Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.07.2009, 15:14:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

asa o sa fac, desi nu pre are mare asocierea facuta.poate doar pt curiozitaea mea an
personala. nus tiu daca e chiiar bine sa spui toto ce gandesti.nici macar duhovnicului.cred ca spovedania mireanului e diferita de cea a calugarului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.07.2009, 15:27:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Tot omul trebuie sa spuna tot gandul la duhovnic.[/COLOR] In momentul ingenuncherii la Spovedanie, nimeni nu intreaba pe cel ingenuncheat, nici preotul si nici Hristos, daca este mireon ori calugar.

Un singur gand ascuns poate constitui pista pentru o mare cadere. Sunt unele ganduri care ne par ok sau penibile, ori stupide, insa nu intotdeauna suntem in masura sa analizam in mod real cele gandite. Cei de langa noi sunt adesea mai in masura sa ne spuna cum suntem.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2009, 01:10:40
florin_moisii's Avatar
florin_moisii florin_moisii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2006
Locație: Tomesti, Iasi.
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florin_moisii
Implicit Gandesc ca

... timpul la sfinti, la Dumnezeu nu e cum gandim noi pacatosii... nu stiu daca as putea exprima ceea ce simt, ceea ce cred eu cu convingerea mea... Sunt taine de acum la care mai mult nu m-as duce cu mintea, referitor la timpul marturisirii...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.07.2009, 01:28:56
ioanton ioanton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.07.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"Acela trebuie să crească, iar eu să mă micșorez." [COLOR=darkred](Ioan 3,30)[/COLOR]
[COLOR=#8b0000][/COLOR]
[COLOR=black]Nu stiu daca, dupa Botezul Domnului, Sfantul Ioan a mai predicat. Nu cred ca mai avea de ce.[/COLOR]
[COLOR=black]Potrivit cuvintelor de la Ioan 3,30, Sfantul Ioan s'a retras, facand loc Mantuitorului.[/COLOR]

Nu stiu insa nimic exact. Dar la ce ai nevoie sa stii?
Imi pun si eu urmatoarea intrebare: daca Ioan l-a recunsocut pe Isus ca fiind Hristosul, de ce oare nu l-a urmat? Logic ar fi fost sa se inscrie primul in ceata ucenicilor lui Isus. Si totusi nu a fost asa.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.07.2009, 14:14:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanton Vezi mesajul
Imi pun si eu urmatoarea intrebare: daca Ioan l-a recunsocut pe Isus ca fiind Hristosul, de ce oare nu l-a urmat? Logic ar fi fost sa se inscrie primul in ceata ucenicilor lui Isus. Si totusi nu a fost asa.
Sfantul Ioan isi implinise rostul si menirea lui. Pentru asta se nevoise o viata.
Exista cred si riscul ca multi sa urmeze lui Ioan, iar nu lui Hristos.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.07.2009, 17:43:18
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cred ca [COLOR=darkred]maxim 1 an[/COLOR].
Gandesc la faptul ca Sfantul Ioan s'a nascut cu un an mai inainte de Hristos,
Sfantul Ioan Botezatorul era in pantecele mamei sale, slava vesnica ei cand aceasta s-a intalnit cu Maica Domnului pe care o slavim, care-L purta pe Iisus, diferenta dintre ei era cam de 6 luni:
Citat:
34. Si a zis Maria catre inger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu stiu de barbat?
35. Si raspunzand, ingerul i-a zis: Duhul Sfant Se va pogori peste tine si puterea Celui Preainalt te va umbri; pentru aceea si Sfantul care Se va naste din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema.
36. Si iata Elisabeta, rudenia ta, a zamislit si ea fiu la batranetea ei si aceasta este a sasea luna pentru ea, cea numita stearpa.
37. Ca la Dumnezeu nimic nu este cu neputinta.
38. Si a zis Maria: Iata roaba Domnului. Fie mie dupa cuvantul tau! Si ingerul a plecat de la ea.
39. Si in acele zile, sculandu-se Maria, s-a dus in graba in tinutul muntos, intr-o cetate a semintiei lui Iuda.
40. Si a intrat in casa lui Zaharia si a salutat pe Elisabeta.
41. Iar cand a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a saltat in pantecele ei si Elisabeta s-a umplut de Duh Sfant,
42. Si cu glas mare a strigat si a zis: Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau.
Deci probabil ca perioada a fost de in jur de 0.5-1 ani.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare