Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2008, 11:39:25
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Eu am grupa B III
Intradevar este important sa tinem cont de alimentatie in funcite de grupa.
Eu am fost aici la un doctor naturist.
Am facut analiza la singe inainte de a ma prezenta la el.
Am primit sfaturi si lista cu ce trebuie sa maninc : carne de curcan , iepure , si tot ce tine de vinat. Nici gind port vita sau pui.
Multe vegetale in afara de rosii.
Sa-mi i-au gindul de la dulciuri mai ales ciocolata.:)
Nu pot sa tin regimul asta strict oricum incerc sa ma abtin de la pork si vita.
Se poate cit pe net: "Eat rigt 4 yoour type"
Am vazut si eu un "pachet de muschi" care explica la TV cum sa mancam diferit functie de grupa sangvina. Am auzit ca ar fi scris si o carte. Banuiesc ca ii merge bine financiar.
Parerea mea: prea multa atentie acordata trupului. Singura logica a acestei diete ar fi predispozitia la anumite boli, functie de grupa sangvina si incercarea de a le preveni.
Hartford, ti-am citat mesajul pentru ca vreau sa subliniez: tu ai fost la un medic pentru regimul asta, ai facut analize. Nu putem recomanda acelasi regim altei persoane cu aceeasi grupa de sange,pentru ca S-AR PUTEA SA-I FACA RAU! De exemplu, carnea de curcan si de vanat nu e recomandata celor care au guta, sau pietre la rinichi, sau acid uric mare.
Rosiile au vitamina B. Au antioxidanti si se zice ca previn forme de cancer. Dar mai au si oxalati, in cantitate mare pot afecta rinichii- teoretic. (practic, trebuie sa mananci cantitati industriale ca sa se intample asta).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2008, 11:51:18
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Sunt multe diete care promit intarzierea batranetii. Ca principii, medical vorbind, e bine sa fie totul cu masura, sa ne mentinem greutatea cu trecerea anilor. Sa mancam des si putin: 3 mese principale si 2 gustari, sa evitam sunca, slana, untura, sa mancam salate la mesele principale, zilnic legume si fructe, sa bem apa destula.
ATENTIE! stiu ca apa calda pe nemancate scade in greutate, dar nu e indicata zilnic! Va puteti imbolnavi! Incercati maxim de 2 ori pe luna.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2008, 12:16:19
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

sotul tine si posturile din cursul saptamanii cele de miercuri si vineri pe langa alea mari deci chiar nu mananca exagerat doar ca mananca seara si nu mananca slanina si din astea mananca mancare gatita nu bea alcool nu fumeaza insa a baut multa cafea expreso din aia tare
poate sa fie si de la cafea?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2008, 14:52:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
sotul meu nu este asa gras are 1,75 si 80 de kile m-am cam mirat de rezultate dar poate ca s-a ingrasat brusc inainte avea 68 de kile si s-a strabilizat pe la 70 si apoi iar s-a ingrasat dar dupa nr de kile si dupa felul cum arata nu e gras poate si din cauza ca mananca seara mai mult si ce nu trebuie adica masa de pranz
Colesterolul nu il au numai oamenii grasi,cunosc oameni slabi cu coleterol 300 .Eu nu sint o mincacioasa si tin toate posturile dar copul produce mai mult colesterol decit trebuie deci ar trebui medicamente dar fug de ele.Dupa ora 7 seara nu e recomandat sa maninci, poate o fructa.
Z Lidia normal fiecare grupa are regim diferit.Am informatii despre toate grupele sper sa am timp sa mai scriu cite ceva.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2008, 15:21:46
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Cand esti sanatos, fiecare grupa poate avea regim diferit. Cand apare boala sau analize modificate, e regim pentru fiecare boala.
Unii au colesterol crescut chiar daca sunt slabi si mananca vegetarian, e adevarat. Altii au colesterol bun si mananca de toate!
Dar, altii au kilograme peste normal sau nu respecta dieta.
Dieta pentru colesterol crescut, de respectat 3 luni incontinuu dupa care se repeta colesterolul; de respectat chiar daca luati pastile de scadere a colesterolului: se evita grasimile animale: slanina, untura, sunca, fara carne de porc,chiar cea slaba, se curata pielita de gaina caci are grasime sub ea, se renunta la unt, laptele e bun cel semi-degresat, nu cel integral, branza are mai multa grasime ca laptele, si mai multe calorii. Se evita branza de oaie, sau cea grasa de vaca, se mananca mai putina branza- de vaca. Contine calciu, nu e bine de scos de tot din alimentatie. E recomandata miscare, mers pe jos, macar, pentru cine nu e prea bolnav (cei cu dureri cardiace au nevoie de sfatul medicului pentru miscare).
Pastile pentru colesterol se pot recomanda de exemplu celor cu diabet chiar daca au valoarea normala, medicul hotaraste.
Insa, la cei care au probleme cu ficatul, sau transaminaze crescute, e mai greu de scazut cu pastile.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.02.2008, 14:21:57
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

da asa este lipsa de miscare creaza multe probleme
dar in ziua de azi mai toata lumea merge cu masina ,nimeni nu mai aretimp sa stea sa mearga pe jos
ceea ce o sa facem o sa profitam de post din plin ,multumesc de raspunsuri
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.02.2008, 14:26:01
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

e bine sa tinem post ,dar nu cu paste ,cu fainoase ,cartofi prajiti,margarina,etc.cum se obisnuieste.sa mancam multe legume si fructe
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.02.2008, 15:09:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Eu am citit ca stresul e cel care impiedica eliminarea grasimilor din singe si acestea se depun pe vasele de singe.
E adevarat cunosc persoane(sot ,sotie) care maninca la fel iar sotul are colesterol si transaminaze marite,pt.ca sotul are o meserie care il solicita nervos(medic stomatolog).
-cu toate ca au mancat ponderat .
Iar cu grupa sanguina ,am citit ceva ,sunt persoane care prefera anumite alimente ,cei cu gr.AB IV-sunt predispusi spre alimentatie vegetariana
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.02.2008, 15:28:37
irinafm irinafm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 23
Implicit

anita nu stiu daca este o chestie generala, dar eu am grupa ABIV si nu sunt vegetariana, dar intreadevar, prefer legumele si fructele
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.02.2008, 15:36:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinafm
anita nu stiu daca este o chestie generala, dar eu am grupa ABIV si nu sunt vegetariana, dar intreadevar, prefer legumele si fructele
Si eu am aceasta grupa si ma simt bine cand maninc vegetale ,chiar si gatite ,mai mult decat carne.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul si alimentatia pentru sportivi elcipo Postul 39 14.04.2016 09:32:16
Alimentatia, sufletul si trupul omului sophia Generalitati 22 14.03.2010 01:39:51
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 11:42:44