Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.08.2010, 14:09:49
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Da, este o pilda pentru a intelege ca judecatile lui Dumnezeu sunt total diferite de cele ale omului...!
Exact, caci cum zice parintele Paisie Aghioritul. Nu incercati sa cautati la dreptatea lumeasca, ca atunci la judecata Domnul va va zice:"Pai ti-am facut dreptate pe pamant". ci o cautati pe cea Dumnezeiasca, ca pentru aceasta ne luptam o viata intreaga, pentru dreptatea cea de la Judecata de apoi.Va recomand o carte pe care si pe mine pacatosul m-a ajutat duhovniceste, cu toate cele de astazi ale mireanului" Trezire Duhovniceasca - Parintele Paisie Aghioritul. din volumul Cuvinte Duhovnicesti, Editura Evanghelismos) Iertati-ma pe mine pacatosul.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.

Last edited by TreciLaRugaciune; 26.08.2010 at 14:12:46.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.08.2010, 15:24:16
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Era o pilda pe care nu o mai tine minte asa de bine dar am sa-ti spun ce imi amintesc ( daca vrei o citesti ai sa o gasesti in cartea "Pelerinul Roman" care toate cele scrise sunt spuse de Parintele Cleopa). Era un pustnic care trebuia sa ajunga la Constantinopol, dar pentru ca era prea batran avea nevoie de cineva ca sa-l duca. Atunci vine un mohan tanar la el si pustnicul il intreaba daca nu il poate duce la Constantinopol. Tanarul a zis : "Da, dar cu o singura conditie, pana ce nu ajungem acolo nu ai voie sa imi zici nimic.", iar batranul a acceptat. Pe drum ii cazeaza o familie care aveau un copil mic. I-au asezat la masa si i-au servit de o tava de argint. Noaptea cand s-au dus la culcare, monahul cel tanar se duce, omoara copilul, ia tava de argint si o arunca in rau. Pusticul mirandu'se se intreba:" vai oare ce-am facut am venit cu un indracit spre Constantinopol, dar amintindu-si juramantul sau a tacut din gura". Dupa care mergand spre Constantinopol au intalnit o casa cu 2 orfani. Atunci Monahul se opreste si le da foc la casa, dupa care ajung la o biserica iar monahul incepe si ii sparge geamurile cu pietre. Ne mai putand rabda batranul il intreaba pe Monah: PENTRU CE AI FACUT TOATE ACESTEA? iar atunci monahul se preschimba in inger si ii spune: Eu sunt ingerul Domnului. Iata pentru ce am facut acestea: Pe familia cu copilul si tava de argint, Am omorat copilul deoarece cand avea sa creasca ar fi devenit un criminal, asa i-am luat viata si s-a mantuit, iar tava era furata la randul ei, asa ca am aruncat-o pe rau si au gasit-o niste calugari care aveau nevoie sa-si construiasca o biserica. Casa celor 2 orfani am ars-o, iar de nu faceam aceasta acei copii aveau sa moara de foame, asa au fost luati la orfelinat si au ajuns binecredinciosi si sa aiba familia lor. Geamurile bisericii le-am spart, pentru ca era abandonata si dracii umblau in ea, asa i-am izgonit.

--Cam asta imi aduc aminte din pilda, ideea era, sa nu judecam noi pe oameni cu mintea noastra lumeasca, ca pe cat sunt de departe cerurile de la pamant atat este de dreapta si nepriceputa de mintea umana judecata si dreptatea Domnului. Asa ca nu va ingrijorati, ca Domnul are grija de toate, Pentru ca El vrea ca toata lumea sa se mantuiasca. Scuzati-mi greselile de tipar, si nu ma judecati, ca sunt si eu praf si tarana ca toata lumea. Iertati-ma.

Pilda aceasta frumoasa incepe cu acel pustnic care se intoarce de
la targ unde isi vandu-se rogojinile lucrate si pe drum vazuse o
inmormantare fastuoasa a tiranului cetatii respective, iar intorcandu-
se gasise pe avva lui sfasiat si mancat de un leu. Si in durerea lui
se intreba ce judecati face Dumnezeu de permite unui mare ticalos
sa aibe o viata de huzur plus o inmormantare cu fast iar celui sfant
ii da numai nevointe plus o moarte rusinoasa. Si atunci Dumnezeu
se indura de rugaciunile lui si ii trimite acel inger ca sa-i dea o idee
despre complexitatea dar si dreptatea judecatilor Sale.

