Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 20.10.2008, 10:06:25
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape Vezi mesajul
Poate ca v-ati saturat de mine...dar m-am intors.

Sa ne saturam de tine??????????? cum de-ti trece prin cap asa ceva??:D
Nu ne mai saturam a savura mirifica poza ce ai inserat-o la profilul tau!!!!!!!:D
Lasand gluma la o parte bine ai revenit!.. si speram, cu ganduri de iubire si liniste!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 21.10.2008, 10:28:11
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Draga s_sarpe, eu cred ca nu stii ce vorbesti daca spui astfel de lucruri, ori o faci din teribilism ori din nestiinta. Uite ca sa te lamuresti putin citeste marturisirea aceasta de mai jos. Sa te lumineze Dumnezeu! Doamne ajuta!

"Odata, in timpul unei convorbiri cu parintele Serafim, a fost pusa problema realitatii atacurilor demonice asupra oamenilor. Motovilov (fiu duhovnicesc al Sf. Serafim), care avusese parte de o educatie lumeasca, se indoia, desigur, de existenta fortelor raului. Atunci, Sfantul i-a povestit despre lupta sa teribila cu demonii timp de o mie de zile si nopti si prin puterea cuvantului sau, prin autoritatea sfinteniei sale care excludea orice posibila, ori macar urma de minciuna si exagerare, el il convinse pe Motovilov de existenta demonilor, nu ca niste fantome sau ca niste reprezentari ale imaginatiei, ci ca o realitate dura si amara.

Navalnicul Motovilov fu atat de tulburat de cele spuse de batran, incat striga din strafundul sufletului sau:
„Parinte, ce-as mai dori sa am o confruntare cu demonii!” Parintele. Alarmat, i-o taie din scurt :
„Ce-i cu dumneata, bucuria mea! (Sfantul Serafim din Sarov asa se adresa oamenilor cu apelativul "bucuria mea") Iti dai seama ce vorbesti. Daca ai stii ca cel mai mic dintre ei poate rasturna lumea cu gheara sa, nu l-ai mai provoca la lupta”„Dar, parinte, au diavolii cu adevarat gheare?”
„Ah, excelenta, ce invatati voi la universitate? Nu stii oare ca demonii nu au gheare? Ei sunt infatisati cu copite, coarne si cozi, fiindca ii este imposibil imaginatiei omenesti sa conceapa ceva mai hidos.
Iar ei sunt cu adevarat hidosi, caci faptul ca L-au parasit pe Dumnezeu in mod voit si n-au acceptat harul divin, i-a facut pe ei care inainte de cadere erau ingeri ai luminii, ingeri ai unui intuneric si orori incat nu pot fi asemanati prin nici o asemanare omeneasca. Totusi, este necesara o anumita asemanare; de aceea ei sunt infatisati ca fiin negri si urati. Dar fiind creati cu puterea si calitatile ingerilor, ei poseda o putere ata de grozava impotriva omului si a tot ceea ce este pamantesc incat, asa cum ti-am spus deja, cel mai marunt dintre ei poate rasturna lumea cu susul in jos numai cu varful unghiei.
Dar dumnezeiescul har al Sfantului Duh care ne-a fost daruit noua, crestinilor ortodocsi, ca un dar gratuit al dragostei dumnezeiesti a Dumnezeu-Omului, Domnul nostru Iisus Hristos – doar acesta ne apara de toate viclesugurile si rautatile vrajmasului”.

