Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #961  
Vechi 29.06.2011, 12:08:38
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
" Rugaciune catre Isus Hristos
Doamne Isuse stim ca suntem pacatosi si cu toate astea mai stim ca tu ne iubesti ai grija de noi si invatane sa te iubim, ajuta-ne sa te gasim avem nevoie de tine doamne nu ne parasi."
( Pe fata voia sa inchipuiasca Maica Domnului si Pruncul ca iconita...)
....
Principala problema e ca nu le-am cumparat de la biserica. Ci de pe strada.
Corect este "învăța-ne" nu invatane..
Iar numele Domnului se scrie cu literă mare.
Am văzut și eu comersanți ce vindeau cărțulii de rugăciune ( gen Talismanul etc.) în stradă.
Nu cumpărați aceste lucruri.
  #962  
Vechi 29.06.2011, 12:16:10
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

In prima epistola catre Timotei, cap 4 scrie de unii care vor opri de la casatorie (operirea casatoriei la preotii catolici, zic unii) si unii care vor oprii de la unele bucate, contrar invataturilor lui Dumnezeu. Nu intra adventistii in aceasta categorie ?

Am vazut ca unii neo(protestanti) nu au nimic cu ce srie in Crezul ortodox dar nu o considera pe Fecioara Maria nascatoare de Dumnezeu. Ce calitati ale unei "nascatoare" nu le indeplineste Fecioara Maria din punctul vostru de vedere ?
  #963  
Vechi 29.06.2011, 13:34:31
lorely01 lorely01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

asta nu e un pacat?..de ce trebuie criticate alte culte? cu ce ne ajuta pe noi in ce cred sau nu cred ceilalti? ne mantuim mai repede sufletul denigrandu-i pe altii? a nu se intelege ca fac parte din alte culte..sunt ortodox..insa tare bine ar fi sa-si vada fiecare om lungul nasului si sa se concentreze asupra propriilor teme care le are de efectuat

fiecare cu drumul si crucea lui

'iubeste-ti aproapele' parca ,nu? :)
  #964  
Vechi 29.06.2011, 14:18:54
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Am vazut ca unii neo(protestanti) nu au nimic cu ce scrie in Crezul ortodox dar nu o considera pe Fecioara Maria nascatoare de Dumnezeu. Ce calitati ale unei "nascatoare" nu le indeplineste Fecioara Maria din punctul vostru de vedere ?
Feciara Maria L-a nascut pe Hristos Domnul.
El este Om adevarat si Dumnezeu adevarat.

Titulatura "nascatoare de Dumnezeu" nu este gresita dar este incompleta.
La fel cum incomplet ar fi temenul "nascatoare de Om".
Fecioara Maria nu este doar nascatoare de om si nici doar nascatoare de Dumnezeu.

Din punctul meu de vedere termenul corect este "nascatoare de Dumnezeu-Om".
  #965  
Vechi 29.06.2011, 14:34:27
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Interdictia casatoriei si a mincarii unor alimente facuta arbitrar si rezultata din influenta rea a avut loc in scolile de subofiteri nazisti in timpul razboiului.
Dealtfel si purtarea semnului 666 pe banderole pe brat din pareta majoritatii popolatei Renaniei ocupata de nemti si a stemei Reichului la cascheta nemteasca tot atunci a avut loc fiind legata de pacatul prigonirii celorlallte popoare si mai cu seama ca tiganilor si evreilor-chipurile pentru propsirea rasei ariene/albe.
  #966  
Vechi 29.06.2011, 14:48:46
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Si apoi ca sa iei la intrebari adventistii sau orice alt cult protestant ca "de ce nu are aceesi dogma cu cea ortodoxa" este in definitiv o inechitate.
Mai cu seama ca devotiunea in cultul Mariei nu se bazeaza (doar) pe Biblie ci si pe traditie, revelatii, taine secrete si alte apocrife.
Pe cind ramurile desprinse din catolicism cind au protestat impotriva nedreptatilor si opresiunii au plecat doar cu Biblia in mina fara alte teologii avansate sau documente -mai mult sau mai putin revelatoare.
Iar pentru faptul ca unele apocrife nu sint incluse in Biblie iar nu ei sint de vina ci sinodul de la Niceea- ocazie cu care multe carti si evanghelii fiind considerate "eretice" au fost arse in mod organizat si astfel unele dintre ele pierdute pentru totdeauna.
Sa nu uitam ca lungi perioade in istorie era interzisa detinerea exemplarelor Bibliei de catre mireni inclusiv interpretarea ei.

