Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2008, 00:37:03
corbu corbu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 20
Implicit

,,Cine pe sarac ajuta, pe Dumnezeu imprumuta' Chiar daca incerc sa aplic aceasta regula, nu pot sa am certitudinea impusa de urmatoarea:,,Sa asude milostenia ta in mana ta, pana ce vei cunoaste bine nevoia celui caruia i-o vei da". Ii intalnim pe treptele Bisericii, in cimitire, pe strada, in intersectii,la intrarile spitalelor si mai nou in parcarile supermarket-urilor recuperand monedele din carucioare...
Cum putem sa ne dam seama care cersetor este cu adevarat in nevoie?
Cum putem sa evitam incurajarea sclaviei practicate de ,,mafia' cersetorilor?

Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.01.2008, 00:50:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu cred ca putem stii cu adevarat cata nevoie are un om care sta la mila publica. unii stau asa din obisnuinta, nu neaparat din stricta necesitate. pana la urma dam dupa cum simtim in momentul respectiv. am un var indepartat care a plecat in Germania si acolo a ajuns sa aiba afaceri si sa ii mearga bine. in oraselul in care locuia, la un colt de strada era mereu un batran care cersea. varul meu era bun prieten cu directorul bancii din acel orasel si la un moment dat, mergand ei impreuna pe strada, au dat de acel cersetor. varul meu a pus mana pe portofel sa ii dea ceva, moment in care directorul bancii i-a spus: "stai putin, tu stii ce cont gras are acest cersetor la mine in banca?!"... la care varul meu, imperturbabil, i-a dat totusi ceva cersetorului si i-a spus prietenului sau: "te cred ca este asa cum spui tu, dar totusi, eu trecand pe langa acest batran, parca ii vad pe bunicii mei, ma simt impresionat si nu pot sa nu ii dau".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2008, 09:14:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corbu
,,Cine pe sarac ajuta, pe Dumnezeu imprumuta' Chiar daca incerc sa aplic aceasta regula, nu pot sa am certitudinea impusa de urmatoarea:,,Sa asude milostenia ta in mana ta, pana ce vei cunoaste bine nevoia celui caruia i-o vei da". Ii intalnim pe treptele Bisericii, in cimitire, pe strada, in intersectii,la intrarile spitalelor si mai nou in parcarile supermarket-urilor recuperand monedele din carucioare...
Cum putem sa ne dam seama care cersetor este cu adevarat in nevoie?
Cum putem sa evitam incurajarea sclaviei practicate de ,,mafia' cersetorilor?
Exista un filtru al sufletului si al mintii , la unii mai dezvoltat la altii mai putin, care ne protejeaza in multe situatii, inclusiv in depistarea cat de cat al impostorilor. In general persoanele in varsta, merita din partea noastra tot respectul si ajutorul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2008, 23:30:23
corbu corbu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 20
Implicit

Revin pe aceasta tema cu un exemplu de cersetor profesionist mediatizat de curand. O batrana care cerseste sistematic la Cozia, are proprietati imobiliare(vila), conturi la banci. Preotul ia propus sa-i dea 1 mil.lei/luna sau saptamana -n-am retinut exact- ca sa renunte la cersit, dar a fost refuzat...E crestineste sa o miluiesti in continuare?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2008, 12:15:29
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

E pacat! Aceasta atitudine incurajeaza cersetoria! Miluieste pe cel ce are nevoie, cauta un batran neputincios, imbraca un copil sarman dar nu da celui ce este bun de munca.:angry: Sunt baieti inalti ca brazii si stau la cersit in poarta bisericii. Ia chemati-i la sapat o zi in gradina sa vedeti ce repede dispar:p
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2008, 13:47:37
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Mi se pare ca ar trebuie sa dai oricui iti cere ... fara sa judeci (pt ca toti au nevoie) si pe deasupra trebuie sa-ti para si rau ca nu ai dat mai mult....
Si oricum nu e munca ta si bani tai - nimic din ceea ce ai ci toate sunt ale lui Dumnezeu si El le da cui si precum voieste ...
Daca ceilalti nu ar aprecia munca pe care o faci (aaaadica sa cumpere din ceea ce faci tu) tu ai mai avea ?
Fiecare cat poate si cum poate ... da nu saraceste nimeni din cauza ca da unui sarac ceva ...
Si oricum tu esti de vina ca el e sarac !
Si pe deasupra cand dai nu trebuie sa trambitezi, sa te fatarnicesti ...

Hai sa fim seriosi parca noi nu cersim tot timpul de la Dumnezeu ?!?!?!
Si dupa aia tot zgarciti ramanem si ne tulburam ca sa nu ramem fara bani pentru pacate ...

Si cand ai sa crapi si tu de frig si de foame si cand ai sa stai in gara si ai sa bei apa cu clor si o sa i gandaci in casa si familia bolnava si toti o sa te URASCA si sa te PEDEPSEASCA si sa te alunge si din BISERICA ca pe un eretic ai sa vezi tu ce frumos e in IAD la caldura si la frig ca sa nu pomenesc si de TARTAR .....

Sau poate am uitat ca mai avem si adormiti din familia noastra ... care cine stie unde sunt ... ?! Si cine mi-a promis mie ca asa voi intra in RAI ... Fara spovedanie nu intra nimeni in RAI ...

Scuze.... sper sa nu va suparati prea tare ....

Asta e o parere personala. Ierta-ti-ma pt tot ce v-am gresit.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2008, 13:48:55
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

E bine cand e pace si liniste ... nu ?
scuze
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2008, 15:14:13
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

De fapt este egoismul din noi care ne aduce argumente sa nu dam milostenie, sa nu implinim cuvantul Mantuitorului: 'Celui ce-ti cere, da-i!' Aduceti-va aminte de cate ori nu ati auzit 'scuza' de la cunoscuti ca nu vin la biserica deoarece e preotul betiv sau avar.
Cititi viata Sfantului Filaret cel Milostiv si veti gasi la urma, cand a ajuns bogat, cum slujitorul lui tinea 3 pungi cu bani si cum dadea milostenie, dupa porunca Sfantului, mirandu-se ca Dumnezeu randuia ca atunci cand el voia sa dea bani de aur celor imbracati saracacios, nimerea cu mana in punga cu bani de arama pentru ca aceia cereau din lacomie, dar Sfantul Filaret nu i-a interzis sa mai dea acestora.
Deci trebuie sa urmam sfaturilor Sfintilor si sa dam ceva si celor care stim ca cer din lacomie ca nu cumva sa se impietreasca inima noastra judecandu-i pe toti cersetorii ca fiind avari.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2008, 15:54:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44
Deci trebuie sa urmam sfaturilor Sfintilor si sa dam ceva si celor care stim ca cer din lacomie ca nu cumva sa se impietreasca inima noastra judecandu-i pe toti cersetorii ca fiind avari.
Asa este inima se impietreste cand il judecam pe sarman ,el poate este avar ,dar tot sarman este ,e zdrentaros si sta la mila noastra.
Zicea un preot sa ne bucuram ca avem de unde da ,sa nu ajungem sa cerem.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2008, 17:05:53
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

macar pentru faptul ca se umilesc in fata noastra(oare meritam?)sa le dam...oare noi am putea sa ne milogim de cineva sa cersim?un om care nu are cu adevarat nevoie nu ar face cu siguranta asta,apoi de nenumarate ori v-am povestit ca sunt alungati din camine la implinirea varstei de 18 ani si nimeni nu se inghesuie sa le ofere un servici,fiindca nu au ACTE,un spatiu locativ...iar cu ziua nu gasesc decat f.rar de lucru..fiti milostivi pentru cativa banuti merita sa despicati atat firul in patru?Sunt multi sARMANI,e adevarat ajung betivi,drogati dar oare nu din nepasarea noastra????
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie! piedonee Generalitati 0 06.06.2012 20:36:14
Huidu la "Voluntari de profesie" VladCat Generalitati 0 28.01.2011 21:21:35
Preotul si altii din cler - profesie/har pentru toata viata? sophia Preotul 6 14.03.2010 20:02:25
Ce profesie v-ar placea sa aveti? maniucu Generalitati 30 21.12.2009 19:06:38
Ce profesie luceafaruldincer Din Noul Testament 1 11.12.2009 12:04:02