Atunci cand, Motovilov s-a dus la Kursk, dupa moartea parintelui Serafim, nu a obtinut prea multe informatii despre copilaria si tineretea sfantului. Dintre rudele apropiate care-l cunoscusera pe parintele Serafim de pe vremea cand era copil, unele erau pe moarte, in vreme ce altele uitasera orice fel de amanunte legate de copilaria sa. Chiar casa in care se nascuse si fusese crescut sfantul, fusese distrusa si noi cladiri se inaltasera in locul ei. Oricum, tot s-a aflat de un batran de pe vremea parintelui Serafim si care i-a oferit lui Motovilov o multime de amanunte legate de viata sfantului si care au fost incluse in toate editiile biografiilor acestuia. Calatoria la Kursk si sederea sa acolo au decurs normal. Furtuna izbucni in drumul sau inapoi, spre Voronej. Motovilov fu obligat sa-si petreaca noaptea la una din postele aflate pe drumul de la Kursk. Deoarece se afla singur in camera pentru oaspeti, isi scose manuscrisele din bagaj si incepu sa le trieze la lumina slaba a unei lumanari care de-abia lumina camera cea spatioasa. Printre cele dintai insemnari descoperite se afla descrierea vindecarii unei doamne demonizate, de vita nobila, pe nume Eropkina, la moastele Sfantului Mitrofan din Voronej.
„Ma intrebam”, scrie Motovilov, „cum oare putea fi posibil ca un crestin ortodox care se impartasea cu preacuratele si de viata datatoarele Taine ale Domnului sa ajunga a fi deodata posedat de un demon si, mai mult decat ata, pentru o perioada ata de indelungata – de peste 30 de ani. Si ma gandeam: Prostii! E cu neputinta! As vrea sa vad cum vrajmasul ar indrazni sa-si faca salas in mine, mai ales atunci cand atat de adesea ma impartasesc cu Prea Curatele Taine”.

