Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.03.2009, 04:37:39
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Si triunghiu ala in fata caruia opereaza se afla si pe bancnota de 1 dolar numa ca are un ochi in mijloc care e considerat ochiul necuratlui.
Da ati vazut deasupra scaunului pe care sta el are o icoana unde iar apare triunghiu acela. Nu cred ca vindeca cu puterea lui Dumnezeu.
Nici eu nu am o parere pozitiva despre acest individ dar haideti totusi sa incercam sa nu practicam paranoia in grup.
Tu pisi chiar ai scapat fraiele controlului?
Nu mai incerci deloc sa sortezi informatiile?

In primul rand ca nu inteleg de unde ai tras tu concluzia definitiva ca ar fi 100% legatura intre triunghiul in fatza caruia opereaza acel individ si ochiul "Providentei" de pe bacnota de 1 dolar.
Intr-adevar exista speculatii pe seama acestui ochi.. se pare ca ochiul din varful piramidei este un ochi stang. Iar in simbolismul universal, Ochiul Providentei divine este cel drept.



Dar de aici si pana la a sustine ca peste tot unde apare un triunghi, gata e semnul diavolului!!!!!!!! scuza-ma...

Acum sa vorbim despre icoana de care pomeneai, de deasupra scaunului lui.Si ce daca apare triunghiul?? Nu ai vazut acelasi simbol si in icoanele ortodoxe?? Ia priveste la Dumnezeu tatal!!!!!!!!deci hai sa nu riscam a cadea in absurd cu afirmatii pripite.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.03.2009, 04:44:23
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit simbolistica triunghiului

Ptr Pisi:
"Formele geometrice sunt considerate inca din cele mai vechi timpuri simboluri care reduc la esenta adevarurile cele mai complexe.
Figurile geometrice sunt ca o schita a realitatii.

Triunghiul
Este un simbol al focului, al gandirii, al sentimentului. Daca acesta este cu varful in sus focalizeaza energia in acea directie, ascendent, fiind totodata un simbol masculin.

Triunghiul cu varful in jos semnifica manifestarea in materie si este un simbol feminin.

Triunghiul echilateral simbolizeaza omul echilibrat.
[COLOR=Red]In natura triunghiul ne apare sub forma trinitatii. [/COLOR]

In toate culturile spirituale creatia apare prin mijlocirea a trei aspecte fundamentale, a celor trei campuri de forta: actiune, reactiune si neutralitate.
[COLOR=Red]Tatal, Fiul si Duhul Sfant REPREZINTA TRINITATEA IN CRESTINISM"[/COLOR]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.03.2009, 07:17:21
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Drept spui Anne!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.03.2009, 09:30:18
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Nici eu nu am o parere pozitiva despre acest individ dar haideti totusi sa incercam sa nu practicam paranoia in grup.
Tu pisi chiar ai scapat fraiele controlului?
Nu mai incerci deloc sa sortezi informatiile?

In primul rand ca nu inteleg de unde ai tras tu concluzia definitiva ca ar fi 100% legatura intre triunghiul in fatza caruia opereaza acel individ si ochiul "Providentei" de pe bacnota de 1 dolar.
Intr-adevar exista speculatii pe seama acestui ochi.. se pare ca ochiul din varful piramidei este un ochi stang. Iar in simbolismul universal, Ochiul Providentei divine este cel drept.



Dar de aici si pana la a sustine ca peste tot unde apare un triunghi, gata e semnul diavolului!!!!!!!! scuza-ma...