Acuma referitor la problema din topic, mie nu mi se pare deloc
nedrept, pentru ca unii isi iau recompensele in aceasta viata, iar
altii si le vor lua in cealalta. Fiecare cum prefera. E adevarat ca
mai exista si din aceia care le prefera pe ambele, dar asa ceva e
o favoare. Sigur ca mai exista o categorie, cei ce nu au nici aici,
nici dincolo, dar asta nu mai e vina lui Dumnezeu, ci lenea sau
prostia omului.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.08.2010, 15:27:30
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Pilda aceasta frumoasa incepe cu acel pustnic care se intoarce de
la targ unde isi vandu-se rogojinile lucrate si pe drum vazuse o
inmormantare fastuoasa a tiranului cetatii respective, iar intorcandu-
se gasise pe avva lui sfasiat si mancat de un leu. Si in durerea lui
se intreba ce judecati face Dumnezeu de permite unui mare ticalos
sa aibe o viata de huzur plus o inmormantare cu fast iar celui sfant
ii da numai nevointe plus o moarte rusinoasa. Si atunci Dumnezeu
se indura de rugaciunile lui si ii trimite acel inger ca sa-i dea o idee
despre complexitatea dar si dreptatea judecatilor Sale..
Multumesc pentru completare, in sfarsit un om invatat, nu ca mine. Ce sa fac, lucrurile bune le uit, iar la viclenii si la ganduri rele sunt profesionist. Doamne Iarta-ma.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.08.2010, 15:35:29
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
e greu ptr mine sa vad cum unii isi bat joc de bani
Pentru ca sunt bani nemunciti...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.08.2010, 15:50:19
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Multumesc pentru completare, in sfarsit un om invatat, nu ca mine. Ce sa fac, lucrurile bune le uit, iar la viclenii si la ganduri rele sunt profesionist. Doamne Iarta-ma.
Eu multumesc ca mi-ati adus aminte de aceasta frumoasa pilda.
Am retinut-o, desi multe altele le-am uitat, ma lasa memoria deja,
dar aceasta m-a marcat prin profunzime si se pare ca, printre alte
multe prostii, si-a gasit totusi si ceva bun un locsor la inima mea.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.08.2010, 23:28:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Da, este o pilda pentru a intelege ca judecatile lui Dumnezeu sunt total diferite de cele ale omului...!

Si mai e o pilda, cu un bogat si un sarac, insa este mai surprinzatoare, o spun din memorie: Bogatul, care are de toate, ii da slava lui Dumnezeu pentru toate cate i le-a dat. Saracul, cand il vede pe bogat, e plin de ura: de ce lui ii dai, Doamne, si mie nu imi dai? El are prea multe si eu prea putine. Bogatul, vazand pe sarac ca se chinuie, se gandeste sa il ajute si pe el. Si Dumnezeu ii zice: Nu, tie iti voi inmulti averile, pentru ca tu imi dai slava, dar saracului ii voi lua si putinul pe care il are, pentru ca mereu cleveteste si Ma face pe Mine raspunzator pentru saracia lui.

Sa nu Il maniem pe Dumnezeu si sa ii multumim pentru ce avem si restul ni se va adauga noua! O spune cineva patit!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.08.2010, 02:18:03
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trecilarugaciune Vezi mesajul
era o pilda pe care nu o mai tine minte asa de bine dar am sa-ti spun ce imi amintesc ( daca vrei o citesti ai sa o gasesti in cartea "pelerinul roman" care toate cele scrise sunt spuse de parintele cleopa). Era un pustnic care trebuia sa ajunga la constantinopol, dar pentru ca era prea batran avea nevoie de cineva ca sa-l duca. Atunci vine un mohan tanar la el si pustnicul il intreaba daca nu il poate duce la constantinopol. Tanarul a zis : "da, dar cu o singura conditie, pana ce nu ajungem acolo nu ai voie sa imi zici nimic.", iar batranul a acceptat. Pe drum ii cazeaza o familie care aveau un copil mic. I-au asezat la masa si i-au servit de o tava de argint. Noaptea cand s-au dus la culcare, monahul cel tanar se duce, omoara copilul, ia tava de argint si o arunca in rau. Pusticul mirandu'se se intreba:" vai oare ce-am facut am venit cu un indracit spre constantinopol, dar amintindu-si juramantul sau a tacut din gura". Dupa care mergand spre constantinopol au intalnit o casa cu 2 orfani. Atunci monahul se opreste si le da foc la casa, dupa care ajung la o biserica iar monahul incepe si ii sparge geamurile cu pietre. Ne mai putand rabda batranul il intreaba pe monah: Pentru ce ai facut toate acestea? Iar atunci monahul se preschimba in inger si ii spune: Eu sunt ingerul domnului. Iata pentru ce am facut acestea: Pe familia cu copilul si tava de argint, am omorat copilul deoarece cand avea sa creasca ar fi devenit un criminal, asa i-am luat viata si s-a mantuit, iar tava era furata la randul ei, asa ca am aruncat-o pe rau si au gasit-o niste calugari care aveau nevoie sa-si construiasca o biserica. Casa celor 2 orfani am ars-o, iar de nu faceam aceasta acei copii aveau sa moara de foame, asa au fost luati la orfelinat si au ajuns binecredinciosi si sa aiba familia lor. Geamurile bisericii le-am spart, pentru ca era abandonata si dracii umblau in ea, asa i-am izgonit.

--cam asta imi aduc aminte din pilda, ideea era, sa nu judecam noi pe oameni cu mintea noastra lumeasca, ca pe cat sunt de departe cerurile de la pamant atat este de dreapta si nepriceputa de mintea umana judecata si dreptatea domnului. Asa ca nu va ingrijorati, ca domnul are grija de toate, pentru ca el vrea ca toata lumea sa se mantuiasca. Scuzati-mi greselile de tipar, si nu ma judecati, ca sunt si eu praf si tarana ca toata lumea. Iertati-ma.
da. Frumoasa pilda , mi-a placut.multumim
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.08.2010, 12:14:20
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
e greu ptr mine sa vad cum unii isi bat joc de bani si unii nu au ce manca. de ce o fi diferenta asta nu stiu.....de ce merita unii mai mult decat altii iar nu stiu...ajung sa cred in reincarnare, alta explicatie nu gasesc ptr a nu ajunge sa gandesc ca viata nu e corecta.
Viata nu e corecta dupa judecatile noastre,insa judecata lui Dumnezeu este alta.Va fi o judecata,una singura,si dupa acea judecata se va stabili dreptatea.Dincolo nu vor mai fi asemenea nedreptati.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.08.2010, 13:02:35
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
e greu ptr mine sa vad cum unii isi bat joc de bani si unii nu au ce manca. de ce o fi diferenta asta nu stiu.....de ce merita unii mai mult decat altii iar nu stiu...ajung sa cred in reincarnare, alta explicatie nu gasesc ptr a nu ajunge sa gandesc ca viata nu e corecta.
Dumnezeu le-a oranduit pe toate ca sa ne mantuim.
Unii au ca din prinosul lor sa ajute pe cei sarmani ,care si ei se vor mantui prin rabdarea saraciei .
Nu o spun eu ,am citat din scrierile par.Arsenie Boca.
Mai rau e pentru cei care au dobandit averile prin furtisaguri sau alte metode necinstite.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.08.2010, 14:21:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ne spune Sfantul Apostol Pavel ca in Hristos nu mai exista "bogat sau sarac". Asa si este de vreme ce El da lucratorilor Sai plata pentru care S-a tocmit. Celui de pe urma ii da ca si celui dintai. I-a dat talharului de pe cruce, precum le da si Sfintilor Sai, Imparatia.

Or, in Imparatie, Sfintii lui Dumnezeu nu se iau la intrecere masurandu-se in bogatia virtutilor. Acolo Sfintii Mari ai Bisericii, nu-l vor arata cu degetul pe talhar. Toti Ii aduc insa slava lui Dumnezeu pentru darurile Sale si pentru milostivirea Sa.

La fel si noi in lume, de suntem saraci sa nu ne simtim complexati de bogatia semenilor, nici sa nu ne comparam cu ei. In saracia noastra, sa ne asemanam talharului, "furand" Raiul prin smerenie si rugaciune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 20:40:27
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 17:34:44
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 21:58:42