Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.04.2014, 00:12:15
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Inca o data, cred ca esti singurul care se crede ortodox si are "senzatia" asta.
Cand duci pomelnicul la altar, nu-ti spune nimeni cat sa dai, fiecare da dupa puteri.
Si eu si mai multi crestini,si asta e adevarul, in biserica se plateste totul de la acatiste pana la slujba de inmormantare

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Astea da sursa de scandal. Prima in special.
Pe langa astea, "problema" ta e copil mic.
De ce se numeste ajutor de inmormantare??? nu ca sa aiba omul bani pentru cele crestinesti??dar poate nu m-am facut eu inteles bine,biserica sa ia ajutorul de inmormantare doar celor care sunt crestini ortodocsi,cei care sunt de alte culte sa primeasca ei sau sa faca ce vrea omu cu banul lui poate sa se duca la crematoriu si gata
90% din crestinii tarii noastre de banii aia cumpara cele necesare inmormantarii din alte parti,si de ce sa-i faca pe altii cu bani???

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-ai vrea sa puna cumva si monopol pe nunti? Pe hainutele si lumanarile de botez?
Manualele de religie?
Pe tot ce tine de ritual religios in cadrul unui cult,indiferent ce cult e el,esti ortodox ai murit cumpara nene cruce de la biserica ca si biserica te-a ajutat pe tine cat ai trait la fel tot ce tine de un anumit eveniment din viata unui om,vrei sa-ti cumperi icoana cumpara de la biserica,nu e monopol e un fel de drept de autor daca vrei sa-i zici asa.Cu manualul la fel sa nu fie alternativ sa fie de la BOR
Daca nu esti crestin si vrei nunta la malul marii si sa stai necununat treaba ta poti sa faci ce vrei cu banii tai


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Uite o masura si mai buna: fiecare familie, cu exceptia situatie in care e caz social venit pe membru de familie mai mic de 50% din salariul minim pe economie) sa contribuie lunar cu 1% din venituri in cadrul parohiei unde este inscrisa.
Si are la schimb toate serviciile gratis.
Altfel, sa fie taxati usturator.
Nu poti sa iei de la toate familiile din tara ci doar la cei care se declara ortodocsi,in fine si asa ajungi la o suma apropiata de a mea(sau mai mica) adica 4000 lei persoana pe viata,dar scuteste preotii si biserica de munca cu atelierele de cruci magazine etc

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Punem pariu ca nu vor fi amatori, nici macar din categoria celor care "se smintesc" ca platesc servicii de genul asta de cateva ori in viata?
Daca le opresti din salariu e posibil sa nu fie amatori,dar daca in schimbul banilor biserica ofera servicii cine nu ar cumpara??plus ca si biserica sa puna reguli,te folosesti de biserica,mergi la slujba,vrei botez inseamna ca esti credincios,crestin,atunci tot ce ai nevoie in cadrul acestor ceremonii cumpara de la biserica si nu de la tiganul din coltul strazii

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai punem si o casatorie si doua botezuri, si dupa 70 ani traiti ca bun crestin ai contribuit la biserica cu 7000 RON, adica cam 100ron pe AN, cam cat abonamentul la Internet si TV si telefon pe LUNA.

Si uite asa am desfiintatat lacomia asta preoteasca!
Si pana la urma care este scopul crestinului?? sa dea cat mai mult sau sa se apropie de biserica si de Hristos? adica ne intereseaza cuantumul??prea multa bogatie strica si preotului si crestinului de rand
Preotul sa aiba toate cele necesare traiului iar crestinul prin cumpararea de produse sa asigure bunul mers al bisericii,eu asa zic ca e crestineste



Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In timp ce un adventist sau baptist cu venituri medii care da 10% din veniturile (BRUTE) fara sa se planga ca e jefuit sau ca pastorii sunt lacomi, contribuie cu cel putin 4000 RON pe AN.
In primul rand ca aia sunt eretici si nu trebuie sa ne luam dupa ei,dar ca sa-ti raspund iti spun doar atat ca la noi se moare de foame,am vecini varstnici la bloc unde dintr-o pensie de 1000 lei mai raman cu 300,400 de lei bani curati dupa plata datoriilor si medicamentelor,si traiesc cu paine si ceai pana la urmatoarea pensie.
Da-mi mie salariul unui baptist din america si iti promit ca dau LUNAR bisericii 30%,in america salariul minim e 1500$ asta daca livrezi pizza,daca ai vreo meserie mai buna sari de 4000$ te cred si eu ca iti convine sa dai 10% aici se traieste cu 2$ pe zi
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.04.2014, 00:33:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Da-mi mie salariul unui baptist din america si iti promit ca dau LUNAR bisericii 30%,in america salariul minim e 1500$ asta daca livrezi pizza,daca ai vreo meserie mai buna sari de 4000$ te cred si eu ca iti convine sa dai 10% aici se traieste cu 2$ pe zi
Nu fii asa sigur că "îți convine să dai 10%" (de 30% nici nu mai vorbesc), chiar și în America. Viața e scumpă, e destul de greu mai ales dacă numai unul câștigă mai bine în familie. La noi la biserică se sugerează să dai 4% din salariul brut/an, iar eu una nu sunt în stare să-i dau nici pe ăia... dar nu-i problemă, nu mă dă nimeni afară din biserică pentru asta, nici nu mă "taie" de la rugăciuni. :)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 28.04.2014, 00:46:49
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Si ce se face din aia 4%??tot la fel ca aici?? si acolo biserica e plina de nevoi??
Hai ca aici inteleg,suntem un stat sarac,statul nu da suficienti bani bisericii si astfel e nevoita sa se mai "completeze" de la enoriasi.
Si oricum cotizatul asta nu e rau pentru ca macar stii ca ajuti biserica,nu ca la noi sa platesti la nunta,botez adica fiecare ritual in parte
Mai bine suna sa ajuti biserica decat sa platesti pt rugaciuni
Reply With Quote
  #54  
Vechi 28.04.2014, 01:22:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai o obsesie cu "sa platesti pentru rugaciuni" complet rupta de realitate desi ti si-a spus ca:

1. Suma "pentru rugaciuni" e destul de mica, chiar insignifianta fata de ceea cu care ar trebui sa contribuie omul la biserica.
Lunar.
Sa te scandalizezi pentru o suma care ANUAL e mai mica decat platesti pentru diverse distractii LUNAR, este ridicol.

2. Suma NU e oligatorie

3. Nici "rugaciunile" nu sunt obligatorii sa ti le faca altul, le poti face singur acasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 28.04.2014, 02:07:33
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Si ce se face din aia 4%??tot la fel ca aici?? si acolo biserica e plina de nevoi??
Hai ca aici inteleg,suntem un stat sarac,statul nu da suficienti bani bisericii si astfel e nevoita sa se mai "completeze" de la enoriasi.
Si oricum cotizatul asta nu e rau pentru ca macar stii ca ajuti biserica,nu ca la noi sa platesti la nunta,botez adica fiecare ritual in parte
Mai bine suna sa ajuti biserica decat sa platesti pt rugaciuni
Se întreține biserica și preoții, diaconii, etc. Că aici nu au niciun venit de la stat. În plus, se fac și acțiuni caritabile, interne si internaționale.
Pentru cununie, botez etc. sunt și aici niste sume care se plătesc, nu-i gratis... dar dacă enoriașii nu au posibilități, sunt înțelegători. Am o prietenă care a trecut la Domnul în ianuarie, si pentru că soțul n-avea posibilități, fiind pensionar, i-a plătit biserica $4000 cheltuielile de înmormântare la cimitir.

În fine, nu mai fii obsedat de chestia asta că "dai bani pentru rugăciuni". Tu faci o donație din bunăvoință, dacă vrei, pentru bunul mers al treburilor bisericii, care este în lume și trebuie întreținuta cu bani, că viata nu e gratis nicăieri. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 28.04.2014, 02:38:32
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai o obsesie cu "sa platesti pentru rugaciuni" complet rupta de realitate desi ti si-a spus ca:

1. Suma "pentru rugaciuni" e destul de mica, chiar insignifianta fata de ceea cu care ar trebui sa contribuie omul la biserica.
Lunar.
Sa te scandalizezi pentru o suma care ANUAL e mai mica decat platesti pentru diverse distractii LUNAR, este ridicol.
Mai intelegeti ca nu ma intereseaza suma ci pentru ce se plateste si modul in care se face,daca vreau sa fac nunta trebuie sa merg la biserica din cartier,intr-o parte e 500 de lei in alta 700 trebuie sa stau eu acum sa negociez cu preotul daca am daca n-am,cat dau?? ce e biserica bazar,piata?? e chiar penibil si ridicol pentru un preot care vine cu aghiasma sa stea sa astepte la usa pana vine baba sa-i dea 2 lei,ma uit in ochii lor si vad ca e stanjenitor si pentru ei ca dupa o sfestanie sa-i zici "stai parinte ca nu mai stiu unde mi-am pus portofelul".

