Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 28.05.2012, 21:59:11
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

"credeti ca daca spune un preot ca nu trebuie sa credem in vise oare asa este:???sunt ei destul de buni sa ne conduca pe noi catre El???"
Nu ne spun sa nu credem pentru ca nu au relevanta ci pentru a nu cadea in plasa celui potrivnic. Nu suntem destul de "Sfinti" pentru a putea face diferenta intre visele de la Domnul si nalucirile rele...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 28.05.2012, 22:51:55
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Da. Sa intelegem ca visele si vedeniile nu fac decat sa ne sminteasca si sa ne duca la mandrie, adica departe de Dumnezeu
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asta e problema.
visul ne face sa intelegem gresit realitatea si ne poate duce pe cai gresite.
Așa cum a mers Sf Iosif cu Maria și Pruncul în Egipt, sau cum cei trei Magi, datorită unui vis s-au întors la casele lor pe altă cale și nu cum s-au înțeles cu Irod?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 29.05.2012, 02:44:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Așa cum a mers Sf Iosif cu Maria și Pruncul în Egipt, sau cum cei trei Magi, datorită unui vis s-au întors la casele lor pe altă cale și nu cum s-au înțeles cu Irod?
Ne putem noi compara cu Maica Domnului sau cu Sfantul Iosif? Sau credem ca avem misiunea magilor? Totusi, sa nu fortam lucrurile ca sa ne pice noua bine. Poate in cultul dumneavoastra visele sunt mult mai importante, dar in traditia si invatatura ortodoxa exista o retinere fata de increderea in ele.

"Daca vei crede intr-o vedenie falsa, apoi diavolul in vis te va invata " proorocii ". Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !" Pai, ce-am visat eu saptamana trecuta, s-a adeverit acum !" Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul.
Dar, ai sa-mi spui : " Parinte, dar in Scriptura spune ca a visat Iosif, a visat Daniil, a visat cutare ... ". Da. Sunt si vise de la Dumnezeu. Dar acestea sunt foarte rare in viata omului si nu le poate intelege omul, daca nu vine langa el unul care are darul deslusirii duhurilor. Duhul este unul, cum spune la Corinteni 1,12, marele Apostol Pavel, insa darurile sunt impartite."

Parintele Cleopa
Reply With Quote
  #84  
Vechi 29.05.2012, 09:01:39
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Si eu am visat la ora 5 dimineata ca bate bunicul la fereastra sa ne cheme ca moare bunica. M-am trezit sperinata si apoi n-am mai putut sa adorm iar la ora 6:30 s-a intamplat intocmai cum am visat...
acel vis ti l-ai autosugestionat tu, deoarece stiai ca bunica trage sa moara.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VISE carmenutza05 Generalitati 32 01.06.2011 00:26:13
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 18:02:49
vise silana Generalitati 9 04.08.2008 21:26:37