Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.02.2011, 15:19:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Spontaneitatea este o cerinta esentiala si inevitabila, pentru a ajunge sa-l percepi direct pe Dumnezeu, pentru a ajunge sfant.
Ar fi bine sa explici notiunile de :
-spontaneitate;
-perceptie directa a lui Dumnezeu;
-sfant,
pe topicul DICTIONAR FORUM,unde te-am mai rugat sa explici ,ca sa inteleaga toata lumea ce doresti a spune,dar te-ai facut ca ploua.
Cu siguranta se ascunde adevar si in spatele acestor vorbe ,dar daca am ajunge cu totii la un vocabular cat de cat comun (sau sa fie explicate unele notiuni,pe intelesul tuturor,adica cat mai simplu,pt a putea percepe toti informatia transmisa ,integral si corect), am putea sa ne ajutam mult unii pe altii,sa evoluam.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.02.2011, 15:31:35
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sunt situatii in care trebuie sa fim fermi in decizii.

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Cand noi ne definim exact viitorul, negam lectiile momentului pe care Dumnezeu ni le rezerva.
X vrea sa se insoare cu Y peste 1 an.Deci X a definit exact viitorul.Dupa teoria ta,nu e corect.Corect este sa vada X ce "oferte" apar de la H,J,K,L,Z , care ii ies in cale pe parcursul anului si abia cand se implineste anul sa decida, daca se insoara cu Y sau cu una din celelalte!
Deci teoria ta,nu e valabila in orice situatie.Nu e valabila in cazul problemei celui care a deschis topicul( in viziunea mea) si nici a personajului X( tot in viziunea mea).Dar in schimb este valabila in multe alte situatii.

Si mai e ceva.Nu negam lectiile momentului ,CI NE ASUMAM CONSECINTELE deciziilor,alegerilor noastre in fiecare clipa.Luam lectii de la Dumenzeu in fiecare clipa,indiferent ce alegem sa facem.Unele sunt lectii de buna purtare,altele sunt lectii de corectie.:P

Last edited by Melissa; 04.02.2011 at 15:37:23.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.02.2011, 15:44:09
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
X vrea sa se insoare cu Y peste 1 an.Deci X a definit exact viitorul.Dupa teoria ta,nu e corect.Corect este sa vada X ce "oferte" apar de la H,J,K,L,Z , care ii ies in cale pe parcursul anului si abia cand se implineste anul sa decida, daca se insoara cu Y sau cu una din celelalte!
Exact. "Nu aduce anul ce aduce ceasul". Lucrurile evolueaza in mod dinamic. Nu se poate prevedea ce se va intampla din perspectiva omeneasca. A trasa un viitor batut in cuie este nebunie si ignoranta. In schimb un plan de viitor e foarte corect - CAT TIMP RAMAN LA NIVEL DE POSIBILITATE, DE PLAN, SI NU LE FORTAM CU ORICE PRET impotriva circumstantelor. A forta viitorul cu orice pret intr-o anumita directie, fara a tine cont de circumstantele fiecrui moment, e nebunie si e impotriva lui Dumnezeu.

PS Ce am spus, nu implica ca X sa zboare dupa "oferte", ci doar SA NU BATA NUNTA IN CUIE.
__________________
Cu sinceritate, Pippo

Last edited by Pippo_; 04.02.2011 at 15:46:43.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.02.2011, 16:20:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
SA NU LE FORTAM CU ORICE PRET impotriva circumstantelor.
Aici ai foarte mare dreptate.Pe scurt ,nu tre` sa ti se puna pata pe ceva, ca nu-i bun!
Observ atatea consecinte nefaste tocmai de la fortzarea cu orice pret a unei situatii,impotriva circumstantelor : de la pruncucidere,pana la crime pasionale,de la tineri ratati din cauza ca au fost fortati de parinti sa urmeze o anume cale( ei vroiau sa fie pictori si parintii i-au fortat sa se face ing.metalurgisti),pana la copiii care sunt fortzati sa pape tot,chiar si ce nu le place,chiar cu riscul sa imbolnaveasca apoi.Exemplele pot continua,dar pare ca ne indepartam tot mai tare de subiectul topicului.

Ca sa revin exact la tema topicului, eu as scoate adevarul la iveala cu intentia de a pleca apoi.Dar raman deschisa si la alte variante, daca ele se dovedesc a fi cel putin la fel de onorabile si oneste ca si plecarea mea.( cum ar fi sa ma roage prietenul in cauza sa raman,sa il ajut sa se indrepte si in munca nu doar in atitudinesi sa corectam impreuna erorile facute de el-eeeeeeeiii,multumesc Pippo, ca m-ai dus de mana sa vad si o alta varianta onorabila ,decat plecarea mea - si probabil ca mai exista si altele la fel de true)

Deci da, aveai dreptate.:-)Uite vezi, de aceea te tot rog sa explici anumite chestii pentru ca TU AI MULTE DE SPUS.:-) dar si multe de invatat ;P.

Last edited by Melissa; 04.02.2011 at 16:31:03.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.02.2011, 16:49:13
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Aici ai foarte mare dreptate.Pe scurt ,nu tre` sa ti se puna pata pe ceva, ca nu-i bun!
Observ atatea consecinte nefaste tocmai de la fortzarea cu orice pret a unei situatii,impotriva circumstantelor : de la pruncucidere,pana la crime pasionale,de la tineri ratati din cauza ca au fost fortati de parinti sa urmeze o anume cale( ei vroiau sa fie pictori si parintii i-au fortat sa se face ing.metalurgisti),pana la copiii care sunt fortzati sa pape tot,chiar si ce nu le place,chiar cu riscul sa imbolnaveasca apoi.Exemplele pot continua,dar pare ca ne indepartam tot mai tare de subiectul topicului.

Ca sa revin exact la tema topicului, eu as scoate adevarul la iveala cu intentia de a pleca apoi.Dar raman deschisa si la alte variante, daca ele se dovedesc a fi cel putin la fel de onorabile si oneste ca si plecarea mea.( cum ar fi sa ma roage prietenul in cauza sa raman,sa il ajut sa se indrepte si in munca nu doar in atitudinesi sa corectam impreuna erorile facute de el-eeeeeeeiii,multumesc Pippo, ca m-ai dus de mana sa vad si o alta varianta onorabila ,decat plecarea mea - si probabil ca mai exista si altele la fel de true)

Deci da, aveai dreptate.:-)Uite vezi, de aceea te tot rog sa explici anumite chestii pentru ca TU AI MULTE DE SPUS.:-) dar si multe de invatat ;P.
Vezi ca se poate intelege si corect :) :P
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.02.2011, 17:10:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Vezi ca se poate intelege si corect :) :P
Daaaa,vad

Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.02.2011, 20:50:03
gloupgloup gloupgloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Va multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri.

Stiu ca Dumnezeu ma aude si sper sa-mi dea forta necesara pentru a putea rezolva situatia cu bine pentru toata lumea.

Voi reveni spre finalul saptamanii viitoare cu informatii referitoare la aceasta problema.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umorul in discursul religios orfelina1 Generalitati 41 19.07.2012 06:57:26
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
Radio religios Firuflorin82 Biserica Ortodoxa si Massmedia 30 01.01.2008 20:32:20
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57