Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 18.03.2014, 22:51:52
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Tot nu mi-ati raspuns la intrebare.
V-am intrebat cat se poate de serios,daca asistarea la scoaterea capului va face un tata mai responsabil si mai bun(calitativ)?
NU are nicio legatura asistarea la nastere cu faptul ca esti un tata mai responsabil si mai bun. E vorba de o emotie pe care unii o tolereaza, altii nu. Ca sa raspund la intrebare. Dupa cum a postat si antiecumenist - citatul din Sf. Ioan Gura de Aur - felul cum iti cresti copilul arata ce fel de parinte esti.
Insa, problema nu a fost pusa asa ci la modul 'ce oameni dezaxati ca se uita la dilatatia nevestii in timp ce copilul isi scoate capul. scarbos'. Nu a fost chiar asa in timp real, dar de ex. eu am stomac sa ma uit live la lucruri fata de care multi si-ar intoarce capul, si pe strada daca vad pe cineva cazut pe jos in sange opresc masina si ma duc sa il ridic fara nicio repulsie (am avut multe cazuri). Nu e lauda sau virtute, dar pur si simplu imi lipseste acel ceva care sa imi faca sila.
Exact cum spuneati, fiecare este diferit, dar sa nu punem pumnul in gura doar ca altii procedeaza diferit.

@aubergine

Tonul poate parea inflamat pentru ca discutiile s-au purtat in alb si negru. Eo tabara care considera ca nasterile acasa sunt facute de oameni dezaxati in cautare de senzational si mare show, iar ceilalti care spun ca e ceva normal intr-un sistem bolnav in care riscul mare nu e sa se imbolnaveasca copilul acasa ci sa ia vreun stafilococ din spital.

Fiecare ia propria decizie. Numai sa fie in cunostinta de cauza si temeinic documentat despre toate variantele. Altfel... Doamne ajuta!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.03.2014, 07:22:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
NU are nicio legatura asistarea la nastere cu faptul ca esti un tata mai responsabil si mai bun. E vorba de o emotie pe care unii o tolereaza, altii nu. Ca sa raspund la intrebare. Dupa cum a postat si antiecumenist - citatul din Sf. Ioan Gura de Aur - felul cum iti cresti copilul arata ce fel de parinte esti.
Insa, problema nu a fost pusa asa ci la modul 'ce oameni dezaxati ca se uita la dilatatia nevestii in timp ce copilul isi scoate capul. scarbos'. Nu a fost chiar asa in timp real, dar de ex. eu am stomac sa ma uit live la lucruri fata de care multi si-ar intoarce capul, si pe strada daca vad pe cineva cazut pe jos in sange opresc masina si ma duc sa il ridic fara nicio repulsie (am avut multe cazuri). Nu e lauda sau virtute, dar pur si simplu imi lipseste acel ceva care sa imi faca sila.
Exact cum spuneati, fiecare este diferit, dar sa nu punem pumnul in gura doar ca altii procedeaza diferit.

@aubergine

Tonul poate parea inflamat pentru ca discutiile s-au purtat in alb si negru. Eo tabara care considera ca nasterile acasa sunt facute de oameni dezaxati in cautare de senzational si mare show, iar ceilalti care spun ca e ceva normal intr-un sistem bolnav in care riscul mare nu e sa se imbolnaveasca copilul acasa ci sa ia vreun stafilococ din spital.

Fiecare ia propria decizie. Numai sa fie in cunostinta de cauza si temeinic documentat despre toate variantele. Altfel... Doamne ajuta!
Slava Domnului,abia in urma acestui mesaj v-am inteles pe deplin si asta pt ca ati avut disponibilitatea sa-mi explicati in detalii.
Aici v-am inteles deoarece ca si dvs am si eu acea caracteristica care ma face sa nu-mi fie sila la vederea unor grozavii,la care altii fie vomeaza,fie lesina.


