarcare emotionala.
Apoi evident, incepem sa rationalizam ("cred ca plang pentru ca.." etc), dar in fapt este greu sa deslusim propriile noastre trairi! Ca i se pare cuiva ca plange de bucurie pentru ca-L simte pe Dumnezeu, nu mi se pare a fi o explicatie mai valida decat "plang pentru ca rugaciunea mi-a adus aminte ca sunt fragil si muritor" sau "plang pentru ca am reusit sa ma desprind 10 minute de povara grijilor cotidiene si m-am simtit o clipa eliberat de sarcini absurde" etc.. Fiecare inventeaza ratiuni/motivatii pt plans in functie de preocuparile sale.

3. "silirea"
Citim "fiindca zguduie trupul si pricinuieste in el o durere si o suferinta chinuitoare'.
Foarte rar mi s-a intamplat sa plang din cauza ca L-am suparat pe Dumnezeu prin pacatele mele. Foarte rar din cauza ca evit sa ma gandesc la cat de pacatoasa sunt.
In mod normal psihicul se apara de afecte neplacute.
Sa vezi ca esti pacatos, neputincios, ca nici un bine nu faci.. este groaznic.
Plansul este insotit de durere. De aceea spune "silire".. silire sa te trezesti din somnul pacatului, sa-ti vezi starea de plans, savezi ca un bine nu poti face, ca esti vrednic de iad, ca doar mila nemarginita a lui Dumnezeu te poate salva.
Este o durere sufleteasca mare.. cred ca din mila nu ne da Dumnezeu sa ne vedem pacatele decat cand suntem pregatiti duhovniceste.

A zis avva Matoi: "cand eram mai tanar, ziceam in sinea mea ca poate ceva bun lucrez. Iar acum daca am imbatranit, vad ca nu am nici un lucru bun in sinea mea".
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.01.2011, 11:52:29
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Fiecare de aici incearca sa convinga de una , de alta,,,Si vin si eu si ma intreb asa...Cati dintre cei care scriu...si scriu....si combat mai direct, mai indirect, se stiu ruga cu profunzime si in lumina acelei iubiri ce niciodata nu moare? Pt daca s-ar ruga astfel...ar intelege cum poti plange si de bucurie cand stai in genunchi si vorbrsti prin ruga cu Dumnezeu...Da, ai plange de bucurie ca te asculta EL si ca oricat de pacatos si indurerat de viata esti, EL tot te asculta , te mangaie , te iarta si te ajuta....

"Trezește-te, omule: pentru tine, Dumnezeu s-a făcut om... Ai fi fost mort pentru totdeauna dacă el nu s-ar fi născut în timp" Sf. Augustin
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.01.2011, 14:14:54
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ajuta-ne,Doamne,sa intelegem jertfa pe care ai facut-o pentru noi.Numai asa vom cugeta mereu la dragostea Ta pentru noi si numele Tau cel Sfant va fi vesnic pe buzele noastre intinate!Slava Tie,Doamne IISUSE HRISTOASE,pentru toate cate ne-ai dat!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.01.2011, 19:18:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Fiecare de aici incearca sa convinga de una , de alta,,,Si vin si eu si ma intreb asa...Cati dintre cei care scriu...si scriu....si combat mai direct, mai indirect, se stiu ruga cu profunzime si in lumina acelei iubiri ce niciodata nu moare? Pt daca s-ar ruga astfel...ar intelege cum poti plange si de bucurie cand stai in genunchi si vorbrsti prin ruga cu Dumnezeu...Da, ai plange de bucurie ca te asculta EL si ca oricat de pacatos si indurerat de viata esti, EL tot te asculta , te mangaie , te iarta si te ajuta....

"Trezește-te, omule: pentru tine, Dumnezeu s-a făcut om... Ai fi fost mort pentru totdeauna dacă el nu s-ar fi născut în timp" Sf. Augustin
Am atins "puncte sensibile"?

Dragostea aceea care nu moare este cea mai inalta dintre virtuti.. cel putin asa am citit de la cei care stiu mai multe.
Daca o ai, fara suparare.. ce mai stai pe forum?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.01.2011, 03:58:04
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Mersi mult de sfat... De fapt de mandrie si ma tem, de asta si am facut acest topic... Nici la biserica nu ma duc regulat, nici nu ma rog regulat... Nu shtiu mii cam greu, mai ales sa gasesc duhovnic, nu prea sunt sociabil, nu prea vorbesc cu nici un preot, si nici nu shtiu cum sa gasesc unul...
Dar parca asa spune Sf. Ignatie Brancianinov... Si zicea ca plansul si lacrimile sunt din amagire atunci cand ne inchipuim anumite chestii, este scris si in linkul care mi l-ai dat...

Cum sa imi gasesc un duhovnic, ca nu mai pot...

Si nu shtiu, dar eu ziceam de plins, in scrierile Sf. Ignatie Brancianinov este diferenta intre plans si lacrimi, sau cel putin asa am inteles...
Nu ai voie sa sa te plingi de lipsa de preoti si duhovnici si nu stii cum sa -i gasesti asta in cazul ca traiesti in Romania cind acolo sint biserici pe aproape fiecare strada.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.01.2011, 12:52:56
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Biserici sunt shi aici , dar nu shtiu daca e corect ca sa iau duhovnic cine nimeresc... Eu in genere nu prea vorbesc cu preotii, asa ca nu shtiu cum sa fac...

Last edited by Silencer; 23.01.2011 at 12:56:27.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.01.2011, 12:54:15
Pantsless Pantsless is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Locație: Bucuresti
Mesaje: 60
Implicit

E prietena ta?:)) stick with her.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Plansul Ekaterina Morala Crestina 5 09.04.2014 05:48:35
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Plansul de neinteles fraxinus Intrebari utilizatori 1 22.09.2010 21:10:52
...rugaciunea... ionita Rugaciuni 19 28.02.2009 20:08:47
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58