Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.10.2011, 19:39:45
Pestisorul de Aur Pestisorul de Aur is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2011
Mesaje: 165
Implicit

Mesaj sters
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.10.2011, 21:31:16
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smal27 Vezi mesajul
Asa ma gandeam si eu... c-ar fi necesara o sfintire a camerei si chiar a casei... si pe langa televizorul buclucas mai am si alte fenomene insa nu concrete... adica uneori simteam deseori(de mai multe ori, doar seara) un aer rece langa obrazul drept sau pe mana dreapta... si nu era ceva inventat de mine sau curent. Curent nu avea cum sa fie pt ca stateam(si stau)mereu cu usile inchise(de la camera si de la balcon) si din imaginatie nu era pentru ca mi se intampla cand eram concentrata sa rezolv temele sau cand ma uitam pierduta la televizor, adica nu ma gandeam deloc la ceva supranatural sau ceva de genul asta. Asta a fost inainte de ultimele faze cu televizorul si am incercat sa le ignor. Mereu imi spuneam ca sigur e ceva ce poate fi explicat logic si nu ceva ce ar putea sa ma sperie... Cum de altfel incerc sa ma calmez si acum, la faza cu televizorul... dar nu prea ma mai pot convinge.
Du-te si te spovedeste. Apoi fa o aghiasma in casa. Roaga-te cu orice rugaciune iti vine in minte, in momentele de teama sau altele de acest gen (cel mai bine cu rugaciuni scurte).
Dumnezeu sa-ti ajute!
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.10.2011, 22:02:55
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Televizorul are un condensator vechi și dă semne că e pe ducă. Unitatea mea PC se aprinde mereu când se umflă condensatorii de la ventilator. Din senin. Când schimb cooler-ul problema dispare. E ok să urmezi toți pașii spirituali, dar cred că e timpul să faci un consult de specialitate la psihiatru. Nu ești paranoic. Paranoia e cu totul altceva față de ce ai tu, deci nu mai folosi termenul acesta. Să atribui caracter paranormal fenomenelor ce au o explicație fizică poate fi o problemă, dar nu ține neapărat de sfera patologicului și poate fi corectată prin autocontrol. Problema ta e alta (teama puternică nejustificată). Vezi că se poate agrava, ceea ce nu e tocmai ok, având in vedere că tu ai și o gândire mistică. Dacă apar diferite fenomene specifice afecțiunii ale cărei simptome pari să le manifești s-ar putea să crezi că ești posedat și s-o duci cu preoții până îți ies per albi.

N-am înțeles, însă, ce ai împotriva unui consult psihiatric? Apropo de pariul lui Pascal care era popular și disputat pe forum cândva, dacă te duci la psihiatru și n-ai nicio problemă te trimite acasă. Dacă ai o problemă ai făcut ceea ce trebuia. Dacă nu te duci și nu ai nimic ce ține de sănătatea ta, atunci nu se întâmplă nimic (e egal cu a te duce și a te trimite acasă. Până acum e o situație de 0-0). Dar dacă ai și nu te duci.. tu pierzi. Se schimbă raportul:
cazul 1 -> 0/+
cazul 2 -> 0/-
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.10.2011, 22:35:24
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Televizorul are un condensator vechi și dă semne că e pe ducă. Unitatea mea PC se aprinde mereu când se umflă condensatorii de la ventilator. Din senin. Când schimb cooler-ul problema dispare. E ok să urmezi toți pașii spirituali, dar cred că e timpul să faci un consult de specialitate la psihiatru. Nu ești paranoic. Paranoia e cu totul altceva față de ce ai tu, deci nu mai folosi termenul acesta. Să atribui caracter paranormal fenomenelor ce au o explicație fizică poate fi o problemă, dar nu ține neapărat de sfera patologicului și poate fi corectată prin autocontrol. Problema ta e alta (teama puternică nejustificată). Vezi că se poate agrava, ceea ce nu e tocmai ok, având in vedere că tu ai și o gândire mistică. Dacă apar diferite fenomene specifice afecțiunii ale cărei simptome pari să le manifești s-ar putea să crezi că ești posedat și s-o duci cu preoții până îți ies per albi.

N-am înțeles, însă, ce ai împotriva unui consult psihiatric? Apropo de pariul lui Pascal care era popular și disputat pe forum cândva, dacă te duci la psihiatru și n-ai nicio problemă te trimite acasă. Dacă ai o problemă ai făcut ceea ce trebuia. Dacă nu te duci și nu ai nimic ce ține de sănătatea ta, atunci nu se întâmplă nimic (e egal cu a te duce și a te trimite acasă. Până acum e o situație de 0-0). Dar dacă ai și nu te duci.. tu pierzi. Se schimbă raportul:
cazul 1 -> 0/+
cazul 2 -> 0/-
am sa aduc o completare clara si simpla....un psihiatru/psiholog nu poate remedia probleme la nivel spiritual....in schimb un sacerdot/preot,poate interveni atat cu sfaturi practice cat si cu interventii metafizice....deci nu trimitem oameni normali la psihiatru asa numai de dragul de a vedea si ei un psihiatru....insa ai si tu dreptate...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.10.2011, 00:32:06
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Niciodată un preot nu va fi mai bun ca psihologul, la fel cum nici psihologul nu va ține o slujbă mai bine ca preotul. Fata nu e bântuită de draci și nu e normal ce simte. Televizorul e defect. Calculatorul meu se aprindea și la 3 dimineața, și când ieșeam pe ușă. Mă întorceam acasă și era aprins. Când l-am desfăcut condensatorii (sau cum s-or numi) stăteau să crape.