In fine,ce sa mai fac off topic degeaba,ma iertati daca v-am judecat gresit intentiile si mi-am facut opinii gresite despre cei care au sange rece sa priveasca o nastere in direct.
Pana la urma nu multe sotii se pot lauda cu sotii lor in privinta asta,majoritatea fie lesina ,fie nu mai manca in ziua respectiva :D
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 19.03.2014 at 07:26:12.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 19.03.2014, 11:28:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Tonul poate parea inflamat pentru ca discutiile s-au purtat in alb si negru. Eo tabara care considera ca nasterile acasa sunt facute de oameni dezaxati in cautare de senzational si mare show, iar ceilalti care spun ca e ceva normal intr-un sistem bolnav in care riscul mare nu e sa se imbolnaveasca copilul acasa ci sa ia vreun stafilococ din spital.

Fiecare ia propria decizie. Numai sa fie in cunostinta de cauza si temeinic documentat despre toate variantele. Altfel... Doamne ajuta!

Tare amuzant ca invocati asta cu informarea.

Ati auzit de greseala cognitiva numita "cherry picking"?
Adica din cos, iei doar ceea ce iti convien conform unor idei preconcepute si respingi orice contravine lor.
Si la sfarsit te declari informat, in cunostinta de cauza si ca iei o decizie matura, chipurile.

Toate statisticile care demonstreaza ca exista un risc de 3-4 ori mai mare pentru copil la nasterea acasa, sunt declarate false. De ce? Ca asa vreau eu sa cred.
In schimb iti fabrici statistici imaginate, despre copii care se imbplnavesc de stafilococ pentru ca sunt nascuti in spital.

Invinuiesti doctorii si mai stiu eu pe cine ca vor sa faca bani in felul asta, dar nu esti in stare sa spui cat ai dat la moasa pentru nasterea acasa. Moasele n-au interes sa faca reclama la chestia asta, nu ..ele o fac din pura generozitate.

Pai normal, la pregatirea care o au, ar lua probabil in jur de 1000 ron/luna pentru care ar lucra 5 zile pe saptaman si ar ajuta sa vina pe lume cativa zeci de copii.
De ce sa nu ia banii astia la o singrua nastere, in doar cateva ore?

Mai rar o asa auto-iluzionare sa vezi "live" la cineva.

De fapt am mai vazut, era un caz pe Internet de cineva care a ales tot asa sa nasca acasa si copilul a murit.
Moasa, i-a zis ca nu se putea face nimic nici macar la spital si binenteles, a inghit pastila.
Pai daca s-a mintit pana aici, de ce sa se opreasca tocmai acum?
De ce sa-si asume vina pentru decizia ei "informata"? Ca tot asa ii dadea, ca s-a informat, si stia bine ce face.
Dumnezeu e de vina, Universul, cei care indraznesc sa-i spuna ca n-a facut o alegere responsabila.

Sa incercati macar copilul sa nu-l cresteti in ipocrizia asta cu o spoiala de credinta, ca nu-i va fi bine deloc in viata.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In fine,ce sa mai fac off topic degeaba,ma iertati daca v-am judecat gresit intentiile si mi-am facut opinii gresite despre cei care au sange rece sa priveasca o nastere in direct.
Pana la urma nu multe sotii se pot lauda cu sotii lor in privinta asta,majoritatea fie lesina ,fie nu mai manca in ziua respectiva :D
Nu stiu ce argument ai vazut tu care sa schimbe datele problemei.
Nu cred ca faptul ca cineva se uita la o chestie la care altul ar lesina sau vomita este un argument in favoarea faptului ca merita sa risti viata copilului pentru confortul tau psihologic, emotional, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 19.03.2014, 14:18:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nașterea acasă merită atenția dacă se face în prezența unei moașe și avînd la îndemînă planul B de chemat salvarea în caz de nevoie. Nu pentru că din spital se iau boli. Motivele principale sînt ca bebele să stea tot timpul cu mama sau cu tatăl, să nu i se reteze cordonul imediat după expluzie, să nu i se administreze deloc lapte praf, să nu fie vaccinat dacă părinții nu vor asta, să nu se declanșeze nașterea în mod forțat sau prin cezariană pentru că doctorul se grăbește să scape de încă o mamă în agonie.

