Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.02.2011, 01:07:27
gloupgloup gloupgloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Am lucrat si eu in tinerete pentru cineva care isi conducea afacerea tratandu-i pe ceilalti (parteneri de afaceri sau angajati) cu dispret, cu falsificari, cu bucati de adevar care camuflau minciuna...
Ajunsesem sa ma simt foarte rau psihic si nu intelegeam de ce, pana cand intr-o zi mi-am dat seama ca totul se datoreaza energiei negative pe care acel om o imprastia in toate partile.
Intr-o zi, mi-am facut bagajul si am plecat fara sa ma mai uit in urma.
Am avut , desigur, ganduri de razbunare, uneori cumplite, ganduri de dat in judecata si de denunt la organele financiare si nu numai...
Dar pana la urma am zis "Kismet !" ... adica am lasat soarta sa se ocupe de fiecare.
Si in cativa ani, eu am urcat pe scara profesionala si sociala pana la cote nevisate, iar el a ajuns mai rau decat ar fi ajuns daca as fi pus in miscare mecanismul razbunarii, al justitiei, etc.
Din pacate, aceste minciuni nu afecteaza doar angajatii si partenerii, afecteaza poate tot anturajul sau.Daca-mi fac bagajul si plec, lucru foarte usor de facut pentru mine, ma gandesc ca poate fac rau altor persoane prin nepronuntarea adevarului, acestia vor fi in continuare manipulati si mintiti.

Nu am ganduri de razbunare in justitie sau mai stiu eu ce, pentru ca as putea sa inchei activitatea societatii respective doar printr-o anonima cu specificarea exacta a fraudelor. (e vorba de societatea amicului, cea care are contractul de management, nu de cea straina, cu afacerea, aceea are o activitate exemplara).Nu voi face asta, pentru ca nu e genul meu si consider ca razbunarea inseamna rautate.

Last edited by gloupgloup; 04.02.2011 at 01:11:32.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.02.2011, 01:09:31
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb A Domnului este judecata !

Am trecut printr-o situatie asemanatoare. Nu stiam cum sa rezolv, ma framantam intruna - stress, nopti nedormite pline de furie si de contradictii.

In cele din urma am hotarat, la sfatul duhovnicului, ca atitudinea cea mai inteleapta este sa ma rog Domnului pentru luminarea directoarei si pentru rezolvarea situatiei tensionate. A trecut ceva vreme, dar cum le-a rezolvat de frumos Domnul, nu as fi reusit in veci cu toate incercarile mele de a da cartile pe fata.

Lasa-L pe Domnul sa rezolve. Tu doar roaga-te, atat! Slavita fie dreptatea sfanta a Domnului!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.02.2011, 01:21:28
gloupgloup gloupgloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Am trecut printr-o situatie asemanatoare. Nu stiam cum sa rezolv, ma framantam intruna - stress, nopti nedormite pline de furie si de contradictii.

In cele din urma am hotarat, la sfatul duhovnicului, ca atitudinea cea mai inteleapta este sa ma rog Domnului pentru luminarea directoarei si pentru rezolvarea situatiei tensionate. A trecut ceva vreme, dar cum le-a rezolvat de frumos Domnul, nu as fi reusit in veci cu toate incercarile mele de a da cartile pe fata.

Lasa-L pe Domnul sa rezolve. Tu doar roaga-te, atat! Slavita fie dreptatea sfanta a Domnului!
Cu siguranta Dumnezeu va rezolva aceasta situatie, pentru asta ma rog mai mereu in ultima vreme.

Multumesc pentru raspuns.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.02.2011, 01:22:32
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Am trecut printr-o situatie asemanatoare. Nu stiam cum sa rezolv, ma framantam intruna - stress, nopti nedormite pline de furie si de contradictii.

In cele din urma am hotarat, la sfatul duhovnicului, ca atitudinea cea mai inteleapta este sa ma rog Domnului pentru luminarea directoarei si pentru rezolvarea situatiei tensionate. A trecut ceva vreme, dar cum le-a rezolvat de frumos Domnul, nu as fi reusit in veci cu toate incercarile mele de a da cartile pe fata.

Lasa-L pe Domnul sa rezolve. Tu doar roaga-te, atat! Slavita fie dreptatea sfanta a Domnului!
O rugaciune mai ales din suflet este binevenita. Dar daca toate s-ar rezolva de la sine doar prin rugaciune, ce rost ar mai avea viata?...
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.02.2011, 01:24:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Am trecut printr-o situatie asemanatoare. Nu stiam cum sa rezolv, ma framantam intruna - stress, nopti nedormite pline de furie si de contradictii.

