Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.04.2014, 01:22:10
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana-ancuta Vezi mesajul
Credeti in existenta farmecelor si a vrajilor? Daca ele exista ...cum pot fi depistati cei care le-au facut?
Ele exista.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.05.2014, 18:35:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Question

Eu una, sper sa nu vorbesc cu pacat, nu prea cred in vraji si farmece. Insa mi-e putin frica de blesteme, mai ales de cele pe care le-am putea arunca noi, din prostie, asupra noastra si a celor apropiati (sau ei asupra noastra) si /sau, nu stiu dc e posibil, asupra lucrurilor personale, obiecte (de valoare), locuinte, etc. De exemplu, nu stiu dc am mai spus, barbatul meu a mai fost casatorit (cu acte) si a divortat (tot cu acte), insa n-au fost cununati la biserica, si au locuit in aceasi casa (in care stam acum). Ea dorea mult copii, dar au tot amanat din lipsa de spatiu, iar ea a muncit foarte mult pt asta, in strainatate, au strans bani si au construit in curte la parintii ei, inafara orasului. Ea a insistat sa se mute acolo mai repede, desi nu era gata si nu mai erau bani sa puna totul la punct, dar el nu a vrut, asa ca a plecat singura. Bine, se pare ca ar fi fost implicat si alt barbat, pe care il cunoscuse afara, si inca o mai cauta (dar ea nu-l iubea asa mult). Asa, si mi-a venit in gand daca nu cumva ar fi putut sa isi doreasca sau sa-i ureze fostului sot sa nu aiba parte nici el de ce nu i-a putut (sau nu a vrut) sa-i ofere ei... Pe de alta parte, dc ea n-a facut-o (sa blesteme casa in care n-a avut parte de ce si-a dorit), s-ar putea s-o fi facut chiar eu, la inceputul relatiei, cand mi-am dat seama ca nu putem avea copii din lipsa de spatiu, si ca mai avem de tras pana sa putem avea o familie, plus ca conditiile nu sunt cele mai bune nici pt noi, parca, pe masura ce imbatranim, totul se deterioreaza, sa investim in reparatii nu are rost, pt ca orice am face tot nu e loc suficient si suntem inghesuiti la maxim, si devine din ce in ce mai greu... Acuma stiu ca de fapt blestemul ni-l atragem noi insine asupra noastra cand ne departam si nu facem voia lui Dumnezeu (desi multi o fac si tot au greutati, pecand altii n-au nici o treaba si sunt bine mersi -cel putin o vreme). De exemplu, nu stiu ce impact ar putea avea daca ne-am lua, de exemplu, o casa executata silit... Mie una mi-e putin frica...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.05.2014, 18:47:43
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Question

Caz 2: o persoana a plecat din casa parinteasca de vreo 40 ani. Fratele a pacalit-o sa renunte la mostenire ca sa poata demola si reconstrui, dar n-a mai facut-o. Acum vrea sa se judece sa-si ia partea inapoi. Doar ca e vorba de o camera + bucatarie in care au stat batranii, si lipit de ea, inca o camera si o bucatarie, ca la tara, in care sta fratele cu sotia, iar unde au stat parintii sta fata omului, cu barbatul si copilul. Iar femeia (sora) vrea s-o dea afara pe nepoata-sa, s-o inghesuie cu aia batranii, ca sa-si faca ea casa de vacanta, ca sa se mute definitiv acolo, in aceasi curte cu cei pe care i-a scos afara, ma gandesc ca ar fi cam neplacut :). Ea crede insa ca o face pt binele copiilor ei, eliberandu-le locuinta de aici, sau poate vrea sa vanda acolo, nu stiu exact cum a gandit-o si nici cat e de moral /imoral. In orice caz tipa chiar crede in farmece, vraji, blesteme si ma mir cum de nu-i e frica sa faca rau acelor oameni. Mie mi-ar fi putin, chiar dc as sti ca am dreptate. Sunt persoane carora le e frica sa cumpere si obiecte de la amanet, sau chiar sa poarte obiecte pierdute si gasite, de teama eventualelor blesteme ale pierzatorilor.,

Last edited by fallen; 28.05.2014 at 19:17:25.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.05.2014, 19:19:06
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

fallen

Îmi pare sincer rău pentru situația în care vă aflați.Ceea ce pot face pentru dumneavoastră este să vă spun ceea ce ne spune Apostolul Pavel Îndemnt de Duhul lui Dumnezeu.
1 Corinteni Cap. 7:10-11

10. Celor casatoriti le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta sa nu se desparta de barbat.

11. (Daca este despartita, sa ramana nemaritata sau sa se impace cu barbatul ei.) Si nici barbatul sa nu-si lase nevasta.

Nu sînt în măsură să vă spun ceva, ceea ce pot face este să mă rog pentru dumneavoastră. Vă rog să citiți 1 Corinteni 6 și 7. Mă voi ruga ca dumneavoastră să primiți lumină de la Tatăl și să treceți peste această încercare.

Last edited by Lucian494; 28.05.2014 at 19:21:15.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.05.2014, 19:40:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si eu sunt de parere ca nu trebuia sa se desparta (al meu de fosta), mai ales ca spune mereu ce buna era in comparatie cu mine, ce muncitoare, gospodina, si ce mama buna ar fi fost. Mi-a marturisit ca el crede ca ea s-ar fi descurcat nu cu unul, ci cu 10 copii, dc ar fi avut, dar nu e sigur ca s-ar fi descurcat el :). Am intrebat de ce nu s-au cununat si la biserica, si a zis ca "nu avea rost pt ca ea mai facuse asta inainte"(era la a 2a casatorie). Acum ma intreb, daca era asa buna, cum de n-a avut noroc de un barbat pe masura? Desi ar trebui sa ne intrebam mai bine de ce a luat el pe cea lasata de barbat, si apoi de ce l-am luat eu pe el dupa ce-a fost lasat la randul lui, cand se spune clar ca nu e bine; cu toate ca nimeni nu a luat pe nimeni, ci am trait cu totii in pacat (bine ca nu in acelasi timp, slava Domnului :)). Dar suntem foarte off topic :)

Last edited by fallen; 28.05.2014 at 19:47:54.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.05.2014, 19:54:06
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si eu sunt de parere ca nu trebuia sa se desparta (al meu de fosta), mai ales ca spune mereu ce buna era in comparatie cu mine, ce muncitoare, gospodina, si ce mama buna ar fi fost. Mi-a marturisit ca el crede ca ea s-ar fi descurcat nu cu unul, ci cu 10 copii, dc ar fi avut, dar nu e sigur ca s-ar fi descurcat el :). Am intrebat de ce nu s-au cununat si la biserica, si a zis ca "nu avea rost pt ca ea mai facuse asta inainte"(era la a 2a casatorie). Acum ma intreb, daca era asa buna, cum de n-a avut noroc de un barbat pe masura?
Știți cum este. Oamenii în unele momente de nemulțumire tind să-și amintească de unele lucruri/persoane din trecut și comparîndu-le cu prezentul ajung să înțeleagă că era mai bine în trecut și invers. Tocmai de acest lucru încearcă să ne ferească Dumnezeu. Știind că omul nu poate fi niciodată mulțumit Dumnezeu a încercat să prevină acest lucru condamnînd recăsătoria. Aveți versetele mai sus.Cum Diavolul face totul invers voii lui Dumnezeu a introdus gîndul recăsătoriei îmbrăcîndu-l într-o altă formă cu scopul de a ascunde gravul păcat care se comite.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.05.2014, 19:59:50
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ca sa revin la subiect (obiecte si case posibil blestemate): presupun ca sfintirea, sfestania, sunt de ajuns pt a inlatura eventuale atacuri malitioase, lipsite de dreptate. Insa ce ne facem cand constiinta noastra nu e impacata ca am facut bine ce am facut, lipsind pe altii de ceva ce aveau nevoie, pe considerentul ca avem si noi?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.05.2014, 20:36:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
?ti?i cum este. Oamenii în unele momente de nemul?umire tind să-?i amintească de unele lucruri/persoane din trecut ?i comparîndu-le cu prezentul ajung să în?eleagă că era mai bine în trecut ?i invers. Tocmai de acest lucru încearcă să ne ferească Dumnezeu. ?tiind că omul nu poate fi niciodată mul?umit Dumnezeu a încercat să prevină acest lucru condamnînd recăsătoria. Ave?i versetele mai sus.Cum Diavolul face totul invers voii lui Dumnezeu a introdus gîndul recăsătoriei îmbrăcîndu-l într-o altă formă cu scopul de a ascunde gravul păcat care se comite.
Lumea din ziua de azi crede in a doua sansa, insa pt asta tb asumate temeinic greselile din trecut si nu tb sa astepte de la celalalt ce n-au putut face ei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dezlegarea cununiilor cristina-08 Vrajitoria 86 11.03.2015 10:25:11
DEspre dezlegarea cununiilor Laurentiu Generalitati 0 14.10.2007 20:52:11