Sa se gaseasca o alta modalitate daca autofinantarea zici ca nu e buna atunci sa fie ca tine cu o cotizatie.
Si inca ceva sa zicem ca oi fi eu prost si doar mie mi se pare ciudat si necrestinesc ca rugaciunile sau diferite ritualuri religioase sa fie platite preotului care le desfasoara,spune-mi si mie te rog frumos ce zic Sfintii Parinti sau Scripturile despre aceasta practica,daca scrie undeva,sau poate daca cunosti istorie bisericeasca ortodoxa cine a venit cu aceasta practica si de cand e ea ca poate imi scapa mie ceva,mie mi-a ramas fixat in minte "fara plata ati primit fara plata sa dati" sau sa-mi spuneti la ce se referea Iisus Hristos cand a spus asta.Poate am interpretat eu gresit referindu-ma la bani poate El a vrut sa spuna altceva

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
În fine, nu mai fii obsedat de chestia asta că "dai bani pentru rugăciuni". Tu faci o donație din bunăvoință, dacă vrei, pentru bunul mers al treburilor bisericii, care este în lume și trebuie întreținuta cu bani, că viata nu e gratis nicăieri. Doamne ajută!
Bine,daca voi ziceti ca atunci cand am sa fac nunta sa-mi imaginez ca dau bisericii si nu "prestatiei" religioase asa am sa fac :)
Oricum daca nu se schimba nimic si o sa se procedeze la fel in biserica stiu ce am de facut,imi aleg un preot sau duhovnic ii dau 2000 de euro la 10 ani pentru bunul mers al bisericii(sau fac eu o socoteala ca sa iasa bine) si ii zic:
"parinte de acum incolo pentru mine si familia mea nunta,botezuri,pomeniri de sarbatori le faci gratis" ca sa fiu eu impacat sufleteste

Last edited by FearGod; 28.04.2014 at 02:59:14.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 28.04.2014, 11:09:04
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul


Ti se pare ca sfantul Pavel se refera la templu adica statul?? preotii mananca si de la stat si de la templu(enoriasi) despre ce vorbim?? sa se hotarasca de unde mananca,una din doua,eu nu zic sa fie sarantoci dar parca e prea multa lacomie in casa Domnului,vrei sa te insori scoti banul,botez la fel etc
Eu nu zic ca trebuie sa fie sarantoci dar nu-mi place mie chestia asta cu bani de la credinciosi,e suficient salariul de la stat,citeam aici pe forum spunea cineva ca si calugarii au salariu carte de munca pensie,ma intreb si eu ce credinta mai e si asta?? daca e asa de bine hai sa ne facem toti calugari,scapam si noi de stresul vietii de zi cu zi



Matale stii ce salarii au preotii? Hai sa iti spun eu: am un prieten care este preot de cateva luni. Lunar el ia de la protoierie imensul salariu de 30 de lei. Atat ii ramane de luat dupa ce in prealabil i se retin toate contributiile catre bugetul de stat. Pana la 800 de lei trebuie sa completeze din veniturile parohiei. Ghici ce se intampla in luna in care nu are venituri. Exact, ramane cu 30 de lei in buzunar. Mai sunt si cazuri fericite care raman cu vreo 250 de lei, dar asta dupa vreo 10 ani de vechime.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.04.2014, 11:21:03
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citeste ce am spus si in alte comentarii,eu nu ma refer ca preotul castiga mult,am inteles se castiga putin e nevoie de completari.
Toata lumea imi sare in cap ca "domne dar nu e mult" dar nu asta vreau sa subliniez,decat sa ceara bani enoriasilor cu ocazia diferitelor sarbatori si prestatii religioase mai bine se gaseste alta solutie de strans sau facut bani.
Pentru ca baba de la tara te intreaba: " a venit maica preotul??" da a venit "si cat i-ai dat??" si uite asa ramane in memoria poporului ca preotul vine pentru bani,ce crezi ca lumea are multa scoala.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.04.2014, 11:27:58
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Citeste ce am spus si in alte comentarii,eu nu ma refer ca preotul castiga mult,am inteles se castiga putin e nevoie de completari.
Toata lumea imi sare in cap ca "domne dar nu e mult" dar nu asta vreau sa subliniez,decat sa ceara bani enoriasilor cu ocazia diferitelor sarbatori si prestatii religioase mai bine se gaseste alta solutie de strans sau facut bani.
Pentru ca baba de la tara te intreaba: " a venit maica preotul??" da a venit "si cat i-ai dat??" si uite asa ramane in memoria poporului ca preotul vine pentru bani,ce crezi ca lumea are multa scoala.
Matale erai contrariat de faptul ca se cer bani in Biserica. Eu ti-am arata motivul. Acum ca matale nu iti convine sa dai bani la Biserica, nu-i problema. Nu te obliga nimeni.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 28.04.2014, 11:40:10
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Matale erai contrariat de faptul ca se cer bani in Biserica. Eu ti-am arata motivul. Acum ca matale nu iti convine sa dai bani la Biserica, nu-i problema. Nu te obliga nimeni.
Citeste bai nene titlul topicului si ce spun eu inainte sa faci comentarii ca altfel ne crede lumea prosti,ce scrie acolo?? "de ce se dau bani pentru rugaciuni" nu de ce cere biserica bani.Cum ai ajuns tu la concluzia ca nu vreau eu sa dau bani bisericii??
Reply With Quote
Răspunde