Last edited by Mihai36; 29.06.2011 at 14:52:47.
  #967  
Vechi 29.06.2011, 14:57:48
lorely01 lorely01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Interdictia casatoriei si a mincarii unor alimente facuta arbitrar si rezultata din influenta rea a avut loc in scolile de subofiteri nazisti in timpul razboiului.
Dealtfel si purtarea semnului 666 pe banderole pe brat din pareta majoritatii popolatei Renaniei ocupata de nemti si a stemei Reichului la cascheta nemteasca tot atunci a avut loc fiind legata de pacatul prigonirii celorlallte popoare si mai cu seama ca tiganilor si evreilor-chipurile pentru propsirea rasei ariene/albe.
mihai,ai atins un subiect sensibil si ignorat cu desavarsire, desi foarte disputat :666

il cautam pe codul de bare,il cautam pe telefoane,pe computere,peste tot' il gasim'...dar de ce nimeni nu-l cauta in mintea proprie si in fapta proprie? ca doar este zis ca vor fi insemnati in frunte si pe mana dreapta...nu pe etichetele produselor..
  #968  
Vechi 29.06.2011, 15:43:48
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Da, era purtat doar de cei care coalizasera cu nemtii ca sa fie deosebiti iar celorlalti nu li se permitea sa cumpere sau sa vinda minic. In fiecare pravalie si in piete erau fie soldati fie voluntari care pazeau,
Urmasii acelora povestesc de la parinti cum se turnau uni pe altii fiindca multi purtau doar casa poata cumpara.
Apoi nemtii si-au dat seama -ca in acest fel ii forteaza sa emigreze de foame in zone de unde puteau contribui mai nestingheriti la miscarea de rezistenta- si au renuntat la banderole.

Fiindca din pacate nu avem o interpretare istorica si revelata a Apocalipsei si a altor versete din Daniel tindem sa asteptam ceea ce a trecut deci ne va fi greu sa deosebim trimbita evenimentelor viitoare incit riscam sa luam de rau si ceea ce se va dovedi de bine.
Mai cu seama ca nu stim la ce se refera cele 42 de luni de "calcare in picioare" a curtii exterioare a Cortului lui Dumnezeu venit sa locuiasca pe pamint cu oamenii si in care se afla inclusiv Tronul.

Last edited by Mihai36; 29.06.2011 at 15:46:45.
  #969  
Vechi 29.06.2011, 16:23:41
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Apoi mai sint si alte indicii care trebuie luate in considerare -tot din VT- in legatura atit cu succesiunea evenimentelor si perioadelor cit si cu posibilele intrupari divine.
Aratarea slavei li Dumnezeu in ochii popoarelor amintita de cel putin doua ori si efortul lui Dumnezeu de a se face cunoscut ar putea sa insemne o prezenta intrupata (Savaot rege, Tronul, Duhul Sfint).
De ex in Isaia 52 o posibila aparitie sau intrupare este numita la fel ca si Iisus cu apelativul "Sluga Mea" :
14. Precum mulți s-au spăimântat de El - așa de schimonosită li era înfățișarea Lui, și chipul Lui atât de fără asemănare cu oamenii, -
15. Tot așa va fi pricină de uimire pentru multe popoare; înaintea Lui regii vor închide gura, că acum văd ceea ce nu li s-a spus, și înțeleg ceea ce n-au auzit.

Iar in cap 41 printre alte amanunte este descrisa o confruntare polemica intre Dumnezeu si niste posibili contestatari care isi aroga calitatea de profeti in detrimentul lui Dumnezeu- pe care se pare ca il contesta odata cu eventualele sale noi profetii:
21. Veniți și vă apărați pricina voastră, zice Domnul; apropiați-vă cu dovezile voastre, zice regele lui Iacov.
22. Să se apropie și să ne spună mai dinainte ceea ce va fi! Vremea cea străveche, așa cum ne-au dat de știre, cu de-amănuntul o vom cerceta și viitorul pe care-l proorocesc vom vedea ce este.
23. Vestiți cele ce vor fi în vremile mai de pe urmă, ca să știm că sunteți dumnezei! Haidem! Bine sau rău, faceți ceva ca să ne putem încerca puterea!
24. Dar iată că lucrarea voastră este nimic și nimic sânteti și voi, urâciune este a vă alege!
25. De la miazănoapte l-am chemat ca să vină, de la răsărit l-am chemat pe nume. El a călcat în picioare pe satrapi ca pe noroi, cum calcă olarul lutul.
26. Cine l-a descoperit odinioară ca să-l știm și cu mult înainte ca să zicem: "Este adevărat?" Dar nimeni n-a descoperit nimic, nimeni n-a vestit nimic și nimeni n-a auzit cuvintele voastre.
27. Eu Cel dintâi am zis Sionului: "Iată-i, iată-i!" și Ierusalimului am adus veste nouă.
28. Privesc și nu este nimeni; printre ei nu se află nici un profet. Eu îi întreb: "De unde vine el?" Dar ei nu răspund nimic!
29. Drept aceea, toți sunt nimic, lucrările lor deșertăciune, idolii lor sunt vânare de vânt!

Last edited by Mihai36; 29.06.2011 at 16:30:43.
  #970  
Vechi 29.06.2011, 16:32:01
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Capitolul 42
1. Iată Sluga Mea pe Care o sprijin, Alesul Meu, întru Care binevoiește sufletul Meu. Pus-am peste El Duhul Meu și El va propovădui popoarelor legea Mea. 2. Nu va striga, nici nu va grăi tare, și în piețe nu se va auzi glasul Lui. 3. Trestia frântă nu o va zdrobi și feștila ce fumegă nu o va stinge. El va propovădui legea Mea cu credincioșie; 4. El nu va fi nici obosit, nici sleit de puteri, până ce nu va fi așezat legea pe pământ; căci învățătura Lui toate ținuturile o așteaptă.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38