Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.11.2012, 10:16:42
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
In primiul rand Guatama Siddhartha a atins iluminarea(budha inseamna iluminatul) cu aproximativ 600 de ani inainte de nasterea lui Iisus,si oricum el nu pretindea detinerea unui mesaj divin sau mantuirea cuiva,desi invataturile lui isi au origini in hinduism,iar crestinismul are mai multe asemanari in plan ideologic si doctrinar cu religia hindusa,bineinteles ipotetic vorbind si la nivel doar speculativ.Insa ce vreau sa spun este ca nu vad cum ar fi -o paradigma existinsa a crestinismului-.Poate doar in isihasm prin tehnicile de respiriatie ale monahilor probabil preluate de la yoghini,sau prin atingerea perfectiunii spirituale dar asta este un ideal comun tuturor religiilor .Iisus la fel ca si Budha au atins perfectiunea umana unul prin mesajul iubirii,celalalt prin inlaturarea suferintei si atingerea iluminarii prin meditatie.Insa legatura dintr-e cei doi o poate face fiecare la nivel subiectic,zic eu....

Budismul este putin cunoscut la noi in tara.

Textele traduse, care descriu aceasta invatatura, evidentiaza principii aparent contradictorii cu principiile religiilor teiste.

Budismul poarta acelasi mesaj de iubire care a fost propovaduit si de Hristos. Insa acesta este extins la toate fiintele indiferent de forma pe care o au, nu doar la oameni.

Sutra Lotusului - un discurs a lui Sakyamuni din ultima parte a vietii sale - sta la baza sistemului "iubirii" budist - Vehiculul Bodhisattvic sau Marele Vehicul (Mahayana).

Acesta descrie in detaliu "virtutile iubirii" - actiuni motivate de iubirea pentru ceilalti - denumite generic "actiuni perfecte" - paramita (param - ita actiunile care ne trec oceanul suferintei pe malul nepatimirii).

Sutra Inimii - descopera cum mintea poate fi curatata de forme si inchipuri pentru a ajunge sa fie perfect limpede, curata, si astfel sa fie unita cu Adancul Adevarului.

Prima invatatura matureaza extazul iubirii, cea de a doua matureaza intelegerea esentiala sau intelepciunea.

Prima este denumita Calea Vasta, a doua Calea Profunda.

Amandoua sunt aduse progresiv la coincidenta in continuumul mintii.
__________________

Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.11.2012, 12:08:46
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Budismul este putin cunoscut la noi in tara.

Textele traduse, care descriu aceasta invatatura, evidentiaza principii aparent contradictorii cu principiile religiilor teiste.

Budismul poarta acelasi mesaj de iubire care a fost propovaduit si de Hristos. Insa acesta este extins la toate fiintele indiferent de forma pe care o au, nu doar la oameni.

Sutra Lotusului - un discurs a lui Sakyamuni din ultima parte a vietii sale - sta la baza sistemului "iubirii" budist - Vehiculul Bodhisattvic sau Marele Vehicul (Mahayana).

Acesta descrie in detaliu "virtutile iubirii" - actiuni motivate de iubirea pentru ceilalti - denumite generic "actiuni perfecte" - paramita (param - ita actiunile care ne trec oceanul suferintei pe malul nepatimirii).

Sutra Inimii - descopera cum mintea poate fi curatata de forme si inchipuri pentru a ajunge sa fie perfect limpede, curata, si astfel sa fie unita cu Adancul Adevarului.

Prima invatatura matureaza extazul iubirii, cea de a doua matureaza intelegerea esentiala sau intelepciunea.

Prima este denumita Calea Vasta, a doua Calea Profunda.

Amandoua sunt aduse progresiv la coincidenta in continuumul mintii.
Pentru a practica meditatia propusa de Budha ai nevoie si de o doza de egoism fiindca nu practici iubirea neconditionata pe care o cerea Iisus,ci trebiue sa te izolezi pentru a ajunge la eliberea completa, la starea de nirvana.Si daca nu o sa ajungi la acea stare,unirea cu Brahman in conceptia hindusa,te vei reincarna.Iisus cerea doar iubirea.Sunt multe cai de a te uni cu universul,fiecare o alege pe cea care i se potriveste...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.11.2012, 15:01:17
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Pentru a practica meditatia propusa de Budha ai nevoie si de o doza de egoism fiindca nu practici iubirea neconditionata pe care o cerea Iisus,ci trebiue sa te izolezi pentru a ajunge la eliberea completa, la starea de nirvana.Si daca nu o sa ajungi la acea stare,unirea cu Brahman in conceptia hindusa,te vei reincarna.Iisus cerea doar iubirea.Sunt multe cai de a te uni cu universul,fiecare o alege pe cea care i se potriveste...
In Sutra Lotusului, Sakyamuni specifica clar, ca iluminarea depinde intrinsec de dragostea pentru toate fapturile, fara deosebire, denumita bodhicitta conventionala.

Budismul mahayana combate in toate sutrele sale calea izolarii si atingerii perfectiunii pentru sine insusi si promoveaza ca o conditie necesara si esentiala iubirea altruista (mudita).

Caile izolarii sunt denumite caile shravaka sau pratyeka iar in liturghisiri sunt pasaje care avertizeaza si indeamna sa se evite intrarea mintii in aceste paradigme.
__________________

Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.11.2012, 15:16:41
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In Sutra Lotusului, Sakyamuni specifica clar, ca iluminarea depinde intrinsec de dragostea pentru toate fapturile, fara deosebire, denumita bodhicitta conventionala.

