Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2014, 12:30:37
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit Vinovăția

[un discipol zice că simte tot timpul un sentiment de vinovăție...]
Osho îi răspunde:

Pur și simplu ți-a intrat creștinismu în sânge și oase, asta-i tot. Suferi de boala numită creștinism, care e o boală mult mai periculoasă decât cancerul, pentru că îți intră în spirit. Toată religia creștină e bazată pe conceptul de vinovăție, și de-a lungul secolelor preoții continuu au creeat acest sentiment în oameni. Asta e modalitatea lor să te domine - dacă reușesc să te facă să te simți vinovat, vor face din tine un sclav.
Au încercat să creeze vinovăție din orice, și nu doar creștinii, ci și alții. Dar creștinii sunt cei mai pricepuți la asta. Despre mâncare, femei, bărbați, haine, orice, orice s-ar putea -- din toate au creeat vinovăție.
L-au înconjurat pe om cu acest sentiment. Un om care se simte vinovat nu poate să fie rebel, și nici nu poate să rămână inteligent. Omul care se simte vinovat are atâta greutate pe inima sa, că pur și simplu îl strivește. Are lanțuri invizibile legate în jurul mâinilor și picioarelor. Omul vinovat e el însuși și prizonierul și temnicerul.
Asta creează un fel de schizofrenie în tine. Te aperi, te lupți, te auto distrugi. Trebuie să înțelegi asta, și să renunți la întreaga tâmpenie. Întregul concept e fundamental greșit. Nu există păcat. Dacă există păcat, atunci singurul păcătos e dumnezeu -- nimeni altcineva. Ar trebui să se sinucidă.
Ai sex în tine, nu tu l-ai produs; este un fenomen care ți-a fost dat. De ce ar trebui să te simți vinovat de el? E la fel de stupid ca și cum cineva s-ar simți vinovat că are ochii verzi, sau cineva se simte vinovat că are părul blond, sau că are un metru 80 sau mai știu io ce. E la fel de stupid.
Că ești sexual, e un fapt... la fel e și mânia, și orice. Și eu nu zic că trebuie să rămâi pentru totdeauna sexual sau mânios, dar calea să treci dincolo de ele, să le arunci, este să treci prin ele, să experimentezi cu o mare înțelegere, compasiune, și grijă față de tine însuți. Astfel, într-o bună zi mânia devine compasiune, sexul devine iubire, și în final toate emoțiile își scurg energia într-un bazin, acel bazin devine rugăciune.
Nu e nimic de care cineva ar trebui să se simtă vinovat. Dacă câteodată simți că ai făcut ceva greșit, atunci nu mai face încă o dată acel lucru - dar nu are nici un sens să te simți vinovat. Să comiți o eroare e un lucru.., nu te simți vinovat când comiți o eroare. Când faci matematică și comiți o eroare nu te simți vinovat. Dacă faci doi plus doi egal cinci, nu te simți vinovat. Pur și simplu simți că ai comis o eroare, o corectezi... și gata ! terminoiu. Exact așa, în felul ăsta, viața e ca matematica.
E natural. Nu suntem omnipotenți, nu suntem omniscienți sau omniprezenți, așa că sigur vor apărea și erori. Nu suntem perfecți, asta e adevărat, așa că se vor întâmpla și erori. Când găsești o eroare corecteaz-o! Dar problema e că în loc să o corectezi începi să te simți vinovat. Nu o corectezi niciodată și începi să te simți vinovat. Deci ai dat într-o greșeală mult mai gravă decât prima, pentru că prima poate fi corectată; a doua nu poate fi corectată. Persoanele care se simt vinovate fac acelaș lucru din nou și din nou; nu se schimbă niciodată. Nu am văzut niciodată vreo persoană care se simte vinovată, să se schimbe. De ce s-ar schimba? -- pentru că deja se autopedepsește prin vinovăție așa că ce rost mai are? Faci ceva greșit apoi te pedepsești, te simți vinovat, supărat. Și rămâi la fel. Ai impresia că "Am suferit destulă pedeapsă. Mai e nevoie de altceva?"... și răul rămâne același neschimbat.
Pune-ți energia în schimbare, și făcând așa vei descoperi că nu sunt multe erori. Ce eroare poți face? Ce erori sunt posibile? Sunt foarte mici -- le poți număra pe degete -- și pot fi corectate foarte ușor.
Încearcă să înțelegi. Nu poți nici măcar indica unde anume, spre ce punct se adresează acest sentiment de vinovăție pentru că de fapt nu e concentrat spre ceva anume. E pur și simplu un climat în jurul tău; ai sentiment de vinovăție, pur și simplu. Mm? te simți vinovat că exiști. E de-a dreptul absurd !
Vinovăția va dispărea. Nu poți să fi aici cu mine pentru mult timp și să rămâi cu vinovăția. Ambele lucruri simultan nu sunt posibile! Mm? Bine !
(Don't Just Do Something, Sit There Chapter #26)
Attached Images
File Type: jpg 10361414_657475060967069_1554269602548037079_n[1].jpg (37,7 KB, 5 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2014, 20:43:03
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Nu crezi ca inainte de a vorbi despre ceva ar trebui sa stii de fact ce este acel ceva?
a fel, nu ti se pare normal ca inainte sa crezi ideile perfide ale unui ipocrit (pentru ca si el vorbeste despre ce nu stie) ar trebui sa verifici daca are drepate?

1. Tu stii care este ideea centrala din crestinism?
2. Presupunand ca totusi crestinismul le-ar induce adeptilor sai ideea de vina, spune tu care este vina pe care o induce artificial? Spune ce lucru firesc si propriu naturii umane incrimineaza crestinismul?
Nu stii, pentru ca nu stii ce invata crestinismul. Ai cateva cunostinte superficiale crezi ca ele iti permit sa emitiau sa sustii astfel de idei.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2014, 22:58:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Oh, ceva nou, avem un NewAgist printre noi :)
Tare m-as mira sa nu fie si nitel MISAn, ca la noi asta e forma cea mai concreta care a luat-o aceasta boala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2014, 23:06:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

.............
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.05.2014 at 08:34:10.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2014, 02:29:35
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oh, ceva nou, avem un NewAgist printre noi :)
Tare m-as mira sa nu fie si nitel MISAn, ca la noi asta e forma cea mai concreta care a luat-o aceasta boala.
Nu e cazul, stai liniștit

Am cunoscut ceva new agiști, misani, ei sunt un fel de creștini care au schimbat niște concepte, niște teorii, cu altele, dar ei în esență au rămas la fel - se simt mândri de teologiile lor, sistemele lor, dar în practică nu s-au transformat.

eu sunt doar un căutător individual, nu aparțin nici unui grup și nu am nici o credință, nu sunt ateu, sunt doar căutător
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2014, 03:07:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aha, mi-aduci aminte de unii din sectarii nostri de sorginte crestina, se credeau mai destepti si mai evolutia decat tot restul, doar pentru ca nu faceau parte dintr-o grupare.

Adica ma, eu sunt mai destept decat voi toti la un loc, ca voi toti + altii milioane vreo 2000 ani in urma s-au inselat, si eu nu.

Vedeti, v-am demonstrat ca sunt mai destept, gata..acu' ascultati ce am de predicat..

Din punctul meu de vedere, esti in esenta la fel ca amatorii de pipi, mandru de teologia ta, de sistemul tau, dar in practica si gandire, esti exact la fel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2014, 11:09:02
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Smile

Nu sunt mai deștept decât nimeni, dacă eram deștept nu intram aici. Asta e o dovadă că nu sunt deștept
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2014, 11:46:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
Nu sunt mai deștept decât nimeni, dacă eram deștept nu intram aici. Asta e o dovadă că nu sunt deștept
De cand sunt eu pe forum am observat ca marea majoritate a celor ce nu sunt ortodocsi intra pe forum ca sa ii invete pe ortodocsi despre ce stiu ei, indiferent ce este (si aici intra si ecumenismul si new-age, care nu resping ortodoxia sau crestinismul). Aproape toti cred ca stiu mult mai multe decat ortodocsii. E evident ca nici tu nu ai intrat ca sa aflii mai multe despre ortodoxie, sau macar pentru un dialog, ci pentru propagarea conceptiilor asiatice. Deseori se spune ca practicile pagane, asiatice, nu tin de religie, asta e ceva nou, sunt idei new-age. Ceea ce spui tu tine de religiile asiatice, atat ca dogma, cat si ca practica. E ca si cum am spune ca rugaciunea crestina nu tine de crestinism, e doar asa ceva ce nu tine de vreo religie, si un ateu se poate ruga la Iisus sau Maica Domnului. Toate aceste practici tin exclusiv de religiile pagane asiatice, chair daca sunt prezentate ca simple practici.

Last edited by catalin2; 17.05.2014 at 11:49:21.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2014, 13:41:37
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

Eu sunt total impotriva ortodoxiei, si a crestinismului

Si total impotriva new age, a budismului, ateismului, hinduismului, etc

Nu sunt superior sau mai destept fata de nimeni, nici inferior, de fapt 2 oameni diferiti nu pot fi comparati ca unul e mai destept sau mai prost decat altul. Fiecare e el insusi si atat

Care e problema ca vin cu idei straine crestinismului, la sectiunea "Alte Religii" pe forum?

Este absolut necesar sa fac asa, pentru ca crestinismul distruge vieti in mod continuu, permanent converteste si indoctrineaza copii si saraci.

Ii incurajez pe atei sa ii atace pe crestini si pe toti yoghinii, religiosii, cat pot.

Si ii incurajez si pe crestini sa ii atace pe atei.

Dar nu sunt de acord nici cu crestinii si nici cu ateii care ii conditioneaza pe copiii mici, inocenti. Le baga cu forta ideile lor in cap. Copiii nici macar nu intreaba de dumnezeu, de sfanta treime, de unicul fiu al lui dumnezeu, astea sunt toate bagate cu forta la ei in cap. D-aia nici ateii nu au de ce sa inceapa sa ii invete pe copiii mici ca nu exista dumnezeu. Lasati-i liberi, puri, inteligenti

Last edited by 2458386286; 17.05.2014 at 13:47:30.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2014, 15:22:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

'Ai di capu' meu!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
osho crestinism religie