Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #721  
Vechi 17.02.2016, 19:06:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Pe cartea care o am eu, apare că a fost tipărită la editura Deisis.
Pe site la ei, nu am găsit cărți cu tirajul epuizat și needitate în nou tiraj, cum e cartea menționată.
Poți să verifici ISBN-ul să vezi că a tipărit-o Deisis, în 1994 și nu te mint, am verificat cu ochii mei acum, pe cartea fizică, reconfirmându-mi că e Deisis.
Și sunt departe de-a fi escroci, cum crezi tu, din înșelare.

Am terminat de-a mai vorbi despre cartea menționată.
E o carte minunată care trebuie citită de toți care vor să aprofundeze studiile diferențelor între creștinism și ereziile franco-latinilor ("romano-catolicilor")

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #722  
Vechi 17.02.2016, 19:22:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Igore, editura Deisis nu a tipărit cartea asta, înțelegi?! Poți să-mi pui nu una, ci zece poze cu pagini unde scrie "Deisis", tot fals rămâne. Știu foarte bine cine a înființat editura, orientarea editorială și titlurile apărute până în prezent.
Chiar si in introducerea semnata de editori scrie ca editura Deisis a tiparit-o si ca aceeasi editura urmeaza sa tipareasca si alte titluri scoase de acea comunitate ortodoxa din Paris.
Reply With Quote
  #723  
Vechi 17.02.2016, 19:26:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Pe cartea care o am eu, apare că a fost tipărită la editura Deisis.
Pe site la ei, nu am găsit cărți cu tirajul epuizat și needitate în nou tiraj, cum e cartea menționată.
Poți să verifici ISBN-ul să vezi că a tipărit-o Deisis, în 1994 și nu te mint, am verificat cu ochii mei acum, pe cartea fizică, reconfirmându-mi că e Deisis.
Și sunt departe de-a fi escroci, cum crezi tu, din înșelare.

Am terminat de-a mai vorbi despre cartea menționată.
E o carte minunată care trebuie citită de toți care vor să aprofundeze studiile diferențelor între creștinism și ereziile franco-latinilor ("romano-catolicilor")

Hristos în mijlocul nostru.
Ok, pune ISBN-ul cărții că-l verific...

Pe site la ei nu ai găsit cărți cărți epuizate și needitate într-un nou tiraj pentru că nu te-ai uitat bine.

Uite un singur exemplu de carte din 1994:

http://edituradeisis.ro/opencart/ind...&product_id=52

În fine, nu-mi făceam oricum iluzii că te scot de sub efectul halucinogenelor sectare cu care ești îndopat, însă ceilalți cititori ai topicului e bine să țină cont de faptul că nu editura Deisis a tipărit cartea aceea.

Când o să aflăm mai multe despre acest fals, revin cu informații proaspete.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #724  
Vechi 17.02.2016, 19:33:55
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar si in introducerea semnata de editori scrie ca editura Deisis a tiparit-o si ca aceeasi editura urmeaza sa tipareasca si alte titluri scoase de acea comunitate ortodoxa din Paris.
Iar te bagi aiurea în discuție....

Unde au apărut titlurile respective????

Și tu, și Igor sunteți victimele falsurilor internautice și propagatori de falsuri.

Citez din prefață, "ediția" electronică Apologeticum 2004: "Faptul că cei doi autori francezi aparțin aripii tradiționaliste, stiliste, a Ortodoxiei explică .... etc.".

"Preasfințitul Photios (Terestchenko), episcop de Lyon, și Arhimandritul Philarete, aparțin Exarhatului occidental al Bisericii Adevăraților Creștini Ortodocși din Grecia..... etc."
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 17.02.2016 at 19:50:51.
Reply With Quote
  #725  
Vechi 17.02.2016, 19:46:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Iar te bagi aiurea în discuție....
Unde au apărut titlurile respective????
Și tu, și Igor sunteți victimele falsurilor internautice și propagatori de falsuri.
E foarte simplu de aflat adevarul, exista email-ul editurii, in cateva zile vine raspunsul daca a tiparit acea carte.
Reply With Quote
  #726  
Vechi 17.02.2016, 19:53:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E foarte simplu de aflat adevarul, exista email-ul editurii, in cateva zile vine raspunsul daca a tiparit acea carte.
Am deja răspunsul de la sursă, stai liniștit...
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #727  
Vechi 17.02.2016, 20:40:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și pana la urma cine a tipărit-o?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #728  
Vechi 17.02.2016, 21:06:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și pana la urma cine a tipărit-o?
Oamenii rai...
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #729  
Vechi 17.02.2016, 21:22:29
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Oamenii rai...
Serios, sint sigur ca Mihail are dreptate. Cei de la DEISIS sint foarte scrupulosi. Banuiesc ca e un fals facut de sectarii "adevarati ortodocsi" (stii, ultraschismaticii care se tavalesc pe jos de furie la cuvintele "calendar gregorian" sau "indreptarea calendarului" sau "catolic"), si poate si de alti scandalagii eclesiologici.
Reply With Quote
  #730  
Vechi 17.02.2016, 22:19:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si totusi ... :)

Papa Francisc și "tirania" Capitalismului
NOIEMBRIE 28, 2013 / CAPTAIN PLANET / ACTUAL

În cel mai mare document pe care l-a publicat până acum, Papa Francisc a catalogat capitalismul dezlănțuit drept o „nouă formă de tiranie” și i-a îndemnat pe liderii globali să combată sărăcia și inegalitatea în creștere din lume, scrie The Guardian. Documentul de 84 de pagini, numit exortație apostolică, este clădit din punctele de vedere exprimate de Suveranul Pontif în cadrul slujbelor și luărilor sale de poziție de când a ajuns la Vatican. În el, Papa Francisc mai atacă idolatrizarea banilor, îi imploră pe politicieni să le garanteze tuturor cetățenilor accesul la „muncă, educație și asistență medicală demne” și le cere bogaților să-și împartă averea cu cei săraci.


http://totb.ro/papa-francisc-si-tirania-capitalismului/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03