Pentru toate astea merită să dai 1000 de lei unei moașe profesioniste decît poate dublu la ginecolog, neonatolog, asistenți șamd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 19.03.2014, 15:32:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O doza sau doua sau 10 de lapte praf nu omoara pe nimeni.
La fel, nici taierea imediata a cordonului ombilical.
Copilul poate sta cu mama imediat ce mama se simte in stare sa aiba grija de el.
Daca nu vrei sa fie vaccinat, faci inainte o cerere in acest sens.
Cezariana se face in marea majoritate a cazurlor, pentru ca mamele o cer, de frica nasterii, nu pentru ca doctorul se grabeste.

Asta cu "chemat salvarea in caz de nevoie" e doar o minciuna.
In doar 3 minute fara oxigen creerul poate suferi daune majore, ireversibile.
5 minute e moarte sigura.
O pierdere masiva de sange poate fi fatala in mai putin de un minut.

Asa se mai naste in unele clinici private care nu au echipament de asistenta de urgenta si nici personal pregatit, cu ambulanta deja la usa, dar chiar si asa, iti garantez ca nu te incadrezi nici macar in alea 3 minute.

Pentru cine crede ca riscul asta merita la schimb cu lista de "avantaje" scrisa mai sus..eu zic ca nu s-a gandit suficient.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.03.2014 at 15:38:06.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 19.03.2014, 16:29:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nu cred că-l lasă cu mami care e cazată cu încă vreo 2-3 femei în salon. Cel puțin pe timpul nopții îl duc în altă parte. Și în loc de colostru va bea formulă cu bonus că va sta la lampă o vreme...

Știai că nou-născuții sînt în stare de ketoză pînă ce primesc lapte praf? Dacă ar fi alăptați exclusiv pînă la vreo 6 luni, metabolismul lor nu s-ar schimba și ar avea mult de cîștigat la capitolul sănătate.

Tăierea cordonului duce la o tranziție mai bruscă spre noul stil de viață, micșorînd timpul adaptării la suptul țîței.

Cît despre cele 3 minute, ai dreptate, e un risc în plus. Dar și la spital sînt situații care nu se pot rezolva. Chestiunile astea de viață și de moarte sînt hotărîte undeva Sus, zic eu, nu cred că doctorii sau altcineva influențează prea mult șansele mamei sau ale copilului de a trăi în cazurile limită.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 19.03.2014, 17:27:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu cred că-l lasă cu mami care e cazată cu încă vreo 2-3 femei în salon. Cel puțin pe timpul nopții îl duc în altă parte.
Nu neaparat.

Citat:
Și în loc de colostru va bea formulă cu bonus că va sta la lampă o vreme...
Lampa aia nu e un nici regula nici moft.

Citat:
Știai că nou-născuții sînt în stare de ketoză pînă ce primesc lapte praf? Dacă ar fi alăptați exclusiv pînă la vreo 6 luni, metabolismul lor nu s-ar schimba și ar avea mult de cîștigat la capitolul sănătate.
Referinte stiintifice?

Eu uite ce am gasit:

"Formula has a higher protein content than human milk. However, the protein in breast milk is more easily and completely digested by babies.
Breast milk has a higher carbohydrate content than formula and has large amounts of lactose, a sugar found in lower amounts in cow's milk. Research shows that animals whose milk contains higher amounts of lactose experience larger brain development."
http://www.dummies.com/how-to/conten...east-milk.html

Avand mai multi carbohidrati, mai degraba laptele de mama e incompatibil cu ketoza decat cel artificial, ca sa nu mai vorbim ca a consuma carbohidrati nu ie ca o "lovitura" de gratie data o data si definitiv ketozei, ketoza tine atat timp cat alimentatia este de asa natura.

Pentru ketoza, hrana trebuie sa fie predominant alcatuita din proteine (mai putin) si grasimi (majoritatea) si ff. putin carbohidrati.
Ori asta nu e cazul cu laptele de mama.

