Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.12.2012, 15:23:49
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Înțelegerea catolică asupra a ceea ce spune Domnul nostru referitor la cazul de desfrâu e următoarea: căsătoria este indisolubilă. Ceea ce este, uneori, legitim să se facă în caz de desfrâu este separarea, adică refuzul coabitării, ceea ce e altceva decât ruperea căsătoriei. Așadar, nu divorțul în sine este interzis, dacă e înțeles ca ruperea coabitării și nu ca ruperea căsătoriei, ci "recăsătoria" este interzisă și, dacă ar fi făcută, e invalidă (adică nu are loc înaintea lui Dumnezeu) în caz că celălalt soț trăiește.

Spuneam că desfrâul (preacurvia) poate reprezenta un motiv valabil de separare a celor doi soți uniți prin căsătorie din motive psihologice. Mai exact, soțul înșelat poate dezvolta o reacție de respingere independentă de voința lui.
"Și s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L și zicând: Se cuvine, oare, omului să-și lase femeia sa, pentru orice pricină? Răspunzând, El a zis: N-ați citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat și femeie? Și a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup. Așa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărțire și să o lase? El le-a zis: Pentru învârtoșarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsați pe femeile voastre, dar din început nu a fost așa. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter." (Matei 19, 3-9)

Deci iată un argument biblic foarte clar că în acest caz, al adulterului, Hristos a permis divorțul ("cartea de despărțire") și implicit și recăsătorirea. Mai mult, în cazul respectiv, specificat de Însuși Hristos, cel care divorțează de soția lui (și probabil că și reciproca este valabilă, atunci când bărbatul comite preacurvia iar nu soția) nu comite adulter, el având dreptul să despartă ceea ce înainte era unit în căsătorie. Și având dreptul să se despartă și să fie neunit are în mod implicit și dreptul de a se recăsători, pentru că el nu mai este unit cu femeia respectivă înaintea lui Dumnezeu. Iar Hristos specifică clar acest lucru.

Cu alte cuvinte, acolo unde Hristos Iisus Însuși a spus clar că poate exista divorțul, pentru motivul preacurviei, și că deci căsătoria (fie ea și religioasă) poate fi desfăcută, căci bărbatul îi poate da "cartea de despărțire" sau de divorț femeii respective, fără a săvârși adulter, adică fără a fi în păcat de moarte (spre deosebire de adulterină, care este în păcat de moarte) vine Biserica Romano-Catolică și spune că de fapt lucrurile nu ar sta așa, și că ceea ce spune papa și papismul este deasupra a ceea ce a spus Hristos Însuși. De ce? Pentru că BRC pretinde că este indisolubilă căsătoria, că nu se poate desface (nici măcar când are loc un adulter) deși Hristos Iisus Însuși a spus foarte clar că există o cauză pentru care o căsătorie poate fi desfăcută, adică în cazul unei preacurvii sau adulter. Cu alte cuvinte căsătoria nu este chiar așa de indisolubilă precum pretinde biserica romano-catolică, și asta pe temeiul cuvintelor lui Iisus Hristos. În cazul în care căsătoria a fost desfăcută în mod justificat cel care a dat "cartea de despărțire" pe motive temeinice nu este vinovat de adulter, și nu este deci în stare de păcat de moarte; mai mult el este dezlegat de unirea anterioară și nu mai este "un singur trup" cu fosta soție, nefiind vinovat de despărțirea a ceea ce "Dumnezeu a unit".