Chiar in clipa aceea el fu inconjurat de un nor oribil, rece si urat mirositor care incepu sa patrunda in gura sa, in timp ce el facea eforturi mari sa o tina inchisa. Nefericitul Motovilov lupta cu disperare, incercand sa se apere de mirosul teribil si de frigul norului care isi facea loc treptat intr-insul. In ciuda tuturor eforturilor sale patrunse cu totul in el. Mainile aproape paralizasera si nu-si putea face nici macar semnul crucii; mintea ii ingheta de spaima si nu-si putea aminti mantuitorul nume al lui Iisus. Ceva cumplit si inpaimantator se intamplase, iar Nicolai Alexandrovici trecea prin chinuri grozave.
Un manuscris de-al sau ne ofera descrierea chinurilor prin care a trecut.
„Domnul mi-a dat sa simt in propriul meu trup si nu in vis sau in vedenie, cele trei chinuri ale iadului. Primul a fost cel al focului care nu da nici o lumina si care poate fi stins doar prin harul Prea Sfantului Duh. Aceasta grozavie a durat trei zile.
Ma simteam arzand si totusi nu ma consumam. De zece sau de unsprezece ori pe zi trebuia sa fiu curatat de funinginea iadului care-mi acoperea tot trupul si care era vizibila pentru toata lumea. Acest chin a incetat doar dupa Spovedanie si Impartasanie si datorita rugaciunilor arhiepiscopului Antonie de Voronej, care a poruncit sa se faca slujbe pentru robul lui Dumnezeu Nikolai – grav bolnav – in 47 de biserici si manastiri din cadrul eparhiei sale.
Apoi, am fost chinuit timp de doua zile de insuportabilul frig al Tartarului, in asa fel incat focul sa nu ma poate arde si nici incalzi. Dupa dorinta Inalt Prea Sfintiei Sale, arhiepiscopul Antonie de Voronej, mi-am tinut mana deasupra unei lumanari timp de o jumatate de ora si, desi era invelita cu un strat gros de funingine. Aceste doua chinuri fura vizibile pentru toata lumea; totusi, cu ajutorul Sfintei Impartasanii, puteam gusta putina hrana si bautura si puteam dormi intrucatva.
Dar cel de-al treilea chin al gheenei, desi a fost mai scurt cu o jumatate de zi, caci a durat doar o zi si jumatate (poate ceva mai mult), mi-a provocat cea mai grozava teroare si suferinta, fiindca era ceva de nedescris si de neinteles. E o minune faptul ca am ramas in viata!. Acest chin a disparut si el dupa Spovedanie si Sfanta Impartasanie. De data asta insusi episcopul Antonie imi dadu Sfanta Impartasanie cu propriile sale manie. Acest chin era viermele cel nepieritor al gheneei. (…)”
La putina vreme dupa aceasta cumplita incercare care depaseste orice alta experienta a oamenilor obisnuiti, lui Motovilov i s-a aratat patronul sau, Sf. Serafim care l-a mangaiat ca va fi vindecat odata cu expunerea moastelor Sfantului Tihon din Zadonsk si ca pana atunci diavolul care se afla in el nu-l va chinui cu prea mare cruzime.
Expunerea moastelor Sfantului Tihon a avut intr-adevar loc 30 de ani mai tarziu, iar Motovilov a trait ca sa le vada si a fost intr-adevar vindecat datorita marii sale credinte. In ziua expunerii moastelor (1865), Motovilov se afla in biserica rugandu-se si plangand amarnic fiindca Domnul nu-i daruise vindecarea pe care sufletul sau chinuit o tot astepta dupa promisiunea facuta de Sfantul Serafim de Sarov. In timpul Heruvicului, el arunca o privire catre tronul episcopal din naos si il vazu pe sfantul Tihon de acolo. Sfantul prelat il binecuvanta pe Motovilov care plangea si disparu din vedere. Motovilov fu vindecat pe loc. " (Din Capitolul IX – Sunt chinurile iadului o realitate? „O Biografie Spirituala’’ de Arhim. Lazarus Moore.)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 25.10.2008, 17:58:35
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Multumesc pt. urarile voastre de bine venit. ionela7, apreciez faptul ca ai dat copiere de undeva pt. a insera povestirea pe care am citit-o dar o stiam deja dintr-o carte pe care o am.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 25.10.2008, 18:26:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntunOM Vezi mesajul
Astept parerile voastre despre "magie"...
[SIZE=2]
Omul inainte de caderea in pacat nu avea o cunoastere patimasa, cunoastea lumea prin Dumnezeu si nu in afara relatiei cu El. Omul din ziua de astazi se multumeste cu franturi din realitate, iar daca face un "efort" in a privi lumea ca pe un intreg recurge la magie si superstitie.
Superstitiile sunt o mostenire din paganism, in care se practica pe scara larga, prezicerile si invocarile magice ale puterilor suprafiresti, din convingerea ca zeii pot fi siliti prin anumite cuvinte si gesturi, sa comunice viitorul si sa vina in ajutorul celor care ii cheama.
Traim inca in plin paganism, viata noastra este sufocata de falsele credinte. E inca foarte inradacinata in subconstientul nostru si manifestata in practici, credinta in interventia unor forte nevazute care nu au nimic de-a face cu invatatura crestina.[/SIZE]
Reply With Quote
  #95  
Vechi 30.10.2008, 16:04:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Suntem plini de griji. Desi in cadrul Sfintei Liturghii primim neincetat indemnul "toata grija cea lumeasca acum sa o lepadam", noi venim cu griji la rugaciune. Uitam ca cel care se roaga, de se va ruga plin de griji si rugaciunea i se va umple de ele. Si mai mult, dupa rugaciune numai grijile raman. De aici impietrirea inimii, uitarea, intunecarea, ... Si astfel, si neoranduielile capata radacina in noi. Ce este o casa nelocuita? Pustiu, aer inchis, spatiu neprimitor. Asa este si omul in care nu mai locuieste Dumnezeu. Da-ne Domane putere sa te avem zi de zi, clipa de clipa "la masa" in noi.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 30.10.2008, 20:27:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"In spatele duhului lumesc al "libertatii" de astazi, al lipsei de respect in Biserica lui Hristos fata de cei mari, parinti si dascali, care au frica de Dumnezeu, se ascunde sclavia duhovniceasca, stresul si anarhia, care conduce lumea la impas, la catastrofa sufleteasca si trupeasca." ( Parintele Paisie)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 11.03.2009, 20:10:23
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