Budismul mahayana combate in toate sutrele sale calea izolarii si atingerii perfectiunii pentru sine insusi si promoveaza ca o conditie necesara si esentiala iubirea altruista (mudita).

Caile izolarii sunt denumite caile shravaka sau pratyeka iar in liturghisiri sunt pasaje care avertizeaza si indeamna sa se evite intrarea mintii in aceste paradigme.
Bine asta spune Sakyamuni,care e un interpret al lui Budha,insa dupa cum cred ca sti si budhismul este destul de fragmentat,o ramura a sa chiar l-a divinizat pe Budha...Ma rog eu incerc sa ajund in toate la origini,pur si simplu ceace a vrut sa transmita Budha,nu ce au interpretat altii...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.11.2012, 15:29:30
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Bine asta spune Sakyamuni,care e un interpret al lui Budha,insa dupa cum cred ca sti si budhismul este destul de fragmentat,o ramura a sa chiar l-a divinizat pe Budha...Ma rog eu incerc sa ajund in toate la origini,pur si simplu ceace a vrut sa transmita Budha,nu ce au interpretat altii...
Cauta pe google si vezi cine a fost Sakyamuni.
__________________

Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.11.2012, 16:03:31
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cauta pe google si vezi cine a fost Sakyamuni.
NU am indoiesc de el ,insa spune-mi doar esenta budhista pura fara alterari....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.11.2012, 16:29:04
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
NU am indoiesc de el ,insa spune-mi doar esenta budhista pura fara alterari....

Este cea care am expus-o mai sus.
(Sutra Lotusului si Sutra Inimii)

'Alterarile' depind de modul in care ti-ai format preconceptii despre budism la primele lecturi.

Intradevar sunt multe scoli budiste, cu diferente semnificative de abordare, la fel cum sunt si in crestinism.

Ceea ce este 'autentic' este ceea ce-ti spune inima ca este autentic.

Nici Iisus nu a scris despre interpretarea ortodoxa a Sfintei Treimi sau practica isihasta. Ca sa spunem ca aceasta invatatura este 'autentica' - fara alterari.

"Nu te uita la invatator, ci la vorbele acestuia,
Nu te uita la cuvintele invataturii ci la spiritul lor
."
__________________

Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.11.2012, 16:41:54
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Este cea care am expus-o mai sus.
(Sutra Lotusului si Sutra Inimii)

'Alterarile' depind de modul in care ti-ai format preconceptii despre budism la primele lecturi.

Intradevar sunt multe scoli budiste, cu diferente semnificative de abordare, la fel cum sunt si in crestinism.

Ceea ce este 'autentic' este ceea ce-ti spune inima ca este autentic.

Nici Iisus nu a scris despre interpretarea ortodoxa a Sfintei Treimi sau practica isihasta. Ca sa spunem ca aceasta invatatura este 'autentica' - fara alterari.

"Nu te uita la invatator, ci la vorbele acestuia,
Nu te uita la cuvintele invataturii ci la spiritul lor
."
Imparatia cerurilor se afla inaluntru vostru...Imi zicea o profeseoara,nu cauta raspunsul la intrebarile tale in institutii,pe strada,ori in carti...Raspunsul esti tu..Nu conteaza cine sau ce a spus conteaza cine a ascultat
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.01.2013, 16:02:46
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

"Vede cum din ceruri luna lunecă și se coboară
Și s-apropie de dânsul preschimbată în fecioară.

Înflorea cărarea ca de pasul blândei primăveri;
Ochii ei sunt plini de umbra tăinuitelor dureri;

Codrii se înfiorează de atâta frumusețe,
Apele-ncrețesc în tremur străveziile lor fețe,

Pulbere de diamante cade fină ca o bură,
Scânteind plutea prin aer și pe toate din natură

Și prin mândra fermecare sun-o muzică de șoapte,
Iar pe ceruri se înalță curcubeele de noapte...

Ea, șezând cu el alături, mâna fină i-o întinde,
Părul ei cel negru-n valuri de mătasă se desprinde:

- Las' să leg a mea viață de a ta... În brațu-mi vino,
Și durerea mea cea dulce cu durerea ta alin-o...

Scris în cartea vieții este și de veacuri și de stele
Eu să fiu a Ta stăpână, Tu stăpân vieții Mele."

Scrisoarea a 3-a Mihai Eminescu
__________________


Last edited by florin.oltean75; 15.01.2013 at 16:11:09.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.01.2013, 21:19:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Florin

As dori sa-mi explicati si mie nivelele de existenta/manifestare simultane ale divinitatii in budismul tantric, daca le cunoasteti. Daca le-ati scris pe alt topic, e suficient sa-mi dati linkul. Pacat ca nu exista un subfolder Budism unde sa fie adunate toate topicele initiate de d-voastra.

Last edited by ioanna; 22.01.2013 at 21:25:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Budism - Ce este Vacuitatea florin.oltean75 Alte Religii 178 01.07.2016 21:08:39
Budism - decodificarea realitatii florin.oltean75 Alte Religii 69 21.06.2014 09:45:16
Budism - Mantre florin.oltean75 Alte Religii 40 14.03.2014 12:12:35
Budism-Despre cauzalitate florin.oltean75 Alte Religii 42 25.08.2012 22:22:25
Budism - Lamrim florin.oltean75 Alte Religii 4 06.12.2011 12:40:18