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Uniunea nu poate fi ruptă, fiindcă ceea ce Dumnezeu a unit, omul nu poate desface. Deci, nu există o "dizolvare a căsătoriei" din același motiv pentru care nu există un "dezbotez" ori o "dezcuminecare" sau o "deshirotonire". Așa cum preotul redus la starea laicală continuă să fie "preot în veac", fiind privat, însă, spre binele sufletului lui, de exercițiul obișnuit al preoției sale, tot așa despărțirea pe motivul întemeiat al necurăției nu înseamnă ștergerea căsătoriei, ci abținerea legitimă de la exercițiul ei.
Ba da, uniunea poate fi ruptă, ea nu este absolut indisolubilă. Și asta este specificat foarte clar de Însuși Iisus Hristos: "Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter" (Matei 19, 9) de unde se poate vedea că nu este vorba doar de lăsarea soției sau despărțirea de soție, ci și de unirea în căsătorie cu o alta. Hristos Dumnezeu arată foarte clar că într-o asemenea situație separarea de una și unirea cu o alta, în mod legitim, este posibilă, iar ceea ce nu este interzis de Hristos Iisus nu poate fi interzis de Biserică, decât dacă papa și papismul sau biserica se consideră deasupra Cuvântului lui Dumnezeu, iar în acest caz este evident că despre asta este vorba. În cazul specificat de Hristos nu doar deci că uniunea poate fi ruptă, dar poate fi făcută alta valabilă, validă, legitimă. Se poate vedea că poziția papistă este greșită.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.12.2012, 20:14:33
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lungu9 Vezi mesajul
Buna,
Sunt elev in clasa a 9a si astazi la ora de romana am avut o discutie contradictorie cu profesoara mea de profil despre ruperea tainei casatoriei care consta in faptul ca:
cu ceva timp in urma(daca nu ma insel in Duminica cu Evanghelia despre Nunta din Cana Galeleii) preotul de la mine de la Biserica a zis ca singura "modalitate" de rupere a casatoriei este nefidelitatea. Am citit si pe site si pe alte siteuri si am primit referiri la pasaje din Biblie referitoare la pedepse dar nu e ceea ce cautam. Dupa mintea mea daca se rupe casatoria cred ca asta presupune, pe langa canoanele foarte drastice cum ar fi neimpartasirea timp de 15 ani, refacerea tainei casatoriei sau daca nu in intregime macar o slujba prin care sa se uneasca din nou cele doua persoane intr-un singur trup. Va rog sa ma lamuriti si in cazul in care citati din vreun Sfant Parinte sau Biblie sa imi spuneti de unde, va rog.

Multumesc mult
Draga eleve, poate ca nu ai inteles bine ce spunea preotul. Eu cred ca preotul a vorbit la modul figurat. El vrut sa spuna ca ceea ce ii poate desparti pe doi soti este adulterul unuia din ei. Dar acesta nu poate fi si un motiv de ...divort. Du-te si citeste chiar tu in Sf. Evanghelie ce spune Iisus Hristos. El spune ca singurul motiv pentru care un barbat poate sa ”isi lase sotia” este adulterul. Dar, spune Iisus Hristos, ”nici atunci”. Adica, chiar daca femeia il inseala pe barbat, el nu ar trebui sa ”o lase”, adica sa se desparta de ea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.12.2012, 05:07:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Draga eleve, poate ca nu ai inteles bine ce spunea preotul. Eu cred ca preotul a vorbit la modul figurat. El vrut sa spuna ca ceea ce ii poate desparti pe doi soti este adulterul unuia din ei. Dar acesta nu poate fi si un motiv de ...divort. Du-te si citeste chiar tu in Sf. Evanghelie ce spune Iisus Hristos. El spune ca singurul motiv pentru care un barbat poate sa ”isi lase sotia” este adulterul. Dar, spune Iisus Hristos, ”nici atunci”. Adica, chiar daca femeia il inseala pe barbat, el nu ar trebui sa ”o lase”, adica sa se desparta de ea.
Frumos cuvantul tau, ciresico!

Adica adulterul este un motiv justificat de despartire, doar pentru cei de sub Legea "veche", nu insa si pentru un crestin:
14. Fiindca barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa si femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios. Fiindca altfel copiii vostri ar fi necurati; dar acum ei sunt sfinti. (1CO 7:14)

Crestinul este dator sa ierte.
De aceea i s-a dat sa suporte adulterul(este incercat) fiindca inainte i s-a dat si puterea de a ierta; daca nu iarta inseamna ca nu e suficient de credincios si nu poate trece peste sine, nu se poate "rastigni" pe crucea pe care i-a spus Iisus s-o ia daca Il urmeaza pe El, adica daca este botezat in numele Lui, daca se numeste pe sine crestin.

