Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 24.06.2009, 19:01:20
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tu esti o fata desteapta nu ca mine......si restul Ardealului
Si presupun ca nu doar Ardealul.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 24.06.2009, 19:10:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Tu esti o fata desteapta nu ca mine......si restul Ardealului
Si presupun ca nu doar Ardealul.
Cine, cine e fată deșteaptă ? ? ? Îmi place să stau numai pe lângă deștepți, poate, poate mă luminez și eu ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #243  
Vechi 24.06.2009, 19:23:40
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai Fani... si nu glumesc. Acum cum o sa stai pe linga ea Cristi nu prea stiu ca e maritata si mai este si in strainatate!
Reply With Quote
  #244  
Vechi 24.06.2009, 20:03:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Pai Fani... si nu glumesc. Acum cum o sa stai pe linga ea Cristi nu prea stiu ca e maritata si mai este si in strainatate!
Citindu-i mesajele , păi . . . , Doamne ferește de ispită ! ! ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #245  
Vechi 24.06.2009, 22:31:09
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit off topic

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Parerea mea este ca postul nu are legatura cu profunzimea credintei omului.
Poti sa fii foarte credincios si sa nu postesti (suficient) din diferite motive.
.
Am ascultat recent un interviu cu parintele N.Tanase. A spus un cuvant care mi-a placut mult. Ti-l spun si tie Sophia (cred ca ti se potriveste) Spunea asa:
Daca unul care nu poate posti (din pricina bolii) sa nu posteasca. Pentru ca, daca moare din cauza acesta ( s-a ostenit pe sine fara dreapta socoteala) se numeste pe sine sinucigas. Si este socotit ca si aceia.
Daca unul care munceste nu poate posti aspru (ptr ca e nevoit sa depun un mare efort fizic) asa cum invata canoanele sa manace. Dar! sa manance mai putin decat mananca de obicei. Acesta va fi postul sau.
Cel ce din motive binecuvantate nu poate tine postul asa cum invata sfintii parinti sa isi faca propria regula. Dar! Sa o faca constient fiind, ca este in greseala. Nu sa caute sa impuna propria regula si celorlati. Ci sa-si arunce la picioarele duhovnicului neputinta sa si astfel va primi managiere.
In incheiere a mai spus ca: Bine ar fi sa mancam cat muncim si sa muncim cat mancam. Pentru ca cei ce posteau post negru 40 de zile, stateau inchisi in chilie 40 de zile si doar se rugau. Nu munceau la camp, nici nu aveau de hranit familia. Hrana, viata, osteneala lor era doar rugaciunea.
Nu e in ton cu intrebarea de inceput dar fiind singurul subiect despre post..am ales sa scriu aici.
Sa va fie de folos!
Si daca va multumeste acest raspuns legat de intrebarea de baza spun ceea ce mi-a spus Parintele Iustin Parvu.
Pentru a cuceri o cetate trebuiesc intai slabite portile..
Reply With Quote
  #246  
Vechi 24.06.2009, 23:44:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da Eduardd stiu si eu asta, am auzit-o recent chiar din Apostol mi se pare.
Deci cum spuneam si eu.
Si se mai spunea ca cel care mananca sa nu judece pe cel ce posteste si nici invers.

Bmd - da, imi place drumul de mijloc, moderatia (caldicel nu este termenul potrivit si nici frumos). Nu-mi plac extremele.
Si mai am un pacat, am observat eu insami (si altii) - nu pot prelua ceva fara a intelege semnificatia si utilitatea mai intai, fara a cerceta.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 24.06.2009, 23:48:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si mai am un pacat, am observat eu insami (si altii) - nu pot prelua ceva fara a intelege semnificatia si utilitatea mai intai, fara a cerceta.
Nu cred ca este un pacat. Asa esti tu. Este legitim sa vrei sa intelegi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #248  
Vechi 24.06.2009, 23:50:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
In incheiere a mai spus ca: Bine ar fi sa mancam cat muncim si sa muncim cat mancam. Pentru ca cei ce posteau post negru 40 de zile, stateau inchisi in chilie 40 de zile si doar se rugau. Nu munceau la camp, nici nu aveau de hranit familia. Hrana, viata, osteneala lor era doar rugaciunea.
Da, ce bine spus, noi care avem familie si multe obligatii avem si alta asceza si alta rugaciune -rugaciunea si asceza nu sunt numai postul si slujbele, ci sunt si viata noastra concreta daca o dam ca jertfa lui Dumnezeu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #249  
Vechi 24.06.2009, 23:57:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, ce bine spus, noi care avem familie si multe obligatii avem si alta asceza si alta rugaciune -rugaciunea si asceza nu sunt numai postul si slujbele, ci sunt si viata noastra concreta daca o dam ca jertfa lui Dumnezeu.
M-as bucura realmente dacă viața ta , este o jertfă continuă lui Dumneze. Spun asta , pentru ca adevărata jertfă adusă lui Dumnezeu, înseamnă făr de greș în toate, nici un milimetru nici în stânga și nici în dreapta .
Fani să nu folosim cuvinte mari , uneori pompoase, nu sunt spre folosul nimănui. Să nu încercăm să plutim deasupra celorlalți , penru că deja, iertare , îmi miroase a Mândrie și a Slavă Deșartă .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #250  
Vechi 25.06.2009, 00:08:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
M-as bucura realmente dacă viața ta , este o jertfă continuă lui Dumneze. Spun asta , pentru ca adevărata jertfă adusă lui Dumnezeu, înseamnă făr de greș în toate, nici un milimetru nici în stânga și nici în dreapta .
Fani să nu folosim cuvinte mari , uneori pompoase, nu sunt spre folosul nimănui. Să nu încercăm să plutim deasupra celorlalți , penru că deja, iertare , îmi miroase a Mândrie și a Slavă Deșartă .
Am zis 'daca', nu 'deoarece', Cristi.
Vorbeam despre ceea ce ar trebui sa incercam sa facem, noi mirenii. Nu ziceam ca fac eu...
Zic de altfel ce mi s-a spus de nu stiu cate ori de catre preotii la care ma spovedesc (sunt doi, avand in vedere ca am schimbat iar tara..), legat de lucruri foarte concrete pe care le traiesc, si in general.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 13.08.2009 23:58:18