Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.10.2011, 13:38:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smal27 Vezi mesajul
Sunt din Suceava. Sincer mi-as cauta dar nu stiu cum se face. Cum ajunge un preot sa iti devina duhovnic? Pur si simplu mergi des la el sa te spovedesti si/sau sa vorbiti sau cum?
Nu trebuie sa astepti pana la Craciun.

Incepe prin a merge la fiecare biserica din oras in fiecare Duminica la Liturghie macar, dar incearca sa prinzi cat mai mult din ea.

Daca ajungi la 9 dimineata, cred ca este bine, oricat ar varia programul este ora potrivita.

Pe urma fii atenta la predica, calitatea duhovnicului se cunoaste nu de putine ori dupa predica sa.
Spovedeste-te la cine te "inspira" mai mult pentru o viata crestina.

Vezi ca sunt biserici la care slujesc alternativ 2 poate 3 sau mai multi preoti, incearca sa asculti pe fiecare.

Domnul sa-ti calauzeasca pasii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.10.2011, 13:48:04
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

E cam greu daca ai tai nu prea cred in paranormal,probabil nici tu nu credeai....Ce au zis despre asta?Sau nu le-ai spus.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.10.2011, 13:55:16
smal27 smal27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
E cam greu daca ai tai nu prea cred in paranormal,probabil nici tu nu credeai....Ce au zis despre asta?Sau nu le-ai spus.
Mamei nu i-am spus, eu stau cu bunicii si la ei ma refer cand spun"ai mei"... Au spus ca poate l-am programat din greseala sa se deschida. Le-am explicat ca nu exista aceasta functie(cel putin nu la televizorul meu)... Ei tot cauta o explicatie logica(la fel cum am cautat si eu) dar o explicatie mai logica decat ceva ce vrea sa ma sperie nu gasesc. Stiu si motivele, doar ca nu eram sigura daca poate fi ceva de natura supranaturala sau daca ar putea sa fie intr-adevar o problema tehnica. Cert e ca ma traumatizeaza, aseara am stat treaza pana la 5, fiindu-mi frica sa ma pun la somn, sa inchid televizorul. Acum e week-end si n-am probleme, dar ma ingrijoreaza ca daca vor continua sperieturile astea nu ma voi odihni bine si nu voi da randament bun la scoala.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.10.2011, 14:05:59
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smal27 Vezi mesajul
Mamei nu i-am spus, eu stau cu bunicii si la ei ma refer cand spun"ai mei"... Au spus ca poate l-am programat din greseala sa se deschida. Le-am explicat ca nu exista aceasta functie(cel putin nu la televizorul meu)... Ei tot cauta o explicatie logica(la fel cum am cautat si eu) dar o explicatie mai logica decat ceva ce vrea sa ma sperie nu gasesc. Stiu si motivele, doar ca nu eram sigura daca poate fi ceva de natura supranaturala sau daca ar putea sa fie intr-adevar o problema tehnica. Cert e ca ma traumatizeaza, aseara am stat treaza pana la 5, fiindu-mi frica sa ma pun la somn, sa inchid televizorul. Acum e week-end si n-am probleme, dar ma ingrijoreaza ca daca vor continua sperieturile astea nu ma voi odihni bine si nu voi da randament bun la scoala.
Poate ai ,,cochetat''candva cu supranaturalul ,sau concret cu Diavolul si acum iti face vizite....si ma gandesc ca:ai citit carti cu astfel de continut,sau filme etc.Sau poate fi un prag in viata ta cand Dumnezeu te chiama la EL,paradoxal prin Diavol.....
Ce clasa esti?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.10.2011, 14:06:04
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

...ai incercat sjutorul unui psiholog, sau medic psihiatru, neurolog...etc...???

pe langa cauzele paranormale, pot exista si cauze biologice...nu ?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.10.2011, 14:06:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Explicatia logica este ca toate echipamentele electronice care raman in priza si se deschid de la o comanda "soft", adica o comanda electronica (nu prin actionarea butonului de conectare la reteaua electrica) se pot deschide inclusiv in urma socurilor de curent de pe reteaua electrica sau chiar eventuale probleme ale unor componente de pe placa electronica.

Asta se intampla in mod special la calculatoare dar si televizoarele intra in aceeasi categorie, cele noi, care se pot inchie/deschide din telecomanda.

De aceea se si recomanda folosirea prizelor cu intrerupator pentru astfel de echipamente, de fapt atat timp cat ele stau in priza si asteapta comanda din butonul "soft" (la calculatoare) sau telecomanda (televizoare) si chiar si unele masini de spalat de exemplu, consuma intre 10 si 30W/h.
Inmultiti cifra asta cu 24h si 365 zile si nr. echipamentelor de genul asta din casa si obtineti usor costul abonamentului la internet pe 3-4 luni sau mai mult..

Sper ca totusi explicatia asta sa nu te faca sa te culci pe o ureche si sa-ti lasi viata in continuare la voia intamplarii pentru ca s-ar putea sa ai "surprize" in viata mult mai mari si neplacute decat astea..

Last edited by AlinB; 22.10.2011 at 14:08:32.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.10.2011, 14:06:37
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smal27 Vezi mesajul
mamei nu i-am spus, eu stau cu bunicii si la ei ma refer cand spun"ai mei"... Au spus ca poate l-am programat din greseala sa se deschida. Le-am explicat ca nu exista aceasta functie(cel putin nu la televizorul meu)... Ei tot cauta o explicatie logica(la fel cum am cautat si eu) dar o explicatie mai logica decat ceva ce vrea sa ma sperie nu gasesc. Stiu si motivele, doar ca nu eram sigura daca poate fi ceva de natura supranaturala sau daca ar putea sa fie intr-adevar o problema tehnica. Cert e ca ma traumatizeaza, aseara am stat treaza pana la 5, fiindu-mi frica sa ma pun la somn, sa inchid televizorul. Acum e week-end si n-am probleme, dar ma ingrijoreaza ca daca vor continua sperieturile astea nu ma voi odihni bine si nu voi da randament bun la scoala.
tu vrei sa rezolvi problema fara ajutorul unui preot?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.10.2011, 14:17:07
smal27 smal27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
...ai incercat sjutorul unui psiholog, sau medic psihiatru, neurolog...etc...???

pe langa cauzele paranormale, pot exista si cauze biologice...nu ?
Ma faci sa rad. Sigur nu am dereglari mintale. Daca as fi avut ar fi fost doar senzatiile alea aiurea si paranoia, dar fazele cu televizorul cum le explici?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.10.2011, 14:21:50
smal27 smal27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Poate ai ,,cochetat''candva cu supranaturalul ,sau concret cu Diavolul si acum iti face vizite....si ma gandesc ca:ai citit carti cu astfel de continut,sau filme etc.Sau poate fi un prag in viata ta cand Dumnezeu te chiama la EL,paradoxal prin Diavol.....
Ce clasa esti?
Am citit acum mult timp The Secret si Infernul 616. Dar nu cred ca astea au mare legatura cu Diavolul avand in vedere continutul. La filme de genul "Exorcistul" sau alte filme de groaza ma uitam mai demult. Am aproape un an de cand nu mai citesc carti(si de cand nu ma mai uit la filme)cu continut de genul asta.
Sunt intr-a 10a.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.10.2011, 14:22:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smal27 Vezi mesajul
Ma faci sa rad. Sigur nu am dereglari mintale. Daca as fi avut ar fi fost doar senzatiile alea aiurea si paranoia, dar fazele cu televizorul cum le explici?
Ai explicatia mai sus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47