Acum sa vorbim despre icoana de care pomeneai, de deasupra scaunului lui.Si ce daca apare triunghiul?? Nu ai vazut acelasi simbol si in icoanele ortodoxe?? Ia priveste la Dumnezeu tatal!!!!!!!!deci hai sa nu riscam a cadea in absurd cu afirmatii pripite.
Bine zis Marina ,la aceasta icoana ma gandeam si eu cand era vorba de acel triunghi ....
eu cred ca simboluri sunt peste tot doar ca noi nu stim sa le citim ,sa le observam ..pacatosi ...asa cum spunea o femeie in biserica intr-o zi ...o intreaba un barbat de la strana ce mai faceti doamna ..la care dansa raspunde ..: pacate ..ce sa fac..off
daca am fi toti la fel de constienti ca pacatele sunt la tot pasul...
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.03.2009, 09:43:49
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Icoana nu este ortodoxa!!!

Dragele mele...aceasta icoana, cu "Sfanta Treime" nu este o icoana ORTODOXA!!!!! Pe Dumnezeu NU L-A VAZUT NIMENI LA FATA!!! In ortodoxie, Sfanta Treime e aratata doar prin cei trei ingeri, in jurul mesei...Imi pare rau ca nu stiu cum sa atasez aici poze ca v-as arata care e adevarata icoana a Sfintei Treimi. Sunt convinsa insa ca stiti despre ce icoana vorbesc. Aceasta postata de voi..ESTE O ICOANA ERETICA!!!! E drept ca, din pacate, se afla si in unele biserici ortodoxe chiar pictata pe tavan...DAR NU E ORTODOXA!!! E ERETICA!!! Intrebati preotii cu viata aleasa!!!! Nu vorbeste gura fara mine...Stiu asta de la un EPISCOP!!!
Iertati-ma....si aveti grija ce icoane tineti in casa!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.03.2009, 09:51:45
peps peps is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
Dragele mele...aceasta icoana, cu "Sfanta Treime" nu este o icoana ORTODOXA!!!!! Pe Dumnezeu NU L-A VAZUT NIMENI LA FATA!!! In ortodoxie, Sfanta Treime e aratata doar prin cei trei ingeri, in jurul mesei...Imi pare rau ca nu stiu cum sa atasez aici poze ca v-as arata care e adevarata icoana a Sfintei Treimi. Sunt convinsa insa ca stiti despre ce icoana vorbesc. Aceasta postata de voi..ESTE O ICOANA ERETICA!!!! E drept ca, din pacate, se afla si in unele biserici ortodoxe chiar pictata pe tavan...DAR NU E ORTODOXA!!! E ERETICA!!! Intrebati preotii cu viata aleasa!!!! Nu vorbeste gura fara mine...Stiu asta de la un EPISCOP!!!
Iertati-ma....si aveti grija ce icoane tineti in casa!

Si noi am avut o asemenea icoana in Catedrala, insa Mitropolitul nostru am inteles ca a scos-o tocmai din acest motiv.
Si eu am in casa o asemenea icoana, pictata pe sticla, si mi-e tare draga. Acum, na, ce sa zic...
Numai bine!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.03.2009, 10:07:56
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
Dragele mele...aceasta icoana, cu "Sfanta Treime" nu este o icoana ORTODOXA!!!!! Pe Dumnezeu NU L-A VAZUT NIMENI LA FATA!!! In ortodoxie, Sfanta Treime e aratata doar prin cei trei ingeri, in jurul mesei...Imi pare rau ca nu stiu cum sa atasez aici poze ca v-as arata care e adevarata icoana a Sfintei Treimi. Sunt convinsa insa ca stiti despre ce icoana vorbesc. Aceasta postata de voi..ESTE O ICOANA ERETICA!!!! E drept ca, din pacate, se afla si in unele biserici ortodoxe chiar pictata pe tavan...DAR NU E ORTODOXA!!! E ERETICA!!! Intrebati preotii cu viata aleasa!!!! Nu vorbeste gura fara mine...Stiu asta de la un EPISCOP!!!
Iertati-ma....si aveti grija ce icoane tineti in casa!
La aceasta icoana faceai referire:

