Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.12.2012, 21:56:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai întâi, Ionuț, aș vrea să știu de ce te interesează postul negru.
Dacă din rațiuni duhovnicești, atunci evident că trebuie vorbit cu duhovnicul, și trebuie însoțit, evident, de rugăciune pe măsură. Dacă pentru sănătate, cred că știi că pentru unele afecțiuni e recomandat, pentru altele e de evitat.
În vremurile de demult, postul păresimilor se ținea nu cu ajunare totală, ci cu ajunare zilnică, până seara, când se mâncau puține legume.
Despre fiziologia postului negru uite un articol bun aici.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.12.2012, 06:27:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ernst Günter, autorul cartii "Hrana vie", recomanda ca in timpul postului negru sa se bea "apa de legume".
Există o formă mai lejeră e post "negru", adică mai spre gri așa, care presupune consumul de sucuri diverse de-a lungul perioadei. Probabil depinde de rezistența fiecăruia, dar e și o chestiune de voință la urma urmei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.12.2012, 06:57:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mai întâi, Ionuț, aș vrea să știu de ce te interesează postul negru.
Dacă din rațiuni duhovnicești, atunci evident că trebuie vorbit cu duhovnicul, și trebuie însoțit, evident, de rugăciune pe măsură. Dacă pentru sănătate, cred că știi că pentru unele afecțiuni e recomandat, pentru altele e de evitat.
În vremurile de demult, postul păresimilor se ținea nu cu ajunare totală, ci cu ajunare zilnică, până seara, când se mâncau puține legume.
Despre fiziologia postului negru uite un articol bun aici.
Interesant articolul, bine că provine de pe saitul ăsta. Poate așa aceleași idei susținute și de acest autor vor deveni mai credibile.

Postul negru mă interesează pentru tratamentul unor boli vechi, pentru detoxifiere și pentru simpla experiență. Fiind convins că într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat omenirea se va confrunta cu problema alimentației, sînt foarte curios dacă se poate trăi cu hrană foarte puțină obținută cu greu și consumată extrem de rar.

Dacă postul negru nu ar fi avut referințe biblice, nu aș fi dat ușor crezare celor spuse în articolul tău sau de pe acel sait al veganilor. Orice lucru are un temei biblic merită o atenție sporită.

Apropo, eu nu am cerut nimănui să nu mănînce. Aici este un simplu subiect de discuție în speranța că unii dintre voi vor veni cu postări interesante, de genul articolului publicat de tine mai sus.

În cazul meu personal, problema cea mai gravă e că nu prea am rezerve de grăsime pe care să le folosesc în timpul postului total. Dar și aici există un avantaj: nu va trebui să postesc o perioadă la fel de îndelungată ca unul mai gras pentru a obține același efect vindecător. Totul e să-mi dau seama cînd să mă opresc, pentru a nu-mi face rău.

Da, e bun sfatul cu duhovnicul, dar în zilele noastre mai rar găsești un popă care să te susțină în chestiuni cum ar fi cea de față. Duhovnicul meu e foarte bun, dar ultima oară cînd i-am explicat că din primăvară sîntem vegetarieni, nu prea i-a convenit ideea... Mi-a precizat totuși să nu consider acest regim o virtute, la care i-am răspuns că numai și numai pentru sănătatea noastră ne abținem de la lactate, ouă și pește. La fel îți răspund și ție, că pentru simplul avantaj propriu voi face aceasta dacă Domnul mă va ajuta și dacă nevastă-mea va pune parafa de acceptare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.12.2012, 07:14:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
M-as bucura sa imi aduci tu un exemplu concret din vietile sfintilor de dupa Hristos care sa iti intareasca ideea, si sa rezulte ca era o practica comuna(caci, dupa cum stim, sfintii se nevoiau cu cele mai grele practici).Sa vedem o marturie clara ca in Biserica primara(adica dintru inceputuri) crestinii tineau posturi negre de 40 de zile.
Mă voi interesa, sper să se mai găsească bibliografie ortodoxă pe tema originii postului negru sau despre metodele de a posti ale primilor creștini.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Grija mare, Ionut.
Hristos nu ne mai cere acum sa tinem posturi negre, sau doar cu apa. Uneori dintr-un fals exces de zel, diavolul ne intinde tot felul de curse ptr a ne pierde. Iar atunci cand le inveleste in ambalaj crestin, inselarea e gata.
Uite, spre ex Santul Lavrentie al Cernigovului vorbeste asa frumos despre modul cum se vor mantui crestinii in ultimelor vremuri. Acestora nu li se mai cere post aspru, rugaciunea parintilor patristici ci rabdarea in suferinta. Si asta e foarte grea! e drept ca nu se poate realiza fara post si rugaciune.Dar asta e crucea prin care se vor mantui crestinii.
E adevărat că Hristos nu ne cere asta astăzi. Biserica nu le cere creștinilor nici să se retragă în munți, cu toate acestea încă mai există pustnici care se nevoiesc prin păduri și prin crăpăturile pămîntului. Acolo să vezi nevoință, nu la un post negru temporar ținut la călduț și eventual în concediu.

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
O asceza de capul nostru, insufletiti de frumoasele pilde ale sfintilor ne poate pierde.Intai cu simtul ratiunii, ca apoi sa ne coste chiar viata. Ptr ca un post negru o perioada indelungata, in conditiile in care omul modern munceste ca un rob ptr te miri ce companie, munca pshica 8-10 ore, plus ca mai e si stresul de a intretine familia, copilul care poate nu doarme noaptea, duce la suicid !