24. Atunci Iisus le-a zis ucenicilor Sai: "Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie. (MT 16:24)

Last edited by Demetrius; 26.12.2012 at 07:36:29.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.12.2012, 11:32:09
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
El spune ca singurul motiv pentru care un barbat poate sa ”isi lase sotia” este adulterul. Dar, spune Iisus Hristos, ”nici atunci”. Adica, chiar daca femeia il inseala pe barbat, el nu ar trebui sa ”o lase”, adica sa se desparta de ea.
Că nu "ar trebui" este una, însă că poate adică îi este permis este altceva. Iar Hristos spune clar că într-o astfel de situație cel înșelat nu cade, nu riscă să cadă în păcatul adulterului.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Adica adulterul este un motiv justificat de despartire, doar pentru cei de sub Legea "veche", nu insa si pentru un crestin
Asta ar însemna că propovăduieea lui Hristos este de fapt propovăduirea Legii vechi și nu a celei noi, ceea ce este un non-sens. Concluzia fiind greșită, ipoteza de lucru (nu învățătura lui Hristos) este invalidată. Oricum cuvântul lui Hristos este foarte clar, că papa și obedienții lui spun altceva decât Hristos este problema lor. La câte încălcări ale cuvântului lui Dumnezeu au fost făcute de papalitate și de obedienții acesteia asta s-ar putea să fie dintre cele mai mici.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.12.2012, 13:49:47
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Frumos cuvantul tau, ciresico!

Adica adulterul este un motiv justificat de despartire, doar pentru cei de sub Legea "veche", nu insa si pentru un crestin:
14. Fiindca barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa si femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios. Fiindca altfel copiii vostri ar fi necurati; dar acum ei sunt sfinti. (1CO 7:14)

Crestinul este dator sa ierte.
De aceea i s-a dat sa suporte adulterul(este incercat) fiindca inainte i s-a dat si puterea de a ierta; daca nu iarta inseamna ca nu e suficient de credincios si nu poate trece peste sine, nu se poate "rastigni" pe crucea pe care i-a spus Iisus s-o ia daca Il urmeaza pe El, adica daca este botezat in numele Lui, daca se numeste pe sine crestin.

24. Atunci Iisus le-a zis ucenicilor Sai: "Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie. (MT 16:24)
Domnul Iisus, ce spune?

Mat 5:
2. Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter.

deci pricina de desfranare, este motiv de divort.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.12.2012, 07:15:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Domnul Iisus, ce spune?

Mat 5:
2. Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter.

deci pricina de desfranare, este motiv de divort.
Asa am crezut si eu, dar, nu te supara, e o intelegere gresita (te rog mult sa ma scuzi!).
Nu pricina de desfranare e motiv de divort, ci pricina de desfranare e justificare pentru a nu o face pe cea lasata sa comita adulter; ca sa intelegi mai usor inverseaza putin propozitiile subordonate din verset, care ar suna cam asa:
Oricine va lasa pe femeia sa o face sa savarseasca adulter cu exceptia cazului ca el o lasa datorita desfranarii lui, caz in care ea nu va mai fi vinovata de adulter; tot adulter va face si cel ce va lua pe una lasata.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, casatoriei, rupere, taina

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta ( petrecerea dupa oficierea Tainei Cununiei ) cristiboss56 Nunta 26 06.11.2015 12:12:58
Sfanta taina a casatoriei DAMIAN Nunta 6 20.10.2010 20:21:19
Taina Casatoriei si semnificatia ei Diana Carp Intrebari utilizatori 4 25.04.2010 20:27:26
binecuvintarea casatoriei aborg_2006 Nunta 5 24.05.2008 13:10:41