In cele din urma am hotarat, la sfatul duhovnicului, ca atitudinea cea mai inteleapta este sa ma rog Domnului pentru luminarea directoarei si pentru rezolvarea situatiei tensionate. A trecut ceva vreme, dar cum le-a rezolvat de frumos Domnul, nu as fi reusit in veci cu toate incercarile mele de a da cartile pe fata.

Lasa-L pe Domnul sa rezolve. Tu doar roaga-te, atat! Slavita fie dreptatea sfanta a Domnului!
Maiii frate...dar chiar toate sa le lasam la Domnul sa le rezolve??????Pai noi nimic,nimic????Mi se pare o atitudine de las,sa ma scuzi...Stai si te complaci intr-o mizerie,cu speranta ca rezolva Dumnezeu!Dar totul pe umerii Lui?Contributia noastra proprie, UNDE ESTE????
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.02.2011, 01:26:32
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai aici este BUBA! De aceea i-am spus sa aibe grija ce motivatie are.
Daca as fi eu in aceasta situatie, as da cartile pe fatza, saptamana viitoare cand as avea o intalnire cu strainii din patronat .Si NU as accepta sub nici o forma vreo oferta de substituire a prietenului meu.As pleca, fara drept de apel.Am vrut sa fac lumina,sa ajut, NU am vrut sa iau locul nimanui.E o chestiune de onoare .Prietenul meu, chiar daca intr-o zi ar intelege ca i-am scos minciunile la iveala spre binele lui si al celor din jur, niciodata n-ar intelege si nu m-ar ierta ca i-am luat locul si painea.
Considerasem varianta asta. De aici deriva mai multe posibilitati/situatii. Adica, problema e mai complexa decat pare, doar din ce a povestit. Iar noua ne lipsesc foarte multe detalii pentru a trage concluzii corecte. De aceea noi nu putem da sfaturi. Ii putem doar da idei. El singur trebuie sa puna in balanta toate posibilitatile si sa ia singur decizii.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.02.2011, 01:36:32
gloupgloup gloupgloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Considerasem varianta asta. De aici deriva mai multe posibilitati/situatii. Adica, problema e mai complexa decat pare, doar din ce a povestit. Iar noua ne lipsesc foarte multe detalii pentru a trage concluzii corecte. De aceea noi nu putem da sfaturi. Ii putem doar da idei. El singur trebuie sa puna in balanta toate posibilitatile si sa ia singur decizii.
Din pacate as putea sa va povestesc situatia scriind cateva pagini, dar am ales sa spun doar ce e important din punct de vedere al unui crestin si de a cere un sfat / o idee despre cum as putea rezolva situatia aceasta fara a simti ca sunt vinovat in fata lui Dumnezeu.

Si va multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Spun o remarca pentru cei care ma pot considera vreun copil care are in cap doar banii pe care-i poate obtine de la un loc de munca, si anume faptul ca am o varsta la care nu mai sunt de foarte mult timp copil.

Last edited by gloupgloup; 04.02.2011 at 01:44:41.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.02.2011, 01:49:26
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gloupgloup Vezi mesajul
Din pacate as putea sa va povestesc situatia scriind cateva pagini, dar am ales sa spun doar ce e important din punct de vedere al unui crestin si de a cere un sfat / o idee despre cum as putea rezolva situatia aceasta fara a simti ca sunt vinovat in fata lui Dumnezeu.

Si va multumesc inca o data pentru raspunsuri.
Nu vad alta solutie (in linii mari) in afara celor doua alternative: scos adevarul la iveala (cu finete dar cu orice risc) sau plecatul.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.02.2011, 02:13:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Nu vad alta solutie (in linii mari) in afara celor doua alternative: scos adevarul la iveala (cu finete dar cu orice risc) sau plecatul.
Subscriu cu obiectia :scos adevarul la iveala (cu finete dar cu orice risc) SI plecatul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.02.2011, 02:22:31
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Subscriu cu obiectia :scos adevarul la iveala (cu finete dar cu orice risc) SI plecatul.
Te incapatanezi. Plecatul in cazul primei alegeri este o eventuala consecinta a alegerii, nu alegerea in sine. :P
__________________
Cu sinceritate, Pippo

Last edited by Pippo_; 04.02.2011 at 02:25:05.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umorul in discursul religios orfelina1 Generalitati 41 19.07.2012 06:57:26
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
Radio religios Firuflorin82 Biserica Ortodoxa si Massmedia 30 01.01.2008 20:32:20
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57