mai
parerea mea e ca magia din filmele pentru copii unde binele invinge intotdeauna si chestii de genu e buna pentru ca ii ajuta pe copii sa aiba o imaginatie bogata, dar odata cu inaintarea in varsta vezi exact cum sta treaba si nu mai crezi in magie. in magie alba sau neagra sau de care o fi. odata ce gandesti rational iti dai semaa ca toate magiile sunt cele mai mari din lume
Reply With Quote
  #98  
Vechi 11.03.2009, 21:01:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rotblume Vezi mesajul
mai
parerea mea e ca magia din filmele pentru copii unde binele invinge intotdeauna si chestii de genu e buna pentru ca ii ajuta pe copii sa aiba o imaginatie bogata, dar odata cu inaintarea in varsta vezi exact cum sta treaba si nu mai crezi in magie. in magie alba sau neagra sau de care o fi. odata ce gandesti rational iti dai semaa ca toate magiile sunt cele mai mari din lume
mai, ai vrut tu să zici ceva aici, dar mai nu prea e coerent. Eu asa zic, mai , tu cum zici, mai ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 15.03.2009, 09:54:20
rotblume rotblume is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Mesaje: 31
Implicit

am vrut sa spun ca nu exista magie buna sau rea decat in filme, dar mai explicita. mai. :P
Reply With Quote
  #100  
Vechi 21.04.2009, 17:18:41
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

am vazut recent la televizor la o emisiune niste vrajitoare.
si ce as fi vrut sa le vorbesc!!! au incercat prin toate mijloacele sa caute oameni pe care sa-i prosteasca
1.desi sustin ca lucreaza cu "puterea" lui Iisus Hristos,diavolul vorbeste prin ele
2.harul divin vine doar la cei care s-au nevoit,sunt curati sufleteste si il iubesc doar pe Dumnezeu.ele nu stiu nici sa citeasca,se imbraca in haine scumpe,sa falesc cu haine de zeci de mii de euro etc
3.chiar ele au spus ca ritualul incepe seara cand se uita dezbracate intr- balta.puterea lui Hristos e prezenta cu cel care cunoaste tainele vietii duhovnicesti si e unit cu Dumnezeu TOT TIMPUL,si nu seara,pe intuneric,cand diavolul lucreaza prin aceste..nici nu stiu cum sa le mai numesc..
4.au spus (ca sa convinga si mai mult) ca un preot a fost la ele.cel care se duce la ele,mai ales daca stie la ce se asteapta,isi va avea plata.cat despre ele,numai minciuni spun satanele acestea.
5.ele cer bani.nu cunosc NIMIC despre caile Domnului.un bine facut nu are nevoie de rasplata,caci Dumnezeu da rasplata.
6.omul sa aiba rabdare si sa ceara ajutorul lui Dumnezeu.Viata nu inseamna numai comoditati,fericire si dreptate.Daca nu ar fi existat opusul acestor calitati,nu existau sfinti,nu exista durere,deznadajduire etc.sa avem rabdare si sa asteptam rabdare in ceruri,caci indiferent de necaz,indreptatirea de sine e pacat pe pamant,caci inseamna ca ne iubim pe noi si nu avem incredere in dreptatea divina.
7.Daca in Biblie spune clar sa nu mergem la vrajitori,iar in Vechiul Testament erau omorati de vii,ce ne invata ele pe noi?Ele contrazic Biblia???iar in Visul Maicii Domnului este mentionat un loc pregatite pt ei.asa ca daca au ajund sa contrazica aceste lucruri,iar oamenii se duc la ele,mult,mult am decazut.
este doar parerea mea.nu le pot suporta pe aceste vrajitoare,iar daca cineva spune ca nu a vazut niciodata pe diavolul pe pamant,sa se uite la aceste vrajitoare.
Reply With Quote
Răspunde