Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.05.2008, 01:30:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna intrebare, cozia: CE PUTEM FACE NOI?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.05.2008, 04:51:51
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.571
Implicit

La nivel de trezire a poporului, ..fara suportul si implicarea directa a SI a statului........N I M I C !!

ajutor care include demascarea pe fata a ceea ce se intimpla a catolicizarii sistematice si osindirea vicleniilor protestantismului

Rusii, de exemplu, vad ca o spun deja raspicat stind bine pe picioarele lor si calcind pe pamint cu toata talpa piciorului, nu stau pe virfuri,... la ei se pune de ceva timp problema, in ce directie mergem fratilor!, incotro alegem NOI sa mergem, nu ce aleg cruciatii pentru noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.05.2008, 12:01:04
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

vorba d-lui Dan Puric:"BOR este supusa la o continua disolutie din partea tuturor factorilor".biserica in rusia,este f transanta.asa ar trebui sa facem si noi.din ce in ce mai multi prelati ortodocsi se intalnesc cu cei catolici.cica,chipurile,suntem frati crestini.de unde si pana unde!este mare pacat!ce am putea face?prin aceste furum-uri,aceste discutii arata ca romania nu a murit si(chiar daca mai timid)suntem prezenti.ce ar fi daca noi aici nu vom discuta?nu este mult,dar e ceva.fiti optimisti.Dumnezeu este cu noi.asta trebuie facut!sa fim prezenti!!!!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.05.2008, 18:46:53
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

prpblema se pune daca noi ,crestinii ortodoxi facem ceea ce trebuie sa faca un crestin ,tot ce tine de curatirea sufletului de pacatele noastre ,curatirea acestei oglinzi a sufletului fiecaruia dintre noi ne va ajuta f.f.mult in a cunoaste voia lui Dumnezeu ..si ,mai ales ne va ajuta sa devenim marturisitori ai drepei credinte ,cu pretul vietii ,daca situatia o va cere!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.05.2008, 22:50:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Biserica nu trebuie sa faca nimica ca deja isi face datoria dupa randuiala ortodoxa,
Ai dreptate veilur.
Dupa ce s-a facut separarea bisericii de stat, acum se incearca o implicare a bisericii in stat, pentru ce? In nici un caz pentru a se ajuta biserica. Politica implica compromisuri, masinatii; cum sa se impace biserica cu asa ceva?!?
Si apoi, preotul, care are enoriasi, mai are timp de politica? Cred ca nu.

Ai si tu dreptate, Sofia.
sa fim atenti, ce se intampla cu preotii nostri, ca sa nu ne trezim ca nu mai au timp de spovedanii, pentru ca sunt la alegeri...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.05.2008, 23:22:18
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

citand justiniann;CE ATITUDINE TREBUIE SA IA BOR ASTAZI,CAND MAJORITATEA OAMENILOR SUNT INNEBUNITI DE PROBLEME SI DE LIPSA BANILOR?,,, BOR todeauna ne-a avut sub aripa sa,cu siguranta nu ne va lasa nici acum. ..Spunea careva frate de pe aici despre posibila intrarea a unor preoti in politica,,,eu sunt deacord,da in senat sa intre ca acolo sunt multi "draci",poate asa s-or lua la fuga si am scapa de atatea probleme,,,
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.05.2008, 00:16:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ne-am ruga mai mult am avea si bani mai multi.
Spunea Elena "Va iubesc", ca Sf. Nectarie a avut grija si de partea financiara. Deci sa ne rugam sfintilor si ei abia asteapta sa ne ajute!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.05.2008, 02:27:15
Carmen-Sylva Carmen-Sylva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2008
Mesaje: 25
Implicit

"Sindicatul preotilor...... ei de ce sa nu fie protejati de catre un organism politic?"9(Cozia)
Cuuum??? Preotii nu mai cred in protectia divina? Pai daca preotii se tem de saracie, fug de ea...spre ce se indreapta?
"Daca ne-am ruga mai mult am avea si bani mai multi."(Ancah)
Nu sunt de acord cu asta. Ne rugam pentru sufletul nostru, pentru a ne apropia de Dumnezeu. Banii se castiga prin munca. Multi, putini, nu conteaza. Nu-mi place asocierea asta dintre bani si rugaciune. Nu-mi place nici cand aud oameni ca-i cer lui Dumnezeu lucruri lumesti:castiguri la loto, examene luate, casatorie, bani, masina, casa, noroc, fericire, pedepsirea dusmanilor si multe alte prostii...
Eu vreau doar mai multa credinta, mai putine pacate si daca se poate... sa-mi lase timp pentru indreptare...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.05.2008, 04:22:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Carmen-Sylva, daca tu nu ai probleme cu banii, roaga-te pentru ceea ce ai nevoie.
Cine cunoaste lipsurile, sau traiul nesigur, se va indrepta catre Dumnezeu si pentru existenta sa de zi cu zi. Dumnezeu ne aude cererile, atunci cand sunt intemeiate si ne folosesc. Nu ma gandisem la castiguri la loto.
Sa ne amintim ca totul apartine lui Dumnezeu, ca El a creat totul,iar noi doar le folosim. Deci cand cerem bani, nu cerem sa ne acopere cu gramezi de bani, ci doar cat avem stricta nevoie. Gandeste-te ca uneori nu avem munca, pentru a putea castiga bani; deci banii pot veni si sub forma ofertei de munca.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.05.2008, 05:14:45
Carmen-Sylva Carmen-Sylva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2008
Mesaje: 25
Implicit

"El a creat totul,iar noi doar le folosim."(Ancah)
Din pacate banii si toate lucrurile dupa care noi tanjim, nu sunt creatii dumnezeesti.
Parerea mea e ca nu trebuie sa-i cerem lui Dumnezeu, lucruri care stau in puterea nostra..."Nimic nu pica din cer" sau "Dumnezeu iti da, dar nu-ti pune si-n traista".
Exista riscul ca rugandu-te pentru pentru oferte de munca sau bani, sa nu primesti nimic... Atunci ce faci? Te descurajezi? Te superi pe Dumnezeu?
Si-apoi, nu stie Dumnezeu ce-ti lipseste?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 02:51:49
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39
Papa le cere preotilor sa-si faca blog-uri anaana71 Generalitati 49 26.01.2010 14:11:43