Nu glumesc.
P.s.M-as bucura sa stam de vorba fata catre fata.Ai grija de tine!
Vom sta de vorbă direct în mod sigur peste cîteva zile, cînd va trebui să te întîlnești cu soția. Oricum, mă bucur pentru grija ta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.12.2012, 09:33:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, e bun sfatul cu duhovnicul, dar în zilele noastre mai rar găsești un popă care să te susțină în chestiuni cum ar fi cea de față. Duhovnicul meu e foarte bun, dar ultima oară cînd i-am explicat că din primăvară sîntem vegetarieni, nu prea i-a convenit ideea...
Vezi, ionut?
Sfatul cu duhovnicul nu e bun, ci e esential cand priveste o problema importanta din viata noastra.
Dar daca duhovnicul nu are aceleasi vederi "largi" ca ale noastre, imediat devine popa. Asta e calea cea mai grea: ascultarea. Asta trebuie indeplinita mai intai.Si asta e cea mai grea.
Duhovnicul nu ar trebui sa te sustina in chestii ca acestea, cum sa tii post negru patruzeci de zile. Duhovnicul ar trebui sa te invete ascultarea. Sti care e cel mai greu lucru de indeplinit? Taierea voii. Face mai mult decat 1 an de post negru, ptr ca iti calci in picioare eul ptr a sta sub ascultare. Mare plata are cel care face asta!
Rugaciunea indelunga, postul negru pe perioade indelungatafara binecuvantare nu zidesc ci destrama! aduc mare paguba sufleteasca si trupeasca. Si o zic ptr ca am vazut oameni imbolnavindu-se psihic de la o asceza prea mare, fara binecuvantare.
Nu iti fa din trup un zeu. Ingrijeste-te de el, dar nu pune atata pret pe el. Prioritar sa fie grija ptr rugaciune, ptr milostenie, ptr urcusul duhovnicesc.Pe acestea sa le faci, iar pe acelea sa nu le lasi nefacute.
Cu cele duhovnicesti nu ne jucam, Ionut. Si nu le facem dupa capul nostru, ptr ca popii nu ne inteleg. Ca asa ajungem sa ne afurisim.

Eu, personal, daca ti-as fi duhovnic nu ti-as da voie sa ti postul asta. Si zic asta tinand cont de cat de mult ai slabit in ultima vreme, ca ai ajuns aproape o umbra.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.12.2012, 09:57:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Dar daca duhovnicul nu are aceleasi vederi "largi" ca ale noastre, imediat devine popa.
A, să nu mă înțelegi greșit... Mie îmi place mult cuvîntul "popă" și nu îl folosesc în mod peiorativ. Provine din rusește, din cîte știu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.12.2012, 18:39:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Există o formă mai lejeră e post "negru", adică mai spre gri așa, care presupune consumul de sucuri diverse de-a lungul perioadei. Probabil depinde de rezistența fiecăruia, dar e și o chestiune de voință la urma urmei.
Sucurile pot fi atat de satioase, incat sa sature; ceea ce nu putem spune despre apa de legume. Apa, chiar imbogatita in minerale, tot apa ramane, nu e suc.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.12.2012, 23:30:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sucurile pot fi atat de satioase, incat sa sature; ceea ce nu putem spune despre apa de legume. Apa, chiar imbogatita in minerale, tot apa ramane, nu e suc.
Rostul postului negru este de a obliga trupul să ardă grăsimile și să consume din țesuturile dăunătoare, din eventualele tumori, adică să distrugă orice element nociv s-a instalat în organism de-a lungul vremii. Există explicații detaliate pentru cine e curios să caute. Asta se întîmplă numai dacă nu-i mai furnizăm nutrimente, în afară de niște minerale inerente apei potabile fără de care nu putem supraviețui mai mult de cîteva zile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.12.2012, 02:27:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Rostul postului negru este de a obliga trupul să ardă grăsimile și să consume din țesuturile dăunătoare, din eventualele tumori, adică să distrugă orice element nociv s-a instalat în organism de-a lungul vremii. Există explicații detaliate pentru cine e curios să caute. Asta se întîmplă numai dacă nu-i mai furnizăm nutrimente, în afară de niște minerale inerente apei potabile fără de care nu putem supraviețui mai mult de cîteva zile.
De acord!
Cu apa de legume se poate rezista pana la 60 zile de post negru. Dar nu 60 dintr-odata, ci treptat tot mai multe zile.
Un tip avea cocoasa si a tinut post si perioada de pauza si iar post, pana a ajuns sa tina 60 de zile de post negru, band doar apa. Dupa ce a mai trecut o vreme, in care nu mai era in post, a inceput spatele sa se indrepte si asa a ramas: drept, pana la batranete.
Iata din efectele postului negru.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.12.2012, 08:51:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
De acord!
Cu apa de legume se poate rezista pana la 60 zile de post negru. Dar nu 60 dintr-odata, ci treptat tot mai multe zile.
Un tip avea cocoasa si a tinut post si perioada de pauza si iar post, pana a ajuns sa tina 60 de zile de post negru, band doar apa. Dupa ce a mai trecut o vreme, in care nu mai era in post, a inceput spatele sa se indrepte si asa a ramas: drept, pana la batranete.
Iata din efectele postului negru.
...iar atunci cînd se intră în postul negru, tranziția se face gradual, nu dintr-o dată. La fel ca în săptămîna dinaintea postului Paștelui cînd se renunță doar la carne. De asemenea, cînd se iese din post trebuie de avut grijă ce și cît mîncăm.

Nu mai spune din astea, că nu te va crede mai nimeni. Am auzit și eu de cazuri de boli grave, fără leac, boli ce au fost tratate prin abținere de la mîncare sub control medical pe o perioadă relativ lungă de timp. Unde mai găsești asemenea doctori acum?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12