Daca te uiti aici, ai sa vezi ca are cca. 1% proteina, 4% grasime, si mai mult decat astea la un loc, lactoza ( care e un zahar) 7%.
Deci majoritatea energiei vine din lactoza (>70%, avand in vedere ca grasimea are si un rol specific), ceea ce e total incompatibil cu ketoza.

Asa ca sa nu mai inghiti pe nemestecate toate povestile ridicole care le gasesti pe site -uri dubioase care nu de putine ori se dovedesc mult mai nocive pentru un vegan decat un purcelus de tzara bine gatit (amenintare simbolica :)), daca iti aduci aminte si de faza cu B12.

Citat:
Tăierea cordonului duce la o tranziție mai bruscă spre noul stil de viață, micșorînd timpul adaptării la suptul țîței.
Referinte stiintifice?

Citat:
Cît despre cele 3 minute, ai dreptate, e un risc în plus. Dar și la spital sînt situații care nu se pot rezolva.
Deci e legitim sa nu mai calci niciodata in viata ta intr-un spital.
Sau intr-o farmacie.

Citat:
Chestiunile astea de viață și de moarte sînt hotărîte undeva Sus, zic eu, nu cred că doctorii sau altcineva influențează prea mult șansele mamei sau ale copilului de a trăi în cazurile limită.
Exact genul de "argument" care ti l-ar servi si un Martor al lui Iehova cand ar refuza o transfuzie de sange salvatoare pentru copilul lor.

Exact genul de argument cu care, daca e sa fii consecvent, nu trebuie sa mai calci printr-un spital sau farmacie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.03.2014 at 17:57:01.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.03.2014, 06:06:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tare amuzant ca invocati asta cu informarea.

Ati auzit de greseala cognitiva numita "cherry picking"?
Adica din cos, iei doar ceea ce iti convien conform unor idei preconcepute si respingi orice contravine lor.
Si la sfarsit te declari informat, in cunostinta de cauza si ca iei o decizie matura, chipurile.

Toate statisticile care demonstreaza ca exista un risc de 3-4 ori mai mare pentru copil la nasterea acasa, sunt declarate false. De ce? Ca asa vreau eu sa cred.
In schimb iti fabrici statistici imaginate, despre copii care se imbplnavesc de stafilococ pentru ca sunt nascuti in spital.

Invinuiesti doctorii si mai stiu eu pe cine ca vor sa faca bani in felul asta, dar nu esti in stare sa spui cat ai dat la moasa pentru nasterea acasa. Moasele n-au interes sa faca reclama la chestia asta, nu ..ele o fac din pura generozitate.

Pai normal, la pregatirea care o au, ar lua probabil in jur de 1000 ron/luna pentru care ar lucra 5 zile pe saptaman si ar ajuta sa vina pe lume cativa zeci de copii.
De ce sa nu ia banii astia la o singrua nastere, in doar cateva ore?

Mai rar o asa auto-iluzionare sa vezi "live" la cineva.

De fapt am mai vazut, era un caz pe Internet de cineva care a ales tot asa sa nasca acasa si copilul a murit.
Moasa, i-a zis ca nu se putea face nimic nici macar la spital si binenteles, a inghit pastila.
Pai daca s-a mintit pana aici, de ce sa se opreasca tocmai acum?
De ce sa-si asume vina pentru decizia ei "informata"? Ca tot asa ii dadea, ca s-a informat, si stia bine ce face.
Dumnezeu e de vina, Universul, cei care indraznesc sa-i spuna ca n-a facut o alegere responsabila.

Sa incercati macar copilul sa nu-l cresteti in ipocrizia asta cu o spoiala de credinta, ca nu-i va fi bine deloc in viata.



Nu stiu ce argument ai vazut tu care sa schimbe datele problemei.
Nu cred ca faptul ca cineva se uita la o chestie la care altul ar lesina sau vomita este un argument in favoarea faptului ca merita sa risti viata copilului pentru confortul tau psihologic, emotional, etc.
Daca ai urmarit discutia eu si Pelerinul eram in alta batalie,cea mediatica,in care oamenii filmeaza si descarca orice pe internet si tot aici dezbateam si experienta Pelerinului care mi-a parut bizara,banuindu-l ca urmareste senzationalul
La urma am inteles ca nu este ce am banuit(ca putem gresi foarte usor in a-I judeca pe altii de rele intentii,nu-i asa?)ci ca dansul nu este un scortos din fire,de aici si experienta pe care nu a ocolit-o :acea cu nasterea live a copilului sau.

Despre nasterea acasa...Am mai spus ca nu imi pare ideala(parerea mea)dar daca oamenii isi doresc asta eu nu am cum sa-i opresc;filozofia mea este sa-i las pe toti sa faca ce doresc ei pe propria lor raspundere.
Mai ales ca eu nu le pot oferi experienta mea in domeniul asta,nu cred ca as fi foarte credibila in acest subiect :)
Sa o luam ca pe o alegere personala,caci de fapt asta si este :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 20.03.2014, 09:39:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu ti-a cerut nimeni sa le interzici sa faca asta.
Discutia era daca este sau nu o decizie inteleapta, sa riste viata copilului pentru confortul lor emotional.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 20.03.2014, 11:28:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu neaparat.
Tre' să cunoști personalul sau să stimulezi cumva favorul?

Citat:
Lampa aia nu e un nici regula nici moft.
Am auzit că soarele e o alternativă mai bună pentru icter. Pînă la invenția lămpii ce se întîmpla cu bebelușii?

Citat:
Referinte stiintifice?

Eu uite ce am gasit:

"Formula has a higher protein content than human milk. However, the protein in breast milk is more easily and completely digested by babies.
Breast milk has a higher carbohydrate content than formula and has large amounts of lactose, a sugar found in lower amounts in cow's milk. Research shows that animals whose milk contains higher amounts of lactose experience larger brain development."
http://www.dummies.com/how-to/conten...east-milk.html

Avand mai multi carbohidrati, mai degraba laptele de mama e incompatibil cu ketoza decat cel artificial, ca sa nu mai vorbim ca a consuma carbohidrati nu ie ca o "lovitura" de gratie data o data si definitiv ketozei, ketoza tine atat timp cat alimentatia este de asa natura.

Pentru ketoza, hrana trebuie sa fie predominant alcatuita din proteine (mai putin) si grasimi (majoritatea) si ff. putin carbohidrati.
Ori asta nu e cazul cu laptele de mama.

Daca te uiti aici, ai sa vezi ca are cca. 1% proteina, 4% grasime, si mai mult decat astea la un loc, lactoza ( care e un zahar) 7%.
Deci majoritatea energiei vine din lactoza (>70%, avand in vedere ca grasimea are si un rol specific), ceea ce e total incompatibil cu ketoza.

Asa ca sa nu mai inghiti pe nemestecate toate povestile ridicole care le gasesti pe site -uri dubioase care nu de putine ori se dovedesc mult mai nocive pentru un vegan decat un purcelus de tzara bine gatit (amenintare simbolica :)), daca iti aduci aminte si de faza cu B12.
Îți dau dreptate pînă la proba contrarie. :)

Citat:
Referinte stiintifice?
Mai mult logic - deductibile.

Citat:
Deci e legitim sa nu mai calci niciodata in viata ta intr-un spital.
Sau intr-o farmacie.
Nici nu-mi doresc să calc în spitale sau farmacii. Nici măcar B12 n-am găsit în farmacie decît versiunea cu cianură. Dacă am nevoie de tifon, ceaiuri, teste șamd pot să-mi iau online sau din altă parte.

Citat:
Exact genul de "argument" care ti l-ar servi si un Martor al lui Iehova cand ar refuza o transfuzie de sange salvatoare pentru copilul lor.

Exact genul de argument cu care, daca e sa fii consecvent, nu trebuie sa mai calci printr-un spital sau farmacie.
Ăsta a fost așa, ca să te sîcîi un pic. :)) Într-adevăr, nu e un argument.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde