Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #921  
Vechi 22.02.2017, 12:17:30
NicolaeM NicolaeM is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Unii spun ca la sinodul de la Creta ar fi existat în sala și un puști de vreo 15-16 ani care nu avea nicio treaba. Sa fi fost Antihrist?

Cine sunt acei unii care sustin enormitatea asta?
Reply With Quote
  #922  
Vechi 22.02.2017, 12:32:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Deocamdata, cei care susțin teoria ramurilor au fost anatemizatI de către părinții rusi din Athos.
Cine combate teoria ramurilor (evident eronată) cade în altă greșeală, aceea de a considera că harul circulă exclusiv pe anumite canale și că poate fi limitat într-un cadru strict.

Ortodoxia crede că harul este energie necreată izvorând din Persoanele Sfintei Treimi așa cum lumina se împrăștie din Soare, de el beneficiind cei care se deschid acestei energii/lumini dumnezeiești și care ni se comunică îndeosebi (dar nu exclusiv) prin Sfintele Taine, într-o măsură care depinde, bineînțeles, de conlucrarea noastră.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #923  
Vechi 22.02.2017, 12:54:55
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NicolaeM Vezi mesajul
Cine sunt acei unii care sustin enormitatea asta?

nu-ti bate capul, e delir. probabil ca stau in cerc si pun de-o exorcizare acum.
Reply With Quote
  #924  
Vechi 22.02.2017, 13:03:06
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nu-ti bate capul, e delir. probabil ca stau in cerc si pun de-o exorcizare acum.
Nu, mai degraba cred ca aglutinarea repectiva, daca sta in cerc, face ca in bancul porcos cu "hora asta nu e buna!".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #925  
Vechi 22.02.2017, 13:08:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cine combate teoria ramurilor (evident eronată) cade în altă greșeală, aceea de a considera că harul circulă exclusiv pe anumite canale și că poate fi limitat într-un cadru strict.

Ortodoxia crede că harul este energie necreată izvorând din Persoanele Sfintei Treimi așa cum lumina se împrăștie din Soare, de el beneficiind cei care se deschid acestei energii/lumini dumnezeiești și care ni se comunică îndeosebi (dar nu exclusiv) prin Sfintele Taine, într-o măsură care depinde, bineînțeles, de conlucrarea noastră.
Nu auzi bre ca scrie in catehism ca harul e trimis in Biserica ?
Reply With Quote
  #926  
Vechi 22.02.2017, 13:27:07
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu auzi bre ca scrie in catehism ca harul e trimis in Biserica ?
Prin Biserica, catre oameni. Purces de la Tatal, si trimis de Fiul.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #927  
Vechi 22.02.2017, 13:40:28
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Harul mai e numit și lucrarea lui Dumnezeu și, cum zice Părintele Stăniloae, aceasta nu poate fi despărțită de Lucrător. Deci acolo unde este Dumnezeu este și harul Său.
Dacă El lucrează numai în Biserică, atunci numai acolo este harul. Dacă lucrează și în afara ei, atunci și acolo este.
Iar dacă lucrarea Sa este pretutindeni și unde este lucrarea Lui este Biserica, atunci rezultă că Biserica este pretutindeni.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #928  
Vechi 22.02.2017, 13:44:04
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Dar asta nu e echivalent cu a spune că toți suntem în Biserică. Ține de noi să răspundem invitației la Cină a lui Dumnezeu, intrând întâi prin poarta deschisă a Botezului.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #929  
Vechi 22.02.2017, 13:44:56
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Iar dacă lucrarea Sa este pretutindeni și unde este lucrarea Lui este Biserica, atunci rezultă că Biserica este pretutindeni.
dintotdeauna am crezut asta, chiar daca intrarea in biserica imi da o stare de emotie si de incredere, totdeauna am considerat ca Dumnezeu este pretutindeni.
Reply With Quote
  #930  
Vechi 22.02.2017, 14:30:35
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Evident că este pretutindeni, deși nu în sens spațial, iar bisericile sunt porți de intrare în Împărăție, și anume prin inimile noastre, acolo unde ne spune Hristos că o putem afla, și care ''nu este din lumea aceasta''.

Pare complicat sau cel puțin paradoxal, însă eu cred că așa vorbește Evanghelia.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 22.02.2017 at 14:52:20.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare