Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2008, 08:28:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

A fost creata o noua platforma pe acest site: http://video.crestinortodox.ro/ Sa fie intrun ceas bun si la mai mare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2008, 11:37:15
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

E un lucru minunat. Acum fiecare dintre noi putem sa postam filmulete cu slujbe sau inregistrari facute de noi. Cred ca multi isi doreau sa isi aduca cat de cat contributia la dezvoltarea acestui site, mai ales cei de pe forum si acum visul lor s-a indeplinit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2008, 08:09:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
A fost creata o noua platforma pe acest site: http://video.crestinortodox.ro/
da, o initiativa binevenita care cu siguranta va creste frumos. :) felicitari, admin si echipa!

si fiindca tot vorbea anastasia de contributia user-ilor la dezvoltarea site-ului, iata aici niste imagini de la biserica romanilor nostri din Melbourne, Australia:

http://video.crestinortodox.ro/7QDZB...Melbourne.html

o biserica impunatoare, recunosc insa ca m-a cam infrigurat putin arhitectura ei gotica. dar, cum spune romanul, calul de dar nu se cauta la dinti! ce bine ca frescele bizantine au incalzit aceasta biserica si i-au dat un suflu nou. odata cu cantarile si slujbele ortodoxe.

oare sunt multi romani in Melbourne? ca tare putin popor era la slujba, si era tocmai hramul bisericii. :|
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.08.2008, 09:05:37
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat



si fiindca tot vorbea anastasia de contributia user-ilor la dezvoltarea site-ului, iata aici niste imagini de la biserica romanilor nostri din Melbourne, Australia:

http://video.crestinortodox.ro/7QDZB...Melbourne.html

o biserica impunatoare, recunosc insa ca m-a cam infrigurat putin arhitectura ei gotica. dar, cum spune romanul, calul de dar nu se cauta la dinti! ce bine ca frescele bizantine au incalzit aceasta biserica si i-au dat un suflu nou. odata cu cantarile si slujbele ortodoxe.

oare sunt multi romani in Melbourne? ca tare putin popor era la slujba, si era tocmai hramul bisericii. :|
Multumim ptr trimiterea facuta ... am urmarit si eu filmuletul si mi-a placut mult..preotul roman misionar, caruia i se datoreaza ridicarea bisericilor ortodoxe din principalele orase din Australia(Melbourne, Sydney, Adelaide, Perth etc) este pr.Nicolae Gaina.. despre care nu voi adauga mai multe detalii, presa l-a criticat destul ca fiind agent al SRI, in fine D-zeu e cel care le stie pe toate si le va judeca la vremea potrivita..in prezent acest preot dupa o activitate misionara in Australia de peste 20 ani, s-a reintors in Bucuresti unde l-am cunoscut si eu , slujind la biserica de pe Calea Grivitei. Din cate am aflat fiul parintelui N. Gaina este la randul lui preot si paroh al bisericii "Sf Petru si Pavel" din Melbourne.
In privinta romanilor din Australia ce pot spune? Din cate se stie Australia nu este f populata.La o suprafata de aproxim. 7,7 milioane kmp, in prezent nu are mai mult de 20 milioane locuitori(majoritatea comasati pe coasta de est) deci mai putin decat populatia Romaniei!!! Conform statisticilor se pare ca in Melbourne sunt cca 5 mii de romani. Din pacate insa aici ne confruntam cu o acuta lipsa de credinta.. oameni care nu il cauta pe D-zeu, care nu sunt insetati sa se apropie de El.... asta au confirmat-o si alti preoti din Australia... de ce oare?? numai D-zeu stie!! in Noua Zeelanda se pare ca situatia este si mai critica din punctul de vedere al necredinciosiei populatiei. Asa ca nu e de mirare cum o biserica atat de frumoasa in centrul Melbourne are atat de putin credinciosi care sa participe la slujba hramului bisericii.O situatie actuala, trista dar cat se poate de reala.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2008, 07:42:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Marina, pentru informatiile de la fata locului. Sa dea Domnul sa se destepte cat mai multi din fratii nostri de la Antipozi si sa mearga la slujbele ortodoxe, sa nu fie in zadar truda celor care au muncit la bisericile romanesti de acolo.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.08.2008, 09:31:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vreti sa ajungeti si voi intr-o zi pe Muntele Tabor?

pentru inceput, aruncati o privire aici, sa simtiti bucuria pelerinilor si sfintenia locurilor:

http://video.crestinortodox.ro/cJChH...ele_Tabor.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.08.2008, 18:03:15
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

woooow nu pot sa cred,chiar ma gandeam la aceasta propunere,ca ar fi nevoie de o rubrica de filme.si am vazut ca putem si noi posta filme.Felicitari!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.08.2008, 20:26:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
woooow nu pot sa cred,chiar ma gandeam la aceasta propunere,ca ar fi nevoie de o rubrica de filme.si am vazut ca putem si noi posta filme.Felicitari!
Pai da, Alexandra, contribuim in mod direct la acest site. Ne vom putea vedea, asculta si cate si mai cate. Tehnica este aici in avantajul "clientului"!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.08.2008, 21:16:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
woooow nu pot sa cred,chiar ma gandeam la aceasta propunere,ca ar fi nevoie de o rubrica de filme.si am vazut ca putem si noi posta filme.Felicitari!
Pai da, Alexandra, contribuim in mod direct la acest site. Ne vom putea vedea, asculta si cate si mai cate. Tehnica este aici in avantajul "clientului"!
Mai trebuie facut ceva totusi, din punct de vedere tehnic, pentru cei ce utilizeaza mobil internetul pentru ca nu pot fi descarcate, vizualizate inregistrarile, filmele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2008, 04:29:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iata un scurt videoclip despre atelierele Man. Putna:

http://video.crestinortodox.ro/oUhq2...rii_Putna.html

modest, dar frumos in acelasi timp, ca si parintii de acolo... :)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel!

Thread Tools
Moduri de afișare