Sfânta Treime - icoană realizată de pictorul rus Andrei Rubliov
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.03.2009, 10:10:58
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
Dragele mele...aceasta icoana, cu "Sfanta Treime" nu este o icoana ORTODOXA!!!!! Pe Dumnezeu NU L-A VAZUT NIMENI LA FATA!!! In ortodoxie, Sfanta Treime e aratata doar prin cei trei ingeri, in jurul mesei...Imi pare rau ca nu stiu cum sa atasez aici poze ca v-as arata care e adevarata icoana a Sfintei Treimi. Sunt convinsa insa ca stiti despre ce icoana vorbesc. Aceasta postata de voi..ESTE O ICOANA ERETICA!!!! E drept ca, din pacate, se afla si in unele biserici ortodoxe chiar pictata pe tavan...DAR NU E ORTODOXA!!! E ERETICA!!! Intrebati preotii cu viata aleasa!!!! Nu vorbeste gura fara mine...Stiu asta de la un EPISCOP!!!
Iertati-ma....si aveti grija ce icoane tineti in casa!
Draga Anne, daca este asa de ce nu face nimeni sesizare sa se scoata aceste icoane de pe peretii bisericilor??
Si cine permite in continuare vanzarea lor la pangarele bisericilor????
Eu personal am cumparat-o de la biserica ortodoxa.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.03.2009, 10:38:38
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Multumesc...

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Draga Anne, daca este asa de ce nu face nimeni sesizare sa se scoata aceste icoane de pe peretii bisericilor??
Si cine permite in continuare vanzarea lor la pangarele bisericilor????
Eu personal am cumparat-o de la biserica ortodoxa.
[SIZE=3] Multumesc draga MarinaAlca... DAAAAAAAAAAA ACEASTA ESTE ADEVARATA ICOANA A SFINTEI TREIMI!!! Multumesc! (Poate ma inveti si pe mine cum sa atasez imagini...Te rog...) [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]In zona noastra s-au scos toate!!!! Si s-a pictat in schimb icoana postata de tine! [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Din pacate unii dintre cei care vand icoane sau alte lucruri bisericesti...nu stiu intotdeauna ce e ortodox si ce nu. Sau stiu si nu le pasa??? Se gandesc doar la un profit imediat...si asta nu e bine deloc. Iar bietii oameni, care nu stiu nici ei sau nu sunt foarte intariti in credinta ortodoxa CUMPARA CU INCREDERE ...ca doar e de la biserica! [/SIZE]
[SIZE=3]Si eu am cumparat-o in urma cu 16 ani...de la o manastire!!! Si ma intreb , la fel ca si tine...de ce se permite asta??? La fel cum nu sunt de acord sa se vanda la pangarele bisericilor ortodoxe icoane catolice, rozarii... Avem icoanele noastre de mii de ori mai frumoase...si metaniile noastre. Pe acestea sa le promovam...[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.03.2009, 10:44:38
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
Dragele mele...aceasta icoana, cu "Sfanta Treime" nu este o icoana ORTODOXA!!!!! Pe Dumnezeu NU L-A VAZUT NIMENI LA FATA!!! In ortodoxie, Sfanta Treime e aratata doar prin cei trei ingeri, in jurul mesei...Imi pare rau ca nu stiu cum sa atasez aici poze ca v-as arata care e adevarata icoana a Sfintei Treimi. Sunt convinsa insa ca stiti despre ce icoana vorbesc. Aceasta postata de voi..ESTE O ICOANA ERETICA!!!! E drept ca, din pacate, se afla si in unele biserici ortodoxe chiar pictata pe tavan...DAR NU E ORTODOXA!!! E ERETICA!!! Intrebati preotii cu viata aleasa!!!! Nu vorbeste gura fara mine...Stiu asta de la un EPISCOP!!!
Iertati-ma....si aveti grija ce icoane tineti in casa!




[SIZE=2][SIZE=3]Timp de multe secole, reprezentarea celor trei Persoane biblice sub formă de ingeri a fost singura reprezentare admisă a Sfintei Treimi; ea se păstrează incă in Biserica Ortodoxă, ca cea care se potrivește cel mai bine invățăturii ei.

[COLOR=Black]Deși reprezentarea lui Dumnezeu-Tatăl ca bătran, cu Fiul Său - Hristos -in poală și Sfantul Duh ca un porumbel, fie intre ei, fie pe un disc ținut de Mвntuitorul, poartă titlul „Paternitate" (această reprezentare transpune doctrina Filioque in formă picturală), ea este o reprezentare a Trinității, pentru că incearcă să infățișeze cele trei Persoane divine.
[/COLOR]
Prin urmare, fără să intrăm in analiza sensului, vom spune cвteva cuvinte despre ea. Această temă iși are originea in Bizanț. Cea mai veche reprezentare de acest fel, cunoscută nouă, este o ilustrare a scrierilor Sfantului loan Scărarul dintr-un manuscris grecesc de la inceputul secolului al Xl-lea (acum in Biblioteca Vaticanului, Ms. grec. 394, fol. 7). Mai tвrziu a trecut in Apus, unde a fost primită ca iconografie a Sfintei Treimi, și de aici in Rusia, in iconografia rusească, a servit ca punct de plecare pentru acele denaturări care au urmat sub influența Apusului.[COLOR=Red] Această reprezentare a fost interzisă de Marele Sinod de la Moscova, din anul 1667, in următorii termeni: „A-L reprezenta in icoane pe Dumnezeu-Savaot (adică pe Tatăl), cu barbă albă, cu unicul Său Fiu in poală si cu un porumbel intre Ei, este nemaipomenit de absurd și de necuviincios, pentru că nimeni nu L-a văzut pe Dumnezeu-Tatăl. Pentru că Tatăl nu are trup și nu in trup S-a născut Fiul din Tatăl mai inainte de veci[/COLOR]; David Profetul spune: «Din pantece mai inainte de luceafăr Te-am născut» (Ps. 109, 3) - dar această naștere nu este in trup, ci este mai presus de ințelegere și de exprimare. Iar Hristos insuși spune in Sfanta Scriptură: «Nimeni nu-L cunoaște pe Tatăl decat Fiul...»
[COLOR=Red]Nașterea mai inainte de veci a Fiului Unuia-Născut din Tatăl trebuie ințeleasă cu mintea, dar nu trebuie si nici nu poate fi reprezentată in icoane" (Documentele Sinodului de la Moscova, 1666-1667, Moscova, 1893. Despre pictorii de icoane si Domnul Savaot, c. 44). [/COLOR]
Atat iconografia acestei reprezentări, imprumutate din iconografia Fecioarei, cat si titlul „Paternitate" o arată ca pe o incercare de ilustrare a nașterii, din veșnicie, din Tatăl, alături de nașterea omenească din Maică. Dar această naștere mai presus de ințelegere este reprezentată ca fiind nașterea, in senul Tatălui (care nu se poate descrie) a Pruncului, Care S-a născut cu trup din Maica Sa, ceea ce introduce in Sfanta Treime un element antropomorfic. [COLOR=Red]In consecință, Sinodul condamnă o astfel de reprezentare ca pe o ficțiune care nu corespunde nici cu invățătura Bisericii Ortodoxe, nici cu vreo realitate istorică. [/COLOR]
[COLOR=Red]Mai mult, a mai apărut in secolul al XVI-lea incă o reprezentare de origine apuseană, bazată tot pe imaginație, numită „Dumnezeirea in trei Persoane", infățisandu-L pe Mantuitorul stand alături de Dumnezeu-Tatăl, cu un porumbel intre Ei. Titlul arată din nou o incercare de a-I descrie pe Dumnezeu-Tatăl si pe Sfantul Duh intr-o formă fizică"[/COLOR]

Material preluat din cartea :
Calauziri in lumea icoanei,
Leonid Uspensky si Vladimir Lossky
[/SIZE][/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde