Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.12.2006, 17:05:38
olo olo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Pentru anamariagabriela. Am citit mesajul tau, si vreau sa-ti spun ca si eu am avut aceeasi problema, dar am scapat foarte repede prin rugaciune si post, citind acatistul Sfantului Ciprian , pentru farmece si vraji, si acatistul Sfantului Mina pentru pagube. Si vreau sa-ti spun ca m-a ajutat foarte mult. Daca vrei sa stii mai multe, ma poti contacta la e-mail olo_andreea@yahoo.com
Reply With Quote
  #62  
Vechi 18.02.2007, 13:41:21
andrey andrey is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Mesaje: 2
Implicit

anamariagabriela iti inteleg suferinta si imi pare rau pt asta :( multi oameni sufera in dragoste si nu numai ideea e k dupa cum ai spus tu k femeia cu care sotul tau e acum este o femeie rea intradevar te cred din moment ce ea a dat curs unei relatii cu un barbat insurat dar nu prea cred k e vreo vraja la mijloc poate k nu ai gasit persoana potrivita cu care sa iti petreci anii daca el iti face asa cv , cel mai usor pt tine e sa il uiti daca el se comporta asa inseamna k nu e deajuns pt tine si chestia cu shimbatul sa stii k oamenii se mai schimba , exista oameni cu 1000 de fete . gaseste pe cineva care te apreceaza cu adevarat :)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.03.2007, 21:22:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamariagabriela
am si eu o problema si vreau sa cer un sfat pentru ca nu mai inteleg nimic ce se intampla. Sunt casatorita si am fost foarte fericita cu sotul meu pana in luna iunie. De atunci sotul meu a inceout sa viziteze regulat o alta femeie si s-a apropiat foarte mult de ea pretextand ca sunt doar prieteni. Pana acum relatia noastra s/a deteriorat de tot astfel incat el vrea sa divorteze.Inteleg ca oamenii se despart pentru ca nu se mai inteleg dar sotul meu s-a schimbat cu desavarsire si se comporta ingrozitor. Cel mai rau este ca persoana despre care este vorba sta usa in usa cu mine, iar el a venit si si-a luat lucrurile si cred ca s-a mutat la ea, in ciuda faptului ca sustin in continuare ca sunt doar amici. Vreau sa intreb si eu ceva cu toate ca parea o tampenie. Eu am suferit foarte mult in aceasta perioada, dar pur si simplu nu il mai recunosc pe acest om. Am trait sase ani impreuna, ne-am mai ciondanit ca oricine, dar acum face niste gesturi absolut deplasate si mi le reproseaza tot mie. S-a schimbat si este alt om, nu s-a purtat asa fata de nimeni niciodata si parca in perioda asta de cand au inceput problemele tot mai voia sa faca ceva, dar ceva tot il atragea sa se duca acolo. Cealalta femeie este foarte rea si a facut multe lucruri urate la viata ei. El nu este o persoana credincioasa, eu cred in Dumnezeu cu toate ca din pacate nu reusesc sa imi indeplinesc intotdeauna indatoririle de bun crestin. Acum ce vreau eu sa intreb, este posibil avand in vedere ca eu pur si simplu nu il mai recunosc pe omul asta, este posibil ca acest om sa fie vrajit. M-a anuntat ca vrea sa divorteze de Ziua Sf. Parascheva si de atunci tot asa o tine si nici nu introduce divort si spune ca n-are bani de avocat, va intreb inca o dat este posibil sa fi fost vrajit de femeia asta si daca da ce as putea sa fac?
Draga Anamaria, spui ca esti credincioasa , dar te intrebi in acelasi timp daca sotul tau este vrajit de acea femeie. Credinta in Dumnezeu nu se impaca deloc cu vraji, tarot, horoscop si alte cele. Un crestin ignora si combate in acelasi timp vrajile, ghicitul in cafea , horoscopul, tarotul, care sint total in contradictie cu morala crestina. Deci , in alta ordine de idei, mai degraba te adresai unui duhovnic pentru a te indruma, invata calea cea corecta. Sotul tau mai mult ca sigur avea mai de mult aceasta infidelitate, care s-a acutizat , ducind la ruptura relatiei dintre voi . Poate o vina o ai si tu, ignorind semnalele venite din partea lui. De regula astfel de rupturi, au cauze profunde, care mocnesc mult timp, ducind in cele din urma la inevitabil. In unele cazuri, ele se remediaza foarte repede asa cum au si aparut. La tine se pare ca nu este cazul din pacate. Repet, cred ca la voi s-a acutizat in timp. Poate tu nu ai realizat acest lucru , tratind cu superficialitate micile convulsii. El nu sa mai regasit in tine si in familia lui si atunci solutia a fost evadarea, tradarea ca mijloc de refugiu si razbunare. Fa-ti singura o analiza a istoriei casniciei voastre, cu obiectivitate si daca este posibil impreuna cu el, dar cu calm, luciditate si fara reprosuri . Mult succes !
Reply With Quote
  #64  
Vechi 07.09.2007, 17:36:33
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

draga Anamaria,problema tine strict de tine.tu stii daca esti capabila sa uiti si sa-i ierti totul...in cazul in care se intoarce.parerea mea:muta-te in alta parte nu mai fi vecina cu ei ,vrajeala ca nu are bani de avocat!e un mod de a se tine legat de tine. asa isi da seama ca te pierde(chiar si din vedere)si nu mai are control asupra ta.iar tu zile bune nu o sa mai ai fiind vecina cu ei sau cu ea(daca se intoarce).si e bine pt pshicul tau sa te muti ,iar daca aia face farmece va incerca sa te doboare si pe tine.Deci:mute-te,mergi la un psihiatru pt un tratament(ca doare rau dragostea asta),apoi mergi si stai citeva zile singura si reflecteaza asupra ta.daca nu ai concediu ,mergi in week-end.astea toate trei fac minuni si s-ar putea sa constati ca nu esti sigura 100%ca-l mai vrei inapoi...o prietena de-a mea a divortat si e foarte fericita"in singuratatea ei" ea si copilul ei numai ca intre timp s-a mutat si din oras...deci de tine depinde eu mi-am spus punctul de vedere ,dar unde dragoste nu e...
iar daca ea umbla cu mosmoane...:)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 07.09.2007, 19:51:26
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:dontgetit:cine sustine ca trebuie sa stai alaturi de sotul care te bate,te inseala ,se poarta urat ,cred ca percepe crestinismul in mod gresit. A fi crestin nu-i egal cu a fi masochist.Citeste cu atentie ce scrie Sf Ap Pavel la 1CORINTENI7,15 SAU 1 CORINTENI5,11 .
Reply With Quote
  #66  
Vechi 07.09.2007, 22:37:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamariagabriela
am si eu o problema si vreau sa cer un sfat pentru ca nu mai inteleg nimic ce se intampla. Sunt casatorita si am fost foarte fericita cu sotul meu pana in luna iunie. De atunci sotul meu a inceout sa viziteze regulat o alta femeie si s-a apropiat foarte mult de ea pretextand ca sunt doar prieteni. Pana acum relatia noastra s/a deteriorat de tot astfel incat el vrea sa divorteze.Inteleg ca oamenii se despart pentru ca nu se mai inteleg dar sotul meu s-a schimbat cu desavarsire si se comporta ingrozitor. Cel mai rau este ca persoana despre care este vorba sta usa in usa cu mine, iar el a venit si si-a luat lucrurile si cred ca s-a mutat la ea, in ciuda faptului ca sustin in continuare ca sunt doar amici. Vreau sa intreb si eu ceva cu toate ca parea o tampenie. Eu am suferit foarte mult in aceasta perioada, dar pur si simplu nu il mai recunosc pe acest om. Am trait sase ani impreuna, ne-am mai ciondanit ca oricine, dar acum face niste gesturi absolut deplasate si mi le reproseaza tot mie. S-a schimbat si este alt om, nu s-a purtat asa fata de nimeni niciodata si parca in perioda asta de cand au inceput problemele tot mai voia sa faca ceva, dar ceva tot il atragea sa se duca acolo. Cealalta femeie este foarte rea si a facut multe lucruri urate la viata ei. El nu este o persoana credincioasa, eu cred in Dumnezeu cu toate ca din pacate nu reusesc sa imi indeplinesc intotdeauna indatoririle de bun crestin. Acum ce vreau eu sa intreb, este posibil avand in vedere ca eu pur si simplu nu il mai recunosc pe omul asta, este posibil ca acest om sa fie vrajit. M-a anuntat ca vrea sa divorteze de Ziua Sf. Parascheva si de atunci tot asa o tine si nici nu introduce divort si spune ca n-are bani de avocat, va intreb inca o dat este posibil sa fi fost vrajit de femeia asta si daca da ce as putea sa fac?
Ai avut nesansa sa locuiesti langa o vecina din categoria femeilor usoare, care l-a smintit pe sotul tau. Probabil si mai mult ca sigur, nici sotul tau nu face parte din cei tari si corecti din fire, avand samanta de afemeiat. Deci :necredinta +vecina usuratica +barbatul slab de fire = tradarea ta. Este bine sa consulti si un duhovnic si sa-ti faci si tu o proprie analiza , cum s-ar spune, sa dai filmul inapoi a casniciei voastre cu bunele si mai ales cu relele ei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 21:56:35
O carte care-i desfiinteaza pe toti ! Nu-i multa filozofie ! E simplu ! ionion Secte si culte 3 27.10.2010 16:32:14
Un apel simplu si firesc laurschepsis Umanitare 23 23.05.2010 19:04:07
credinta omului simplu iustin10 Generalitati 21 31.01.2010 17:41:46