Visele nu au semnificație mistică. Probabil ai citit pe un forum de ocultisme cum cineva era implicat în ritualuri satanice și într-o noapte a rămas paralizat, a văzut o entitate malefică și a scăpat doar când și-a făcut cruce cu limba. Așa că ai visat și tu. E vorba despre paralizie în somn. Se întâmplă când adormi sau înainte să te trezești: ești aproape conștientă, oarecum mahmură, dar nu-ți poți mișca corpul deloc, nu poți vorbi, nu poți deschide ochii. Chiar și-așa poți „vedea” în cameră sau poți vedea și diferite obiecte, persoane, entități care sunt doar o amintire sau doar în mintea ta. Nimic mistic. Dacă acesta e motivul temerii tale, stai liniștită. Mi s-a întâmplat și mie. Prima dată m-am speriat și m-am trezit relativ repede. A doua oară mi-am dat seama despre ce e vorba și-am așteptat liniștit să mă trezesc. Nu mi s-a mai întâmplat. Așa că stai liniștită! Nu ai de ce să te temi. Și chiar nu e bine că trăiești cu o așa teamă. Stresul poate face ravagii.

Edit: Se duce la preot, fata îi spune ce se întâmplă, ce crede și ce urmează? Ca preotul să-i spună că sunt duhuri necurate ca de-acum încolo să creadă că e permanent înconjurată de duhuri necurate și să-i fie frică să doarmă noaptea sau să stea singură în casă? Și după ce face tot ce zice preotul să observe că fenomenele dispar și să creadă și mai mult în teoria părintelui.. Fenomenele vor dispărea oricum. Visele de genul se pot repeta sau nu, dar sunt vise. Și televizorul într-un sfârșit nu se va mai aprinde deloc sau se va aprinde din ce în ce mai des până se arde.

Last edited by Kronos; 24.10.2011 at 00:43:17.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.10.2011, 12:18:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"fata" a fost banata.

Destul de sigur, nimic din ce a relatat nu e adevarat, fiind probabil vorba de un troll.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.10.2011, 21:33:30
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Niciodată un preot nu va fi mai bun ca psihologul, la fel cum nici psihologul nu va ține o slujbă mai bine ca preotul. Fata nu e bântuită de draci și nu e normal ce simte. Televizorul e defect. Calculatorul meu se aprindea și la 3 dimineața, și când ieșeam pe ușă. Mă întorceam acasă și era aprins. Când l-am desfăcut condensatorii (sau cum s-or numi) stăteau să crape.

Visele nu au semnificație mistică. Probabil ai citit pe un forum de ocultisme cum cineva era implicat în ritualuri satanice și într-o noapte a rămas paralizat, a văzut o entitate malefică și a scăpat doar când și-a făcut cruce cu limba. Așa că ai visat și tu. E vorba despre paralizie în somn. Se întâmplă când adormi sau înainte să te trezești: ești aproape conștientă, oarecum mahmură, dar nu-ți poți mișca corpul deloc, nu poți vorbi, nu poți deschide ochii. Chiar și-așa poți „vedea” în cameră sau poți vedea și diferite obiecte, persoane, entități care sunt doar o amintire sau doar în mintea ta. Nimic mistic. Dacă acesta e motivul temerii tale, stai liniștită. Mi s-a întâmplat și mie. Prima dată m-am speriat și m-am trezit relativ repede. A doua oară mi-am dat seama despre ce e vorba și-am așteptat liniștit să mă trezesc. Nu mi s-a mai întâmplat. Așa că stai liniștită! Nu ai de ce să te temi. Și chiar nu e bine că trăiești cu o așa teamă. Stresul poate face ravagii.

Edit: Se duce la preot, fata îi spune ce se întâmplă, ce crede și ce urmează? Ca preotul să-i spună că sunt duhuri necurate ca de-acum încolo să creadă că e permanent înconjurată de duhuri necurate și să-i fie frică să doarmă noaptea sau să stea singură în casă? Și după ce face tot ce zice preotul să observe că fenomenele dispar și să creadă și mai mult în teoria părintelui.. Fenomenele vor dispărea oricum. Visele de genul se pot repeta sau nu, dar sunt vise. Și televizorul într-un sfârșit nu se va mai aprinde deloc sau se va aprinde din ce în ce mai des până se arde.
N-am sa ma lungesc nici acum....Cum definesti tu misticul?Sau experientele de acest tip....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47