Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2006, 11:49:05
nicoleta34 nicoleta34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

Doamne ajuta! Ma intreb daca exista in ziua de azi tineri care vor sa se imbarce in calatoria casatoriei cinstite, o casatorie cu scopul evolutiei spirituale impreuna?
Exista? Mi-ar place sa stiu cat mai multe, cum se comporta in societate, si cum se comporta singuri.
Mi se pare un domeniu fascinant!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2006, 01:22:04
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Doamne ajuta!Eu una cred ca exista.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2006, 17:46:58
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Maria82 a scris in alt topic raspuns la acesta si am mutat eu postarea aici:

Cu siguranta exista, numai ca ne trebuie rabdare, cei care nu o avem sa o primim, cei care au primit-o sa o pastreze; eu nu sunt printre cei care au primit-o, dar o voi primi cu siguranta...
Asa ca ne trebuie rugaciune si rabdareca sa o primim si sa o pastram
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2006, 18:24:41
nicoleta34 nicoleta34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

Rabdare, rabdare, rabdare, dupa cum bine spunea arhimandritul Cleopa.
Eu sper la o asemenea uniune sufleteasca dar nu ma consider vrednica de ea, asa inca mai trebuie sa cresc putin :) ( sufleteste)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.07.2006, 16:35:07
karlaa_26 karlaa_26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2006
Mesaje: 3
Implicit

Doamne ajuta tuturor!
ma simt putin jenata sa declar cu certitudine ca eu sunt printre acei tineri, dar recunosc ca macar imi doresc. sunt casatorita de aproape 2 ani cu un teolog si cam de 3 luni a fost hirotonit diacon. comportamentul nostru este cam acelasi in societate ca si acasa. oamenii au nevoie sa vada asta, ca nu mergem duminica la biserica, stam putin cu Dumnezeu si apoi in cursul saptamanii ne vedem de ale noastra, pana duminica viitoare, cand iar punem fusta lunga si batic si luam chip smerit ca "asa trebuie la biserica". noi avem un duhovnic minunat si care ne impune acest stil de viata. cam asa e la noi, poate vor mai scrie si altii care au ajuns la masura mai mare decat noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2006, 11:02:56
Daniel.F Daniel.F is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 15
Implicit

Daca iti doresti trebuie sa cauti "Bate si ti se va deschide". Consider ca mai inainte de a cauta trebuie sa-ti stabilesti ceea ce vrei de fapt. Trebuie sa luam ca exemplu viata de familie descrisa in Biblie: Barbatul este capul femeii, iar barbatul trebuie sa aiba drept cap pe Iisus. Daca nu se respecta aceasta ordine, consider ca viata de familie crestina nu va fi asa cum trebuie sa fie. Nu trebuie sa existe o diferenta intre comportamentul in familie, biserica si societate. Trebuie sa ramanem fideli lui Hristos in toate. E greu, nu este usor, dar El a zis : "Indrasniti Eu am biruit lumea"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.07.2006, 23:18:46
Maria82 Maria82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2006
Mesaje: 15
Implicit

Daniel eu imi doresc, dar cum fac ca nu il vad pe cel trimis. Ori din cauza celor multe pacate si le trag aici, ori nu-l vad. Imi doresc din tot sufletul, am rabdare, dar am un om in minte pe care nu l pot scoate. Eu bat la Dumnezeu, sa vad e el, dar nu mi raspunde sau nu aud raspunsul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.07.2006, 09:56:04
pacatosul84 pacatosul84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2006
Mesaje: 5
Implicit

Va recomand o carte: Sfantul Ioan Gura de Aur-Omilii la casatorie, cateheze maritale;Ed. Oastea Domnului. Cred ca lamureste cu succes toate aspectele casatoriei, mi-a mers la inima cartea.:D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2006, 15:36:16
floaredecolt floaredecolt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta34
Doamne ajuta! Ma intreb daca exista in ziua de azi tineri care vor sa se imbarce in calatoria casatoriei cinstite, o casatorie cu scopul evolutiei spirituale impreuna?
Exista? Mi-ar place sa stiu cat mai multe, cum se comporta in societate, si cum se comporta singuri.
Mi se pare un domeniu fascinant!
sunt multi care ar dori acest pas minunat in viata, casnicia nascuta in iubirea si lumina credintei ;

am crezut si eu in el, am crezut ca iubirea si credinta in Hristos va face din viata mea o : "lumina" , insa din pacate nu am ales bine partenerul, iar acum stau la cumpana de drumuri si de viata, si ma rog ca Domnul sa-mi mai dea a doua sansa !M-am schimbat mult in cei 9 ani de viata traiti cu el , in care am mers inainte zi de zi cu speranta ca maine se va risipi cosmarul , si poate pana la urma se va risipi...acum lumina Lui ma face sa simt zilele ca exista si altfel decat le-am simtit pana acum si ca si eu exist pentru a le simti si merit !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2006, 20:31:05
nicoleta34 nicoleta34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

Tin sa cer iertare celor ce i-am jignit cu exprimarea mea stangace ca si cum casnicia cinstita e curata si cealalta ar fi murdara. E o eroare grava de exprimare din partea mea, si doresc neparat ca obtin iertarea celor pe care cu voia sau fara voie i-am suparat:(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta Curata Azzuurra Nunta 124 30.05.2016 10:07:50
Sfântul Ioan Botezătorul, îndemn la viață curată NECTARIE Generalitati 0 03.01.2011 14:29:47
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
o casnicie esuata :( Daniela87 Nunta 31 03.01.2010 23:40:26
campania pt o biserica curata initiata de webmaste sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 2 08.03.2008 22:00:11