Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.09.2007, 23:51:38
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Se vede ca sunt la ora dilemelor morale. Din tot ce am citit si auzit, nu prea m-am lamurit cu privire la pozitia crestina fata de animale. Daca salvez vreun animal amarat sau macar ii dau resturi de mancare in loc sa le arunc la ghena, fac o milostenie? Sau, daca impiedic maltratarea unui animal intrand in conflict cu omul care-l maltrateaza?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2007, 00:07:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Se vede ca sunt la ora dilemelor morale. Din tot ce am citit si auzit, nu prea m-am lamurit cu privire la pozitia crestina fata de animale. Daca salvez vreun animal amarat sau macar ii dau resturi de mancare in loc sa le arunc la ghena, fac o milostenie? Sau, daca impiedic maltratarea unui animal intrand in conflict cu omul care-l maltrateaza?
In mare ti-ai dat singur raspuns la intrebarile tale. Tot ce e pe acest pamant vietuitoare este creati Lui Dumnezeu. Fata de acestea avem datoria sa le iubim si sa le ocrotim, invatand sa convietuim cu ele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2007, 00:17:19
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)..cu o conditie Cristi..nu in aceeasi casa..ele in cusca,cotet s.a.m.d.p
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.10.2007, 00:18:51
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

promit sa nu va mai supar iar pe cod g il invit la pag.3 generalitati sa caute animalele de companie si sa ia aminte la cate s-au spus acolo
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.10.2007, 00:45:22
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Nu ma gandesc la a lua animale de rasa si substituirea copiilor cu animale de companie, cum fac unii, ci a ajuta/lua acasa un caine/pisica vagabonda (personal inclin spre pisica), a hrani porumbeii iarna (cand nu prea gasesc de mancare singuri), etc. Oricat as fi de milostiv, o pisica vagabonda o pot lua acasa si igieniza, dar un om vagabond, sa ma ierte Dumnezeu, dar asta nu pot s-o fac. Sa-i dau un ban, poate chiar ceva mai substantial, da, dar sa-l iau acasa ... nu pot.
In plus, in Bucuresti, unde locuiesc eu, sunt foarte putini vagabonzi si saraci adevarati. Multi dintre oamenii fara locuinta din Bucuresti de fapt au locuinte si familii in provincie dar nu vor sa stea acolo, ca nu au vad la cersit ca la Bucuresti. Iar dintre saracii din Bucuresti, sunt destui care cu adevarat nu au venituri, dar stau pe o adevarata avere care este locuinta lor. Ar putea sa-si rezolve toate problemele prin vanzare si mutare in provincie - diferenta de pret le-ar ajunge pentru foarte multi ani de trai imbelsugat.
Deci totul e relativ.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2007, 00:49:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Daca salvez vreun animal amarat sau macar ii dau resturi de mancare in loc sa le arunc la ghena, fac o milostenie? Sau, daca impiedic maltratarea unui animal intrand in conflict cu omul care-l maltrateaza?
:) eu nu vad nici o dilema aici. cred ca orice crestin adevarat stie raspunsul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.10.2007, 01:26:09
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

da cod f.simplu ia-le acasa si ingrijeste-le..e o fapta buna.in rest stii tu mai bine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu animalele dupa moarte? bmadalin Generalitati 184 20.12.2020 05:48:40
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat ajung sa iubesc mai mult animalele ladyanda Generalitati 65 07.10.2012 14:46:01
Animalele au suflet? pisi Generalitati 60 18.03.2011 17:53:41
Despre cei care ingrijesc animalele fara stapan Carmen Costea Intrebari utilizatori 26 31.10.2010 09:47:32
Si animalele au suflet si sentimente tigerAvalo9 Generalitati 11 05.05.2010 09:38:01